Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by sirac-šunka » 12 Jul 2008, 14:03

dejankuki wrote:sirac-sunka, opet sam upotrebio smajli
:cekic:

User avatar
Marko_chupavi
MF veteran
Posts: 152
Joined: 05 Apr 2007, 11:28

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by Marko_chupavi » 14 Jul 2008, 13:04


Creepy wrote:
Kad skupim pare mislim da cu uzeti UX1 ili UX2, chisto da mogu da bocnem dva mikrofona i dve gitare u isto vreme


Hmmm, to ipak neces moci.... naime. UX2 ima dva mix i dva instrument ulaza... ALI samo po jedan od njih je aktivan u isto vreme... znaci u najboljem slucaju mozes da ukljucis JEDAN mikrofon i JEDAN instrumenat istovremeno... tj. ti mozes da ukljucis sve, ali ipak moras da izaberes jedan mic i jedan inst, koji ce biti aktivni....


Sto se tice dileme, MOJ savet ti je da kupis UX2 jer on ima i phantom napajnje. Mozda ti nece biti potrebno, ali nek' si ima... bolje je nego da sutra-prekosutra dokupujes jos jedan uredjaj, samo da bi imai to phamozno phantom napajnje!!!
A zar nije bolje da za neke jeftine pare pazaris neku mikseticu tipa tapco mix120 za 100e (ima fantom, a cuo sam od prijatelja da nema suma skoro uopste), pa onda mozes da ubodes 4 mica, a gitare i tako snimas jednu po jednu...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by dejankuki » 14 Jul 2008, 13:39

Bravo za savet!!! razmisli o tome!!!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by sirac-šunka » 14 Jul 2008, 14:15

Mix je na akciji, cena je svega 75Evra :shockkk!: , licno sam se nameracio na ovo, jer sam propustio priliku da kupim Phonic polovan za 50evra, a izgleda da je i bolje sto nisam.
Image

Inace Tapco firma izgleda da je sasvim korektna, drug ima monitore S8 i rade extra, zaradio je vec na njima 10x vise para...

Postoje i audio interfejsi (USB/FireWire), koji bi isto trebalo da budu extra jeftini za svoje performanse, ali jos se nisu pojavili kod nas.
Image
Ja ocekujem da cena nece mnogo da ode iznad 100evra, sto bi bilo fantasticno... :)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by Tiki the Boyler » 15 Jul 2008, 00:48

Marko_chupavi wrote:

Creepy wrote:
Kad skupim pare mislim da cu uzeti UX1 ili UX2, chisto da mogu da bocnem dva mikrofona i dve gitare u isto vreme


Hmmm, to ipak neces moci.... naime. UX2 ima dva mix i dva instrument ulaza... ALI samo po jedan od njih je aktivan u isto vreme... znaci u najboljem slucaju mozes da ukljucis JEDAN mikrofon i JEDAN instrumenat istovremeno... tj. ti mozes da ukljucis sve, ali ipak moras da izaberes jedan mic i jedan inst, koji ce biti aktivni....


Sto se tice dileme, MOJ savet ti je da kupis UX2 jer on ima i phantom napajnje. Mozda ti nece biti potrebno, ali nek' si ima... bolje je nego da sutra-prekosutra dokupujes jos jedan uredjaj, samo da bi imai to phamozno phantom napajnje!!!
A zar nije bolje da za neke jeftine pare pazaris neku mikseticu tipa tapco mix120 za 100e (ima fantom, a cuo sam od prijatelja da nema suma skoro uopste), pa onda mozes da ubodes 4 mica, a gitare i tako snimas jednu po jednu...
Ja bih te male miksetice zaobilazio u širokom luku!!!

Iako izgledaju poprilično primamljivo, po logici stvari su prepune elektronike, i neviđeno skrnave signal!
Drugo, sa 99% malih miksetica ne može da snima niti jednu gitaru kako treba, jer one obično imaju linijske ulaze koji su drugačije impedanse - tako da nemaš nijedan instrumentalni preamp!
Treće, gdje će početnik da snima sa 4 mikrofona. U praksi jako teško izlazi i sa jednim.
I na kraju... opet nije riješio problem zvučne karte!

Dobro je učiti na greškama... Tuđim! :wink:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by dejankuki » 15 Jul 2008, 09:19

Tiki jesi u pravu, ukoliko se radi o kupovini samo miksete za snimanje, ali on vec ima ovaj GX (kupio ga je), tako da je "resio" pitanje muzicke... zar ne?
Sa druge strane... Chupavac je predlozio da kupi mixetu samo za mikrofone, ne i za gitare, mada i tu si u pravu, ko ce da snima vise od jednog mikrofona... amaterski ili poluprofesionalno.

OK, mozda je najpametnije da pored GX-a koji vec ima... kupi nesto poput ART tube MP ili poput Behringera PS-400 ili MIC-100tke... znaci samo phantom napajanje... dobice za manje para isti efekat kao da je kupio UX2. Opet, mozda nije lose da razmisli o mikseti.. mozda ce mu i zatrebati... no, to zavisi kako on zamislja svoj rad na kompu... NPR, ako hoce da vezba ili Jamuje preko kompjutera ili snima neke probe benda u SF... Mikseta ce mu itekako trebati


A ko ne zna, zvanicno ime je "Tapco by Mackie" tako da mislim da je Tapco iliti Mackie maaalkice bolje resenje od Behringera... a i mislim da moze da se nadje tu i tamo i kod nas...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by Tiki the Boyler » 15 Jul 2008, 14:03

Pazi, to nije neizvodljivo. Postoji samo jedan problem. GX je u osnovi namjenjen snimanju instrumenta. Samim tim ima INSTRUMENTALNI ulaz, koji se doduše može koristiti kao mono linijski ali to već nije to!

Evo recimo UX2, koji između ostalog posjedujem baš iz potrebe snimanja gitara, pored instrumentalnih ulaza ima i dva linijska ulaza (namjenjena povezivanju klavijatura, procesora, miksera i svih uređaja sa linijskim nivoom signala), tako da tek tu ta priča dobija na značaju... ALI... Opet ali... :)

Danas je tržište (naročito digitalnih uređaja) prepuno solucija za sve moguće varijante, tako da postaje malo besmisleno tražiti neke hibridne varijante iz kućne radinosti. Bitno je samo spoznati svoje realne potrebe i izabrati spravu koja ih ispunjava. A kada prevaziđeš mogućnosti te sprave ideš na novu... i tako u krug... Je&iga...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by sirac-šunka » 15 Jul 2008, 15:24

Dejan i ja smo vec pricali o razlicitim vrstama ulaza, a i nesto malo o upotrebi mixa za potrebe snimanja. Generalno po mom iskustvu, gitara direkt u mix nikada nije mogla da zvuci dobro, jos kad se izmedju stavi distorzija - uzas! Nego, cini mi se, gitara, odn. konkretnije bas gitara sa aktivnom elektronikom je nesto druga prica. To je vec skoro linijski izlaz :?: , koji malo komotnije moze da se usteka u linijski ulaz i da zvuci skoro ok. Gresim li? Ima li neko jos iskustva i ovome?

Sto se upotrebe mixa u kucnoj radinosti tice, bas sam dugo razmisljao o ovome i kako Deki rece, stvarno treba sagledati sve potrebe i dobro razmisliti. Osnovna primena bila bi upotreba mikrofonskog pretpojacala sa phantomom sa mixete, ako se prethodno vec ima interna zadovoljavajuca kartica, npr. M-Audio Audiophile 2496, bese(?). Ali to je samo jedan kanal i samo jedna upotreba, pa nebi bilo zgorak da budi ispunjenani i bar jos 1-2 od sledecih uslova:

1) Na probama uslovi u prostoriji i nisu bas sjajni, mikseta postoji, ali ne zna se da li je iz perioda pre ili nesto posle drugog svetskog rata pa na parnim probama rade prva 4, a na neparnim druga 4 ulaza, zafali uvek po neki mikrofonsku ulaz ili dva, po neki linijski ulaz za klavijature isl.

2) S vremena na vreme dodje i neka veca svirka i u vecom prostoru, pa mixer koji bend redovno upotrebljava (sa npr. osam kanala) nije dovoljan. Potrebno je ozvuciti bubanj sa jos po nekim mikrofonom, gitarista se seti da moz da otpeva pratece na trecoj i sedmoj pesmi itd. Ovako lepo povezes manji mix u linijski ulaz veceg, srces efekte preko send/return petlje i svi zadovoljni.

1 i 2 vazi u slucajevima kada vlasnik "studija" ima bend i ne smeta mu da se za taj bend i zrtvuje po malo.

3) Sa mixom od 4 mik kanala moze da se napravi i solidan demo (ovde mislim na snimanje bubnja). Licno pokusao i uspeo sa jednim ovdasnjim pankerima (mada je tu i bio ok i malo prljaviji zvuk). Zvuk bubnja je namesten pri samom snimanju, panorame, odnosi isl, sve smo to jos malo komprimovali i dobudzili i to je proslo selekciju na par manjih festivala i radio stanica. Uz sve to ako se ukljuci igranje sa trigerovanjem (za sta nisam bio finansijski motivisan :mrgreen: ), eto ti fine zabave koja moz da izrodi i necim korisnim, mozda cak i kvalitetnim. A ulaganje u visekanalno snimanje i tako prevazilazi granice kucnog snimanja, a ovo dodje kao zadovoljavajuca alternativa kada je demo promocija u pitanju.

4) Ako je vlasnik miksete i "studija" bubnjar, snimaanje moze vise da sluzi za usavrsavanje tehnike, sviranja, isl., a ne toliko za promotivne snimke. Mislim da bi snimanje, danas kada to i nije previse komplikovano i skupo, trebalo da bude sastavni deo muzickog usavrsavanja, bez obzira o kojem instrumentu se radi. Cak i sportisti prave video snimke svojih treninga da mogu da se lepo pogledaju onako kako ih drugi vide, a sve zarad daljeg usavrsavanja.

5) Iako vlasnik nije bubnjar, a kako rece Dejan, mogu da se snimaju probice (dva tri clana benda se ustekaju) tu i nije potreban prekvalitetan snimak, samo da se na kraju vidi ko najvise ispada! :D . Znaci, razlog snimanja nije vrhunski demo snimak nego usavrsavanje svirke, kao i u prethodnom slucaju.

Eto tako. Moguce da sam nesto propustio.

A treba reci da pri kupovini malog mixa ima i nekih nedostataka. Meni najvise smeta tzv. oportunitetni trosak koji postoji pri svakoj novoj investiciji. Pare koje se jednom uloze u mix ne mogu istovremeno da se uloze u nesto mozda i korisnije, npr. audio interfejs sa pretpojacalom i hi-z ulazom za instrumente, bolji instrument, bolji efekat za instrument, pojacalo, zvucnik i sta jos sve jednom muzikantu licno u datom trenutku moze da zatreba. I na kraju krajeva, svirao sam sa silnim bendovima i koliko god da smo svi super, na kraju niko nece da ti kaze: "E covece super sto si ulozio u mix, mnogo si nas povadio, nikad ne bi tako dobro sve ozvucili..." :(

Bottom line, ako se pronalazite u prethodnom opisu i ne smeta vam ulaganje i zarad benda, a ne samo za licne potrebe kucnog snimanja go for mix!




A da, samo jos ovo. Sto se tice Tapco firme, nisam vidjao da stoji bas "Tapco by Mackie" bas onako kako stoji "Squier by Fender", ali Tapco, kako se cesto kaze, jeste sestrinska firma Mackie-a, Mackie ju je kupio da upotpuni i malo nizi cenovni rang. (Squier by Fender je Fender izmislio kao poseban nov brend da ne ukalja sveto ime.)
Na osnovu par proizvoda koje sam video i cuo, mnogo je to (Tapco) bolje od Behringera. Naravno, to je uz moju malu generalizaciju, pa verovatno da postoje izuzeci na obe strane.
Jedina mana je sto Tapco zvuci kao neki bugarski ili makedonski brend :mrgreen: Mi ga cesto nazivamo Tapco Danchevski :mrgreen: .

Jeff
Posts: 14
Joined: 20 Jul 2008, 14:43

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by Jeff » 10 Aug 2008, 23:22

Da li neko moze da mi ukratko objasni kako da izvedem ovo:
-prvo snimim pratnju
-posle bih da snimim neke kao rifove i sl (naravno, potrebno je da ide pratnja dok snimam ovo)
-i posle da snimim solo (isto tako, da se cuju prethodno snimljena 2 kanala, pratnja i rifovi, a snimam solo)?
I posle sve to da bude 1 fajl?
Sve to jednom gitarom i u razlicito vreme.
Od programa imam Cubase, Sonar, Wavelab, Live.
Dakle, zanima me koji program da koristim za to i kako da namestim program.
Hvala.

User avatar
Marko_chupavi
MF veteran
Posts: 152
Joined: 05 Apr 2007, 11:28

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by Marko_chupavi » 11 Aug 2008, 01:40

na konto teme o mikseti... ja sam mislio ako mu vec treba 2 mic-a u isto vreme, da je najbolje (bar po meni) da pazari mix.. a takav mali mix moze da se koristi i za, kao sto rece sirac-sunka, pravljenje demo-a mozda neko snimanje bubnjeva i tako... ja sam se neko vreme pomalo bavio "produkcijom" kuci i miksta (behringer 1222) koja mi je ostala u amanet iz jednog benda (pare od svirki smo ulagali u opremu) mi je posluzila vise puta sto za improvizovano snimanje gitare (postavili smo 2 mic-a na razlicitim mestima ispred pojacala pa smo to miksali kako nam se svidelo), sto u kasnijim svirkama, a boga mi i na zurkama :)
Siguran sam da su se svi nasli u situacili "samo da mogu da zabodem jos 1 mikrofon, bilo bi j**** dobro!" :)
S druge strane, to je individualno, i u sustini, nije tesko proceniti sta ti vise treba, samo pogledas cime se bacis, stavis na vagu sta ti se vise "isplati" i... VOILA!

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by vasko » 09 Sep 2008, 13:58

zna li neko zasto ne mogu nijedan reaperov plugin da otvorim ni u frutiju ni u cubaseu....??? a u reaperu rade...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by dejankuki » 09 Sep 2008, 15:23

Hmm, zato sto Reaper ima neki "svoj" VST fazon... i mada jewsu pisani na bazi VST enginea, te Reaperve pluhinove mozes da koristis samo iz Reapera.. medjutim.. Neke, Reaper pluginove mozes da koristis kao prave VST (nekih tri ili cestri) jer su oni pisani kao pravi VST pluginovi. tj rekompajlirani u VST v 2.0...

Evo ti stranice gde se nalaze ti Reaplugs suite...


http://reaper.fm/reaplugs/ He, he, vidim da ih sad ima 7...

flyprojecty
Posts: 15
Joined: 16 Dec 2008, 02:19

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by flyprojecty » 16 Dec 2008, 02:42

Zanima me kako mogu da namestim mikrofon koji nije studijski tj da ga odvedem u drugu sobu ja tamo imam stub i tamo sam ubacio mikrofon u mikrofon dzek a onda iz stuba kabal koji(obican kojim se povezuju stub i komp.) u mikrofon dzek na kopijuteru ali mikrofon krci pa krci...ja imam par mojih misljenja koristim inace sound blaster live zvucnu karticu,1.lose namestena kartica(cak mi se komp nekad ugasi kad ubacim dzek u mikrofon dzek)2.mozda zato sto mi je mikrofon koji ubacujem u stub nije 3.5mm nego mi je kabal iz stuba u kompijuter 3,5 mm...poooomoooc
pozdrav

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by sirac-šunka » 16 Dec 2008, 12:36

Kabli iz stuba treba da ubacis u line in ne u mikrofonski ulaz, ako sam dobro razumeo. Hteo si da koristis stub kao neki preamp, jel? A u sobu sa kompom imas druge zvucnike/stub?

flyprojecty
Posts: 15
Joined: 16 Dec 2008, 02:19

Post by flyprojecty » 17 Dec 2008, 18:16

Da bas to!tako sam i ubacio stub koristim kao EQ ali na snimanju nista ne ocitava a sve mi je dobro podeseno(tj da snima line in)?pozdrav

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest