Sta su RTAS pluginovi?

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
nikola
Posts: 9
Joined: 30 May 2006, 02:03
Location: Vienna
Contact:

Sta su RTAS pluginovi?

Post by nikola » 18 Apr 2007, 17:22

Dali neko moze nesto napisati o RTAS plug-in-ovima?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 18 Apr 2007, 18:22

Oho,super da si konacno dosao da napises (pitas ) nesto . :lol: Milan

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 18 Apr 2007, 20:09

Softver za imućnije amatere ili za siromašnije profesionalce. Da bi koristio RTAS plaginove, trebaju ti ProTools LE (jeftinija verzija). Da bi imao ProTools LE, treba ti poseban hardver. Najjeftinija takva investicija su M-Audio kartice, koje su od stotinjak evra nagore, i sa kojima možeš da voziš ProTools M-Audio Powered (drugo ime za ProTools LE). Pravi ProTools hardver i softver košta od par hiljada evra do cene doooobrog automobila.

RTAS je razvio DigiDesign, firma koja je razvila ProTools LE. Stručnije detalje ne znam - kakvi algoritmi, kakav je odnos VST - RTAS po pitanju kvaliteta... Kada bih morao da nagađam, rekao bih da RTAS može da zvuči bolje pošto zahteva dodatna ulaganja - dobar i specijalizovan hardver, koji obično ide u bolji kompjuter, koji obično pripada nekome ko se razume u zvuk, ko ume da upotrebi ProToolse i izvuče iz njih najbolje... Dok VST može da šljaka i u "kućnoj radinosti", na kancelarijskim konfiguracijama bez zvučne karte, uz pomoć Asio4All drajvera.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 18 Apr 2007, 20:55

Demant!

Moram da ispravim kolegu Rolla i da kažem da RTAS pluginovi NISU bolji od VST-a nego su često potpuno isti a ponekad i gori. Imao sam jedno vreme ProTools i snimao u njemu i terao RTAS pluginove. Prilikom instaliranja manje-više svakog RTAS plugina imao sam opciju da instaliram isti plugin i u VST verziji što već samo po sebi znači da razlike ne mogu biti preterano velike.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 19 Apr 2007, 00:12

I stand corrected :)

Pričao sam uopšteno. Da bi se terali RTASi, treba (za naše uslove) ozbiljnijeg ulaganja u hardver, što se svakako odrazi na kvalitetu zvuka. Čiste VSTe može da tera i sam procesor (Asio4All), što u konačnom zbiru može da se odrazi na kvalitet zvuka - ako je podignuto mnogo VSTova preko Asio4All, procesor kreće da greši u sabiranju i da degradira zvuk. ALI - ako bi na potpuno istom hardveru uradili test "VST versus RTAS", ne verujem da bi razlike bile drastične, a čak sam sklon da poverujem u moguću prednost VSTa.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 19 Apr 2007, 00:29

Da, i ja sam se pomalo izleteo sa odgovorom. Svakako stoji da jedan punokrvni ProTools sistem MORA zvučati bolje od bilo kog PC pandana.

No... stick to the topic... mislim da je nikola dobio odgovor na svoje pitanje.

Za kraj smo mu dužni još samo definiciju skraćenice RTAS koja glasi Real-Time AudioSuite. Ingenious!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest