VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Dushan S » 11 Nov 2012, 17:19

Jonny Hendrix wrote:U zamrla tema malo, a ja se izvinjavam što je otkopavam.Vidim da ovde mogu da postavim pitanja iz osnova. Planiram da uzmem Line 6 Floor POD plus procesor pa me interesuje sledeće: LATENCIJA - odn kašnjenje od momenta kada se okine žica pa do momenta kada se "zabeleži" u audio okruženju(koristim Cubase pa ću da njega pominjem).Do skoro sam svirao gitara - zvučna karta i podešavanjem asio drajvera na 500 semplova kvalitet nije bio zadovoljavajući a postojala je latencija od 40 ms što realno nije mnogo ali se "oseća" tokom snimanja. INTERESUJE ME: da li je moguće preko gore pomenutog procesora snimati bez latencije, ako me razumete? Naime kada pravim neke stvarčice u guitar pro-u napravim i bubnjeve pa ih export-ujem u midi i "prilepim u cubase", i dok sviram koristim ih umesto metronoma.Ali kada snimim(guitar rig setup-ujem kao VST što će reći da snimam direkt na mono audio track) i onda pustim, tačno se čuje neko minimalno odskakanje bubnjeva i gitare + nemam neku profi zvučnu da bi imao Bog zna kakav kvalitet zvuka u rigu i sve to najblaže rečeno zvuči očajno. Pitanje dva: monitor u Cubase-u isto zavisi od latencije? Što će reći ako se gitara snima u realnom vremenu i monitor bi trebao biti u realnom vremenu?Voleo bih da mi neko objasni tu latenciju to me ubija.I interesuje me još jedno: u kombinaciji gitara procesor takođe postoji latencija ali jako jako mala možda nekoliko nano sekundi pa se kaže da je u REALNOM VREMENU.Zamolio bih nekog iskusnijeg inžinjera/ili nekog ko se razume da pojasni to malo i da mi odgovori na pitanje tnx.
Prvo, po mom mišljenju, ne treba da kupiš tu spravu. Floor POD plus, ti je deset godina stara tehnologija amp simulacija, to je u stvari POD 2.0 prepakovan. Probaj umesto toga naći polovan Live XT u oglasima ako ti već treba Line 6 u varijanti za "gaženje". Ili kupi jednostavno dobru audio kart koja im DI ulaz tj instrument input, i koristi Amplitube Guitar rig ili nešto slično. Line6 sprava ima smisla ISKLJUČIVO ako ćeš je koristiti i za svirku uživo, na probama, odvojeno od kompjutera.

Drugo, latencija zavisi od drajvera. Ako hoćeš da snimaš i da te ne boli glava, generalno, kad tad će ti trebati pristojna audio karta, znači 150 evrića za neki USB M-Audio ili EMu, na primer. XT Live ima sopstveni asio driver, doduše, priključiš preko USB-a, i trebalo bi da šljaka, iako sam onako odokativno video da su neki ljudi imali probleme sa drajverima.

Baj d vej, odvikni se od GuitarPro-a i počni praviti direktno bubanj u Cubaseu, logičnije je jednostavnije, manje glavobolja.
Monitoring uvek, kod svake kartice, kod svakog drajvera zavisi od latencije, naravno.

User avatar
Jonny Hendrix
Posts: 62
Joined: 12 Sep 2011, 22:11
Location: Beograd, Surcin
Contact:

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Jonny Hendrix » 11 Nov 2012, 23:34

Matori bojim se da te ništa nisam razumeo xD Plašim se da moraš da mi lepo na tenane objasniš.Ono cilj mi je da mogu da napravim u kućnoj varijanti DEMO ili Neki COVER koji je NORMALNOG kvaliteta bez zujanja i da se distorzija razume, kada iz open string power chorda pređem na palm ili obrnuto(neka je rif C5 npr) da se ne čuje ono propratnj šklj woop (ako me razumeš)
sad pitanja:
-Zvučna karta?Škk iz dis ... znam za zvučnu za komp ali za ovaj termin još nisam čuo? to mu kao neki odvojeni uređaj o.O
-Ajde da kažemo da mi ne treba procesor za gaženje na probi nego mi treba za kućni studio, da radim nešto poput onog cara na youtube-u DavidMeShow-a (ne baš tog kvaliteta ali tako nešto)
-Dakle kako da izvučem najbolji kvalitet zvuka, tj. šta mi treba od opreme (od softvera imam Cubase 5, Imam Guitar Rig i nisam nešto preterano zadovoljan u ovoj varijanti Gitara - Kabal - Komp) .... ajd budi od pomoći ili obriši nalog na forumu :D Šalim se :D
-Sledeće: Ako "povežem tu zvučnu kartu" pošto kontam da je EKSTERNA, da li to znači da ću onda snimati u realnom vremenu.Ajd ako te mrzi buraz da pišeš daj mi neki link gde je lepo objašnjeno i po mogućstvu na srpskom :D

P.s. Malo suicidno ali navikao sam u guitar prou da pravim bubnjeve i samo export midi import in cubase znam one brojeve skoro napamet :D Ok tnx svakako

User avatar
Jonny Hendrix
Posts: 62
Joined: 12 Sep 2011, 22:11
Location: Beograd, Surcin
Contact:

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Jonny Hendrix » 12 Nov 2012, 00:10

Našao temu na forumu :D Tnx anyway

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Dushan S » 12 Nov 2012, 01:01

Jonny Hendrix wrote:Matori bojim se da te ništa nisam razumeo xD Plašim se da moraš da mi lepo na tenane objasniš.Ono cilj mi je da mogu da napravim u kućnoj varijanti DEMO ili Neki COVER koji je NORMALNOG kvaliteta bez zujanja i da se distorzija razume, kada iz open string power chorda pređem na palm ili obrnuto(neka je rif C5 npr) da se ne čuje ono propratnj šklj woop (ako me razumeš)
sad pitanja:
-Zvučna karta?Škk iz dis ... znam za zvučnu za komp ali za ovaj termin još nisam čuo? to mu kao neki odvojeni uređaj o.O
Neko kaže zvučna, neko zvučna karta što je bukvalan prevod sa engleskog "Audio Card" iz vremena dok su to uglavnom bile isključivo PCI karte koje su se uključivale unutra na PCI port. Sada imaš jel, i SUB eksterne zvučne.
-Ajde da kažemo da mi ne treba procesor za gaženje na probi nego mi treba za kućni studio, da radim nešto poput onog cara na youtube-u DavidMeShow-a (ne baš tog kvaliteta ali tako nešto)
-Dakle kako da izvučem najbolji kvalitet zvuka, tj. šta mi treba od opreme (od softvera imam Cubase 5, Imam Guitar Rig i nisam nešto preterano zadovoljan u ovoj varijanti Gitara - Kabal - Komp) .... ajd budi od pomoći ili obriši nalog na forumu :D Šalim se :D
Zvuk će ti biti dobar onoliko koliko umeš da ga namestiš. Možda je lakše i brže namestiti zvuk na POD-u, bar je to moj utisak, nego na Amplitube-u ili tako nekoj spravi, ali postavlja se pitanje da li to vredi 200 evrića. Najbolji kvalitet zvuka je relativan pojam, ali za ono što tebi treba a da ne misliš, treba ti jeftina zvučna a da radi kako treba, to ti je oko 150 eura za neku USB varijantu. Ti sad priključuješ verovatno gitaru neispravno tj direktno u mikrofonski ulaz u integrisanoj zvučnoj, a gitara treba da ide u specijalizovani "instrument input" na audio kartici.
-Sledeće: Ako "povežem tu zvučnu kartu" pošto kontam da je EKSTERNA, da li to znači da ću onda snimati u realnom vremenu.Ajd ako te mrzi buraz da pišeš daj mi neki link gde je lepo objašnjeno i po mogućstvu na srpskom :D
Čuj, ne može mnogo više na sprskom od ovoga, jer su to neki osnovni pojmovi, kao što ne možeš nekom objasniti nešto vezano za PC ako ne zna šta je hard disk i šta desktop windows-a. Malo uzmi neku literaturu i čitaj, treba ti. Audio drajver je to što sam ti rekao komad software-a koji komunicira između audio karte i programa koji snimaš, kao što svaki drajver to radi za svoj komad hardware-a u kompjuteru, na primer drajver za grafičku komunicira između grafičke i sistema ili grafičke i programa u kom radiš itd. Pošto je za najmanju moguću latenciju potrebna brza komunikacija koja zaobilazi sistem svaka audio karta ima ASIO driver, audio driver koji se brine za brzu komunikaciju, ako te zanima više, pravac wikipedia. Sve iole ozbiljnije audio kartice imaju takav drajver i on bi trebalo da ti obezbedi malu latenciju tj kašnjenje. Da li je kartica interna ili eksterna nema mnogo veze.

Ako znaš engleski, imaš par sajtova gde možeš naći uskenirane u pdf knjige tipa "home recording" itd, pa pročitaj, poštedećeš sebe mnogo češanja po glavi kasnije. Sound on Sound magazin ima na primer online gomilu članaka iz starih brojeva gde praktično možeš naći šta god ti padne na pamet.

User avatar
tanjeze
Posts: 10
Joined: 06 Feb 2013, 18:36

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by tanjeze » 26 Mar 2013, 15:51

Kako da rutiram midi iz jednog kanala da ide (midi) kroz drugi (instrument)? Recimo shiftam midi loopove is FPC-a a ne svira ih on nego Slicex? Da ne moram rucno da kopiram note u piano rol za svaki loop. Znaci ne treba mi layer da sviram oba kanala midijem iz leyera.

Ili ako je to nemoguce iz frutija da li postoji neki jednostavan plugin kojim browsujem midi fajlove iz nekog foldera i onda shiftam jedan po jedan a svira ih instrument koji selektujem?

Image

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by toza » 30 Mar 2013, 16:14

Probaj FL-ov plugin MIDI Out. U njegov piano roll postavis note koje treba da svira neki instrument (npr. Slicex). Zatim odredis koji kanal je Midi Out iz plugin-a MIDI Out. Onda da Slicex postavis da prima signal sa midi kanala koji si podesio i to bi trebalo da bude to.

Evo ti i link na Youtube-u:



:cao:

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by toza » 30 Mar 2013, 18:37

Ne bih znao da ti kazem Vasko... Mozda ti ne valja verzija FL-a ili je krekovana pa fale neke opcije... :|

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Reverse » 30 Mar 2013, 18:46

Nemas tu opciju zato sto pokusavas sa FL native plaginovima (Fruity generator plugins), koji nemaju opcije midi in i out portova.
Znaci samo sa VSTi, ne znam da li postoje VSTi verzije frutijevih pluginova, verovatno ima negde :mrgreen:

User avatar
Randy
Posts: 987
Joined: 31 May 2010, 00:01
Location: Novi Sad

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Randy » 01 Apr 2013, 01:20

Iskucao sam bubnjeve u Guitar Rigu i exportovao to u MIDI fajl. I sad ja taj fajl mogu u Cubaseu pustiti preko EZ Drummera da svira ali neće da snimi. Jel zna neko kako da snimim?

User avatar
pivonroll
Posts: 109
Joined: 21 Nov 2007, 12:46

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by pivonroll » 01 Apr 2013, 11:37

Kako to mislis nece da snimi?
Sta tacno pokusavas da dobijes kao rezultat?

User avatar
Randy
Posts: 987
Joined: 31 May 2010, 00:01
Location: Novi Sad

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Randy » 01 Apr 2013, 14:10

Pa npr smislim neku pesmu i iskucam je u Guitar Prou. Onda taj gp fajl exportujem kao MIDI fajl. I sad kad uđem u Nuendo/Cubase i uključim VST instrument ez drummer on radi super. Mogu ja da klikćem po bubnjevima ,a mogu da uključim neki njihov gruv ili neki koji dobijem kad instaliram neku ekspanziju za ez. I mogu svoj MIDI fajl da pustim preko ez drummera. Sve mi odsvira samo što to trebam snimiti da bih imao to kao neki audio fajl. Gitaru mogu da snimim npr kad otvorim novi audio fajl al nju snimam preko mic ili line in ulaza ,a ovo puštam preko kompa. I sad želim da te MIDI bubnjeve pustim preko ez drummera i snimim ih u cubaseu da zvuče tako kako ih je ez odsvirao. To bih isto uradio sa basom samo da nađem neki vst koji radi to. Gitaru bih snimao preko Guitar Riga ili nečega. I onda sve to sastavim.

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by mislim_stvarno » 01 Apr 2013, 14:26

meni se cini da mnogo komplikujes. :D

Ako sam dobro razumeo sta hoces da postignes, to ti nije neophodno, ali trebalo bi da moze da se exportuje taj midi zajedno sa ez drummerom kao mp3/wav. To je ono sto hoces da postignes? Da imas audo snimak bubnjeva? pogledaj, potrazi export opciju.

Rekao sam da komplikujes jer nije neophodno da prebacujes midi bubnjeve u neki drugi format.

Disclaimer: Ja sam prilican noob za snimanje, ali sam se slicno drkao sa bubnjevima. Potrazi na yt video sa objasnjenjima kako se snima/programiraju bubnjevi. Ima prilicno dobrih, valjda je i ola neki tutorial radio.

User avatar
Randy
Posts: 987
Joined: 31 May 2010, 00:01
Location: Novi Sad

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Randy » 01 Apr 2013, 15:06

Ma ja samo hoću da mi bubnjevi ne zvuče midi nego da je zvuk kao sa drummera. Ili bilo kojeg drugog programa koji ima dobar vst. Da imam taj neki mp3/wav fajl u kojem se čuju samo bubnjevi i gde zvuk nije midi nego realniji kao u drummeru. To bih isto uradio sa basom. I onda imam dve različite trake(bas i bubnjevi) i snimim preko Riga gitare i sve to smiskujem u Cubasu ili Audacityu.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by KnightOfDoom » 01 Apr 2013, 20:39

Na prvoj strani imas objasnjenje kako se "salje" midi u vsti. Nadji samo post koji opisuje DAW koji koristis.

User avatar
pivonroll
Posts: 109
Joined: 21 Nov 2007, 12:46

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by pivonroll » 02 Apr 2013, 17:45

Knight je sve rekao. I brate nauci malo taj softver, pored svih tutorijala na youtube a da ne pricam o pisanim tutorijalima greota je propustati priliku koju ljudi ranije nisu imali.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest