Ableton Live

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Ableton Live

Post by nebeskacarica » 07 Jan 2014, 20:00

Koristi li neko od vas Ableton? Pošto sam novopečen u oblasti kućnog snimanja i korišćenja profi muzičkog softvera a preferiram blues, jazz, funky i rock, neki iskusniji softveraši su mi preporučili da se držim drugih programa, prezicnije Cubase-a.
Da li je zbilja Ableton Live, u mom slučaju verzija Live 8 zaista softver prvenstveno tj. "samo" za DJ-eve i elektronsku muziku?
Počeo sam da čitam tutorijale i zasad sam u njemu naučio da nasnimam audio track-ove, da koristim loop opciju, VST plaginove (Guitar Rig, Amplitube), prečice na tastaturi, export u .wav format itd.... Interfejs u Live 8 mi djeluje nekako pregledniji i lakši za učenje od ostalih, konkretno Reason-a i Cubase-a u koje sam doduše zasad samo zavirio po instalaciji.
Kao i mnogi, u ovo se upuštam sa skromnim ambicijama, konkretno da doguram bar do nivoa da mogu zabilježiti svoje muzičke ideje; na glas, gitare i bas dokucati bubnjeve, odnosno napraviti neki solidan audio za youtube demo video, ili sopstveni backing track itd...

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Ableton Live

Post by Mrav » 08 Jan 2014, 00:11

Krenuo si u sasvim dobrom pravcu. Svi moderni DAW rade u osnovi isto, sa nešto drugačijim UI, naprednim opcijama i sl. Ja lično sada rabim Presonus Studio One, pre svega jer je jako jednostavan za korišćenje. U Abletonu možeš da snimaš, miksaš, kucaš bubnjeve, loopove i sve ostalo što možeš u svakom drugom DAW. Takođe, nemoj misliti da u Ableton ne možeš dobiti potpuno profesionalne rezultate.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Ableton Live

Post by nebeskacarica » 08 Jan 2014, 17:30

E to su dobre vijesti za mene. Onda se zasad držim Abletona, a kad ga malo bolje savladam, pretpostavljam da ću se lakše snalaziti i u ostalim audio softverima. Hvala za savjet. Kad smo već tu, da priupitam još ponešto, ne znam zašto, ali imam problem kad u Preferences smanjim Input Latency ispod 10.0 uz Sample Rate od 44100.. Buffer Length tad dođe na 5 ms. Pri takvim podešavanjama ne mogu da snimam, jer dolazi do sjeckanja i prekidanja.... Očekivao sam da sa mašinom koju imam (Dual Core Inel 2,6 Ghz, 2GB RAM) + Focusrite Scarlet 2i2 neću imati takvih problema, tj da će sve normalno da šljaka. OS (Windows 7) mi je inače svježe instaliran i radi besprijekorno, sve programe i procese pogasim prije startanja Live 8 i u tom trenutku troši oko 750 MB RAM-a, nakon njegovog pokretanja potrošnja ide i do 1,5GB. Takođe, opterećenje procesora ne prelazi 35% pri radu sa više audio track-ova i pluginova. Tu bi mi dobrodošla neka preporuka kako da poboljšam performanse, možda sam previdio nešto. Inače se dobro snalazim sa računarima, programiranjem.... to mi je struka. Pretpostavljam da bi ubacivanje još jedne memorije od 2GB značajno pomoglo?

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Ableton Live

Post by Cortex » 08 Jan 2014, 17:41

Imao sam Ableton instaliran jednom i veoma veoma mi je tesko bilo da se snalazim u njemu, ali to je bas zato sto sam Nuendo/Cubase/Sound Forge dete. Potpuno drugaciji mindset. Nije drugaciji jer je bolji Ableton za elektronsku muziku vec je tako nekako zamisljen i projektovan. Stekao sam utisak gledajuci razne video-e da onaj ko ovlada tim programom moze mnogo mnogo toga vise da uradi u realnom vremenu (LIVE jel) nego ako bi koristio Cubase i sl. Gomila drugara me ubedjuje da su mogucnosti prakticno neiscrpne.

I ja imam u planu da se preorijentisem kompletno na Live. I da kupim Mac na KP kao pravi mali moderni muzicar :)

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Ableton Live

Post by andrej] » 08 Jan 2014, 18:00

ja koristim lapo-lapo live i logic, na takozvanom hackintoshu (instalirao macOS na moj dell n5110, jer je konfiguracija prakticno ista kao mid2011 macbook pro 17, samo sto je bio 4x jeftiniji kad sam ga uzeo).

Live je mnogo bolji za kakvu bilo elektroniku i za 'kreativno' koriscenje: kad nemas sve elemente osmisljene, nego se 'igras' u daw-u. Takodje, savrsen za live primenu. Miks mozes da radis i automacije da crtas, al nije najintuitivniji za to, malo zbunjuju ljude ona 2 razlicita view-a. Ipak, ubedljivo najlaksi za koriscenje, nema lutanja kroz menije i prozore.

Logic je bolji kad imas u glavi izaranzirano sve i zelis samo da snimas stvari i programiras i radis miks. Intuitivniji je za to, mada ces se prozajebavati skoro kao u ProToolsu i Cubase-u kroz menije.

I jedan i drugi imaju prakticno iste opcije, kao i skoro svi moderni DAW-ovi.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Ableton Live

Post by Mrav » 09 Jan 2014, 13:02

Izgleda da ipak nije dovoljno. Mogao bi da proveriš da li ti je input nivo (gain) dobar.

Elem to što je proc na 35% u većini slučajeva za tako mali bafer nije idealan pokazatelj, lako može doći do nekog peak-a u tih 5ms i verovatno ćeš morati da povećaš bafer.

Još jednu stvar sa kojom možeš da se poigraš je da vidiš ima li ta kartica (znam da druge Focusrite imaju) direct monitoring onoga što snimaš (mikrofona predpostavljam), pa da to slušaš dok snimaš jer puckanje može da bude i zbog pokušaja playback sa tako malim baferom. Ako npr. koristiš karticu za snimanje gitare pri čemu ideš direktno i koristiš neki Guitar Rig i sl. ovakav direktan monitoring ti neće biti od koristi.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Ableton Live

Post by nebeskacarica » 12 Jan 2014, 08:48

Kartica ima direct monitoring, samo zaista u kombinaciji Ableton + Guitar rig ja ne čujem neku posebnu razliku kad je DM uključen odnosno isključen. S druge strane, držao sam Gain potenciometre na samoj kartici previše smanjene, sad ih pojačavam, dok god se zelene ovi indikatori i znatno je bolje. Al da mi treba još memorije to svakako.

Image

User avatar
Kauto Labs
Posts: 204
Joined: 13 Apr 2013, 17:07
Location: Косјерић

Re: Ableton Live

Post by Kauto Labs » 12 Jan 2014, 13:04

evo ti ga skrillex radi u abletonu http://www.musicradar.com/news/tech/int ... ore-510973

u svakom od tih softvera moze cudo da se napravi, samo je pitanje koliko ti imas petlje da ga provalis do kraja i iskoristis njegove mogucnosti... i jos vaznije koliko ti imas u glavi definisanu predstavu sta zapravo zelis da napravis

svi poznatiji dawovi su softveri koje se razvijaju godinama od strane veoma posvecenih ljudi, iza steinberga ti je recimo armija naucnika od atarija 1989 pa na ovamo, zar mislis da jedan hobista sa 3 tutorijala (uopsteno govoreci, ne mislim na tebe) sa googla moze da provali sta je armija naucnika smisljala 25 godina?

LGT[SB]
Posts: 10
Joined: 15 Feb 2014, 00:07

Re: Ableton Live

Post by LGT[SB] » 15 Feb 2014, 00:40

Evo ja radim u Abletonu. I evo kao semi-veteran u muzickoj obradi dacu ti par saveta i sugestija.

Ableton je po meni dosta kvalitetan program, nema banku i biblioteku kao Reason ili neki slicni MIDI software, ali je u rangu sa Logic-om.

Sta si ti ustvari podesavao, pazi svaka zvucna karta ima svoj otput koji ne moze da se promeni, u preferencies imas opciju test tone. Ukljucije i ako secka buffer i latency ti nije dobro.

Mogao bi da skines ASIO 4All koji ti je kao median [kurir] izmedju zvucne kartice i samog DAW-a. On ti, dok se ne ispraksujes malo u Abletonu, sam formira pocetni buffer i ostale elemente outputa iz programa, dok ne naucis malo vise od tvojoj zvucnoj kartici ne diraj nista. :D :P Takodje u Help-u ti predlaze da ga skines.

Drugo Ableton je firma i ima 2 vaznija produkta : Live i Suite.

koja je razlika, pa u tome sto su prakticno slicni programi, samo sto live ima princip da je reprodukcija u realnom vremenu, dok Suite je vise pogodan za studio i inzenjering. Znaci nije u izgledu nego u reprodukciji.

Ja koristim Suite 9.04 beta verziju, i jedna od vecih prednosti jeste sto su ubacili Spektrum ili makar verzije istog u svaki moguci efekat.

Aprakticno User Interface ili UI, je kod abletona lak. Ima 2 separaciona prozora sa kojima si se verujem upoznao [tab key]. Levo je biblioteka i izbor samplova, ispod je Groove i Notes, dole imas 2 jezicka, u jednom ti se prikazuje Wav ili MIDI format, a u drugom je podeseno da su ti efekti i insturmenti vidljivi.

Takodje imas i Bus/Send/AUX kanale, to su ovi koji se zovu RETURN [a,b,c...] tu stavljas efekte koji su ti zajednicki za svaki kanal [reverb, kompresiju, tipican EQ itd], samo ono sto bi ti predlozio jeste da ne ludujes mnogo sa efektima [ever] jer ume da zamuti traku/miks/pesmu.

Kao sto je kolega pre mene rekao svaki DAW je slican, samo je Interfejs drugaciji. Npr u reasonu svaki efekat i instrument moras ,,fizicki'' da prikljucis i tu ulazis u svaki izlaz/ulaz sa sve. Ali svaki od tih programa ima iste stvari : Mesto gde ces videti aranzman [ili drugim recima gde ces videti gde i kakva ti je zapravo pesma] i prostor gde ces raditi obradu zvuka i prostor gde ces videti gde su ti efekti i u kojoj kolicini su.

Daa skratim... posto bi o ovom mogao do nedogled.

Radio sam na sledecim programima : Cakewalk Sonar, Ableton Live/Suite, Reason 4, FL, Acid Pro, itd itd. [sta sad, nakon 15 godina promeni se dosta], ali ono sto ne bi preporucio jeste da ti prvi DAW bude Ableton, to je opet malo napredniji program od ostalih [zapravo treba da znas sta koji efekat proizvodi i sta koja stvar i instrumentu znaci], a ako imas neki pitanja slobodno sibni poruku. Ukoliko umem da odgovorim dobices odgovor brzo.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Ableton Live

Post by nebeskacarica » 15 Mar 2014, 08:07

Hvala na opširnom odgovoru, sad sam tek pročitao post. Ispodešavao sam sve prema uputstvu koje sam dobio sa karticom, tako da mi u Preferences/Driver Type/Audio Device stoji "ASIO" a pod audio Device "Focus USB 2.0 Audio Driver". Ukoliko dodatno instaliram Asio4all nadam se da neće doći do nekog konflikta između tih drajvera, ali mogao bih probati. Sam interfejs mi je na prvu bio skroz jasan, tako da većinu od toga što si pobrojao već praktikujem, ali eto priznajem da sam, zahvaljujući neiskustvu, reverb efekat dodavao posebno po kanalima umjesto da sam to radio ovamo desno na RETURN.
Kad uradim to testiranje u preferences ne čuje se sjeckanje, čak i kad npr. spustim bafer na 4ms (tad je latencija ispod 10) ide jednoličan ton konstantno. Ali pri sviranju gitare imao sam ta prekidanja sa sniženim parametrima, pa zato ipak držim malo podignuto..

Sad mi se ne da, a i baš sam zbog obaveza na poslu kratak sa slobodnim vremenom, da instaliram i provaljujem još jedan, makar i jednostavniji program, ali slažem se da bi mi to bio lakši put.
Super što imam koga da pitam, sigurno ću zapeti negdje već :

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Ableton Live

Post by Korenjak » 05 Oct 2015, 12:21

Ima li neko ko je iskusan sa Abletonom?

zanima me kako mogu da podesim da cim stisnem play dugme za launch clip da odmah otpocne ...a ne da ceka pocetak takta...i cim stisnem stop da odmah stane...

Trazio sam opciju da ga otkacim od kvantizcije ili neki snap off...i nasao sam samo da ima da se izabere none quantize ali opet nece da stane odmah kad stisnem stop nego ceka kraj takta...

Dakle kad podesim za taj kanal da ide quantize none...hoce da krece momentalno kad stisnem play launch dugme...ali kad sisnem stop nece da stane odmah....

Neki savet?

Ovo pitam zato sto zelim da preko abletona poteram neke semplove u lajv svirci sa zivim bubnjarom gde tempo nema veze sa tempom ableton projecta pa moram da se otkacim od snapa u abletonu i kvantizacije vezane za njega.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest