MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Post by metalstringer » 06 May 2015, 22:37

pozdrav svima!evo ovako,imam usnimljene kanale gitara,bass-a,bubnjeva po kanalima.za svaki kanal imamo sound kakav smo zeleli,tj. najbolje sto smo mogli usnimiti i da nam se svidja.ako nakon pripreme krenem da radim mix,znaci svaki kanal pre mixa bude obradjen sa EQ po svojim frekvencijama,da li ce sound koji smo dobili prilikom snimanja izgubiti na kvalitetu,npr. gitara izgubi masnocu,bas gitara dobije sasvim drugaciji sound itd.?u pitanju je thrash and heavy metal produkcija pa me zanima da li cemo u mixu izgubiti dosta na kvalitetu sounda kanala i na zestini?bitno mi je da sound kanala ne dobije previse izoblicenja i da ne bude da smo dzaba krecili.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Post by metalstringer » 06 May 2015, 22:44

kada se u EQ srezu nepotrebne frekvencije i uradi priprema kanala kako treba,da li ce mix biti ok?da ne bude- hteli smo metal a dobili country :mrgreen:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Post by Dushan S » 07 May 2015, 04:54

metalstringer wrote:pozdrav svima!evo ovako,imam usnimljene kanale gitara,bass-a,bubnjeva po kanalima.za svaki kanal imamo sound kakav smo zeleli,tj. najbolje sto smo mogli usnimiti i da nam se svidja.ako nakon pripreme krenem da radim mix,znaci svaki kanal pre mixa bude obradjen sa EQ po svojim frekvencijama,da li ce sound koji smo dobili prilikom snimanja izgubiti na kvalitetu,npr. gitara izgubi masnocu,bas gitara dobije sasvim drugaciji sound itd.?u pitanju je thrash and heavy metal produkcija pa me zanima da li cemo u mixu izgubiti dosta na kvalitetu sounda kanala i na zestini?bitno mi je da sound kanala ne dobije previse izoblicenja i da ne bude da smo dzaba krecili.
Nemoj me shvatiti pogrešno, ali ako postavljaš ovo pitanje, možda bi bilo bolje da ne brineš ti o miksu, nego prepustiš da se time bavi neko ko se bolje kapira. Ukoliko želite da dobijete iole zvučno prihvatljiv rezultat.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Post by metalstringer » 07 May 2015, 07:43

u pitanju je home recording i kucna radinost.pitao sam iz razloga sto imamo snimljene kanale i ja cu raditi mix.do sada sam radio bez upotrebe EQ (sve je bilo na 0 db),znaci nisam imao pojma.na redu je posao oko same pripreme kanala i rad na mix-u, pocevsi od nekih referenci koje se preporucuju,naravno,vodeci racuna o frekventnom opsegu.nismo u mogucnosti da placamo studio i trazimo da nam neko uradi mix.znam da nemam iskustva i brdo znanja ali ako ne krenem da radim nikada nista necu ni znati.mene zanima koliko ste zadovoljni rezultatom mix-a u odnosu na ono sto ste zeleli?kada sa bendom zavrsimo posao imacete prilike da ovde cujete nasu mjuzu.naravno,svaka kritika i sugestija bice dobrodosla.uzdravlje!

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Post by Reverse » 07 May 2015, 17:16

Slazem se sa Dusanom, iz ovoga sto pises vidi se da nisi dovoljno upucen (bez uvrede, kazem potpuno dobronamerno da ne bi gubio vreme a posle dobijes nikakav rezultat)
EQ je samo jedan deo procesa, neces samo EQ-om dobiti neke magicne rezultate (a mozes itekako da "degradiras" zvuk ako ne znas kako se koristi).
Sa druge strane ako je to lose usnimljeno nece miks mnogo da pomogne.

Jasno mi je da zelis da naucis da miksas ali to je dugogodisnji proces, ako su vam ti snimci eto onako da imate snimljeno neki demo onda ok.
Ako ocekujes bilo kakav ozbiljniji zvuk bolje da vam miks radi neko ko se bavi time.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Post by KnightOfDoom » 08 May 2015, 00:24

Ja sam juce pet puta pocinjao da ti odgovaram i pet puta klikno na iksic fajerfoksa. I sad se razmisljam da uradim isto. Uglavnom zbog nacina na koji postavljas pitanja. Deluje kao da trolujes. Cak mislim da su vece sanse da trolujes. Ali cisto zbog karme, ako me utisak vara:
Postoji dosta nedoumica oko termina koje koristis. Pitanje je da li znas sta znace, da li znace ono sto mislis da znace? Trebas mnogo toga da procitas, pogledas i poslusas da bi imao neku ideju sta uposte radis. Jos vise toga da probas,pa posle x pokusaja budes zadovoljan. Pa za metar dana shvatis da je to sto si uradio zapravo sranje. I onda krenes opet, ucis, probas... i tako posle nekoliko godina budes OK... ne dobar nego OK :)
Nema sanse da ti ovde neko kaze "da li cete u mixu izgubiti dosta na kvalitetu sounda kanala i na zestini" jer ne zna sta je zapravo tebi "kvalitet sounda", i sta ti podrazumevas pod "zestina". Cak i da shvata sta ti je u glavi ne moze to da cuje jer nisi dao nikakav primer. U krajnju ruku sta ce ti nas odgovor na to pitanje? Sam mozes da vidis da li ces i sta da sjebes a nista te ne kosta. Samo bypasujes ili obrises plugin. Nije da ces unistit snimak i sad nema nazad. EQ je samo deo price. Gde su tu kompresori, limiteri, automatizacija i ostale zajebancije?
Potrazi Systematic mixing guide od Ermina Hamidovica. Mislim da je za tu "zestinu" koju oces najpametnija i najkraca stvar koju mozes da procitas. FIno je objasnjeno i moze da bude korisno. Knjiga se placa ali valjda ima pdf na istom mestu gde si nabavio taj daw koji koristis ... i najverovatnije taj eq koji mislis da upotrebis.
Nisam ni ja popio svu pamet ovog sveta,ali ako mislis da ces iz prvog pokusaja uraditi nesto dobro...neces. Zasraces. Bice sranje epskih proporcija. Ali ako te to i dalje bude dovoljno zanimalo... napredovaces vremenom.


:ziveli:

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Post by metalstringer » 08 May 2015, 00:33

evo smuckao sam nesto danas, to je samo proba:
https://www.youtube.com/watch?v=PfqmpwR ... e=youtu.be

bend Trendkill cine 4 clana: stefan gitara, nebojsa-ja bass, zeljko drums i michelle vocal (zajecar)

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Post by Dushan S » 08 May 2015, 01:45

:1: za Viteza Doom-a :)
metalstringer wrote:u pitanju je home recording i kucna radinost.pitao sam iz razloga sto imamo snimljene kanale i ja cu raditi mix.do sada sam radio bez upotrebe EQ (sve je bilo na 0 db),znaci nisam imao pojma.na redu je posao oko same pripreme kanala i rad na mix-u, pocevsi od nekih referenci koje se preporucuju,naravno,vodeci racuna o frekventnom opsegu.nismo u mogucnosti da placamo studio i trazimo da nam neko uradi mix.znam da nemam iskustva i brdo znanja ali ako ne krenem da radim nikada nista necu ni znati.mene zanima koliko ste zadovoljni rezultatom mix-a u odnosu na ono sto ste zeleli?kada sa bendom zavrsimo posao imacete prilike da ovde cujete nasu mjuzu.naravno,svaka kritika i sugestija bice dobrodosla.uzdravlje!
Da pojednostavim: Tvoje pitanje pokazuje da nemaš potreban minimum znanja da miksaš, čak ni amaterski. Inače ne bi pitao ovakvo pitanje, da makar nešto znaš.

Naravno, super je da, ako te to zanima učiš, čačkaš, probavaš, naravno. Ali kao hobi. Međutim, da miksanje ozbiljno shvataš, ti bi do sada pročitao bar jednu knjigu o miksanju. Tako bi saznao neke osnove i onda ne bi postavio, ako smem reći, prilično apsurdno pitanje. Pa se postavlja pitanje zašto nećeš da odvojiš neki minimum vremena da se upoznaš sa tom oblasti, ako već želiš da miksaš.

Drugo, pošto je tvom bendu verovatno želja da dobije iole ok snimak, pametnije upotrebljeno vreme je da svako od vas radi u kafiću ili šta već pa da skupite neke pare, i platite nekog, ako me razumeš.

Razlog zašto uopšte objašnjavam ovo je to što sam mnogo puta video da se ljudi lože na to da uštede pare pa sve nešto sami urade stvari, kao da je miksanje nešto što možeš tako u letu da skapiraš otprilike i uradiš levom rukom. Vara ih to što imaju PC i neki lako dostupan, a inače skup krekovan softver, pa im se čini da će nekako uspeti da se snađu, da je to manje više to, rade oni u Cubase-u, radi i neki drugi afirmisan bend, isti waves pluginovi, ispašće to nekako ok, samo malo da se potrude...

Ako si muzičar i imaš dobru pesmu i veruješ u nju, onda valjda toliko i veruješ da daš nekome 50 jura da ti korektno smiksa tu pesmu. Treba da budemo realni i pošteni prema sebi. Ako hoćeš da učiš da miksaš, sedi i uči, nemoj da pokušavaš da to nekako smandrljaš. Ali očekuj da nećeš imati dobar rezultat bar još koju godinicu. Da li si spreman da čekaš toliko? Ako primarno želiš da zabeležiš pesme svog benda u skorijem roku, to uradi onako kako treba, dakle plati nešto osobu koja je voljna da to uradi za neke sitnije pare a ti se u tom slučaju koncentriši na to da muzka bude dobra. Video sam više puta da dok neko tako "snimi i smiksa" svoj materijal pa na kraju bude zadovoljan, prođu godine, raspadne se bend a dotična osoba još uči da miksa. Pa ti sad razmisli šta ti je prioritet.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Post by Tiki the Boyler » 10 May 2015, 21:01

KnightOfDoom wrote:Ja sam juce pet puta pocinjao da ti odgovaram i pet puta klikno na iksic fajerfoksa. I sad se razmisljam da uradim isto. Uglavnom zbog nacina na koji postavljas pitanja. Deluje kao da trolujes. Cak mislim da su vece sanse da trolujes. Ali cisto zbog karme, ako me utisak vara:
Postoji dosta nedoumica oko termina koje koristis. Pitanje je da li znas sta znace, da li znace ono sto mislis da znace? Trebas mnogo toga da procitas, pogledas i poslusas da bi imao neku ideju sta uposte radis. Jos vise toga da probas,pa posle x pokusaja budes zadovoljan. Pa za metar dana shvatis da je to sto si uradio zapravo sranje. I onda krenes opet, ucis, probas... i tako posle nekoliko godina budes OK... ne dobar nego OK :)
Nema sanse da ti ovde neko kaze "da li cete u mixu izgubiti dosta na kvalitetu sounda kanala i na zestini" jer ne zna sta je zapravo tebi "kvalitet sounda", i sta ti podrazumevas pod "zestina". Cak i da shvata sta ti je u glavi ne moze to da cuje jer nisi dao nikakav primer. U krajnju ruku sta ce ti nas odgovor na to pitanje? Sam mozes da vidis da li ces i sta da sjebes a nista te ne kosta. Samo bypasujes ili obrises plugin. Nije da ces unistit snimak i sad nema nazad. EQ je samo deo price. Gde su tu kompresori, limiteri, automatizacija i ostale zajebancije?
Potrazi Systematic mixing guide od Ermina Hamidovica. Mislim da je za tu "zestinu" koju oces najpametnija i najkraca stvar koju mozes da procitas. FIno je objasnjeno i moze da bude korisno. Knjiga se placa ali valjda ima pdf na istom mestu gde si nabavio taj daw koji koristis ... i najverovatnije taj eq koji mislis da upotrebis.
Nisam ni ja popio svu pamet ovog sveta,ali ako mislis da ces iz prvog pokusaja uraditi nesto dobro...neces. Zasraces. Bice sranje epskih proporcija. Ali ako te to i dalje bude dovoljno zanimalo... napredovaces vremenom.


:ziveli:
THE Objašnjenje! :)

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Post by metalstringer » 11 May 2015, 00:43

hvala ljudi na svemu. realno je sve sto kazete. nemam pojma sta zanaci da trolujem. istina je da covek pravi sranja i kasnije napravi malo bolje sranje od predhodnog.mozda nisam jednostavno rekao da ustvari radimo demo snimak nasih pesama i da zelimo da u svojoj kucnoj radinosti uradimo sto kvalitetnije.citam i ucim, i ,naravno, radim i vezbam svakim danom jer me to, iskreno, zanima.evo kakva je slika, u bendu se trudimo maksimalno da prvo kvalitetno uradimo to sto radimo, gradimo polako zajedno, spremamo se za svirati uzivo i da to lici na nesto, drugo svakim danom resavamo naci sto bolji sound nasih intrumenata koje snimamo, svakim danom ide sve bolje na tom putu, ujedno vezbam mix-od manjeg sranja kasnije ispada bolje.kada budemo zavrsili svoj demo imacete prilike da cujete to sranje, i, naravno, nadam se da cete tada rado komentarisati, kritikovati, davati razne savete i sugerisati kako bi to bilo naprednije.

:ziveli:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: MIX-DEGRADACIJA SNIMLJENOG SOUNDA INSTRUMENATA?

Post by komil » 11 May 2015, 10:08

metalstringer wrote:hvala ljudi na svemu. realno je sve sto kazete. nemam pojma sta zanaci da trolujem. istina je da covek pravi sranja i kasnije napravi malo bolje sranje od predhodnog.mozda nisam jednostavno rekao da ustvari radimo demo snimak nasih pesama i da zelimo da u svojoj kucnoj radinosti uradimo sto kvalitetnije.citam i ucim, i ,naravno, radim i vezbam svakim danom jer me to, iskreno, zanima.evo kakva je slika, u bendu se trudimo maksimalno da prvo kvalitetno uradimo to sto radimo, gradimo polako zajedno, spremamo se za svirati uzivo i da to lici na nesto, drugo svakim danom resavamo naci sto bolji sound nasih intrumenata koje snimamo, svakim danom ide sve bolje na tom putu, ujedno vezbam mix-od manjeg sranja kasnije ispada bolje.
Odlično. Rad i entuzijazam su realno najbitniji,
metalstringer wrote:kada budemo zavrsili svoj demo imacete prilike da cujete to sranje, i, naravno, nadam se da cete tada rado komentarisati, kritikovati, davati razne savete i sugerisati kako bi to bilo naprednije.
Verujem da da. Međutim, valja podvući da si do sada već dobio veoma bitan savet, onako horski svi ponavljaju isto, ako njega izignorišeš otežavaš mnogo i sebi i drugima:
Dushan S wrote:... Međutim, da miksanje ozbiljno shvataš, ti bi do sada pročitao bar jednu knjigu o miksanju. Tako bi saznao neke osnove i onda ne bi postavio, ako smem reći, prilično apsurdno pitanje.
KnightOfDoom wrote:Potrazi Systematic mixing guide od Ermina Hamidovica. Mislim da je za tu "zestinu" koju oces najpametnija i najkraca stvar koju mozes da procitas.
itd.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest