O ukusima vredi raspravljati...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

O ukusima vredi raspravljati...

Post by karton » 18 Oct 2010, 21:29

vec neko vreme dok preslushavam gomilu raznorazne muzike desava mi se da mi pojedini elementi u toj gomili privlache paznju na pozitivan ili negativan nacin.s obzirom da utiske pokushavam da saberem i navedem ovde, a to je nemoguce jer se ne mogu odjednom setiti svega, radicu to postepeno, s vremena na vreme, kako se cega setim...
Dakle, to ce izgledati otprilike ovako:navedem odredjeno delo(pesmu), autora(i eventualno album) i zatim navedem sta mi se tu posebno dopada ili ne dopada i zasto, a bicje i pitanja...takodje, radovalo bi me ako bi se i ostali ukljucili sa svojim listama i utiscima...

pa da pocnem:

Wings of a dove - Madness:
ovo mi prvo pade napamet, inace ih retko slusam ali slusao sam danas ovu pesmu a i uvek kad je slusam obraduje me kick(bas bubanj)!jednostavno - takav kick volim da cujem.pokusavao sam par puta da imitiram taj zvuk radeci sa semplovima, ali nisam bio zadovoljan..."treba jos pasulja da jedem..." :)

Blue Monday - New Order:
kad sam vec kod kick-a, evo ga jos jedan po meni lep primerak - tanak, fin...generalno, uvek vise volim da cujem te tanke fine kickove sa ostrim highpass-om vec na oko 80Hz, negoli one preduvane sub-ovima...mada, opet, sve zavisi od celokupnog mixa...
doduse, ovo je elektronski kick, pa me zanima da li neko moze da proceni sa kog je sintesajzera, koji tip?

Mali covek - Sarlo Akrobata:
tomovi - mozda malo preglasni i presiroko panoramirani, ali tako fino duboki i topli - generalno - tih godina(kraj '70-ih/pocetak '80-ih) su i u svetu i kod nas skoro svi tomovi zvucali ovako.deluje mi kao da su nastimani tako, dakle, opusteni...ili su mozda neki veliki duboki primerci, ne znam...ne razumem se bas u udaraljke, ali tako mi se cini...moguce da gresim...ispravite me ako je tako...
za razliku od tomova, ovde mi se hi hat ni malo ne dopada...preostra je...

Technopop - Buggles:
e ovakav hi hat volim - cudno je dati takav pridev jednom parcetu metala, ali nekako - zvuci toplo!nema onih previsokih pa josh i prenaglasenih frekvencija kao u sledecem primeru...

Uvek isto zbogom - Dr.Spira i ljudska bicja:
sve zvuci odlicno, i bass gitara i snare(dobosh) i tomovi, sem tog prokletog hi hat-a koji prshti na nekih 16-ak kHz!
mada, i gitare su ovde pomalo tanke...

Duh Nibor - Duh Nibor:
e ovde je vec lepsa gitara - prava rock gitara...po meni...
bas sam razmisljao sta da navedem kao primer zvuka gitare koji mi se dopada i evo ga...mada, ima ih josh...verovatno...

Sad sam ja na redu - Zdravko Colic(Ti i ja, prvi album):
dopada mi se komplet zvuk, sa akcentom na doboshu - kako samo lepo i toplo zvuchi dobosh ovde - milina za slusati...bas me zanima u cemu je tajna ovakvog zvuka dobosa:kao da nema visokih uopste, a opet prolazi kroz mix i to prolazi...
ovde su i gitare prijatne...

Maslinasto Zelena - Zdravko Colic(Da ti kazem sta mi je):
bass - ovo je neki synth bass ali jako lep.jel zna neko koji je?
uopste, na ovom lbumu su bass-ovi veoma zanimljivi kako po zvuku tako i po aranzmanima...

Good old fashioned lover boy - Queen:
ovde mi se svidja taj topli zvuk bass gitare, ali mi je jos zanimljivije sto se pesma vremenom pojachava - kao da je stavljen fade in na celu pemu...naravno, pre ce biti da su majstori tako odsvirali, jer je taj efekat pojacavanja veoma blag...

For no one - The Beatles:
jos jedan topli bass, ovaj je cak umereno panoramiran na levi kanal sto nije tako specificno za ovaj instrument, ali ovde to jako lepo radi posao...ovde je vokal i suvishe sirov sto mozda neko i voli, ali meni eto bocka ushi...al ko sam ja da nesto zameram Bitlsima :)

S ljubavlju - Karlowy Vary(La Femme):
generalno mi se ne dopada zvuk celokupnog albuma, a narocito vokala, ali bubanj u ovoj pesmi ubija kako je dobar!

eto, toliko za sad, vi ste na redu, a ja cu dodavati kad se setim jos neceg...

i da,,,jos par pitanja:
1.pesma Za Esmu(Bijelo Dugme) - oni tomovi na pocetku - koji su to tomovi, neki elektronski?koji model?ocu semplove takvih tomova :)
2.pesma Zgromicu te ja(Heroji) - taj bubanj - (cini mi se da je Bajaga producent, a Vd svira bubanj) da li je taj duboki zvuk dobijen stimanjem bubnja ili nekim skrechovanjem istog?inache, super aranzman pesme - rasterecjen...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest