Produkcija metal gitara

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Produkcija metal gitara

Post by Cortex » 23 Apr 2017, 18:13

consumed?

nekako ima premalo gejna na zvuku za moj ukus, ja bih to jos nadrkao :D

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 23 Apr 2017, 18:15

Cortex wrote:
23 Apr 2017, 18:13
consumed?

nekako ima premalo gejna na zvuku za moj ukus, ja bih to jos nadrkao :D
The Fragile Art Of Existence
gain na max, nece vise :D

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 23 Apr 2017, 22:05

bancika wrote:
23 Apr 2017, 13:22
Sta znam, cini mi se da je tako dosta bolje...ono, zavisi i na cemu slusas. Bez veze ako je ovakav sirov ton, treba ti neki EQ u loop, malo "V" shape. Kakav si ti metal svirac bez toga :)
My amp is a Marshall Valvestate head and cabinet, that's about it. I don't use effects except for a little chorus on my leads, I really like a basic setup.

Chuck said :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Produkcija metal gitara

Post by bancika » 23 Apr 2017, 22:51

Sta je bitno sta kaze neko, ili zvuci dobro ili ne :)

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 23 Apr 2017, 23:59

Jes. Vise je subjektivno, volim taj sound i meni zadnja 2 i album sa Control Denied zvuce svojski mada i vise su , za nekoga, remek dela nego sto zvuce. Kazem, za mene zvuce jer je covek imao osecaj i jednostavo taj sound je, rekao bih, unikatan. Nekome zvuci sit, kao sto po mom misljenju Petrucci, iako on zvuci fenomenalno i svira ubija, ali ne mogu da ga slusam puno jer je sve teoretski i tehnicki tacno i bez duse, prazno. Onaj Alexi iz CoB je dobar, koristi jvm i neke pedale... A i svira dobro. Filing. Svi ti ljudi su sa svojim zvukom, neki sa lampama drugi ne, neki s pedalama, neki...drndaju sve moguce skale i zvuce skupo a neki sviraju srcem.
A za V shape kako kad, nije pod obavezno, malo me smorilo pa u zadnje vreme drzim mid na 5,5, ako me i to smori onda cu da vratim na oko 10 sati...a pedale moze jedino delay za solo, taj eq u loop koji ce mi djavo, mislim za sviranje ovako, a za snimanje bi i moglo da se usnimi sto pribliznije finalnom zvuku

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Produkcija metal gitara

Post by Cortex » 24 Apr 2017, 00:37

pa ja ne znam ko drzi EQ u V sem Pantere i ovih novih djentera

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Produkcija metal gitara

Post by bancika » 24 Apr 2017, 00:42

The Almighty. Sta znam, bez toga nekako svaki heavy zvuk mi je kao distorzija na marshall MGu i to onom najmanjem. To je valjda ok za trash metal al ne zvuci heavy. No ballz. Nema svrhe da govorimo o kvalitetu i metodama snimanja i super-duper efektima kad zvuci shitty u startu. Onda uzNes MG i nema brige niocemu :)

Image

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 24 Apr 2017, 10:56

Pa taj V mu dodje kao default ali sve , naravno , ima smisao kao spektar, bass gitara ima veliku ulogu. varijanta analognog eq je sigurno bolje resenje od post eq, i bolje je u startu teziti da se usnimi sto pribliznije finalnom zvuku, kvalitetno. ovo sto sam do skoro drndao i postovao je samo eksperimentisanje i ne moze da zvuci heavy jer nisam radio sirok V itd a i amp je podesavan drugacije ( obicno mid 5,5 i treble 5,5 ). Imam primera na kanalu gde sam pre godinu dana radio, tj. trudio se da izvucem heavy uz V ali kao post eq posto nemam analogni ( a dobra je stvar, ili ako ima vec na samom ampu kao npr. mesa mark IV...) i daje mu ballz ali nista bez bass gitare:

https://soundcloud.com/nebojsa-pesic/ju ... estruction (ovde ima cak 14 vst ampova tj. tejkova gtr)
https://soundcloud.com/nebojsa-pesic/ju ... ison-words
https://soundcloud.com/nebojsa-pesic/ju ... achinology
https://soundcloud.com/nebojsa-pesic/ju ... -of-utopia

sto se ampa tice mid 3 i treble 6-7, kao standard. ballz uz eq V i bass gitaru, ali ne treba preterivati i mesati blato. Mislim da se ne treba ogranicavati i terati uvek taj default. Treba eksperimentisati, slusati i tako sticati iskustvo. Volim ja kad je heavy i kada je sirok V i maz a volim i kada su gitare bright, kada rezu i cuju se jasno, cisto, kao kod Andy Sneapa npr,:

https://www.youtube.com/watch?v=5v_FuBrdb5w

sta znam, svidja mi se varijanta only one 57 :metal:

ili:

https://www.youtube.com/watch?v=AYqRoPiQE70 , mozda vise ballz ( isto Andy Sneap )

cak je jednom rekao "if it needs it" tj. odgovorio na pitanje da li koristi LP filter na gitarama :)

Doduse, velik procenat je u rukama sviraca.

Colin ima ok savet:
I usually find when mixing that i nearly always put a stereo Massenberg GML 8200 EQ across the rhythm guitars, if the sound has been recorded cleanly ie no strange fizz or bottom end boom, then the same type of frequencies tend to be boosted on most of my mixes. Frequency wise it's usually around
8-10 khz for the air 4-6 khz for the bite area, usually 1.5 khz for the in your face effect, 400hz for the note of the guitar, and around 70-100 hz to pick out the weight of the cab.The boost amount just depends on what has been recorded, just turn it till it sounds good. This method has worked on many albums i have worked on including Heartwork Carcass, Burn my eyes Machine Head, Chimaira self titled, Bullet for my valentine, The Poison.

Npr. Symbolic album od Death je po mom misljenju odlican album. Koliko znam, snimljen je sa Marshall Valvestate 8100 sa po 8 tejkova ritam gitara.

Naravno da ima svrhe govoriti o kvalitetu i metodama snimanja :) i interesantna je stvar sto uvek mozemo komunicirati, eksperimentisati, uciti i sticati iskustvo.

Btw, preporucite neki dobar analogni Eq :) Bancika je u pravu, treba to. Idem da pogledam oglase...

:metal: :ziveli:

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Produkcija metal gitara

Post by Cortex » 24 Apr 2017, 11:51

taj V je mozda nuzan samo kada se svira u standardnom stimu. vec 10 godina mozda i vise metal se svira u zesce spustenim stimovima, milioni sludge bendova zvuce izuzetno debelo i masno a sve prsti od midlova i bass-a. Nek mi neko pokaze Mastodon pesmu koja ima V eq na ritam gitarama. Mislim i dalje ne racunam djent, to je sranje muzika napravljena na kompjuteru to nema veze sa metalom. Trenutno najcenjeniji i najcistiji metal bend na svetu je verovatno High On Fire, i covek svira gitare koje se raspadaju od midlova.

Mislim jbg V eq je totalno passe. Pomaze verovatno kad si u normal stimu da se izvuce taj osecaj mase, ali to vise niko ko je relevantan ne svira vec vise od 10-15 god, jbg :D

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Produkcija metal gitara

Post by bancika » 24 Apr 2017, 13:17

preskocio sam ceo taj zanr, meni je sve to djent :hide:
komentarisao sam samo one klipove sto je kacio kolega.

@stringeru, imam MXR EQ dosta dugo i super je. Prvo onaj mali sa 5-6 slidera, pa sam upgradeovao pre jedno 5 godina na onaj veci sa 10. I jedan i drugi su dobri ali je veci dosta bolji - finije podesavanje, podesavanje gaina ulaza/izlaza, clipping indicator, veci headroom zbog rada na 18V.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 24 Apr 2017, 14:40

Pa i stvar ukusa, zavisi sta se zeli postici. Na neka prva slusanja taj modern mjetal mi se nikako nije svideo, jbg, vise sam bio old skul, det-tres, Schuldiner, i neki old skul blek mjetal Mercyful Fate, King Diamond...
Oni blek bendovi 90-tih tipa Satiricon itd. totalni sit, neka posebna prica ali mi se nikad nije svidjalo.
Dobar mjetal danas je Lamb of God, Mesuga, Children of Bodom, Exodus ( danasnja faza)...itd.
Npr. Mark iz LoG ne koristi nista od pedala vec gitru gura direktno u bugija. Kazem, uopste mi se na prvo slusanje nije svidela ta modern mjetal igrarija i kako zvuci sve to dok danas obrnuto.
Danas koristim 11-ce i vise volim da sviram u spustenim stimovima, narocito drop. Ranije sam terao standardni E ili D stim i iskreno, smorilo me, drop mi deluje vise inspiritivno i zanimljivo.
Jako dobra mjetal mesavina sto mi se svidja je bend Tanker, production by Tiki.
Sustina je po mom misljenju usnimiti sound gitara sto bolje i sto pribliznije finalnom zvuku. Naravno, stvar ukusa i zeljeni cilj. Takodje, gitare ne trpe preterivanje sa eq jer lako gube definiciju i masu i sam bajt u miksu, fizuju ili muljave ili bumuju pa ceo sprktar na kraju bude sranje.
Sto se midlova tice nekad mi se cini i zvuci mi heavy na scooped samog ampa a ujedno se moze cuti i da su gitare mozda izgubile punocu ako se previse ide dole. Spustim mid na 0 pa polako na gore dok ne postignem da zvuk gitare bude puniji... Potrebno je slusati i probati menjati podesavanja, vrteti dugmad, truditi se za neki svoj, originalni sound ako je moguce i sto bolji rezultat.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 24 Apr 2017, 15:10

bancika wrote:
24 Apr 2017, 13:17

@stringeru, imam MXR EQ dosta dugo i super je. Prvo onaj mali sa 5-6 slidera, pa sam upgradeovao pre jedno 5 godina na onaj veci sa 10. I jedan i drugi su dobri ali je veci dosta bolji - finije podesavanje, podesavanje gaina ulaza/izlaza, clipping indicator, veci headroom zbog rada na 18V.
Pa bas taj MXR Eq 10 sam trazio. Skup je dosta, jedino ako naidjem na neki polovan i povoljan. Kako ga koristis u lancu prilikom snimanja? Jedan nas metal producent, da ga ne imenujem sad, kaze da ga koristi pre samog ampa, tu ide i maxon naravno. Ne znam, mozda je bolje tako nego u effect loop. Dobro je sto ima gain pa moze ujedno posluziti kao bust da gitarama da udarac pravo u fejs.

User avatar
Uncle Moe
Posts: 684
Joined: 10 May 2008, 01:39
Location: Space Ranch
Contact:

Re: Produkcija metal gitara

Post by Uncle Moe » 24 Apr 2017, 15:19

metalstringer wrote:
24 Apr 2017, 14:40
Dobar mjetal danas je Lamb of God, Mesuga, Children of Bodom, Exodus ( danasnja faza)...itd.
Sve su to danas stari bendovi i kako mozes staviti Bodome u isti niz gde je i Mesuga, ali kako :D

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Produkcija metal gitara

Post by bancika » 24 Apr 2017, 15:28

metalstringer wrote:
24 Apr 2017, 15:10
Pa bas taj MXR Eq 10 sam trazio. Skup je dosta, jedino ako naidjem na neki polovan i povoljan. Kako ga koristis u lancu prilikom snimanja? Jedan nas metal producent, da ga ne imenujem sad, kaze da ga koristi pre samog ampa, tu ide i maxon naravno. Ne znam, mozda je bolje tako nego u effect loop. Dobro je sto ima gain pa moze ujedno posluziti kao bust da gitarama da udarac pravo u fejs.
pa da, i ja sam uzeo polovan. Zavisi od toga sta hoces da postignes, ima smisla i pre i posle preampa da se stavi. Ako ide pre, moze da se koristi da oblikujes ton gitare i boostujes, a ako ide posle onda ukrajas vise kako ce dist da ti zvuci...drugaciji je feel skroz. Ja ga uvek stavljam posle preampa jer IIC+ preamp ima bass/middle/treble kontrole na pocetku, pa onda njima oblikujes ton gitare pre nego sto ga overdrive-ujes kasnijim pojacavanjem, a imam i overdrive ispred kojim mogu da boostujem, pa je i to pokriveno...i onda na kraju samo oblikujes ton EQ pedalom i cao. Tako rade u sustini Mesa Mark pojacala. Eq kontrole su na pocetku, a graphic EQ na kraju preampa. Vecina ostalih pojacala ima EQ kontrole na kraju preampa. Nema pravog i pogresnog, sve zavisi sta volis.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 24 Apr 2017, 15:46

Uncle Moe wrote:
24 Apr 2017, 15:19
metalstringer wrote:
24 Apr 2017, 14:40
Dobar mjetal danas je Lamb of God, Mesuga, Children of Bodom, Exodus ( danasnja faza)...itd.
Sve su to danas stari bendovi i kako mozes staviti Bodome u isti niz gde je i Mesuga, ali kako :D
Mislio sam vise na sound ritam gitara :) dobro zvuce danas. I Exodus je old bend ali danas zvuci sa ballz. I Gojira zvuci so mac gejn sas bolzima...
Mislim, sve sto danas vredi i zvuci kako valja.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest