Moja mala android app za analizu zvuka

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Moja mala android app za analizu zvuka

Post by bancika » 27 Aug 2013, 14:51

Polako privodim kraju aplikaciju, pa rekoh da ponudim ovde pre nego sto bude skroz gotovo i pre nego sto stavim na google play, mozda neko ima interesantan feedback. Stavicu neki screenshot kad se vratim kuci, ali za sada nije toliko bitno, bitno je sta radi. Grubo receno, ideja je da se porede dva zvucna zapisa i da se ukaze na razlike. U prvoj iteraciji bih isao samo na razlike u EQ, posto je to dobar deo posla. Ako uspem da razradim neki algoritam, probacu da poredim i dinamiku, kolicinu drive-a i slicno, ali to kasnije. Za sada je samo EQ.

Workflow ide otprilike ovako:

* ucitava se referentni zapis, bilo fajl (wav za sada, bice mp3 i mozda jos neki), bilo da se snima preko mic-a (ocito manje precizno jer mic nije bas hi-fi, ali na novim androidima se mogu koristiti eksterne USB zvucne). Dodacu i da wav fajl moze da se trimuje, tj da se analizira samo deo
* na isti nacin se ucitava zapis koji hocemo da poredimo
* app analizira i poredi zapise i prikazuje EQ krivu koja treba da se primeni na testirani zapis da bi se priblizio originalu.
* korisniku ce se ponuditi sta da se dalje uradi sa tim: sacuva EQ kao sliku ili tekst, primeni EQ na testirani zapis i sacuva WAV da moze se cuje kako bi to zvucalo, mozda cak i napravi impuls fajl koji moze posle da se loaduje u daw.

Sto se tice primena:

* meni najbitnija: kada namontiram neki ton za gitaru, mogu da snimim riff i poredim sa sirovim stem tracks originala (za neke izvodjace mogu da se nabave). Kad mi izbaci rezultujuci EQ, mogu samo to da repliciram u DAW-u kao post-eq i u teoriji mogu da priblizim moj ton originalu. Naravno, neophodno je odsvirati iste note, inace ce rezultujuci EQ biti drugaciji iz pogresnih razloga.
* moze da se testira recimo koliko neki zvucnici verodostojno reprodukuju zvuk. Ako se ucita referentni zvuk pa se pusti kroz zvucnike i snimi na mic (integrisani ili neki posebni bolji), moze da se zakljuci koliko zvucnik + mic menjaju zvuk i da se eventualno EQ-om ublaze ti efekti. Mislio sam i da se eventualno izbaci deskriptivno sta bi trebalo da uradis (boost 3db around 1KHz with Q=0.5, cut 6db around 6KHz, i slicno).

Sve to moze da se uradi u DAW koristeci izotope ozone, ali on kosta para i ipak treba neko iskustvo sa DAW-om.

Jel bi bilo ovo interesantno nekome? Jel ima neko predlog? Mogu da posaljem beta verziju zainteresovanima na zahtev, naravno za dz.

User avatar
Kauto Labs
Posts: 204
Joined: 13 Apr 2013, 17:07
Location: Косјерић

Re: Moja mala android app za analizu zvuka

Post by Kauto Labs » 27 Aug 2013, 17:26

Ti prakticno pravis dekonvolver, samo sto to tako nema sanse da ti radi... baci pogled na vec uradjene npr http://www.voxengo.com/product/deconvolver/

Glavni problem ti je sto kao referentni signal koristis slozen zvuk na koji utice mnogo vise faktora nego sto bi ti zeleo, pa ti dekonvolucija nece vratiti nista upotrebljivo. Ovaj gore voxengo kao referentni signal koristi sinus 0-20kHz. Za to sto ti zelis moraces da normalizujes signal po nekom kriterijumu sto je mnogo veci problem od same dekonvolucije, ako imas volje i vremena da se upustas u to, DSP je galimatijas od nauke. EQ cuvaj kao impuls, vodi racuna da iole slozeniji wav natera cpu na 100%. Java ti nije bas za to, ne znam na Androidu da li se ona native kompajlira ili radi u virtualnoj masini, a ne znam koliko je podrzan dev u C++ za Android. Za C++ bi mogao da koristis i Steinbergov SDK gde bi nasao neki interesantan api.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Moja mala android app za analizu zvuka

Post by bancika » 27 Aug 2013, 17:45

ne znam na koji deo mislis...glavna funkcionalnost je FFT, ne dekonvolver. Dekonvolucija mi eventualno treba da napravim impuls, ali impuls necu da pravim ni od jednog od test signala, nego od neke primitivne waveforme. Bitno je da imam rezultujuci frekventni odziv koji kaze, npr dodaj 3db oko 1khz. Onda mogu da napravim impuls ne obaziruci se na kompleksne waveforms of kojih sam dobio tu informaciju. Mozda propustam nesto.
Za sad radi super ovo sto sam uradio, imam test primere gde sam uzeo neku pesmu i primenio EQ da namerno zeznem neke frekvence i app hvata kako treba.

Sto se brzine tice, fajl od oko 2MB analizira manje od sekunde na nexus 4-ci...i to ne preskace samplove ili nesto tako...ceo fajl.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Moja mala android app za analizu zvuka

Post by Trooper » 27 Aug 2013, 18:26

Ovaaaj, meni to super zvuci iskreno, samo nisam siguran kolika je svrha pisanja toga za koriscenje na telefonu (tableti su opet manji deo trzista). Tj (za sebe pricam) pre cu da sednem pred komp, jer mi svejedno komp treba da bi skinuo master trake sa neta, nasao ono sto me zanima itd...

User avatar
Kauto Labs
Posts: 204
Joined: 13 Apr 2013, 17:07
Location: Косјерић

Re: Moja mala android app za analizu zvuka

Post by Kauto Labs » 27 Aug 2013, 18:44

Ti nadjes spektre od oba signala pa ih onda poredis na nekoliko fiksnih tacaka i za svaku izracunas offset na EQ? Tako ces dobiti mnogo vise "opisni" rezultat, recimo mogao bi da poredis klavir i trubu i opet bi dobio neki EQ. Dekonvolucijom bi dobio egzaktan rezultat, ali ok. Na koliko tacaka ih poredis?

Koji lib koristis za FFT u androidu, to vec ima u SDK njegovom?

Ok, probaj i tako, ja bi EQ eksportovao kao impuls i kao xml preset od nekog free EQ vst-a koga svi koriste ili nekog ugradjenog u cubase.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Moja mala android app za analizu zvuka

Post by bancika » 27 Aug 2013, 20:01

Ide na 2048 tacaka mada ce biti podesivo. Vrednosti izmedju se interpoliraju. A lib je jtransform

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Moja mala android app za analizu zvuka

Post by komil » 05 Dec 2014, 23:26

Sviđa mi se sve što si napisao i želeo bih da beta testiram program. Jedino sam dosta skeptičan u odnosu na to snimanje zvuka, to mi se čini slabom tačkom. To je generalno verovatno tu i najlošiji deo opreme na prosečnom uređaju, a ne vidim si uveo neko baždarenje u odnosu na tu vrednost jednačine. Džabe što program izbaci predlog za EQ kada je njegov vidokrug izvitoperen mikrofonom za koji mu je potpuno nepoznato kakav mu je EQ. Uz to mikrofon može biti dosta loš po svim kriterijumima, prilagođen za telefonski razgovor.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Moja mala android app za analizu zvuka

Post by bancika » 06 Dec 2014, 00:54

pa da, na kraju me smorilo. Napravio sam prototip koji prilicno dobro radi u idealnim uslovima, recimo kad uzmem wav fajl, poigram se sa EQ pa onda poredim to sa originalom. Fino provali sta sam mu radio...ali u stvarnom zivotu nije toliko lako.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest