DAW software rant

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

DAW software rant

Post by bancika » 21 Apr 2013, 23:22

Ovo pisem iz perspektive apsolutnog pocetnika u oblasti, ali DAW sa kojima sam se do sad susreo su totalno sr*nje, makar sto se usability-ja tice. Moze se reci da sam retard jer ne citam manual, ali smatram sebe pismenim korisnikom racunara, imam PC-je 15 godina, a ako racunamo C64 onda celih 20. Od programiranja zivim, doduse nista od toga nema veze sa audiom...godinama se koristim audacity-jem i pre toga sound forge-om...ocekivao bih da mogu makar nesto najosnovnije da uradim bez da citam knjigu o tome, ali ni jedna ikonica mi nije intuitivna, ni jedna operacija ne znam gde vodi. Pokusao sam reaper, ableton i cubase i ni u jednom, nakon 15ak minuta drndanja, nisam uspeo da cujem zvuk koji dolazi na input interface-a, a kamoli da primenim VST efekat ili snimim rezultat.

A na stranu sto svi osim reaper-a instaliraju 3gb nekog sranja, jedan instaler pokrece jos 10 instalera nekih alata koji su skroz neintuitivno nazvani, tako da i ne zelim da ih pokrenem (reactor, tractor, elements, wtf?) Jel postoji neki DAW sa jednostavnim interface-om koji nema milion opcija koje ne vode nikud i ne rade nista? :) Hocu da importujem MP3 backtrack, da kazem snimi na track X i primeni efekat Y i na kraju da exportujem rezultate u MP3. Ne znam sto moraju toliko tesko da naprave tako jednostavan workflow. Ili trazim nesto sto nije standardno u svetu muzike i treba me spaliti na lomaci?

Inace nisam fan apple-a, ali cini mi se da je garage band ono sto bi mi zavrsilo posao da mogu na PC-u da ga instaliram, nema 21235494 dugmeta na prvom ekranu koji se otvori :)

Osecam se kao kad sam prvi put pre 10ak godina hteo da nacrtam vero layout za neki efekat i video da je eagle nepotrebno komplikovan, pa sam seo i napravio svoj DIYLC :)

:ziveli:

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: DAW software rant

Post by nemanjavelimirovic » 21 Apr 2013, 23:31

Meni je reaper kraj price, sve ostalo je pomalo konfuzno i da kazem nelogicno (Pro Tools recimo).
Cubase je takodje okej....shta je znam, valjda je kul kad se naviknesh na neshto... A da probash mozda GarageBand? Mozda ce ti biti ok

Image
Njegov pandan za PC je MixCraft...
Image
:ziveli:

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: DAW software rant

Post by Cortex » 22 Apr 2013, 01:15

Potpuno te razumem Bancika, ali to je jos i okej dok ne pokusas nesto da uradis sa MIDI-em, tek tu krece zajebancija, meni je MIDI i pored toga sto sam citao o tome [ocigledno nedovoljno] totalno nemoguce koristiti u tim DAW programima za moje potrebe. Po forumima sam dobio odgovore u fazonu "for what you might need, you gotta sit down and code that shite"

Najlakse mi je da radim ove stvari koje tebe zanimaju u Cubase/Nuendo-u.
Od drugih ljudi sam cuo da je Ableton najjednostavniji i najmocniji.

Ali da, neki zakljucak je da je sve to neverovatno neintuitivno i da sam se retko u kojoj oblasti vise namucio no u bazicnoj audio produkciji. Mozda ne volim Apple i njihove proizvode ali kontam da taj Logic i Garageband jbg jesu napravljeni intutitivno i blize coveku muzicaru nego jbt da sad moras da zamisljas arhitekturu muzicke kartice u glavi da bi mogao da uradis najosnovnije u DAW-ovima. Aupizdumater.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: DAW software rant

Post by nemanjavelimirovic » 22 Apr 2013, 01:22

Cortex wrote: Aupizdumater.
:XD: :ziveli:

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: DAW software rant

Post by SomiKnight » 22 Apr 2013, 08:03

Kad prvi put u zivotu otvoris bilo koji program naravno da ces tesko da se snadjes.

Inace u reaper-u na primer, udjes u program, dodas novu traku, kliknes dugme za Record Monitoring, odaberes ulaz na Input za koji god si prikacio sta vec od instrumenta, i to je to, cuje se zvuk.
Za VST treba jos da se klikne FX dugme i odaberes vst.

Sta je tu komplikovano? Jednostavnije nikad nece ni biti, jer kako mislis da program sam zna sa koje kartice zvucne snimas i pustas zvuk, na koji ulaz ti je prikljucen instrument i na kojem izlazu slusas, da zna na koju traku ces da snimas, koju traku slusas, koji vst i na kojoj traci, i tako dalje.

Ima odlicnih video tutorijala za skoro sve programe, dovoljno je da odgledas zavaljen u fotelju par sati tog video materijala i to je to, za pocetak i vise nego sto treba.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DAW software rant

Post by bancika » 22 Apr 2013, 10:30

SomiKnight wrote: dovoljno je da odgledas zavaljen u fotelju par sati tog video materijala i to je to, za pocetak i vise nego sto treba.
all I'm saying is - ne bi trebalo da bude toliko komplikovano da zahteva sate citanja/gledanja da bi uradio tako jednostavnu stvar. Verujem da je super prosto kad izucis dovoljno da iz mora opcija uspes da suzis one 3 koje tebi trebaju.

Nadjoh juce neki mu.lab...deluje mi dovoljno jednostavno, 20mb je tezak i ne instalira nista u sistem, samo se raspakuje. Bas me ispizdelo kad sam video koliko sranja vuku sa sobom ovi ostali. Koj ce mi djavo dve aplikacije koje se zovu HALion Sonic :) Ko zna koliko dll-ova gurnu u system32 i koliko zapune registry glupostima :grummel_2:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: DAW software rant

Post by sinisake » 22 Apr 2013, 12:01

Stvar navike. Poenta je da ti programi, kao i svi ostali, nude milion opcija koje ti ne trebaju i nekoliko koje ti, je li, trebaju, pa je katkad tesko iskopati ono sto ti treba.
Ljudi se kunu u Pro Tools, meni ne smeta ni Cubase, taj Reaper je isto ok...

Nije tesko, sedi malo i eto... :lol:

a ovo je bas jednostavno:
http://audacity.sourceforge.net/

P.S. vidim da si pomenuo audacity, zar nema on multitracking? Jbt, vi programeri, ko Djed, mozete da napisete drajver, a zajebano vam da snimite stogodj u Cubasetu... :lol:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: DAW software rant

Post by Dushan S » 22 Apr 2013, 14:38

bancika wrote:Ovo pisem iz perspektive apsolutnog pocetnika u oblasti, ali DAW sa kojima sam se do sad susreo su totalno sr*nje, makar sto se usability-ja tice. Moze se reci da sam retard jer ne citam manual, ali smatram sebe pismenim korisnikom racunara, imam PC-je 15 godina, a ako racunamo C64 onda celih 20. Od programiranja zivim, doduse nista od toga nema veze sa audiom...godinama se koristim audacity-jem i pre toga sound forge-om...ocekivao bih da mogu makar nesto najosnovnije da uradim bez da citam knjigu o tome, ali ni jedna ikonica mi nije intuitivna, ni jedna operacija ne znam gde vodi. Pokusao sam reaper, ableton i cubase i ni u jednom, nakon 15ak minuta drndanja, nisam uspeo da cujem zvuk koji dolazi na input interface-a, a kamoli da primenim VST efekat ili snimim rezultat.
Treba da imaš u vidu da takav softver logično uglavnom nije napravljen za ljude koji koriste računar a interesuje ih muzika već ljude koji se bave audio recordingom i žele da koriste računar za to, bitna razlika. Onaj ko se bavi audio recording-om želi okruženje adekvatno za to, koje je samim tim bliže background-u koji nije računarski. Današnji DAW je aproksimacija analognog studija od pre koju deceniju godina i predstavlja digitalizaciju te metodologije rada. Razvoj software-a se odvijao tako da se oni koji su radili u analognom svetu što više osećaju kod kuće. Imaš miksetu, imaš efekte koji idu u slotove koji su aproksimacija hardvera itd. Postoje pokušaji da se prave stvari koje bi išle drugačijom logikom, ali je to underground i postavlja se pitanje ko bi to prihvatio i radio u tome kada se se generacije već navikle na postojeći pristup i način rada.
Za ljude koji ne žele da se bave nečim komplikovanim - oni kupe macbook, otvore Garageband i piče, šta će njima full DAW. U suštini tvoj rant je kao da si otišao u ozbiljan studio i počeo da se žališ "Da li su ovi iz SSL-a normalni, zar ja sad moram stvarno da znam šta svaki dugmić na ovom mikseru radi"? Laka dostupnost piratizovanog softvera i "sve to ja mogu sam na kompu" kultura koja se raširila poslednjih godina je učinila da ljudi zaborave da je za neki zanat potrebno često određeno predznanje i da nije to samo kao "otvoriš i snađeš se". Ne shvati me pogrešno, ne znači da ti nisi dobar muzikant, talentovan čovek i super ako poznaješ kompjutere, ali ako ti izgleda da je komplikovano, to je zato što i treba da bude tako - ja prvi ŽELIM da npr Nuendo izgleda kako izgleda... Čak hoću JOŠ opcija ako me kapiraš. Želim još komplikovanije. A jasno mi je zašto kad otvorim Maya software ili After Effects meni to izgleda kao enigma, jer nemam adekvatno predznanje.
Inace nisam fan apple-a, ali cini mi se da je garage band ono sto bi mi zavrsilo posao da mogu na PC-u da ga instaliram, nema 21235494 dugmeta na prvom ekranu koji se otvori :)
Zapravo Garage band jeste dobra ideja za to, kao što rekoh. Na tvom mestu, ja bih možda probao sa najobičnijim Cubase-om, jer je neki moj utisak da je on najtransparentniji za nekog ko ne želi da ulazi u komplikovanije funkcije a može da se iskopa narodna verzija da se proba. Logic Audio sam voleo dok sam ga koristio ali većini ljudi nije nimalo logičan. Pro Tools je standard ali nisam siguran koliko je za početnika. Na tvom mestu možda možeš da probaš i Sony Acid, zato što je to baš plain varijanta, imaš kanale, snimiš nešto na kanal i exportuješ. Interfejs je za mnoge i suviše "windows" što će tebi možda odgovarati, jer je logika rada nekad bliže nekom ne-audio software-u. Ako ti treba neka podloga, automatski ti podešava tempo loop-ova što je isto super za brz i jednostavan rad, ako ti treba nešto da podmetneš dok sviraš. Tako da sad kad još malo razmislim, definitivno probaj Acid.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: DAW software rant

Post by Dushan S » 22 Apr 2013, 14:43

nemanjavelimirovic wrote:Meni je reaper kraj price, sve ostalo je pomalo konfuzno i da kazem nelogicno (Pro Tools recimo).
Cubase je takodje okej....shta je znam, valjda je kul kad se naviknesh na neshto... A da probash mozda GarageBand? Mozda ce ti biti ok
Meni koji i dalje dolazim iz ugla "Daw je digitalna verzija audio studija" je na primer Reaper prilično nepristupačan. Ima taj "PC" momenat koji verovatno odgovara ljudima koji su sa audio snimanjem krenuli na kompu. Na primer, ja ne želim da mogu određene stvari, ne osećam piotrebu za tim, na primer za time da mi i audio i midi bude na istom kanalu ili da routing ide kako god hoćeš, valjda zato što je za mene mentalno to i dalje Atari sekvencing + miker, plus rack sa efektima + magnetofon ako me kapiraš. A ja sam još zapravo čovek koji voli kompjutere i koristi ih od Commodore-a VIC 20 i basic programiranja. Ovi koji su ozbiljni ljudi godinama u poslu su još uglavnom još mnogo gori. To je valjda i deo razloga zašto se osnovni princip funkcionisanja DAW-ova ne menja.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: DAW software rant

Post by Dushan S » 22 Apr 2013, 14:45

Cortex wrote:Potpuno te razumem Bancika, ali to je jos i okej dok ne pokusas nesto da uradis sa MIDI-em, tek tu krece zajebancija, meni je MIDI i pored toga sto sam citao o tome [ocigledno nedovoljno] totalno nemoguce koristiti u tim DAW programima za moje potrebe. Po forumima sam dobio odgovore u fazonu "for what you might need, you gotta sit down and code that shite"

Najlakse mi je da radim ove stvari koje tebe zanimaju u Cubase/Nuendo-u.
Od drugih ljudi sam cuo da je Ableton najjednostavniji i najmocniji.

Ali da, neki zakljucak je da je sve to neverovatno neintuitivno i da sam se retko u kojoj oblasti vise namucio no u bazicnoj audio produkciji. Mozda ne volim Apple i njihove proizvode ali kontam da taj Logic i Garageband jbg jesu napravljeni intutitivno i blize coveku muzicaru nego jbt da sad moras da zamisljas arhitekturu muzicke kartice u glavi da bi mogao da uradis najosnovnije u DAW-ovima. Aupizdumater.
Šta konkretno nisi mogao u midi-ju? I šta ti je to konkretno bio problem sa audio varijantama?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DAW software rant

Post by bancika » 22 Apr 2013, 14:46

audacity nema po defaultu VST, a ni ASIO...mislim da moze da se ubudzi nekako i jedno i drugo sa malo peripetija.

Aj videcu kako ide ovaj mu.lab, na prvi pogled mi obecava...a i besplatan je, makar verzija sa max 4 traka...a i full kosta nesto jeftino u odnosu na velike igrace.

@Dusan - nije moj rant usmeren protiv toga sto su komplikovani, nego sto ne postoji alternativa za nekog mog profila...kome trebaju jednostavne funkcije koje rade, i nekog ko ne zeli da se mlati detaljima. Mislim da je previse traziti da odem i pljusnem 1500e na macbook zato sto nikome nije palo na pamet da napravi nesto slicno na PC.

a za pirateriju...zato sam i krenuo da gledam ove besplatne/ispod 100$...ne volim da drzim skup piraterizovan software kod sebe, uglavnom iz razloga koje si pomenuo, a i nekako mi je bedak. Kupio sam recimo guitar pro 6 i kupio bi i nesto za snimanje da postoji u rangu kompleksnosti i cene guitar pro-a.

:ziveli:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: DAW software rant

Post by Dushan S » 22 Apr 2013, 14:47

bancika wrote:
Nadjoh juce neki mu.lab...deluje mi dovoljno jednostavno, 20mb je tezak i ne instalira nista u sistem, samo se raspakuje. Bas me ispizdelo kad sam video koliko sranja vuku sa sobom ovi ostali. Koj ce mi djavo dve aplikacije koje se zovu HALion Sonic :) Ko zna koliko dll-ova gurnu u system32 i koliko zapune registry glupostima :grummel_2:
Tako isto, kad neko instalira fotošop nervira se, što sad mora da pravi sve te layer-e, da koristi tamo neke laso alate i da se muči po tim menijima...Što ne može samo da u meniju izabere "Correct picture" opciju i da mu komp sredi sliku da bude lepa :) :ziveli:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: DAW software rant

Post by Dushan S » 22 Apr 2013, 14:53

bancika wrote: @Dusan - nije moj rant usmeren protiv toga sto su komplikovani, nego sto ne postoji alternativa za nekog mog profila...kome trebaju jednostavne funkcije koje rade, i nekog ko ne zeli da se mlati detaljima. Mislim da je previse traziti da odem i pljusnem 1500e na macbook zato sto nikome nije palo na pamet da napravi nesto slicno na PC.
Ma postoji alternativa, ali kapiraš, i ti i svi ostali se uhvatite za software za koji ste čuli da je bolji nego onaj drugi. To je zapravo refleks koji dolazi iz analognog sveta, jer ono, ako imaš bolju gitaru i bolje pojačalo, biće bolji i rezultat, ako imaš bolja kola brđe i sigurnije ćeš stići na odredište itd. U audio svetu će rezultat biti isti, sve su to manje više nule i jedinice kad se radi o osnovnim operacijama, samo se razlikuju logika rada i broj opcija, dubina. Probaj Sony ACID, definitivno i javi da li si se snašao. To je ono, podesiš drajver, otvoriš kanal, snimiš. Ja lično ne znam jednostavniji program. Pri tome podrazumevam da nećeš raditi midi programiranje u velikim količinama.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DAW software rant

Post by bancika » 22 Apr 2013, 15:43

zapravo, nista od ovog sto sam instalirao nisam piraterizovao i nista nije tu zato sto je "najbolje". Reaper sam probao jer ima dobre recenzije i nije 4GB instalacija, Ableton Live sam dobio na disku uz focusrite scarlett, a cubase LE uz komplete 6. Logika mi nije bila "ovo koristi lady gaga pa cu i ja", nego "ovo mi dali, pa verovatno moze da zavrsi poso".

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: DAW software rant

Post by Reverse » 22 Apr 2013, 16:37

Meni su u vecini DAW programa osnove bile jasne "na prvu". Jedino za sta sam morao da googlam i citam uputstvo su neke naprednije midi funkcije, automatizacije i pojedine VST.
Midi funkcije jesu poprilicno razlicito uradjene u vecini programa.
Ako se neko opredeli za jedan DAW, mislim da uopste nije suludo odvojiti nekoliko sati i pogledati tutoriale, jer se to odgleda jednom i to je to.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest