Gdje snimati

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
chak840
Posts: 6
Joined: 20 Mar 2012, 15:33

Gdje snimati

Post by chak840 » 04 Jan 2013, 19:52

Pozdrav...

Sretna Nova godina svima na forumu.... Nadam se da nisam promasio forum, ali evo o cemu se radi. Doslo je vrijeme da bend u kojem sviram snimi, ali ozbiljno snimi svoje pjesme.... pa me interesuju vasa iskustva gdje snimati, koje su cijene ( sat snimanja, ili cijeli dan, mix i tome slicno). Do sad je sve snimano u kucnoj varijanti uz pomoc Line 6 Studio GX i Cubase-a i naravno tapkanje u mraku sto se tice mixa... Ne mozemo reci da nismo zadovoljni kako je sve to ispalo obzirom koliko znamo oko svega toga, ali ipak bi da mi to snimimo lijepo u studiu da nam neko ko zna to sve lijepo izmiksa i da imamo kvalitetan snimak nasih pjesama. Hvala unaprijed

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Gdje snimati

Post by Tiki the Boyler » 05 Jan 2013, 13:27

Za početak napiši gdje se nalazite, tj. gdje živi najveći broj članova benda, jer je jedan od veoma bitnih parametara pri izboru studija njegova udaljenost od vas. Cijena studija je u poslednje vrijeme sve manja stavka u odnosu na troškove transporta i boravka grupe ljudi u nekom tamo gradu. Da ne načinjemo temu opuštenosti ljudi u stranoj sredini i mogućnosti za eventualni produženi rad, ponavljanja, korekcije...

chak840
Posts: 6
Joined: 20 Mar 2012, 15:33

Re: Gdje snimati

Post by chak840 » 05 Jan 2013, 18:30

Izvinjavam ispustih tu sitnicu :). Beograd je u pitanju.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Gdje snimati

Post by Tiki the Boyler » 07 Jan 2013, 00:14

Onda ti je izbor ogroman. Kontaktiraj, obiđi, vidi... Vodi računa da se moraš osjećati udobno da radiš u odabranom studiju. Džaba ti ne znam kakvi mikrofoni ili preampi ako ne možeš uspostaviti elementarnu komunikaciju sa onim sa kojim trebaš da radiš. Provjeri varijante paketa (snimanje + miks + master), ali obavezno provjeri i varijante da parcijalno radiš određene faze u različitim studijima.

Pogledaj, između ostalog, gdje su radili bendovi čiji ti se materijal dopada.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Gdje snimati

Post by Dushan S » 07 Jan 2013, 12:19

chak840 wrote:Pozdrav...

Sretna Nova godina svima na forumu.... Nadam se da nisam promasio forum, ali evo o cemu se radi. Doslo je vrijeme da bend u kojem sviram snimi, ali ozbiljno snimi svoje pjesme.... pa me interesuju vasa iskustva gdje snimati, koje su cijene ( sat snimanja, ili cijeli dan, mix i tome slicno). Do sad je sve snimano u kucnoj varijanti uz pomoc Line 6 Studio GX i Cubase-a i naravno tapkanje u mraku sto se tice mixa... Ne mozemo reci da nismo zadovoljni kako je sve to ispalo obzirom koliko znamo oko svega toga, ali ipak bi da mi to snimimo lijepo u studiu da nam neko ko zna to sve lijepo izmiksa i da imamo kvalitetan snimak nasih pjesama. Hvala unaprijed
Nije fora GDE snimati nego KO ti snima. Studio ne rešava ništa samo po sebi. Neko može da dođe kod tebe na gajbu i da vas snimi, ako imaš razuman minimum pristojne opreme a zatim kući smiksa i da zvuči bolje nego da snimaš negde drugde i daš silne pare. Treba ti neko ko jako dobro konta muziku kakvu radite. Znači što je rekao već gore Tiki (koji je čovek sa svime apsolutno u pravu), nađi bendove sličnog usmerenja čiji ti se zvuk dopada, i raspitaj se kod njih (baciš ljudima poruku na fejsu, šta fali) gde su radili snimke. Ne obaziri se na bilo čije ubeđivanje kako ima skupu opremu ili dobre uslove, i dogovori fiksnu cenu za ceo materijal ili po pesmi. Proveri šta tačno dobijaš, na primer, da li će ti (kao što sad često biva) biti odrađen i mastering ili ćeš dobiti neizmasterovane mikseve itd.

chak840
Posts: 6
Joined: 20 Mar 2012, 15:33

Re: Gdje snimati

Post by chak840 » 07 Jan 2013, 13:19

Hvala momci na odgovorima. Kad smo vec kod toga, vidjeh Dushan-e potpis u tvom postu pa sam ispratio link i poslusao par pjesama na Youtube-u. Tako da ko je vama radio snimanje mix i mastering? Hvala

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Gdje snimati

Post by Dushan S » 07 Jan 2013, 15:50

chak840 wrote:Hvala momci na odgovorima. Kad smo vec kod toga, vidjeh Dushan-e potpis u tvom postu pa sam ispratio link i poslusao par pjesama na Youtube-u. Tako da ko je vama radio snimanje mix i mastering? Hvala
Hvala na lepim rečima. U skladu sa filozofijom "mnogo muzike za malo para", ovih dana sam uglavnom sam svoj majstor :mrgreen:

chak840
Posts: 6
Joined: 20 Mar 2012, 15:33

Re: Gdje snimati

Post by chak840 » 07 Jan 2013, 15:54

Svaka cast... Jel ovo radjeno u kucnoj varijanti ili ste radili u nekom studiju pa onda ti mix-ao i masterovao?

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Gdje snimati

Post by Dushan S » 07 Jan 2013, 16:06

chak840 wrote:Svaka cast... Jel ovo radjeno u kucnoj varijanti ili ste radili u nekom studiju pa onda ti mix-ao i masterovao?
Nema ti tu više jasnog razgraničenja šta je kućna varijanta u današnje vreme. Ako postaviš kući pojačalo, staviš 57-icu i snimaš gitaru u komp to ni po čemu nije različito od tog istog postupka u studiju. Album "Ljubav" sam ja snimao a moj drugar sa mnogo većom kilometražom miksao, pa je to onda miksano u starom Pink-u jer je to njemu tad bio domaći teren, a i slušanje je tamo solidno. Ove obrade sam ja snimao i miksao na gajbi. Mislim da je došlo do demistifikacije celog procesa snimanja u današnje vreme, jer je sve finansijski dostpunije, naročito oprema, a da je postalo bitnije znanje, tj da li neko ima uvo i zna gde da stavi mirkofon ili kako da smiksa nešto.

chak840
Posts: 6
Joined: 20 Mar 2012, 15:33

Re: Gdje snimati

Post by chak840 » 07 Jan 2013, 16:14

Pazi, mi smo snimali sa Line6 Studio GX gitare, bass i vokale. Bubnjeve smo na vecini stvari radili preko Addictive Drum-a. Jbg osjeti se malo te sintetike, mozda zbog toga sto mi znamo da je to radjeno "misem" a nije lupao ziv covjek. Evo ako imas vremena baci uvo http://www.uzemljenje.net . Par pjesama je snimano tako sto smo u studiju za probe nakacili mikrofone onako po nekoj nasoj logici oko bubnjeva i u mixetu a iz mixete u komp, i to onda susti i nije to to, pa smo rijesili da snimimo sve lijepo u studiju gdje ljudi znaju kako sta ozvuciti.... pogotovo bubnjeve.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Gdje snimati

Post by Dushan S » 07 Jan 2013, 16:21

Poslušao sam malo... Za ovakav fazon muzike možda bi ti Miloš bio ok, možeš njega da pitaš koliko bi vam naplatio zadovoljstvo snimanja.
http://www.facebook.com/blaze.studijo

chak840
Posts: 6
Joined: 20 Mar 2012, 15:33

Re: Gdje snimati

Post by chak840 » 07 Jan 2013, 16:27

Hvala puno. Kontaktiracu ga za detalje.

Marthin
Posts: 2
Joined: 23 Nov 2014, 06:52
Location: Travnik
Contact:

Re: Gdje snimati

Post by Marthin » 23 Nov 2014, 07:22

Pozdrav svima, novi sam ovdje pa nemojte da budete ostri prema meni.
Veliki problema na balkanu je da izvodjaci svoje materijale snimaju, mixaju i masteruju na jednome mjestu, u jednom studiu. Da li ste svjesni koliko gubite? Jedan inzinjer zvuka i jednas studio nikada nece moci dati 100% od sebe ako radi sav ovaj posao. Naravno, svi zele da novac ostane kod njih, malo ko ce da vam kaze podji kod drugog, cisto da vidis sta par friski usiju kaze na to.
Naravno, svaki studio ima odredjenu opremu, kablazu. I tu dolazi do problema. Snimanje, Mix i Mastering su se vremenom toliko odvojili da se mogu svrstati u tri specificne radnje i svaki profesionalni muzicr bi se trebao zapitati sta mogu ovdje a sta negdje drugo.



Hvala na razumjevanju.

https://www.facebook.com/marthinkleinmastering

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest