Saveti za Windows 7 i audio drajvere

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
User avatar
zhille
Posts: 14
Joined: 18 Sep 2008, 15:27
Location: Novi Sad
Contact:

Saveti za Windows 7 i audio drajvere

Post by zhille » 01 May 2010, 20:06

Pozdrav ljudi, imam pitanje za poznavaoce/korisnike Windowsa 7. Bilo bi mi drago kad bi neko mogao da mi pomogne. P.S. Ako sam slucajno na pogreshnom mestu postavio temu, izvinjavam se.

Ja sam trenutno na Visti(dobio legalnu uz laptop) ali sam dugogodishnji korisnik Windowsa XP, i jako sam se razocharao kad sam shvatio koliko je Vista u stvari ochajna sto se audio drajvera, sviranja i rada u raznim programima tiche i zelim da za te potrebe napravim particiju i instaliram drugi operativni sistem. Sad, sa svih strana slusham akolade i pohvale na rachun W7, tj koliko je bolji od Viste, i zelim da ga isprobam. Medjutim, ne bih da bezveze pravim particiju i sve instaliram da bih naisao na isto odbijanje saradnje sa audio drajverima kao na Visti, zato imam par pitanja za one koji ga eventualno koriste.

Moja zvucna je eksterna E-MU 0404, koja radi bez problema. Laptop je Acer Aspire 8530 \ 2.1gHz dual core \ 4GB RAM

1) Da li je moguce da na W7 u isto vreme sviram gitaru preko Amplitube-a i u pozadini da mi radi backing track u recimo Guitar Pro-u ili Winampu?

2) Da je W7 dozvoljava da u isto vreme radim u Reaperu i Sonaru, ili bilo koja druga dva DAW u isto vreme? (Vista ne dozvoljava, tj kada jedan program koristi karticu, drugi je ne registruje...pain in the ass)

3) Kako se generalno W7 ponasha i da li se moze svirati i snimati u njemu? Npr, u XP-u sve zhivo radi kako treba, svaki DAW lepo registruje MIDI i Audio software i dozvoljava rad u vishe programa koji koriste audio drajvere istovremeno.

4) Da li Reaper i Sonar DAW programi rade u W7?

Zahvaljujem se unapred svima koji mi malo pomognu, makar kazhu njihove impresije oko rada sa muzikom na W7. Ako nishta, lepo cu na tu particiju instalirati neki fini XP i udri.
Pozz

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Saveti za Windows 7 i audio drajvere

Post by Dersu Uzala » 01 May 2010, 23:08

Slabo sam koristio Vistu, preskocio sam je. W7 koristim, pisem sad sa njega. Mislim da tvoj problem nije Vista nego softver, tj konfiguracija. Isti problem je postojao i u XP-ju. Neki programi imaju opciju da 'release audio driver in the background'. Miksovanje audio signala se ne odigrava u audio drajverima vec u Windows mixeru tako da bi u zavosnosti od aplikacija sve mogle istovremeno da sviraju. Ja iz zezanja neki put i pustim 3-4 izvora zvuka da slusam totalnu kakofoniju. Ne znam da li su ova aplikacije sto pitas sertifikovane za Win7 ali generalno ja jos nisam naleteo na problem sa aplikacijama koje su pisane za XP recimo. Sve mi rade na Win7 bez greske.

User avatar
zhille
Posts: 14
Joined: 18 Sep 2008, 15:27
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Saveti za Windows 7 i audio drajvere

Post by zhille » 01 May 2010, 23:19

Hvala :) veruj mi da svaki odgovor dobro dodje :ziveli:

Ja ne znam, vec dugo na sve nachine pokushavam na Visti da sve to omogucim, i net sam precheshljao, znam za tu opciju release driver in background, ali meni nikada nije radilo ni to naprimer kada hocu da sviram sa standalone najnovijim amplitube-om a da mi Band In A Box svira pratnju ...jok i jok... MIDI sam nekako i uspeo, tipa da pokrenem i radim u Band In A Box i Guitar Pro u isto vreme, njakao sam sve moguce opcije, a jako sam radoznao haha :) velika je mogucnost da je i softverski, ali koristim sve najnovije, Reaper 3.4, Amplitube 3, Sonar 8, najnovije drajvere za E-Mu 0404, tako da sumnjam da oni imaju problem s Vistom. Generalno, to sve ne bi trebalo da je toliko njakanje. Znas i sam kako je XP samo instalirash asio4all driver ako treba, ako nemash dobru zvucnu karticu...i sve naprosto radi.

E, da, i ako neko ima isti problem na Visti, bilo bi lepo znati da nisam totalni retard, iako vec dugo korisim i Vistu, preko godinu i po :)

User avatar
Wolf
Metalhead
Posts: 920
Joined: 16 Aug 2008, 13:05
Location: Kikinda, na kraj sela...

Re: Saveti za Windows 7 i audio drajvere

Post by Wolf » 02 May 2010, 03:09

Realno, W7 je sve sto je Vista trebala da bude. Neces pogresiti ako instaliras W7 umesto Viste, jer 90% programa koji su radili na XP-u rade i na sedmici sto je kod Viste bio problem. Tj. W7 ima "Program Files" (za 64-bitne programe) i "Program Files x86" (za 32-bitne, tj XP programe) :D

Elem, Dersu, ja imam jedan problem sa W7 (a mislim da je bas to taj o kom pricate). Ne mogu na primer da u isto vreme koristim Amplitube i Guitar Pro.
Cini mi se da se negde u tvom postu krije resenje, samo bih te zamolio da mi malko pojasnis to "release audio driver in the background", tj kako se to radi, ako ti nije problem.
Koristim Amplitube 3 i Guitar Pro 5.
Hvala unapred! :D

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Saveti za Windows 7 i audio drajvere

Post by Dersu Uzala » 03 May 2010, 01:04

Uzasno sam lenj da pravim screenshots ali evo ima ovde.

http://dailykermit.wordpress.com/2009/0 ... e-control/

Medjutim, tvoj problem moze biti exkluzivni prilaz hardveru u kombinaciji sa drajverom. Jel i ti koristis onaj Asio4All drajver? Posto taj ocito pravi problleme. Jedno od resenje je da ga ne koristis uopste, a u startu bklokiraj exkluzivni pristup audio hardveru. Znaci koristi DirectX DirectSound da ne kazem Majkrosoft tehnologiju da verifikujes prvo bazican princip, to jes' da li ta dva mofo-a mogu i hoce da rade zajedno. Mislim na Amplitube i Guitar Pro. Ljudi cesto imaju ovaj problem, pogledah po netu sad (sta cu kad si ti burazeru lenj sam sebi da pogledas :mrgreen: ). Aj' dobro, meni je engleski satro maternji.

Elem, kad si to odradiJo, tojest uspostavio neki frame of reference, onda zameni sa asio4all drajverom, mada mi nije jasno zasto ne koristis Asio drajver od konkretnog proizvodjaca tvog audio hardvera. Jel ti imas integrisanu neku zvucnu? Elem, sve bi to trebalo lepo da radi, nije ovo Windows For Workgroups 3.11 majkovicu. Eh kad se setim WfW. Windows na mrezi. Ludilo.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Saveti za Windows 7 i audio drajvere

Post by Dersu Uzala » 03 May 2010, 01:05

Wolf wrote: Koristim Amplitube 3 i Guitar Pro 5.
Hvala unapred! :D
Uredno registrovane nadam se, hvala unapred. :ziveli:

User avatar
Wolf
Metalhead
Posts: 920
Joined: 16 Aug 2008, 13:05
Location: Kikinda, na kraj sela...

Re: Saveti za Windows 7 i audio drajvere

Post by Wolf » 03 May 2010, 03:28

Da, naravno. xD
Nisam se dobro izjasnio. Amplitube radi preko Asio4All, a guitar pro bi trebalo preko windowsovih drajvera...
Probao sam da prebacim i GP da radi na Asio, ali avaj, ne moze. Integrisanu zvucnu imam, ali sa istom masinom, na XP-u sam mogao oba da koristim (amplitube sa asio, GP sa realtek drajverima) i radili su uporedo bez problema.
Mislio sam da ti mozda znas konkretno resenje posto sam net precesljao uzduz i popreko i nisam nasao nista.
Probacu ovo sa "exclusive control". Nadam se da cu uspeti da resim problem.
Anyway, thanks for the help. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest