Obrada glasa u Sound Forgeu

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
sasagrbic
Posts: 3
Joined: 12 Jul 2016, 11:05

Obrada glasa u Sound Forgeu

Post by sasagrbic » 13 Jul 2016, 23:56

Pozdrav. Imam snimljen govor u Sound Forgeu. Želim da taj glas dobije na punoći, masivnosti i glasnoći. Čuo sam kako to dobro zvuči kad se obradi u Cubaseu, ali ja Cubase nemogu koristiti iz objektivnih razloga jer računar i softvere koristim uz pomoć čitača ekrana za slijepa i slabovida lica, a Cubase nije u ljubavi sa njima. Pokušavao sam ja nešto da odradim, dobijem ja približno rezultate, ali nije to na zadovoljavajućem nivou. Glas sam snimao tiho da bi imao više prostora za obradu. Otvorim ja taj glas, pa odem u efekte i otvorim wave hammer i odaberem preset voice. Kad on odradi svoje, otvorim normalizaciju, stavim na speech preset da podigne glasnoću, i dobijem od prilike to što hoću, ali mi nekako to ne zvuči lijepo kao kad mi kolega taj glas nabudži u Cubaseu.Tu se samo treba igrati, ali bih volio da me neko navede na pravi trag.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Obrada glasa u Sound Forgeu

Post by komil » 14 Jul 2016, 12:03

Pozdrav. Nema nikakve veze da li za ovo koristiš Sound Forge ili Cubase. Teško je odgovoriti konkretno jer je pitanje šta ti tačno smeta u ovom tvom načinu niti se zna kakav snimak imaš, ali generalno si na dobrom putu.
Treba izjednačiti nivoe kompresorom ili što da ne, limiterom, npr. Wave hammer. Zatim povećati nivoe, može normalizacija, ali ne mora baš "do daske", to sad zavisi i za koji medijum treba to posle da se snimi. Npr. ako je za radio, treba njih pitati kakav fajl očekuju.
Možda ti fali malo obrade ekvilajzerom. Ako imaš Waves, uzmi npr. neki Q. Ekvilajzerom pojačaš na srednjima nešto, smanjiš možda nešto na visokima i dobije se utisak veće punoće. npr.

p.s.
Što prosto ne pitaš tog čoveka šta je uradio u Cubaseu.

sasagrbic
Posts: 3
Joined: 12 Jul 2016, 11:05

Re: Obrada glasa u Sound Forgeu

Post by sasagrbic » 14 Jul 2016, 13:56

U pitanju su audio knjige. Ekvilajzeri su mi slaba strana. Od efekata nemam ništa osim onoga što dođe uz Sound Forge. Probaću malo da se igram sa ekvilajzerima. Hvala na odgovoru.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest