Gitarski aranžmani sa ovih prostora

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
Audio
Posts: 180
Joined: 27 Nov 2010, 10:56

Gitarski aranžmani sa ovih prostora

Post by Audio » 12 Jun 2012, 20:59

Kao nekadašnji studijski muzičar imam naviku da slušam muziku malo konkretnije tj. slušam
sve što može da se čuje. Posebno me interesuju aranžmani na gitarama pošto sam i ja gitarista.
Znam da među vama ima mnogo gitarista koji ne slušaju muziku sa ovih prostora
ali me zanima ima li nekoga ko obraća pažnju na aranžmane npr. u hrvatskoj pop muzici?
Lično mislim da nema previše dobrih aranžmana, tu i tamo po neki solo ali aranžmana slabo.
Iako svi pričamo kako se vraća rock nekako su i dalje ti detaljčići u pozadini ostali prepušteni
kompjuterima, klavijaturama i slično. Skoro sam preslušao zadnji album Nevernih beba i aranžmani
na gitarama su na zavidnom nivou bez obzira što su pesme smor i što mi nikako nije jasno da
takvi muzičari saradjuju sa tako očajnim i nerazgovetnim vokalima.
Dakle, moje pitanje je ima li dobrih aranžmana? Tema nije o pesmama, stilovima i ukusima.
Zanima me ima li vas koji slušate muziku iako vam se ne svidja, samo da bi čuli nešto zanimljivo
i naučili nešto od drugih. Muzičari "u pozadini" mogu da budu fantastični a da niko ne zna njihovo
ime a svašta znaju. Ja kao ritmaš više cenim njih nego soliste i daleko su mi zanimljiviji.

Audio
Posts: 180
Joined: 27 Nov 2010, 10:56

Re: Gitarski aranžmani sa ovih prostora

Post by Audio » 15 Jun 2012, 08:31

Nema nikoga ko obraća pažnju na aranžmane? Izgleda da je zanimljivija tema ko sta prodaje i uvaljuje na KP !!!
OK, administratori brišite temu.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Gitarski aranžmani sa ovih prostora

Post by dejankuki » 15 Jun 2012, 15:21

Necemo.. sta nam mozes... :lol:


malasala..


Videh temu jos pre neki dan, ali smetnuh s uma da odgovorim... i posle otislo od pameti.. no ajd sad..

Dakle, sta ti podrazumevas pod ARANZMAN...

da li je to puko "prangijanje" akorda po nekoj semi, ili upadice.. ili sklop raznih obrtaja ... sta..

ja licno gledam ceo aranzman neke pesme i nalazim u moooooru istih vrlo malo nekih razlicitosti... a narocito ne vidim neke inventivnosti sto se gitarista tice...

ne zezam, niti poTprckujem, vec stvarno, sta po tebi znaci aranzman..

Audio
Posts: 180
Joined: 27 Nov 2010, 10:56

Re: Gitarski aranžmani sa ovih prostora

Post by Audio » 15 Jun 2012, 18:34

Pa recimo, skoro sam slušao radio i beše neka pesma Tonija Cetinskog. Obratim pažnju i shvatim da tu ima gomilu
gitara. Dopalo mi se kako razmišljaju tako da sam "kupio" ceo album iz znatiželje. Produkcija očajna ali gitara
ima dobrih, baš dobrih. Raznovrsno, zanimljivo, dobrih ritam deonica,akustike, ma šta ti padne na pamet.
Ima i dobrih solaža. Mislim, mene nije sramota da kažem da slušam Tonija Cetinskog i da skupljam fazone.
Može da se čuje zanimljivo obojene gitare, adekvatno za određenu pesmu i stil. Nekako, solo se navežba a
aranžman traži dosta mašte i to mi je zanimljivo. Kod naših muzičara npr. gitare Željka Joksimovića su korektne.
Znam da će da se nadje neko da pljuje ali ne pričam o Željku i njegovim pesmama.Pričam o zvuku gitara i stilu.
Nemam pojma ko mu svira gitare ali ima muda. Vidi se da je stara škola i to sigurno ne iz Bg-a. Nekako mi je
rokersko-tezgaroški. Daje kompletnu crtu tim pesmama. Samo me zanima jel neko obraća pažnju na to da ima
mnogo dobrih deonica koje nisu u prvom planu.

User avatar
Sephiroth
Posts: 67
Joined: 07 Jan 2008, 03:21

Re: Gitarski aranžmani sa ovih prostora

Post by Sephiroth » 16 Jun 2012, 13:39

Ako mislimo na iste stvari, ima mnogo gitarskih detalja nasa pop muzika. Ima 4-5 layera gitara i akusticna u pozadini itd itd, mnogo filova/detalja , moguce i da me je zbog toga privukla pop muzika, zbog detalja mnogih koji mi se svidjaju : >

U poslednje vreme sam naucio neke pesme od georgiev-a, toset- i jednu eto i od zeljka, i mnogo dobrih stvarcica/filova ima u pozadini : >>


[youtube]nK2m5R_hlmU&feature=relmfu[/youtube]

Nov album ce izgleda ce imati dosta dobre gitare : >>

Audio
Posts: 180
Joined: 27 Nov 2010, 10:56

Re: Gitarski aranžmani sa ovih prostora

Post by Audio » 17 Jun 2012, 07:54

O tome pričam. Baš dobro što si se setio Georgieva. Na njegovim albumima je nekako uvek bilo više mesta za gitare.
U par pesama je pozadina bila savršena za solo na gitari kad ono, klavijature !!! Mislio sam da će nešto promeniti al
po ovome što čujem ama baš ništa. Uvek je to tako kada prave aranžmane klavijaturisti. Oni su sujetni, samoživi
i mogu sve sami. Kada gitarista komponuje pesmu i aranžman onda u glavi ima i očekuje podršku "živih" instrumenata
dok su klavijaturisti "naučili" da njihova digitalija može sama. Zato su npr. Džibonijeve pesme tvrđe (ne bukvalno), zato
što se komponuju na gitari. Ja kao gitarista to znam, znam kako u njegovim pesmama ima "logičnog" razlaganja akorda u
odnosu na žice. Kod Olivera Dragojevića se uglavnom komponuju pesme na klaviru. Ko se bavi muzikom dugo lako to
prepozna. Jedna je istina koje se ja držim i koja je moj moto a to je da ne možeš da sviraš dobro dok ne naučiš da slušaš.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest