Pedalboard 2 Tutorial (VST i AU host)

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Pedalboard 2 Tutorial (VST i AU host)

Post by KnightOfDoom » 20 May 2012, 22:16

Pedalboard 2 je VST i AU host napravljen sa live upotrebom na umu, ali smatram da je odlicna stvarcica i za pocetnike i one koji ne zele da pale DAW svaki put kada samo zele da sviraju. Onima koji imaju malo vise iskustva sa ovakvim stvarima ovaj moj 'tutorial" nece biti od preteranog znacaja. Zbog totalnih pocetnika cu pokusati da objasnim sve bitne stvari oko programa - podesavanja, rad sa vst(i)-ovima, midi itd. Naravno uz pretpostavku da znaju da ukljuce gitaru u kompjuter :)

Pedalboard2 mozete besplatno skinuti ovde (win i osx) http://www.niallmoody.com/apps/pedalboard2


Posto je ovo namenjeno pocetnicima da objasnimo neke spomenute pojmove, bez zalazenja u sitna crevca. Ko zna ove stvari neka skoci na drug post:

VST (Virtual Studio Technology) plugin-i mogu biti simulacije pojacala, ekvilajzeri, kompresori, razni modulacioni efekti itd. VSTi su virtuelni instrumenti, oni se najcesce kontrolisu i "sviraju" MIDI-em.
Ovi fajlovi imaju ekstenziju .dll i potrebno je programu koji ih koristi reci lokaciju na kojoj se nalaze.

AU (Audio Units) mu dodje to isto samo napravljeno za Mac OSX.

MIDI (Musical Instrument Digital Interface) sluzi za komunikaciju izmedju digitalnih istrumenata, kompjutera, raznih kontrolera itd. Midi ne proizvodi zvuk, radi se o digitalnim signalima koji nose informaciju o noti, trajanju, jacini itd.

Ok ajmo sad da pocnemo sa podesavanjima Pedalboard-a:

Sa linka odozgo skinite .zip fajl. Otpakujte i pokrenite Pedalboard2.exe.

Options > Audio Settings

Audio device type - Izaberite drajver koji ce biti u upotrebi. Ako imate integrisanu zvucnu kartu bice najbolje da instalirate Asio4All ( http://www.asio4all.com/ ). Koristiti Microsoftov windows audio nije bas najsrecnije resenje. Ako vasa zvucna podrzava ASIO izaberite njega.

Output i Input - izaberite svoju zvucnu kartu koju planirate da koristite

Active output (input) channels - Izlazi i ulazi. Odaberite one koji su vam potrebni.

Sample rate - 48000 Hz (48KHz) je neki standard za profesionalnu audio i video digitalnu opremu. 44.1KHz je standard za audio CD.
Ispod ovih vrednosti ne treba ici, preko moze (ako vam zvucna karta dozvoljava) .

Audio buffer size - Ovde pored broja semplova u zagradi vidite i latenciju. Latencija je vreme koje prodje od momenta kada signal iz vase gitare udje u zvucnu kartu, prodje kroz A/D konverziju, bude obradjen, prodje D/A konverziju i izadje iz karte. Znaci to je broj mili sekundi potrebno da se na zvucnicima cuje zvuk nakon sto okinete zicu, Nekima je 10ms sasvim ok, nekima je i 5ms previse.
Primeticete da se latencija smanjuje kada smanjujete buffer. Sto je manji buffer vise opterecujete racunar. Mogu se (i hoce) pojaviti pucketanja u zvuku ili cak potpuni prekidi.
Povecavanjem Sample rate-a se smanjuje latencija za iste vrednosti buffer size-a. Ovde je problem sto svaka karta ne podrzava sve vrednosti... a i snimljeni fajlovi ce biti veci.

Nadjite najbolji odnos ovih vrednosti za vas i vasu konfiguraciju.

Active midi inputs: izaberite midi ulaz na zvucnoj (ako ga ima), kontroler ili neki midi interfejs koji imate i zelite da koristite.


Dodavanje VST plugin-ova. Options > Plugin List

Kada prvi put pokrenete Pedalboard 2 imate sam ovih pet plugin-a. Da bi dodali jos kliknite na options ispod, scan for new or updated VST plugins. Programi uglavnom ocekuju da se VST-ovi nalaze u c:\program files\Steinberg\VstPlugins\ Ni ovaj nije izuzetak, ali mozete sami dodati novi direktorijum klikom na change... Sledece ide skeniranje....klik na Scan, je li :) Tu takodje mozete skloniti odredjene plugine iz liste, izbrisati iz liste one koji vise ne postoje, poredjati ih na razne nacine itd.

Mrzi me da pravim screenshot za sve ovo, napravio sam video koji pokazuje gde se sve nalazi.






Ok sada su tu pluginovi koje ste sami stavili. Vreme je da sviramo malo :)

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Pedalboard 2 Tutorial (VST i AU host)

Post by KnightOfDoom » 20 May 2012, 22:16

Prvo da napravimo najosnoviju konekciju. Audio input je mesto odakle krece vasa gitara, a audio output gde zavrsava. Posto vam je gitara (u 99% slucajeva) ukljucena u samo jedan, iz njega izvucite "kabl" na izlaz. Da bi se zvuk cuo na oba zvucnika iz ISTOG ulaza izvucite DVA kabla na RAZLICITE izlaze. Kablovi se razvlace tako sto se klikne izvor, drzi pritisnut taster misa, dodje dokle treba i pusti.
Kablovi se brisu tako sto se klikne na njih i pritisne Delete ili Backspace na tastaturi...ili Edit>Delete selected connection(s). VST-ovi se dodaju duplim klikom na prazan prostor i odabirom zeljenog vst-a. Na E se otvara vst, na M midi i osc podesavanja (o ovome kasnije) i na X se gasi. Neki vst-ovi imaju stereo ulaz i izlaz, neki samo mono. Zuti ulaz je za OSC, o tome ne znam apsolutno nista :) Mislim da se pomocu njega moze ostvariti kontrola kao i sa MIDI-em ali to su mozda samo moje lude fantazije. U svakom slucaju kasnije cu objasniti sve oko midi-a.

Na sledecem videu mozete videti to sve, plus dodavanje VU metra i "kontrole jacine". VU metar levo je povezan odmah nakon ulaza. On ne bi smeo da klipuje (ide u crveno) , ako se to desava smanjite ulaz u karticu. Onaj drugi meri ono sto ce ici na izlaz... ni on ne bi trebao da klipuje :)




Objasnjenje sledeceg videa :)
ADT plugin sam dodao iz dva razloga. Prvi je da vidite da program ima mali bug kada je ime plugina kratko. Kontrole budu jedna preko druge i tesko ili nemoguce kliknuti na ono sto vam treba. Duplim klikom se ime plugina moze promeniti u duze i time se resava problem.Drugi razlog(osim sto bolje zvuci) je sto ADT ima stereo izlaz a potreban mu je samo jedan ulaz. Lakse ga je staviti i posle povezivati na njega jedan kabl, nego na izlaz 2. Koga zanima sta je ADT http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_double_tracking
Dalje imamo simulaciju tube screamera i engl powerball pojacala koje ide u Output toggle. Gitaristima prepoznatljiviji kao A/B Box :) Signal se iz njega moze slati na jednu ili drugu stranu. Jedna ide (prakticno) odmah na izlaz a druga kroz OURCabinetSimulator. OURCabinetSimulator je simulacija kabineta pojacala, iz primera se vidi prednost koriscenja istog. Vise o tome sta je to i o impulsima i slicnim stvarima sam vec pisao nasiroko ovde viewtopic.php?f=14&t=16397 .



Taj output toggle plugin je vrlo korisna stvarcica. Mogu se napraviti dva lanca sa razlicitim pojacalima ... recimo jedno bude klin drugo drive i uz pomoc output toggle-a menjate kroz sta svirate.

Toliko za sada u nastavku jos neke stvarcice i kontrola pomocu MIDI-a. Ako bude interesovanja je li :)

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Pedalboard 2 Tutorial (VST i AU host)

Post by KnightOfDoom » 20 May 2012, 22:17

Rezervisano ako bude nastavaka zbog preglednosti

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Pedalboard 2 Tutorial (VST i AU host)

Post by KnightOfDoom » 20 May 2012, 22:17

Rezervisano ako bude nastavaka zbog preglednosti

nemam_pojma
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2008, 00:47

Re: Pedalboard 2 Tutorial (VST i AU host)

Post by nemam_pojma » 19 Jun 2012, 13:58

nije losa stvar, onako na brzinu da se probaju neki lanci bez paljenja nekog snimaca, mada se reaper podigne za sekund.

nisam uspeo da snimim zvuk posto sam video da tamo ima audio record, probao sam nesto da ispovezujem al mi nije radilo.
u svakom slucaju korisna stvarcica za isprobavanje glava, kabineta i ostalih drangulija koji ne rade stand alone.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest