Produkcija metal gitara

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 15 Jan 2016, 11:24

snimili ste prvu gitaru (trudili ste se da snimak bude sto bolji) pa drugu.e sad,kako vi radite dalje?da li za miks formirate samo 2 kanala-tracka ili 4?sta i kako radite sa EQ na prvoj gitari,drugoj,trecoj i cetvrtoj da bi dobili taj heavy,high gain metal sound?sta koristite osim EQ kako bi ta cela grupa od 4 gitara bila teska metal mesavina?kako panujete itd,da li koristite kompresor?znaci,kakva su vasa iskustva i sta preporucujete da bi dobili taj heavy sound gitara?

User avatar
Mancha
Posts: 141
Joined: 03 Nov 2007, 00:07

Re: Produkcija metal gitara

Post by Mancha » 15 Jan 2016, 13:44

Ako je izvor dobar, t.j. gitare dobro usnimljene, čak i dve panovane skroz levo i desno su sasvim dovoljne. Kompresor se jako retko koristi jer pojačalo već dovoljno kompresuje, osim za specifičnu svrhu kod Djent-a.
Od EQ-a, high pass na 90-150Hz, low pass na 6500-10000Hz (sve zavisi od izvora, koji EQ koristiš) i šta takvom izvoru treba da bi se uklopio u miks.
E, sad, kakve god da su gitare, bar 60% (ako ne i više) onoga što ljudi na omiljenim albumima pojme kao teške gitare je zvuk basa.
Gitare same po sebi umeju da zvuče prilično bezveze u dobrom miksu, kada ih pustiš solo.
Utrefiti da bass popuni ono što treba i da se uklopi dobro u midrange sa gitarama je teži deo posla.

Što se saveta tiče, pošto nema nekih brzih rešenja, jednostavno eksperimentiši što više, upoređuj sa komercijalnim snimcima i ne boj se da kreneš od nule i probaš ponovo.
Ne postoji zamena za iskustvo, pa zato dovoljno provedenog vremena čini čuda.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 15 Jan 2016, 14:24

evo je rezultat 4-tracks gitara.home produkciju i mix gitara,basa i drumsa smo radili ja i bubnjar:
https://m.youtube.com/watch?v=vlIIldta2 ... e=youtu.be

User avatar
porcupine1
Posts: 15
Joined: 18 Jun 2014, 02:12

Re: Produkcija metal gitara

Post by porcupine1 » 15 Jan 2016, 15:56

jako dobar demo i s obzirom na kucnu produkciju, i kako sto kaze kolega mancha, stavi si referentnu traku dok mixas, slicnog zanra za usporedbu, odlicna caka.lp.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 15 Jan 2016, 16:12

:D Hvala na lepim recima.takodje u obzir dolaze i kritike u vidu sta je lose itd. da bi to poboljsali na dalje.vokal je snimljen iz prve ruke,vise kao proba,ima gresaka,tek trebamo snimiti glas nanovo i solaze za ovaj drugi demo album.najveci problem mi je jos uvek taj sound ritam gitara i stalno istrazujem.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Produkcija metal gitara

Post by alfonso » 15 Jan 2016, 18:20

ne volim metal kao zanr,pa cu ti samo reci da za demo ovo zvuci odlicno :) :ziveli:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Produkcija metal gitara

Post by Tiki the Boyler » 16 Jan 2016, 00:59

1. desna ruka + instrument (bez ovoga je sve prazna priča)
2. dobro pojačalo (odgovarajućeg karaktera) za osnovni sound
3. layeri (kombinovanje pojačala različitih karaktera)
4. bass gitara!!!

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Produkcija metal gitara

Post by bancika » 16 Jan 2016, 11:45

Malo mi nedostaje masnoce, inace je cool

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 16 Jan 2016, 19:14

sve je VST . prva gitara Le 456 ( messiah impulsi ), druga Soldano (Amlitube 3), treca Hot Solo+ (Guitar Rig) i cetvrta isto hot solo sa delay.morao sam da smanjujem bass frekvencije, pogotovu na prvoj gitari jer je brujalo itd.sta peporucujete za vecu masnocu?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Produkcija metal gitara

Post by bancika » 16 Jan 2016, 22:23

Mozda da ubacis na nekoj gitari amp sa manje gaina koji ce imati vise basa. Puno basa i gaina ne ide dobro zajedno, ali ovako mozda da probas sa cistijim basom? Tako mark IIc plus mixa clean signal sa zaprljanim, mozda pomaze :)

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 16 Jan 2016, 23:21

pa probacu. stalno me vuce da ekperimentisem i uvek moze bolje, naravno.iskustvo treba, to stoji, i rad, trud.evo danas sam poradio na jednoj nasoj pesmi koja treba da se nadje na nasem drugom demo albumu, treba nasnimiti solo gitaru i vokal, nadam se da moze da se cuje na ovom linku :

http://www.driveplayer.com/#fileIds=0B4 ... 2737773215

plasim se samo da je bass ovde previse podignut na niskim pa mozda bruji.trebaju mi dobri monitori, nadam se da cu ih u skorije vreme kupiti

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 18 Jan 2016, 14:38

bancika wrote:Mozda da ubacis na nekoj gitari amp sa manje gaina koji ce imati vise basa. Puno basa i gaina ne ide dobro zajedno, ali ovako mozda da probas sa cistijim basom? Tako mark IIc plus mixa clean signal sa zaprljanim, mozda pomaze :)

Mozda si u pravu.da npr. jednu gitaru kada snimam podesim amp sa basom na 4-5 a da smanjim gain,pa na drugu gitaru obrnuto.da probam te 2 gitare da kopiram na 3. i 4. track pa da im uradim drugaciji EQ od gitara 1 i 2.ali jos mi nije jasno sta su lajeri,da li je to ista snimljena gitara samo sa drugim vst ampom?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Produkcija metal gitara

Post by bancika » 18 Jan 2016, 14:43

kol'ko ja kapiram, bolje je da su posebno nasnimane, ali isti efekat je i kod jedne gitare, makar za ovu foru sa dva ampa. Mozes da blendujes dva ampa nad istim signalom...

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 18 Jan 2016, 14:56

na rumskom forumu sam citao kako neko objasnjava da gitarama osim rada na EQ i panovanja treba odraditi i nesto slicno panovanju,kao neki sat u cubase koji se za prvu gitaru stavi npr. na +15 a drugu -15 da bi se dobila sira stereo slika.sta je to ako nije pan?ja nisam radio do sada u cubase,radim u magix i ne znam da li u njemu ima nesto slicno.

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Produkcija metal gitara

Post by metalstringer » 22 Jan 2016, 07:57

bancika wrote:Mozda da ubacis na nekoj gitari amp sa manje gaina koji ce imati vise basa. Puno basa i gaina ne ide dobro zajedno, ali ovako mozda da probas sa cistijim basom? Tako mark IIc plus mixa clean signal sa zaprljanim, mozda pomaze :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest