Uklanjanje bas brujanja

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
igorpan
MF veteran
Posts: 279
Joined: 08 Dec 2007, 19:51
Location: Ludnica

Uklanjanje bas brujanja

Post by igorpan » 15 Oct 2010, 22:21

Imam problem sa basom u Cubaseu . U pitanju je Trillian VSTi, ali mislim da se događa i na drugim. Pojedine note (konkretno sad nota E) mi je mnogo glasnija od ostalih, pojavi se brujanje neko glasno. Probao sam da se igram sa EQ ali kada skinem te 2-3 frekvencije i uklonim to brujanje, ostale note zvuče prazno skroz, tj bas potpuno gubi one donje frekvencije. Tražio sam po google-u kako se uklanja, ali izgleda da ne znam šta da tražim, tj nigde nisam naišao na konkretan savet kako to da uklonim te vas ovde pitam :D

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Uklanjanje bas brujanja

Post by Stalker » 15 Oct 2010, 23:04

iako nemam stvarno pojma o čemu se tačno radi, verovatno je do kvaliteta basa i elektronike.. zapravo, nemam pojma. možda Solomon zna, cimni ga ako već ne vidi ovo..

User avatar
Nihilant
Posts: 28
Joined: 02 Oct 2010, 13:47

Re: Uklanjanje bas brujanja

Post by Nihilant » 15 Oct 2010, 23:46

Bilo bi najbolje kada bi rekao koje si frekvencije, odnosno koliki opseg, pokushao da skinesh. Kad naidjem na slichan problem (mada retko nailazim) uglavnom otvorim wave u Sound Forge-u i pokrenem Spectrum Analyzer na raznim delovima bas deonice. Dobijesh dobru EQ sliku zvuchnog zapisa. Konkretno, proveri te delove gde je samo E - umesto/pored 41.2Hz mozhda ima josh nekih nezheljenih frekvencija, pa onda iseci samo njih. Mada govorim napamet :P

Folkemon
Posts: 5
Joined: 01 Mar 2011, 15:25
Location: Lacarak

Re: Uklanjanje bas brujanja

Post by Folkemon » 01 Mar 2011, 15:29

i ja imam isti problem...samo shto ja imam matoru kopiju, pa se i ne chudim...magneti su stravichni, mozhda je i kod tebe slichan problem... :|

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Uklanjanje bas brujanja

Post by Tiki the Boyler » 06 Mar 2011, 18:30

Čovjek reče da je u pitanju virtuelni instrument.

U principu su svi VSTi izbalansirani od strane proizvođača (u sprotnom ih nikad ne bi ni prodali), tako da se kod tebe vjerovatno radi o problemima sa slušanjem, tj. interferencijom monitorskog (zvučničkog) sistema sa prostorijom u kojoj slušaš.

Na čemu slušaš? Kolika je soba? Da li je akustički tretirana? Da li se ista pojava javlja prilikom slušanja na slušalicama?

Folkemon
Posts: 5
Joined: 01 Mar 2011, 15:25
Location: Lacarak

Re: Uklanjanje bas brujanja

Post by Folkemon » 08 Mar 2011, 20:18

:roll:
sorry, greshka...

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Uklanjanje bas brujanja

Post by Reverse » 09 Mar 2011, 03:07

Problem je verovatno u monitoringu. Meni se na starim zvucnicima pojavljivao taj bas brum sa Trilijanom na odredjenim tonovima, dok ih na slusalicama nije bilo. Ono sto ce resiti tvoj problem su dobri i dobro postavljeni monitori u akusticki tretiranoj prostoriji :mrgreen:
Proveri na slusalicama, kladim se da na istim tonovima nece biti bruma.

User avatar
igorpan
MF veteran
Posts: 279
Joined: 08 Dec 2007, 19:51
Location: Ludnica

Re: Uklanjanje bas brujanja

Post by igorpan » 15 Mar 2011, 22:35

U pravu ste 100% pošto sav "monitoring" radim na GIGABYTE zvučnicima od 2000 dinara :)
A prostorija je tretirana ormanima i zidom golim :D Jedino što tu i tamo valja je položaj zvučnika koji sam pročitao negde da treba da stoje u visini glave negde i da prave jednakostranični trougao sa njom, pa sam to uspeo da smestim nekako
Dakle moraće da se skupe neke pare za neke prave monitore koji će bar malo vršiti funkciju :?

User avatar
MUzzY
Posts: 1874
Joined: 06 Mar 2008, 13:58
Location: Beograd
Contact:

Re: Uklanjanje bas brujanja

Post by MUzzY » 24 Apr 2011, 20:17

Neka dalja prica na zalost ne vredi. Em imas zvucnike koji sigurno imaju slabe drajvere plus im je preplitanje zvucnog spektra izmedju visokotonca i bas drajvera kriminalno. Na sve to si u sobi koja pravi nezgodne stajace talase... To mozes malo popraviti tako sto ces difuzorima ukrotiti rasipanje bas frekfencija ali bez nekog poznavanja akustike to moze biti pipanje u mraku.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest