Снимање микро бенда

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Снимање микро бенда

Post by Kristijan » 14 Oct 2015, 12:42

Последњих годину и по радим између осталог и као половина двочлане посаде, моја колегиница пева и свира клавијатуре, а ја свирам електричну гитару и певам пратећи вокал. То је онако... хм, помало artsie fartsie форма, али је мени врло занимљиво, нисам раније никад радио било шта налик томе. У разним покушајима снимања смо приметили да нам се много више допада како звучимо кад нас неко снима квалитетнијом камером него кад уђемо у студио па се снимамо онако разбијено на саставне елементе. Могуће је да нам фали искуства у студијском раду и да би се то с временом премостило, али смо све ближе идеји да то треба да радимо што сличније живом наступу. Међутим, студији за снимање су обично мали као кутија за ципеле, и нисам сигуран да ли је то што ми планирамо сасвим изводљиво. Размишљамо о некој минималној мобилној опреми коју бисмо могли да убуџимо у неки већи простор, али капирам да то са собом исто вуче разне ризике.

Требају ми било какви савети, јер мало знам о овоме, а време је да мислим о томе јер смо материјал за албум безмало завршили.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Снимање микро бенда

Post by komil » 14 Oct 2015, 14:10

Potpuno je očekivano i normalno je da ti se više dopada snimak tona sa video kamere, nego snimak po kanalima u ko zna kakvom studiju (koji nije zapravo miksan). Mikrofon kamere na nekoj normalnoj razdaljini je mnogo sličniji paru ušiju na nekoj normalnoj razdaljini nego više mikrofona stavljenih tik do izvora zvuka. Kada neko peva nijedan slušalac ne stavlja svoje uho tik na njegove usne, niti bilo ko stavlja uho na zvučnik pojačala ili do žice akustične gitare. Zato to samo po sebi ne može da zvuči prirodno pa čak ni prijatno, dok se znalački ne umiksa (a često se u miksu koriste i upravo dodatni udaljeni mikrofoni, npr. overhead i room postavke). Sa druge strane, s obzirom da verovatno pričaš o manje-više akustičnom bendu, verovatno nije bilo glasno da klipuje mikrofon kamere. U takvoj postavci sam čuo snimke snimane onim malim prenosnim Zoom-ićem koji razbijaju: čuju se lepo instrumenti, pa i basovi, čuje se sasvim lepo i umereno i prostorija, ima prirodne kompresije uređaja da sve instrumente lepo uveže/slepi (a opet i dinamike).
Sve ovo će potvrditi svaki inženjer zvuka, nije u pitanju moje mišljenje.
Što se tiče studija za snimanje, svakako ima dosta onih koji pored gluve sobe (veličine cipela) imaju prostorije koje koriste za snimanja. Pričam uopšteno, jer pretpostavljam da vam je Novi Sad malo podalje.

U principu, izgleda da postoji jedna mogućnost: postavka slična toj kameri, par mikrofona koji hvataju sve (stereo). Središ da se to snimi npr. u pozorištu. Svaka sledeća mogućnost je dosta komplikovanija, snimanje po kanalima povlači sa sobom potencijalne fazne probleme postavke mikrofona (čuo sam snimke na 10 kanala jednog studija za probe sa opremom za snimanje - zbog ovih problema taj snimak je manje upotrebljiv nego da je sniman mobilnim), povlači brdo nove opreme i kablova, povlači neophodnost dobrog miksanja (i masteringa), više vremena...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Снимање микро бенда

Post by Kristijan » 14 Oct 2015, 15:02

Па види, бучни нисмо, то је сигурно, али нисмо акустични. Истина, ја овде врло меко свирам електричну гитару, и користим електричну само зато што смо пробали да радимо и са акустичном гитаром, али уме на неким местима да се удави тон акустичне, а важно нам је да се лепо чује и гитара, кад већ имамо само 2 инструмента безвезе је да се део аранжмана утопи.

Ово са покушајима снимања уживо са пуно микрофона знам да може да буде проблематично, сећам се једном ситуације када су хор у коме сам певао снимали, па су донели 6 микрофона, да би на крају користили 2, јер је све остало давало очајне резултате. Претпостављам да је нека слична ситуација и за другачије поставе.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Снимање микро бенда

Post by komil » 14 Oct 2015, 18:40

Problematično u smislu DIY varijante. Zato što zahteva prava znanja, mnogo više vremena i ostalih resursa. Sa druge strane, kada snimaš sa dva mikrofona poput onog sa kamerom, možeš da prođeš čak i bez dodatnog osoblja, da bude atmosfera zaista kao na probi. Deluje kao zanemarljiva dobit ali nije! Može da napravi veliku razliku u samom performansu koji se hvata! Studijsko snimanje je samo po sebi dosta neprirodna situacija, potrebna je praksa da se prevaziđe neka nelagodnost. Naravno, to će po tehničkim standardima ipak zvukovno biti kao eventualno dobar demo snimak a ne studijski snimak. Ali, koga briga za tehničke standarde ako je performans prijatan za slušanje i ne takmičiš se sa Britney Spears.

Tako da je stvar izbora, da li ići na jednostavnu (npr. demo sa dva mikrofona) ili punu varijantu (pravi studio). Jer, ove varijante između su nezgodne, može se lako potrošiti vremena i para a da ne zvuči bolje od prve varijante.

Što se snimanja hora tiče, da, ali tu je filozofija ipak različita od benda. Hor se češće posmatra i tretira u svakom smislu kao jedan instrument, eventualno dva, nije stvar ekonomisanja nego cele filozofije.

User avatar
Avlijaner
Posts: 259
Joined: 04 Nov 2010, 21:51
Location: Mladenovac
Contact:

Re: Снимање микро бенда

Post by Avlijaner » 14 Oct 2015, 19:44

Pravac kod Ane i Milutina na Avalu! :)

Ne treba da snimate odvojeno, mislim da to najvise ukenja ceo osecaj...
Najvaznije je naci dobar prostor (i da dobro zvuci i da ima pristojnu zapreminu) i snimiti uzivo svirku sa stereo parom (ili cak mono) kroz dobar preamp...
Mozda treba koristiti i neke close mic/line kanale ako je nesto nuzno da se "iscupa" ali pazljiva postavka glavnog mikrofona moze sve da resi...
Stare soc bioskopske/pozorisne sale mi padaju na pamet, uvek sam voleo kako zvuce... Bilo tu dosta drveta i velika zapremina... A jos ih ima na sve strane i nicemu ne sluze...
Slusanje snimka na terenu je malo komplikovano, ali tu treba nositi ono u sta verujes i sta poznajes, bez obzira koliko je veliko, jer jedino tako mozes da proveris/popravis postavku mikrofona
Ima tu posla, tegljenja, pozajmljivanja... Neke stvari se ne mogu predvideti, neke stvari se ne mogu nabaviti, bla bla, ali meni je gerila snimanje uvek naj kul i nikad (ali nikad) ne dobijes sranje rezultat ako isteras do kraja... Valjda zato sto svi ukljuceni moraju da se potrude... to mora da se cuje :)

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Снимање микро бенда

Post by Cope » 16 Oct 2015, 17:25

Najbolje je da se odmah ubode prostor i akustika i sve to dobro snimi. Treba malo znanja oko izbora i postavljanja mikrofona, ali je u takvom slučaju 90% posla završeno pri samom snimanju.
Druga opcija je da se snimi u gluvoj sobi pa da se naknadno farba prostor, što je lošije rešenje i sa manje života u miksu.
Dok je zadnja opcija višekanalno snimanje instrument po instrument.
Na kraju je ipak najbitnije da ljudi znaju da sviraju, jer u protivnom nema te postprodukcije koja će da napravi pitu od lošeg testa. :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Снимање микро бенда

Post by Kristijan » 21 Oct 2015, 18:19

Avlijaner wrote:Pravac kod Ane i Milutina na Avalu! :)

Ne treba da snimate odvojeno, mislim da to najvise ukenja ceo osecaj...
Najvaznije je naci dobar prostor (i da dobro zvuci i da ima pristojnu zapreminu) i snimiti uzivo svirku sa stereo parom (ili cak mono) kroz dobar preamp...
Mozda treba koristiti i neke close mic/line kanale ako je nesto nuzno da se "iscupa" ali pazljiva postavka glavnog mikrofona moze sve da resi...
Stare soc bioskopske/pozorisne sale mi padaju na pamet, uvek sam voleo kako zvuce... Bilo tu dosta drveta i velika zapremina... A jos ih ima na sve strane i nicemu ne sluze...
Slusanje snimka na terenu je malo komplikovano, ali tu treba nositi ono u sta verujes i sta poznajes, bez obzira koliko je veliko, jer jedino tako mozes da proveris/popravis postavku mikrofona
Ima tu posla, tegljenja, pozajmljivanja... Neke stvari se ne mogu predvideti, neke stvari se ne mogu nabaviti, bla bla, ali meni je gerila snimanje uvek naj kul i nikad (ali nikad) ne dobijes sranje rezultat ako isteras do kraja... Valjda zato sto svi ukljuceni moraju da se potrude... to mora da se cuje :)
Да, капирам да је то баш тако како кажеш. Видећемо, петљаћемо нешто...

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Снимање микро бенда

Post by nebojsak » 22 Oct 2015, 10:44

Avlijaner wrote: Stare soc bioskopske/pozorisne sale mi padaju na pamet, uvek sam voleo kako zvuce...
+1000

svirali letos mini cert u Zvezdi, bez tonske, bez ičega, samo se uključili u poređano na bini. Bruka. Dojajni su ti stari prostori pravljeni po akustičkom peesu, čak i nekoncertni.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest