Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Post by Fox IV » 11 Feb 2007, 15:16

Da, jasno mi je da je naslov imbecilan ali mi je još imbecilnije da X puta "na parče" objašnjavamo kako snimiti nešto na računar i šta čemu služi. Zato ćemo se ovde potruditi da napišemo što je više moguće o tom pitanju. Stvari ćemo dosta generalizovati i nećemo se mnogo baviti finesama. Sva ostala pitanja vezana za ovu tematiku postavljajte u ovu temu (kako da snimim zvuk? u koju rupu da ubodem jack? da li smem da ubodem gitaru direktno u komp? etc.) osim ako nisu konkretno vezana za neki određeni software.

Pa da krenemo...

Da biste snimili zvuk na komp, potrebno vam je gledano sa hardverske strane, da imate zvučni interfejs (aka zvučna kartica, aka sound blaster,...). Mogu sa sigurnošću da kažem da 99,99% računara ima dotičnu i to ako ne kao standalone karticu onda makar integrisanu. Ukoliko planirate da snimate gitaru direct metodom (direktno u komp) od hardvera je još poželjno imati i neku vrstu DI boxa (napravica koja signal iz gitare pretvara u signal pogodan i "zdrav" za računar) o tome šta je zapravo DI box, koja je njegova konkretna primena i šta on zapravo može da radi je bilo reči na forumu tako da ćemo to sada propustiti.

Ukoliko imate integrisanu zvučnu karticu, nađite i skinite drajver pod nazivom ASIO4All. Isto važi i za neke druge slabije kartice koje nemaju svoj dedicated ASIO drajver.

Čemu služi ASIO4All?

Čuli ste za latenciju? Verovatno jeste, ali za slučaj da niste pokušaću da objašnjenje smestim u rečenicu-dve. Naime, latencija je kašnjenje zvuka tj. vreme koje protekne od momenta kada ste odsvirali neki ton na instrumentu do momenta kada ga čujete na zvučnicima. Za to vreme zvuk mora da prođe "kroz računar" i audio interfejs i tek onda da se pojavi na zvučnicima. Ukoliko je latencija prevelika snimanje postaje real pain in the ass ako ne i nemoguće. Velikim latencijama se smatra sve što je veće od recimo nekih 6-7ms (milisekundi). Na latenciju utiče kvalitet hardvera ali i drajveri. ASIO4All uspešno rešava ovaj problem na integrisanim karticama i smanjuje latenciju na pristojnu cifru kako biste mogli da actually i snimite nešto.

Kada ste instalirali ASIO4All drajver ostaje vam da priključite DI-box na LINE-IN ulaz (obično, mada ne i nužno, plave boje). Verovatno će vam za celu tu operaciju biti potrebni nekakvi adapteri za jackove pošto se jackovi na različitom hardveru dosta razlikuju. Sve to u današnje vreme nije neki problem obzirom da svaka prodavnica opreme za elektroniku i malo bolje snabdevena prodavnica računara ima sve te adaptere i konvertore koji će vam biti potrebni. Ako i dođe do toga da jednostavno ne možete da nađete adapter koji vam je potreban, nije problem ni napraviti obzirom da su kablovi i jackovi za audio signale toliko jednostavni da se sve svodi na lemljenje dve-tri-četiri žice na odgovarajuće mesto.

Dakle, sada smo obradili hardverski "signalni lanac" i rekli šta su slabe karike u tom lancu. Šematski prikazano to bi izgledalo otprilike ovako:

INSTRUMENT -----> FX processor (ukoliko neki koristite)----->DI box------->AUDIO INTERFACE

Sa softverske strane gledano treba razbiti jedan taboo. Mnogo ljudi je postavilo pitanje "koji program je najbolji?". Da se razumemo: titula najboljeg programa za audio editing NE POSTOJI!!! Najbolji je onaj program koji vama najviše odgovara i koji na vašoj mašini i sa vašim hardverom najbolje radi. Danas postoji zaista mnogo programa. Neki su besplatni, neki skupi, neki čak vrlo skupi a poneki su toliko skupi i zahtevaju čak i specijalizovani hardver tako da o njima možete samo maštati. Naravno i u ovom slučaju (kao i u većini stvari) važi staro dobro pravilo "koliko para toliko muzike".
Nikako ne treba podcenjivati ni besplatne programe jer to što su besplatni ne znači da su loši. Pravi primer za to je Studio64. U pitanju je CELA DISTRIBUCIJA Linuxa sa gomilom programa za audio editing i optimizovana da radi kao švajcarski sat u takvoj primeni. I sve je to besplatno... da, da... BESPLATNO.

Lično, ne vezujem se ni za jedan program. Koristim zaista mnogo programa za audio editing i u svakom radim ono što mi je u njemu najkomfornije. Nisam zadrt i nemam predrasude i ni za jedan program neću reći "ma to je sr..e i ništa ne valja" ukoliko ima makar jednu opciju koja će mi omogućiti da u dva koraka uradim nešto što sam do sada radio u tri koraka.

Neko će pomisliti "sve je to OK ali trebaće mi deset godina da naučim da radim u svakom od tih programa".
...još jedan taboo!!!!
Odgovor je NE!!! Naučite da radite u jednom programu i radite u njemu zaista dugo i naviknite se na njega. Kada mislite da znate dovoljno, instalirajte neki drugi. Shvatićete posle desetak minuta razgledanja novog programa da je praktično sve isto samo možda na drugom mestu (a u velikom broju slučajeva čak i na istom mestu). The thing is... ako vam je dovoljno jasno ŠTA želite da uradite onda ćete znati i KAKO to da uradite tj. kako da dođete do toga.

pošto smo sada zadrli u softverske vode, polako ali sigurno dođosmo i do nečega što se zove VST i VSTi.

VST (skraćenica od Virtual Studio Technology) je standard koji je "izumeo" Steinberg i koji je postao nekakva konstanta u svetu audio editinga. Verovatno ste čuli i znate da postoje tamo neki VST plug-inovi. To je upravo to. Čemu to služi i kako zapravo to radi?
Kada smo maločas spominjali signalni lanac došli smo u šematskom prikazu do audio interfejsa. Tu svakako nije kraj. Kada signal uđe u interfejs dalje se prosleđuje procesoru i ostatku računara i tu sad na scenu stupa software koji kontroliše celu tu priču i koji ustvari emulira mixing konzolu, rack, snimač, etc. Recimo da ste otvorili neki multi-track editing software (tipa Cubase, Nuendo,...) primetićete da postoji u okviru svakog kanala polje INSERTS. To je mesto na koje smeštate neki VST fx. Tada signal koji ulazi u računar prolazi i kroz dotični VST fx, tu se menja (menja ga VST fx) i izlazi na out tako promenjen. Poprilično mnogo operacija zar ne? A zamislite sada kada stavite u lanac nekoliko VST efekata koliko je tek to operacija... I onda ćete da kažete "i sve to za samo 6-7 milisekundi???". Naravno da ne. Imajte uvek na umu da koliko god stavljate VST efekata toliko povećavate latenciju. Verovatno ćete i sami to shvatiti kada snimite pedesetšesti kanal i stavite stosedamdesetosmi VST fx u insert. Videćete da stvari baš ne teku glatko. U tom slučaju umesto da se češete po temenu, lepo pronađite freeze funkciju i "zamrznijte" nekoliko efekata da biste svom procesoru malo dali da udahne. To će vam omogućiti i manju latenciju a samim tim i nastavak snimanja. Imajte samo na umu da kada je freeze funkcija pritisnuta, ne možete čuti efekat nego čujete signal bez tog efekta ali je on i dalje tu spreman da promeni zvuk u svakom momentu tj. čim isključite freeze. A freeze ćete isključiti onog momenta kada bude radili mixdown tj. kada završite sa celim projektom.

VSTi su ukratko softverski sintisajzeri ili VST instrumenti. Funkcionišu tako što se najpre aktivira željeni VSTi (Devices->VST instruments->odabrati iz padajućeg menija željeni instrument) a potom se napravi jedan MIDI kanal koji će taj instrument da kontroliše. Precizna podešenja zavise od programa do programa tako da to nećemo sada pisati jer bi to bila stvarno predugačka priča ali to ne znači da ne treba da pitate ako imate konkretno pitanje vezano za konkretan program/problem.

VST i drugih efekata i instrumenata ima zaista mnogo. Nema svrhe pisati o svakom pojedinačno i opisivati šta koji radi. Naravno, pravilo odgore za pitanja i dalje stoji. Ako vas zanima neki konkretan efekat ili instrument, pišite i pokušaćemo da odgovorimo adekvatno.

Pored VST efekata verovatno ćete nailaziti i na DirectX efekte i na RTAS efekte. Ukoliko nekog stvarno zanima šta je sve to neka pita i lako ćemo objasniti ali stvarno ne bih više dužio jer mislim da je i ovo previše.

Nadam se da će ovo nekome zaista i koristiti. Ako sam nešto propustio (a sigurno jesam) očekujem da mi skrenete pažnju na to ili još bolje ako znate, napišite to što sam propustio.

UZDRAVLJE!!!

User avatar
Rocker.
MF veteran
Posts: 368
Joined: 10 Sep 2006, 14:32

Post by Rocker. » 12 Feb 2007, 14:55

Kako da pokrenem Vst efekte u Kristal-u?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 12 Feb 2007, 23:23

Neki jednostavno ne rade u Kristalu, i tu nema leka.

Ali većina može, i objašnjenje je ovde: http://www.kreatives.org/kristal/manual/index.html

User avatar
Les_Claypool
MF veteran
Posts: 41
Joined: 01 May 2007, 19:55
Location: Niksic

Post by Les_Claypool » 20 May 2007, 12:07

Da li neko moze da ubaci link na kome ima da se skine ASIO4All?
Inace koristim Nuendo2

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 20 May 2007, 14:07

Ne bih da zvucim kao skot ali use the fucking google man!
Mislim, kada ukucas asio4all prvi rezultat ti je sajt na kome mozes da ga skines. A imas link i na ovoj temi http://muzicki-forum.com/forum/viewtopic.php?t=17 .

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 20 May 2007, 14:33

Google is your friend http://justfuckinggoogleit.com/

User avatar
Les_Claypool
MF veteran
Posts: 41
Joined: 01 May 2007, 19:55
Location: Niksic

Post by Les_Claypool » 28 May 2007, 12:18

Ma nasao sam ga odmah no sam lijeni Crnogorac :)

maverick_nis
Posts: 64
Joined: 11 Aug 2007, 16:24
Location: Nis
Contact:

Post by maverick_nis » 12 Aug 2007, 23:33

Imam Sound Blaster Live! 24 bit,i neko vreme sam hteo da eksperimentisem sa Guitar Rig-om,ali mi je i pored instaliranog ASIO4All drivera latencija bila dovoljno velika da se cuje kasnjenje zvuka,e,sta da radim(gitaru sam ubadao direkt u komp,ali u ulaz za mikrofon)?

p.s. Koliko kosta DI Box,i cemu sluzi tacno?

User avatar
Rocker.
MF veteran
Posts: 368
Joined: 10 Sep 2006, 14:32

Post by Rocker. » 13 Aug 2007, 15:37

Gitaru ukljuci u Line in,dobices cistiji ton,i obavezno obelezi mute na Line In-u u Master Volume ikonici pored sata,da ne bi cuo i "cist" ton i ton iz Guitar Rig-a.U Guitar Rig-u idi na Audio+Midi Settings i odaberi instalirani Asio4All(ne Asio koji su dobio uz zvucnu).Output latency bi trebalo da bude 13ms ili manji.Ovako je podeseno kod mene i ne oseca se kasnjenje(a imam integrisanu zvucnu).I jos nesto,kada koristis Guitar Rig iskljuci sve ostale programe,antiviruse jer oni povecavaju latency.

O tome sta je DI Box imas ovde:viewtopic.php?t=196&highlight=box

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 13 Aug 2007, 20:23

kao Di Box moze posluziti neka bypassovana pedala ili proc.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 16 Aug 2007, 10:28

XtrmntR wrote:kao Di Box moze posluziti neka bypassovana pedala ili proc.

Nazalost NE MOZE.

Zapravo signal iz tih pedala i procesora je NEBALANSIRAN (unbalanced) sto za rezultat ima signal koji ima SVE frekvencijske opsege.
Takav signal nije pogodan ni za snimanje ni za povezivanje sa miksetom, jer daje onaj prastavizvuk gitari. U sali se takav zvuk naziva "zuji ko pcele u tegli".
D-box kida ili umanjuje taj praskavi opseg i "balansira" izlazni signal.
Pedale nemaju D-box u sebi i veeeelika vecina procesora. Tek zadnjih godina se pojavljuju procesori koji imaju balansirani signal (prvo ovi skuplji a kasnije i niskobudzetni) dok klasicni pedal efekti i dalje nemaju balansirani izlazni signal.

Ova tema je malo posiroka da idem toliko u off topic al' rekoh ovo ovde tek da se zna

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 16 Aug 2007, 11:16

dejankuki wrote:
XtrmntR wrote:kao Di Box moze posluziti neka bypassovana pedala ili proc.

Nazalost NE MOZE.

Zapravo signal iz tih pedala i procesora je NEBALANSIRAN (unbalanced) sto za rezultat ima signal koji ima SVE frekvencijske opsege.
Takav signal nije pogodan ni za snimanje ni za povezivanje sa miksetom, jer daje onaj prastavizvuk gitari. U sali se takav zvuk naziva "zuji ko pcele u tegli".
D-box kida ili umanjuje taj praskavi opseg i "balansira" izlazni signal.
Pedale nemaju D-box u sebi i veeeelika vecina procesora. Tek zadnjih godina se pojavljuju procesori koji imaju balansirani signal (prvo ovi skuplji a kasnije i niskobudzetni) dok klasicni pedal efekti i dalje nemaju balansirani izlazni signal.

Ova tema je malo posiroka da idem toliko u off topic al' rekoh ovo ovde tek da se zna
A sta mislis da otvoris novu temu o ovome ,to bi bilo super :lol: :lol:

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 16 Aug 2007, 11:17

Ma znam ja to, i rekao sam "moze posluziti" umesto di boxa, a to sam mislio dok ga ne nabavi, tj. kao privremeno reshenje. Dosta je bolje ici kroz pedalu/proc u komp, nego direktno.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 17 Aug 2007, 11:31

Critical wrote:A sta mislis da otvoris novu temu o ovome ,to bi bilo super :lol: :lol:
viewtopic.php?t=196

Zasto da otvaram novu themu i ponavljam isto sto je covek vec reako pre mene. ;)

@XtrmntR
Ne moze cak ni kao privremeno resenje. Ukoliko je to obicna pedala ona NEMA balansirani izlazni signal, ako je to procesor on opet NEMA balansirani izlaz a ako i ima onda ti DI-box NE TREBA.
uostalom baci pogled na link koji obezbedih i bice nam svima jasnije neke stvari.

maverick_nis
Posts: 64
Joined: 11 Aug 2007, 16:24
Location: Nis
Contact:

Post by maverick_nis » 23 Aug 2007, 01:44

Imam jedno pitanje:

Kad snimam,jer da stavljam pop filter na majk,ili ne???(snimam znaci gitaru,ne sebe kako pevam).
Posto kad god okinem zicu dok je mutirana dlanom,toliko mi se jako cuje da kazem bas u tom zvuku da pocne da probija,pa ga smanjujem eq-ovima.

Nevrmajnd,dakle,sa ili bez pop filtera na mikrofonu???

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest