Kako prepoznati fake FLAC fajlove

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
User avatar
pivonroll
Posts: 109
Joined: 21 Nov 2007, 12:46

Kako prepoznati fake FLAC fajlove

Post by pivonroll » 10 Feb 2011, 13:19

Ovo je namenjeno svim ljubiteljima muzike koji svoju kolekciju muzike imaju u flac formatu. Sigurno ste nekada dosli u posed nekog flac fajla za koji ste se pitali da li je pravi lossless ili je neko mozda prebacio mp3 u flac, nadajuci se da ce tako mozda podboljsati zvuk, a svi znamo da se nesto ne moze stvoriti ni iz cega.
Da predjem na stvar:
mp3 i svi lossy formati seku odredjene ferkvencije, jer neki ljudi smatraju da ih mi ne mozemo cuti. Ok da su to ferkvencije tipa 40 kHz pa da ih razumemo, ali oni kazu da ljudsko uho ne cuje lepo ni ferkvencije iznad ~18 kHz, cak i manje. Ovaj, cek, sta??? Koliko svi znamo raspon ferkvencija koje ljudsko uho moze cuti je od 20 Hz do 22 kHz. I ne samo sto mp3 sece odredjene ferkvencije, on menja i prostornost zvuka, utisavajuci instrumente koji su pokriveni nekim drugim instrumentom slicne ferkvencije, a cija je jacina zvuka u tom momentu manja od jacine zvuka drugog instrumenta. Ovo sam malo laicki objasnio, ali mislim da svi kapiraju o cemu se radi.

Flac sa druge strane je lossless format sto znaci da on samo smanjuje fajlove bez ikakvih gubitaka. To vam je kao kada zipujete neki fajl na hardu da bi zauzimao manje prostora. Vi iz tog zip fajla mozete po potrebi da unzipujete sve fajlove koji su u njemu i oni ce biti 100% verna kopija originalnih fajlova. Isto princip koristi i flac samo sto on to radi za zvucne fajlove.

Ali sta ako neko mp3 prebaci u flac? Kako da ja to vidim? Pa zapravo ovo nije mnogo tesko. Sve sto treba da uradite je da odaberete pesmu koja ne sadrzi samo jedan instrument, da bi dobili pun opseg ferkvencija. Posto albumi sadrze vise pesama ovo nije mnogo tesko uraditi.
Skinite sa neta Audacity program. On sluzi za obradu zvuka, a pri tom je besplatan. U njemu ucitajte vas flac fajl. Obelezite deo pesme (ne duzi od 28.3 sekunde, cak iako odaberete duzu deonicu program ce vas obavestiti da ce analizirati samo prvih 28.3 sekunde obelezenog dela). Zatim idete na Analyze - > Plot spectrum.

Ako vidite nesto ovako :
Image

ili ovako:

Image

Znajte da je taj flac fajl fake.

Evo kako treba da izgleda pravi flac fajl:

Image

Da li primecujete nesto?
Na prvoj slici vidi se mp3 fajl sa bit rate-om 128 kbps prebacen u flac fajl. Vidite li kako su visoke ferkvencije isecene? To ne sme da se desi.
Na drugoj slici imamo mp3 sa bit rate-om 320 kbps prebacen u flac fajl. Da li vidite da su visoke ferkvencije odjednom smanjene? To je posledica toga sto flac "pokusava da rekonstruise" taj opseg ferkvencija iz izvornog fajla, ali posto on ima jako malo informacija o tom opsegu ferkvencija, ne moze da ih rekonstuise kako treba, jer fale informacije.

E sada pogledajte trecu sliku. Na njoj se lepo vidi da su visoke ferkvencije ujednaceno prisutne zajedno sa srednjim i niskim ferkvencijama. To je ono sto nama treba. Jer koja je poenta imati flac fajl koji je nasto konverzijom mp3 fajla u flac. Bolje je da onda imate samo mp3 fajl, jer razlike u zvuku izmedju ta dva fajla nisu onakve kakve bi bile izmedju pravog flac fajla i tog mp3 fajla.

Nadam se da je ovo bilo informativno.

P.S. Iz nekog razloga slike su isecene sa desne strane.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Kako prepoznati fake FLAC fajlove

Post by Cortex » 11 Feb 2011, 07:32

Bilo je informativno, hvala ti :ziveli:
I ja imam dosta muzike u Flac-u, ali iskren da budem mrzi me da proveravam :D
ONo gde pucam na najbolji moguci kvalitet, to obichno kupim originale, takos am proshle godine naruchio dok mi je drugarica bila u Americi i dobio ono shto sam hteo za maltene smeshne pare. Support the fucking artist! :lol: :ziveli:

User avatar
pivonroll
Posts: 109
Joined: 21 Nov 2007, 12:46

Re: Kako prepoznati fake FLAC fajlove

Post by pivonroll » 11 Feb 2011, 11:16

Ja sam skoro resio da se resim svog mp3 sadrzaja na mom kompu, jerbo kada sam cuo neke CD originale zgranuo sam se koliko je dobro, a pogotovo vinyl originali. Istovremeno sam zakljucio da vise od pola muzike koju imam na kompu i ne slusam, tako da je to otislo u djubre. Par original albuma sam uzeo od drugara i lepo iz ripovao u flac koristeci EAC. A ostalu muziku koju slusam sam nabavio u pravom flacu, nesto je od CD-a nesto od vinyl rip-a. Evo cist primer je Loreena Mckennitt i njen live Night's from Alhambra. Imao sam to u mp3 @320 kbps, ali kada sam cuo CD original, auuuuh! Zmarci prolaze telom dok slusas pesmu, sve je nekako zivlje i toplije. Mozda je to moj licni utisak ko ce ga znati :)

Ali jedno nisam verovao, da na netu moze da se nadje toliko original CD i Vinyl backup-a. Internet je cudo :)
I naravno uvek proverim da li je flac kako valja.

User avatar
igorpan
MF veteran
Posts: 279
Joined: 08 Dec 2007, 19:51
Location: Ludnica

Re: Kako prepoznati fake FLAC fajlove

Post by igorpan » 08 Jun 2011, 12:13

Evo baš sam sad slušao pesmu koju imam, i zvuk je očajan, a u flac formatu je. Kada analiziram u Audacityju, ne dobijem baš ovakve grafike kao tvoj.

Da li je ovo ok ili lažan flac fajl?

Image

Uploaded with ImageShack.us

kalic
Posts: 8
Joined: 29 Jan 2009, 20:11

Re: Kako prepoznati fake FLAC fajlove

Post by kalic » 16 May 2012, 10:50

Mnogo je jednostavnije sa namenskim software-om kao što je Tau Analyzer...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest