Snimanje na komp - low budget

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Snimanje na komp - low budget

Post by Zed McJack » 08 Mar 2014, 17:59

Sviram gitaru dosta dugo i još davno sam snimao nešto(4 pesme) s brda s dola na neka 4-kanala.
Otada je prošao vek ili dva i sada posle gomile godina i dalje mi naviru ideje i melodije koje bih da nekako snimim.
U stvari, ja bih da snimim sve što sam do sada smilsio a toga ima dosta recimo 30 tak pesama, možda i više nemam baš preciznu evidenciju.
Elem, da mi ideje(ne gotove pesme, samo ideje) ne bi izvetrile ja sam ih(od nedavno) snimao na mobilni telefon pa prebacivao. Ne moram da ističem da je kvalitet užasan, ali je obavilo svrhu, to jest nisam zaboravio na te ideje koje su mi došle, a i mogu da ih poslušam preko kompa i dalje da radim na njima.
E sad...ja bih da malko unapredim ovaj proces a i da snimim i pesme.
Od opreme nemam ništa osim akustične gitare(Suzuki) i računara.

Nešto sam čitao po netu a i ovde na forumu i moram priznati da mi se čini da je "minimum equipment requirement" out of reach za mene.
Koliko sam razumeo da bih snimio ovo što mi treba moram nabaviti
1.miktrofon (100+evra)
2.Neko pretpojačalo (100+evra)
3.Kablovi i stalak (?)
4.Bolja zvučna kartica(50+evra)

Ajde braćo da čujem šta kažete i izvinjavam se za dug post i verovatno nepotrebne detalje...
Z.

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by Solomon » 08 Mar 2014, 19:52


User avatar
Nihilant
Posts: 28
Joined: 02 Oct 2010, 13:47

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by Nihilant » 08 Mar 2014, 19:57

Ja bih ti savetovao da ides korak po korak, zavisno od toga sta ti praksa pokaze. Dakle, krenes sa onim sto je vrlo dostupno i jeftino, isprobas, naucis neke cake, pa onda polako nabavljas opremu kako bolje upoznajes sam proces snimanja/produkcije i kako ti raste apetit za 'kvalitetniji' snimak. Ja iskreno verujem u ono staro pravilo: dobra pesma je dobra pesma cak i kada se snimi na kasetofonu, u wc-u. Sve ostalo je manje bitno, iako moze da koristi - ali je poenta da nabavis ono sto ZAISTA planiras da koristis i sto, na kraju krajeva, ZNAS da koristis. Tehnika svakakva je dostupna za manje ili vece pare, ali ljudi se istrcavaju i kupuju 'kvalitet' i 'performanse', a nemaju blagu ideju sta i kako, odnosno ne koriste ni 20% mogucnosti svoje opreme.

Drugim recima, uzmi onaj obicni desktop/portabl mikrofon za komp (400din), nabavi SoundForge i pocni da snimas gitaru. Eksperimentisi: sa udaljenoscu mikrofona od gitare, usmerenosti ka/od gitare, intenzitetom drndanja po zicama, vrstom zica. Potom u SoundForge-u pocni da se igras ekvilajzerima, kompresorom, efektima... Tada ces imati jasniju sliku tvojih trenutnih mogucnosti i smera u kojem bi mogao da krenes.

Zavisno od toga da li zelis da snimak sadrzi vise instrumenata (drugu gitaru, bas, bubanj, vokal, sint...) razmisli o softveru koji moze da simulira nesto od toga. Cisto da probas da nalepis snimak akustare na neku podlogu drugih instrumenata. Na kraju krajeva, uzmi neku pesmu (bilo koju i bilo ciju) i nalepi snimak gitare preko toga. Tada ces videti (cuti) da li tvoji low-fi zapisi mogu da odrade posao.

Jeste, imaces nepotrebni sum ili cudan zvuk prostora, ali kada uklopis sa drugim instrumentima znaces da li je to zaista problem i tacno koliki. Onda ces razmisliti kakav ti mikrofon zaista treba, znaces i kako da resis poneki stalni problem na zvucnim zapisima, i zivot ce ti biti stalno ucenje i napredovanje, umesto stalne kupovine 'kvalitetne' opreme koju ne znas da koristis a kazu ti da je neophodna samo zato sto su i njima to rekli :D

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by dejankuki » 08 Mar 2014, 20:12

naj low budget bi bila Guitara > kabli > u komp > u neki program > malo dorade pluginovima... kao nesto na primeru ovom...

viewtopic.php?f=27&t=3464&hilit=snimanje+na+kompjuteru


a jos neki low budget moze da bude npr. line GX... on je oko 70-100 evra i zavrsava ti sav posao... akoti terba i mikrofon, onda uzNes UX 1 i cepas...

naravno, pod uslovom da imas iole kasvetnu (dobru) muzicku karticu...

a kasnije.... tj. ako bas-bas zelis da se udubis u dubiozu... onda ce ti bit' malo i ceo studio....


naravno ovo je bilo jako ukratko ;) :ziveli:

Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by Zed McJack » 09 Mar 2014, 06:13

Da, ovo izgleda interesantno, imaš li već neka iskustva sa tim?
Nihilant wrote:Ja bih ti savetovao da ides korak po korak, zavisno od toga sta ti praksa pokaze. Dakle, krenes sa onim sto je vrlo dostupno i jeftino, isprobas, naucis neke cake, pa onda polako nabavljas opremu kako bolje upoznajes sam proces snimanja/produkcije i kako ti raste apetit za 'kvalitetniji' snimak. Ja iskreno verujem u ono staro pravilo: dobra pesma je dobra pesma cak i kada se snimi na kasetofonu, u wc-u. Sve ostalo je manje bitno, iako moze da koristi - ali je poenta da nabavis ono sto ZAISTA planiras da koristis i sto, na kraju krajeva, ZNAS da koristis. Tehnika svakakva je dostupna za manje ili vece pare, ali ljudi se istrcavaju i kupuju 'kvalitet' i 'performanse', a nemaju blagu ideju sta i kako, odnosno ne koriste ni 20% mogucnosti svoje opreme.

Drugim recima, uzmi onaj obicni desktop/portabl mikrofon za komp (400din), nabavi SoundForge i pocni da snimas gitaru. Eksperimentisi: sa udaljenoscu mikrofona od gitare, usmerenosti ka/od gitare, intenzitetom drndanja po zicama, vrstom zica. Potom u SoundForge-u pocni da se igras ekvilajzerima, kompresorom, efektima... Tada ces imati jasniju sliku tvojih trenutnih mogucnosti i smera u kojem bi mogao da krenes.

Zavisno od toga da li zelis da snimak sadrzi vise instrumenata (drugu gitaru, bas, bubanj, vokal, sint...) razmisli o softveru koji moze da simulira nesto od toga. Cisto da probas da nalepis snimak akustare na neku podlogu drugih instrumenata. Na kraju krajeva, uzmi neku pesmu (bilo koju i bilo ciju) i nalepi snimak gitare preko toga. Tada ces videti (cuti) da li tvoji low-fi zapisi mogu da odrade posao.

Jeste, imaces nepotrebni sum ili cudan zvuk prostora, ali kada uklopis sa drugim instrumentima znaces da li je to zaista problem i tacno koliki. Onda ces razmisliti kakav ti mikrofon zaista treba, znaces i kako da resis poneki stalni problem na zvucnim zapisima, i zivot ce ti biti stalno ucenje i napredovanje, umesto stalne kupovine 'kvalitetne' opreme koju ne znas da koristis a kazu ti da je neophodna samo zato sto su i njima to rekli :D
Ovo je definitivno low budget i nešto što bih mogao lako da priuštim. Znači samo običan mikrofon za PC početak. Ako bih hteo da idem dalje koji bi bio sledeći korak što se tiče opreme?
dejankuki wrote:naj low budget bi bila Guitara > kabli > u komp > u neki program > malo dorade pluginovima... kao nesto na primeru ovom...

viewtopic.php?f=27&t=3464&hilit=snimanje+na+kompjuteru
Da, to sam pročitao pre postovanja teme, ali se odnosi na el. gitaru a ne akustaru, zar ne?
dejankuki wrote: a jos neki low budget moze da bude npr. line GX... on je oko 70-100 evra i zavrsava ti sav posao... akoti terba i mikrofon, onda uzNes UX 1 i cepas...

naravno, pod uslovom da imas iole kasvetnu (dobru) muzicku karticu...

a kasnije.... tj. ako bas-bas zelis da se udubis u dubiozu... onda ce ti bit' malo i ceo studio....


naravno ovo je bilo jako ukratko ;) :ziveli:
Hmm, Line GX ako sam proguglao pravu stvar ima ulaz za el. gitaru a to meni ne radi posao, ali je UX 1 tu za mikrofon.
Koju karticu preporučuješ? Kolko sam video u lokalnom PC shop-u imaju samo 2 verzije Sound Blastera.

Hvala svima na odgovorima. ako neko ima još ideja samo napred, slušam...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by KnightOfDoom » 09 Mar 2014, 15:31

Verovatno nije losa varijanta ovaj presonus komplet sto ti preporucise.
Sound blaster kartice bas i nisu za rad...vise za igranje i slusanje muzike. Neki minimum, a da te posle ne boli glava, bi bio M-Audio Audiophile 2496. To ti dodje oko 10000 novo.
Posto ta karta nema preampe nesto najjeftinije a da radi je Behringer MIC200 (ili 100) ... oko 5000-6000.
Onda bi trebao jos da juris neki mikrofon.... kablove...sluske mozda.

Da sam ja u toj situcaiji jurio bi revjue za Presonus AudioBox Studio i Focusrite Scarlet Studio (mozda pre focusrite) posto imaju sve sto ti treba. Samo povezes i rokas.

Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by Zed McJack » 11 Mar 2014, 12:06

KnightOfDoom wrote:Verovatno nije losa varijanta ovaj presonus komplet sto ti preporucise.
Sound blaster kartice bas i nisu za rad...vise za igranje i slusanje muzike. Neki minimum, a da te posle ne boli glava, bi bio M-Audio Audiophile 2496. To ti dodje oko 10000 novo.
Posto ta karta nema preampe nesto najjeftinije a da radi je Behringer MIC200 (ili 100) ... oko 5000-6000.
Onda bi trebao jos da juris neki mikrofon.... kablove...sluske mozda.

Da sam ja u toj situcaiji jurio bi revjue za Presonus AudioBox Studio i Focusrite Scarlet Studio (mozda pre focusrite) posto imaju sve sto ti treba. Samo povezes i rokas.
Mislim da ću uzeti neki od studija dal Presonus ili Focusrite videćemo... tu su oko 250 evra a dobijem sve(e sad još samo da skupim pare i dođem na red da ih potrošim).
Da rasčistim samo, sa ovim studijima ne treba mi muzička zar ne?

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by KnightOfDoom » 11 Mar 2014, 13:51

Ne treba. Preko usb-a povezes sa kompom. Imas na njima izlaz za slusalice i zvucnike i to je to. E sad Presonus ima midi in/out... ne znam da li ti treba i imas potrebu za nekim midi kontrolerom. Mada mnogo toga danas ide inace preko usb-a pa ti ne treba midi ulaz.

Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by Zed McJack » 11 Mar 2014, 17:42

Trebalo bi uskoro da ćerki uzmem električni klavir(a i ja ću da se grebem :lol: ) a mislim da oni idu na midi ?

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by Rax13 » 11 Mar 2014, 18:07

Uzmi midi i preko kompa cepaj sve.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by KnightOfDoom » 11 Mar 2014, 20:05

Pa ako ima samo midi out i mislis da snimas midi onda presonus jbg :)

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by Rax13 » 11 Mar 2014, 20:55

Rax13 wrote:Uzmi midi i preko kompa cepaj sve.
Pricao sam za klavijature...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by KnightOfDoom » 11 Mar 2014, 22:21

Nisam se ni nadovezao na tvoj post, ali kad si se vec citirao... Nisam ni znao na sta si mislio kad sam procitao posto si napisao uzmi midi. Kroz glavu mi je prosao i interfejs, jer nisi definisao midi sta.
A elektricni klavir i klavijatura nisu ista stvar.Ako je zaista mislio na elektricni klavir kao sto je napisao i kupuje ga cerki...da najverovtnije ozbiljno uci i vezba. Sigurno cerka nece da ga kaci na komp u tu svrhu....mislim za vezbanje ne snimanje i zezanje.

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by Rax13 » 11 Mar 2014, 22:31

Pitanje sta covek zeli, nije se tacno izjasnio...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Snimanje na komp - low budget

Post by KnightOfDoom » 11 Mar 2014, 22:40

Pazi nemoj da steknes utisak da ocu da se svadjam ili tako nesto... ali za sta se nije izjasnio? :) Opet ti nije potpuna recenica i nemam pojma na sta mislis.
A u prvom postu je rekao sta zeli i za koju svrhu, i verovatno bi hteo midi jer uzima cerki el. klavir pa ce i on da se ogrebe. Jedino nije napisao model klavira, ali 99% ima midi out koji god da je, a za usb nije bas sigurno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest