Savet: kamera+mixeta?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Savet: kamera+mixeta?

Post by karton » 04 Feb 2012, 14:10

Nedavno smo nastupali u KCNS. Snimano je kamerom + drugar je steknuo laptop u mixetu. Tako sad imam 2 audio snimka koja zelim da kombinujem sa videom sa kamere. Audio sa kamere, obzirom da je prostorija u kojoj smo nastupali OGROMNA, ima puno nezeljenog "room-a", a problem sa "raw" snimka sa mixete je "buzz" koji traje tokom celog snimka(kroz sve pesme) - proizvodi ga neki uredjaj koji je bio ustekan zajedno sa mixerom u razvodnik, ili tako nesto(nisam pametan). Skontao sam samo da mu je (buzz-u) osnova na 128Hz, ida se prostire duz celog spektruma u vis(20kHz), s tim da su parni harmonici nesto izrazeniji, ali takodje prisutni(podosta). RMS samog "buzz-a" je negde oko -35dB, dok mu je peak oko -27, -28dBFS.
E sad, kada se snimak sa mixete propusti kroz noise reduction filter, naravno - buzz je uklonjen, ali to prouzrokuje "onaj" neprirodni efekat "zvuka kroz vodu" ili tako nesto(ne znam bolje da se izrazim, a sigurno znate na sta mislim).
To bi bio problem ako bi ovaj audio sa mixera ostao kao finalni audio, ali kada ga uparim sa audiom sa kamere, taj drugi(kamera) naravno pokriva ovaj neprijatni efekat. Tako planiram da zvuk sa kamere koristim kao(prirodni) stereo reverb, jer on mi samo daje "prostor" i filuje izgubljeni spektrum uzled n.redukcije, a da audio sa mixera(MONO) drzim znatno vise u mix-u, jer tu su mi vokali izrazeniji, kao i bass frekvencije, planiram da ga kompresujem zbog neujednacenosti nivoa, a na ovaj sa kamere da stavim i Highpass filter,...
Audio sa mixete: 441000Hz, 32bit, mono
Audio sa kamere: 448000Hz, 16bit, stereo

Pitanje 1: Da li mixer audio prilagojdavati kameri - reseplovati na 48000, jer treba da in nacinculiram vizualno peak to peak, ili ovaj drugi downsample-ovati na 44.1kHz? Ima li razlike? Zasto?...
Pitanje 2: Gde, po vama(naslepo, po difoltu, "opstem pravilu" ,okvirno staviti HP filter na audio sa kamere (300Hz? nize/vise/po sluhu?) obzirom da zelim da uklonim "room' sa bass frkvencija (koliko je moguce)?

Ako neko skonta nesto sto sam propustio, a verovatno jesam dosta toga, neka mi skrene paznju.

Hvala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest