Slaba punoca zvuka? Cubase?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
Lav851
Posts: 3
Joined: 07 Jul 2012, 23:27

Slaba punoca zvuka? Cubase?

Post by Lav851 » 07 Jul 2012, 23:44

Pozdrav!
Imam problem sa punocom zvuka...Koristim Cubase 5, i ortak je skolovani muzicar, medjutim manjka nam obojici znanje sa postprodukcijom zvuka.
On je na klavijaturi uradio kompoziciju, koju smo mi traku po traku sa direktno sa klavijature, snimili u Cubase. Njegovi semplovi na klavijaturi su MIDI, a onda smo otvorili audio trake pa smo u njima sve snimili.
Radili smo dosta na cistoci samog zvuka, tako da nema probijanja visokih tonova, basovi su isto sredjeni, svaki instrument je pravilno pojacan, pa smo na kraju se pozabavili dodavanjem kompresora za svaki instrument, da bi jos malo dobili na cistoci samog tona...
Medjutim, kada smo exportovali fajl, i probali da preslusamo na dvd-player-u, ton nekako nema onu punocu kao sto ima svaka druga pesma koju odmah potom pustimo.
Zvuk je dosta cist ali fali ta jacina, koju nemamo predstavu kako da dobijemo? Probali smo podesavanja preko ekvilajzera ali opet sve je to samo pokusaj....
Imate, neki savet kako da to izvedemo? Mi smo to radili u kucnoj radinosti, tako da smo koristili samo Realtek HD zvucnu karticu, i nikakvu miksetu i slicno...
Samo klavijatura, cubase i kompjuter...

U cemu je stvar?

Imate li neku sugestiju sta da radimo?



Iz opravdanih razloga nemam dozvolu da snimak postavljam na forumu, pa se nadam da mi ce mi i pored svega toga, neko izaci u susret.

Hvala unapred!

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Slaba punoca zvuka? Cubase?

Post by Mrav » 08 Jul 2012, 14:45

Ono što se meni čini iz navedenog je da ste napravili mix koji funkcioniše, a da snimku fali mastering koji je zapravo poslednji korak u tome da to "zvuči" na raznim audio uređajima.

Pozabavite se malo time, naučite šta je master i kako se radi, sigurno ćete imati bolji rezultat.

Lav851
Posts: 3
Joined: 07 Jul 2012, 23:27

Re: Slaba punoca zvuka? Cubase?

Post by Lav851 » 08 Jul 2012, 19:43

Mislim da si u pravu...sasvim si lepo objasnio situaciju...
A mozes li mi reci neki link gde mogu vise nauciti o tome (osim ovog foruma :) , naravno...

Procitao sam link sa ovog foruma o masteringu:

viewtopic.php?f=27&t=11002


Hvala ti ipak! Snacicemo se valjda nekako... :) :ziveli:

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Slaba punoca zvuka? Cubase?

Post by Mrav » 08 Jul 2012, 21:43

Prvo što ti kažu u većini tekstova o tome jeste da je to nauka, a da sam "možeš da probaš" . Bojim se da nisam dovoljno stručan da ti pomognem i bolje je sami po netu da tražite izvore vezane za mastering. Nije loša i ideja da potražite nekoga ko zna malo više o tome.

:ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest