Clip?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
ljuba79
Posts: 16
Joined: 27 Mar 2013, 19:31

Clip?

Post by ljuba79 » 16 Mar 2014, 11:45

Pozdrav!Molim za pomoc.Imam fantasticne pesme,evo snimam u Nuendu4 ,zvucna karta Line6 ux2, ali nemam bas para da mi neko odradi miks i produkciju...Mislim da imam talenta,i ostro uho,ali postoje neke stvari za koje se "ide u skolu"...Dakle,ako hocu punocu zvuka,masu,odem u clip...Probam svasta,i kompresore,vrtim dugmice,bolje je,ali...Da li cu dobiti sve to na kraju kad renderujem,pojacam signal...?Ili,smem li na outputu stavljati neki kompresor,maximizer,ili sta vec? I jos nesto-moze li savet za neki program kojim cu ulepsati vokal,finese oko eq,efekata(los mi je hall u ovome sto imam),sta vec treba tu?Dupliram kanale naravno,ali...NI sound toys-mozda,i gde ga skinuti?Hvaaaaaalaaaaaa!!!!!

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Clip?

Post by Dushan S » 16 Mar 2014, 16:50

U google-u potražiš par knjiga u pdf formatu tipa "secrets of home recording", pa čitaš i učiš, pa ćeš za par meseci znati osnovno. Možda.

ljuba79
Posts: 16
Joined: 27 Mar 2013, 19:31

Re: Clip?

Post by ljuba79 » 16 Mar 2014, 20:42

Dushan S wrote:U google-u potražiš par knjiga u pdf formatu tipa "secrets of home recording", pa čitaš i učiš, pa ćeš za par meseci znati osnovno. Možda.
Hvala,ali ne znam dobro engleski...Imam knjigu "vizuelni vodic kroz Cubase",tu je otprilike opisano kako rukovati,ali...Razumem ja da su ovde mnogi godinama u ovome,i da vam je muka kad se pojavi kao neki "talentovani kreativac"...Svaka cast na znanju,znam da se neke stvari ne mogu preko noci,medjutim-ja pomislio da ovaj forum sluzi za pomoc,i da se ipak mogu pouzdati u nekog nesebicnog,bar za neke osnovne cake...Ljudi,ako je neko raspolozen-bio bih mu zahvalan,i ne radi reda...Pozdrav,svako dobro...ps.,Sto nisam pevaljka,kako bi se utrkivali... :bravo:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Clip?

Post by Dushan S » 17 Mar 2014, 01:52

A zamisli ovako, postaviš pitanje "Kad bi neko mogao da mi na brzaka objasni kako radi motor i kako se popravljaju kola...". Ili pitaš ljude šta ti ne valja na kolima, neko ti kaže "Pa promeni svećice i pregledaj karburator" - a ti recimo ne znaš dobro ni gde su svećice ili šta je karburator. Neko na forumu može da ti da odgovor na jedno, konkretno pitanje u vezi koga si u nedoumici, ne može da ti da kompletno znanje o nečemu. Moraš da vladaš osnovama. Nemoguće je nekom objasniti šta i kako da radi ako on u startu nema predznanje da razume odgovor. A kad se radi o engleskom - pa sedi pa ga nauči. To je godinu dana učenja da stekneš neko znanje da pasivno razumeš neke članke. I od toga možeš imati samo koristi. Danas je to jednostavno potrebno. Pozz

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Clip?

Post by MetalFunk » 17 Mar 2014, 21:51

U pravu si Dushane, al zvucis ko neka zena koja je dobila menstrualne bolove a apoteke nigdje u radijusu od kilometar da uzmes neke tablete, il stavec... Moze se to ljepse objasniti covjeku, nece od ljubaznosti ruka otpast, vjeruj mi :)

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Clip?

Post by Dushan S » 18 Mar 2014, 04:19

Možda što ne koristim smajlije. A i iz nekog mog kontanja, ja sam ljubazan jer sam odgovorio, ovakva pitanja često bivaju izignorisana. Sa druge strane tebi uopšte ne zavidim, jer očigledno (kad ti padaju takva upoređenja na pamet) imaš bliske susrete sa ženama koje su dobile menstrualne bolove a apoteke nigde u radijusu od kilometar da se uzmu tablete... :wink:

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Clip?

Post by Mrav » 19 Mar 2014, 13:10

Volume != masa&punoća, odnosi (balans) i eq su ti prva stvar na koju moraš da obratiš pažnju. Da, naravno da se ćesto stavljaju kompresori i limiteri na stereo bus (kompletan mix), ali tu treba voditi računa, obično se to radi samo se se "prilepi" kako kažu ameri (glue) zvuk tj. da bi sve zvučalo više kao celina i da bi se obojio mix karakterom koji taj kompresor daje.
Ne postoji program za ulepšavanje vokala (ako ne uzmeš u obzir plagine koji pokušavaju da budu instant profi vokal plagin). Za vokal ti treba u principu kompresor, eq, e sad reverbi .... u modernim produkcijama se retko stavlja reverb kao insert na kanalu vokala, već se vokal šalje na drugi (FX) kanal na kome ćeš staviti revert, to ti daje mogućnost recimo da je vokal u centru a reverb ide široko panovan, uglavnom da se doda reverb bez gubljenja vokala iz prvog plana.

Ajde javi mi se na priv ako hoćeš, ja se nešto bavim mixovanjem sve ozbiljnije i odvojio bih malo vremena da ti pomognem ako hoćeš (i meni trebaju reference jelte :) ).

ljuba79
Posts: 16
Joined: 27 Mar 2013, 19:31

Re: Clip?

Post by ljuba79 » 19 Mar 2014, 14:22

Ogroman POZDRAV,hvala ljudi sto ste odvojili vreme!Sad kad pogledam/slusam posle dva dana pucanja glave od EQ mozaika,sve je drugacije!U pravu si Dusane,znam da treba vreme,ali u jednom momentu sam dosao do mrtve tacke-i trebala mi je pomoc,bar korak dalje,da se prezubi,i sad su mI se 'otvorili' snimci...Pre svega sam snimao,aranzirao pesme,doradjivao,i nisam se posvetio miksovanju...E onda,kako ste i rekli,pa i pogledao na youtubu(znam i ja malo engleski :O.o: ) par primera,pa polako,peske...Naravno da tu ima mnogo rada jos,ali covece,prodisalo je sve,i jako sam srecan :cao: Za pocetak sam stavljao presete sa programa-kompresora i ekvilajzera,a sad vec pronalazim i sam mesto u EQ za svaki instrument-i znate sta,usi mi odpadaju...Nisu bas ni sjajni monitori(roland cacewalk,ma 15d),ali probam i na hi-fi mojim,pa trazim sredinu...
Nego,kako to rece da ODVOJIM EFEKAT NA FX?Na neki send,ili?Nemam uopste pojma oko toga...Ja trodupliram kanal,1 osusim,a ostala dva bacim na strane,sa efektima,ali nije to to...Pritom mi je i dalje malo kao bure vokal(skinem bas,i onu kriticnu tacku na srednjim nizim,i trazim srednje vise i visoke da se otvori,ali...)...Ok,imam mikrofon AKG c2000,nije nesto,i nemam gluvu sobu...Moram ponovo snimiti vokale,bez jakog gaina,pa polako...
AL sto imam stvari,pesme,su fantazija!!!Sory na neskromnosti...
Ako imate neki predlog,za saradnju,prateci bend,u nekom jazz rock fazonu...javite.
Hajde,pozdrav za sada,pa javljam se kad zapnem.
E da,jos nesto-desava mi se kad otvorim pesmu u programu-nece da emituje zvuk,dok ne odem u DEVICE SETUP - i samo kliknem na conrol panel od muzicke karte...onda samo proradi zvuk,bez promena podesavanja.Desi mi se i youtube ili neki film da zablokira,i kad kliknem na muzicku kartu,otpusti...drajveri,ili?
Izvinjavam se na romanu,hajd cao! :oops:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Clip?

Post by Dushan S » 20 Mar 2014, 03:22

Problem sa pričom kako se miksa je što se ne radi o tome da neko nauči šta da uradi tehnički, već u tome da tako što ti se "uvo" poboljšalo kroz analitičko slušanje i što si stekao razumevanje šta se zapravo događa u zvučnoj slici sa albumima koji su ti neki uzor, stekneš umeće da prvo zabeležiš neki zvuk a zatim da ga zapakuješ. Onda je miksanje jednostavan proces (kad se obavi određeni prethodni editing i manualni rad) od samo par sati + eventualne kasnije ispravke. Ali problem je što ti u ovom trenutku ne samo da ne znaš šta da radiš tehnički, već će ti trebati vreme da razumeš šta treba da se dogodi sa svakim instrumentom i kako on zapravo treba da zvuči da bi imao smisla u miksu. A tu nečije objašnjenje ne služi ničemu. Prvo moraš da stekneš određena tehnička znanja, koja ti niko ne može odjednom preneti, a zatim treba da se zavrnu rukavi i da se radi.
E sad, ako neko želi da zabeleži svoje pesme prvenstveno, u principu je to gubljenje vremena (osim ako ne želiš da se baviš miksanjem jer te privlači). Laka dostupnost krekovanog softvera, jeftina elektronika, računari, jeftine karte, kineski mikrofoni, sve je to stvorilo lažni utisak da svako može nešto sam da zabeleži, i sam sebi da snimi album. A to je zapravo jako destruktivno sa neke strane, jer ljudi umesto da se razvijaju kao muzičari ponekad gube vreme. Znam lika koji je imao zaista jako dobar muzički materijal koji je iz nekih control freak varijanti hteo pošto poto da ga sam snimi, rezultat je da nakon više godina ništa nije bilo od toga. Ljudi tako sede, čačkaju, vrte reglere, "produciraju" a život prolazi. Snimiš loše vokal na jeftinom mikrofonu u netretiranoj prostoriji i onda sa nekim pluginovima kao produciraš na logitech zvučnicima. Ne bukvalno ti, to je cela jedna armija ljudi planetarno.

Tako da nema smisla da gubiš vreme. Bolje odvoji pare i plati nekom da ti to snimi, pa da ljudi mogu da čuju tvoju muziku, zar ne? Ako je Jazz rock u pitanju, i imaš žive ljude koji sviraju, to zapravo ne traži mnogo petljanja, zapravo može da se snimi na 1 - 2 -3 i smiksa za dva dana ako su pesme konzistente po tripu.
Zato i moj oštriji start, jer mislim da ako te cela stvar ne privlači toliko da bi se posvetio učenju zanata audio inženjeringa, nema smisla uopšte pomagati. Ako nisi sam jako brzo počeo da kontaš šta treba da radiš, verovatno nemaš jako izraženu žicu za to da samouko ovladaš zanatom. Snimi negde pesme, pusti ih među ljude pa ćeš videti kroz interakciju sa njima da li imaš fantazija pesme ili treba da okačiš instrument o klin. A to je zapravo suština. Uostalom da li bi počeo da učiš vodoinstalaterski zanat samo zato što želiš da ti cevi u kući budu dobro održavane. Ovo ne važi samo za tebe, napisao sam jer negde mislim da je problem jako raširen. Milion nekih projekata, ljudi koji nešto čačkaju kući a autorski realno prilično mršava scena i mršave svirke, kao i mršav autorski uradak kod nas.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Clip?

Post by Kristijan » 20 Mar 2014, 08:11

Да, то је од прилике то...

ljuba79
Posts: 16
Joined: 27 Mar 2013, 19:31

Re: Clip?

Post by ljuba79 » 20 Mar 2014, 08:25

Pozdrav Dusane,hvala,svaka ti je na mestu!U pravu si.Ja to vezujem sa totalno poremecenim parametrima vrednosti u drustvu,sve je postalo u zivotu instant...Na samom pocetku sam rekao da nemam para za profi studio,a veruj,muzika je moj zivot,i jedino sto me zadrzava po citav dan(a da ne primetim da je proleteo) je upravo rad na mojim pesmama.Niko mi se ne bi bas toliko posvetio...Pritom i aranziram,shvatam da malo 'moram' modernizovati zvuk...Tezgarenje sam izbacio,nocni zivot me je ubio...Tako da nemam ni bend...Ocekujem od mog snimka,da bude bar nalik npr. Gibonijevoj produkciji,i u najgorem slucaju-kao odlican demo,gde cu upecati vec neku uigranu ekipu,sa kojom cu to live snimiti,da ima dusu...Izvini na mom brzeljanju,u stvari,jako dugo cekam,pa razumi...Opremu imam od skoro,i ona mi je promenila zivot.Sada mogu da prikazem sta sam sve to cuo iza svog glasa i gitare...Pa cucemo valjda.Kad budem odradio,okacicu i ovde,mudrost je u mnostvu savetnika...Snimanje nije uzivo svirka,gde bi svi da imaju 'masti' na zvuku.Nisam tako razmisljao do sad,a sada,od pocetka...Hvala,i svako dobro!!! :cao:
ps. Verujem da ce ovaj "moj CLIP" biti od koristi onima koji se "stide" da pitaju :wink:

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Clip?

Post by Rax13 » 20 Mar 2014, 10:37

Nzm, ja cackam sve zivo i slusam kako sta radi. A te knjige znaju biti dobra stvar. I da, obavezno moras imati dobar suv snimak, ako to nemas nijedan efekat ti nece pomoci...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest