OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by dejankuki » 22 Jun 2008, 16:13

OK, mnogo puta i mnogo tema je ova stvar obradjivana na primer OVDE.. no evo jos jednom... nadam se sada malo jasnije...

Elem,
Najbolje je snimiti gitaru... mani se semplova...
A onda snimljeno obradjuj na nacin kako ti to odgovara...
U sledecim primerima je dato sledece

Gitara 1 je snimljena Gitara DIREKTNO U KARTICU... bez ikakvih uredjaja izmedju gitare i kartice...
Znaci kabli DIREKTNO u audigy...

Gitara 2 je prvi primer obradjen plug inovima prikazanim na ovoj slici


Gitara 3 je primer snimljen sledecim setupom:
Gitara > procesor Zoom 3030 > kompjuter.

I na kraju
Gitara 4 je treci primer samo obradjen plug inovima kao na slici


Sada, za snimanje mogu da se koriste mnooogo stvari i mnogo nacina

Za obicno, prosto i "cisto da se zabelezi" snimanje dovoljna je BILO koja kartica i bilo koji nacin... cak i ona onboard na kompjuteru... vase je da prema vasim mogucnostima i potrebama izaberete nacin!!!

Dakle onboard kartica nece biti dobra ako zelite da radite visekanalno snimanje i reprodukciju jer ce vam trebati Full duplex ASIO drajveri,... o ovim drajverima opet ima mnoogo tema pa procesljajte forum... (search polje...) ali samo za snimanje...posebno ... ili za naknadnu obradu je dovoljna. Predpostavimo da uspete sve da snimite uz pomoc nekog spoljnog metronoma u komp... U tom slucaju mozete da tako snimljene trake uvezete u neki multitrack editor... i da ih dalje obradjujete...
Znaci sa onboard karticama, posebno ako nemaju FULL DUPLEX DRIVER, necete moci ISTOVREMENO da snimate i da pustate muziku ili predhodno snimljeno...
Jedno bez drugog i drugo bez prvog cete moci!!!!

1. Dakle snimanje najprostijom karticom...
ubodete gitaru SA ili BEZ procesora ... otvorite neki WAV editor (ne multitrack... nego WAV editor ) i snimajte...

onda mozete da je farbate nekim pluginovima na nacin kako sam JA to odradeo u primerima...

2. Gitaru mozete snimiti i nekom naprednijom karticom koja ima svoje ASIO drajvere. Ja imam Audigy onu prvu..
a na primer, vi mozete da porazmislite o M-audio UDIOPHILE 2496 koja je veoma dobra,ili E-MU 0404. Ovo su maltene "full professional" opcije. Opet i u nju mozete ukljuciti gitaru ILI BILO KOJI drugi instrument DIREKTNO u karticu... Ovde VEC mozete da radite pustanje i snimanje istovremeno, jer vam kaartica i njeni drajveri to omogucuju...

3. Snimanje preko DI-box-a... u karticu!
Pazite opet je negde receno da DI-boxovi vise sluze ukoliko zelite gitaru da ukljucite u miksetu da bi zvuk isao na zvucne kutije...ali u slucaju kompjutera tj. direktno u karticu, nece vam MNOGO pomoci... DI-box u miksetu, pa mikseta u karticu... E, to je vec nesto drugo...!

4. Bolje resenje je predpojacalo ili bilo koji procesor koji ima XLR ili balansirne izlaze...
Kod predpojacala je veoma veliki izbor... Behringer MIC-100, Art tube MP... , BEHRINGER V-TONE GUITAR GDI21,presonus tubepre ... i tako dalje. Cena odredjuje i kvalitet, ali su i ovi najjeftiniji sasvim dovoljni...i UPOTREBLJIVI..
U ovom slucaju, instrument ide prvo u preamp pa onda u komp.. Rezultatje mnogo bolji usnimak i zdraviji signal koji mozete lakse da farbate po vasoj zelji
sa druge strane mozete instrument u prosecor, procesor u preamp i preamp u komp...

5. preko neke miksete... koja ima line out izlaze...
u sustini ovo je isto kao i reko preampa, samo je razlika u posredniku.. predpojacalo ili mikseta...
mada!!! sa miksetom mozete snimiti vise kanala odjednom, koji doduse idu u jedan mono ili stereo kanal... ali eto.. mozete.


Ok ovde vec idemo ka polu-profesionalnom i profesionalnom nacinu.

6. audio interfejsi...
Sa ovim uredjajima imacete jos bolji signal i jos bolji snimak jer je veza sa kompjuterom ili preko USB ili preko firewire konekcije sto obezbedjuje najmanji gubitak kvaliteta signala...
najjeftiniji je line6 GX.. ili behringer UCG102...
dalje imate interfejse koji imaju i XLR konektore sa ili bez +48 phantom napajanja..
ok.. sa interfejsima vam ne treba preamp jer su oni preampovi sami po sebi, cak ima nekih sa lampama... na primer Edirol UA4-FX.. ili ART TUBE MP PROJECT SERIES USB.. ali sa preampovima idete slobodno u komp tj. muzicku karticu i nema frke...

7. najbolji nacin snimiti gitaru je
Instrument > procesor (ukoliko zelite) ili pedale (ukoliko zelite) > pojacalo > mikrofon (dinamicki ili kondenzatorski) > interfejs ili mikseta (sa phantom napajanjem ukoliko korstite kondenzatorski mikrofon) > komp i to je to...


8. danas je mnogim procesorima za gitaru obavezna stavka USB konektor.. pa vas procesor preuzima ulogu i nekog USB interfejsa... tako da ste u tom slucaju oslobodjeni kupovine istog..
RP-150, RP-250 i RP-350 by digitech...
Zoom-ovi
Boss
Roland...

i mnogi drugi.. USB je postao standardni konektor... a u zadnje vreme i XLR konektori...


mogucnosti jesu velike... ali opet cela filozofija je da dovedete signal do kompjutera BILO KAKO a onda pomocu plaginova dofarbate, doobradite, poboljsate snimak...

Kako!!! nije bitno...

Veoma je vazno da znate sledece!!!
bilo kako da snimite gitaru.. ako vec imate distorziju od pedale ili procesora NEMOJTE DA DODAJETE jos gaina... dovoljno je samo da dodate cabinet simulator...
Ukoliko gitara nema distorziju, ona mozete da dodajete gain i da farbate gitaru pluginovima koje god mozete da nadjete...

ima tema Besplatni VST simulatori pojacala..pa probajte sa nekim...



Ima jos puno pitanja i odgovora, slobodno pitajte, ali makar procitajte ono sto je do sad napisano...!!!!!!!!!!!
sa druge strane u samim programima ima nekih pa probajte i njih..

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by Reverse » 22 Jun 2008, 16:34

Svaka cast Deki, bilo je vreme da neko napishe ovako nestho, zato shto ima 10000 tema sa istim ili slichnim pitanjima, tako da.... kad neko otvori temu sa pitanjem na koje je odgovor dao Dejan ovde, samo mu ostavite link ka ovoj temi... :lol:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by Critical » 22 Jun 2008, 16:50

kad neko otvori temu sa pitanjem na koje je odgovor dao Dejan ovde, samo mu ostavite link ka ovoj temi...
To je i bio cilj,ono u zadnje vreme se postavlja puno pitanja na koje postoje vrlo lepo i opsirno napisani odgovori ali,nekima se ne trazi ili sta vec :)

Svejedno ovo je super, treba je napraviti sticky i mozda zakljucati da ne bi bilo nepotrebnih postova kao ovaj moj:d

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by sirac-šunka » 22 Jun 2008, 17:16

Svaka cast i od mene. Stara tema Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ, je i postala malo preglomazna, a ova je all-in-one. Treba je zakljucati i obrasiti ove nase dodatke ... :D :)
dejankuki wrote: 7. najbolji nacin snimiti gitaru je
Instrument > procesor (ukoliko zelite) ili pedale (ukoliko zelite) > pojacalo > mikrofon (dinamicki ili kondenzatorski) > interfejs ili mikseta (sa phantom napajanjem ukoliko korstite kondenzatorski mikrofon) > komp i to je to...
E i ja ovo pricam svaki put i svima zivima kad se nesto merace da rade, imaju sve prethodno, a nemaju pojma... (npr., kazu oni "bolje da ide gitara direktno u mix, da se cuje ovaj Allen&Heat od 1200evra" :wallbash_2: :cekic: :cekic: )

dejankuki wrote: 5. preko neke miksete... koja ima line out izlaze...
u sustini ovo je isto kao i preko preampa, samo je razlika u posredniku.. predpojacalo ili mikseta...
mada!!! sa miksetom mozete snimiti vise kanala odjednom, koji doduse idu u jedan mono ili stereo kanal... ali eto.. mozete.
Ovo samo po mom skromnom iskustvu i ne pije vodu bas uvek... Sto sam kakao i na onoj prethodnoj temi :( Mozda zato sto sam se godinama jezio na probama kad gitara mora direkt u mix, jer nema se drugog resenja. Linijski ulazi (line in) na miksetama i nisu bas optimizirani za gitaru. Na ovim preamp-ovima bi, ipak trebalo da gitare malo bolje zvuce. Po mom misljenju gitara snimljena preko mixa zvuci skoro slicno kao i bez njega, samo je lakse iskontrolisati signal prilikom usnimka.
Malo je drugacija prica kad se na ovaj nacin usnimava bas, a jos bolje aktivan bass 8) To je vec mnogo bolje resenje nego bez mixa... ali su u pitanju neke posebne situacije...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by dejankuki » 22 Jun 2008, 17:44

sirac-šunka wrote:Ovo samo po mom skromnom iskustvu i ne pije vodu bas uvek... Sto sam kakao i na onoj prethodnoj temi :( Mozda zato sto sam se godinama jezio na probama kad gitara mora direkt u mix, jer nema se drugog resenja. Linijski ulazi (line in) na miksetama i nisu bas optimizirani za gitaru. Na ovim preamp-ovima bi, ipak trebalo da gitare malo bolje zvuce. Po mom misljenju gitara snimljena preko mixa zvuci skoro slicno kao i bez njega, samo je lakse iskontrolisati signal prilikom usnimka.
Malo je drugacija prica kad se na ovaj nacin usnimava bas, a jos bolje aktivan bass 8) To je vec mnogo bolje resenje nego bez mixa... ali su u pitanju neke posebne situacije...

Poglej pod brojem 3. :palica: :obrve:
dejankuki wrote: 3. Snimanje preko DI-box-a... u karticu!.....
......DI-box u miksetu, pa mikseta u karticu... E, to je vec nesto drugo...!

Edit:
sirac-šunka wrote:E i ja ovo pricam svaki put i svima zivima kad se nesto merace da rade, imaju sve prethodno, a nemaju pojma... (npr., kazu oni "bolje da ide gitara direktno u mix, da se cuje ovaj Allen&Heat od 1200evra"
sirac-šunka wrote:Po mom misljenju gitara snimljena preko mixa zvuci skoro slicno kao i bez njega, samo je lakse iskontrolisati signal prilikom usnimka.
Da, upravo si ti i dao sam sebi odgovor... maltene je isto... opet moras da dodatno farbas gitaru plaginovima u slucaju snimanja preko miksete...

A preko pojacala NE!!! Zapravo, ako namestis sve efekte i parmetre, ne moras.. a ukoliko namerno izostavis neke efekte, onda po zelji..

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by sirac-šunka » 22 Jun 2008, 22:11

dejankuki wrote:
Poglej pod brojem 3. :palica: :obrve:
Nemoj da se ljutis, pliz, pliz, pliz... :) Pazljivo sam procitao svaku tacku samo sam ih skokntao kao nezavisne alternative usnimavanja gitare...

Sto se mene tice, ako hocete izbrisite ove postove i zakljucajte temu... :)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by Tiki the Boyler » 22 Jun 2008, 23:21

Ne bih da previše kvarim napisano... samo da dodam nekoliko sugestija...

Možda je bolje u naslovu dodati "električne" jer se ovde, koliko vidim, priča o problemu snimanja električne gitare...

Drugo, možda ja previše volim sistematizaciju u svemu, pa nekako u startu uvodim podjele (iako ih je nekada teško raditi), jer smatram da one jako pomažu u cjelovitom sagledavanju problematike. Tako bih ja u startu sve navedeno pokušao grupisati u dvije osnovne kategorije:

1. snimanje gitarskog pojačala (formiranog zvuka) pomoću mikrofona (jednog ili više)
2. linijsko snimanje gitare, sa podkategorijama:
a) linijsko snimanje sa procesingom prije usnimavanja (sa eksternim procesorima)
b) linijsko snimanje sa procesingom poslije usnimavanja (gdje se uzima zdrav clean signal, a potom se obrađuje putem VST plugova)

i mogla bi se uvesti i treća kategorija:

3. kombinovane tehnike snimanja (podrazumijevaju sve vrste kombinovanja tehnika iz prve i druge kategorije - sve su češće u upotrebi, a nerijetko ih i sam koristim)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by dejankuki » 22 Jun 2008, 23:33

Ma ne kvaris nista.. apsolutno nista...

Uostalom zato je i tema otvorena (nije zakljucana).. za predloge, ispravke, pitanja...

Znaci, sasvim je ok sto si pomenuo kategorije.. nadam se da neku nisam izostavio ili da se nisam negde namlatio gluposti, samo sam hteo da ispricam ljudima da amaterski nije ni tesko niti komplikovano snimiti gitaru ELEKTRICNU na kompjuter. A na ovo forumu smo imali milion pitanja na tu temu i svi odgovori su se ticali tog pojedinacnog pitanja... ovde smo nekako sve to uokvirili tj ja sam pokusao da uokvirim u jednom postu...

Inace, da! ima sad toliko kombinacija da bi one mogle pod jednu dugaacku kategoriju da se podvedu, ali mislim da sam ovde dao neki najlaksi pregled svih nacina i kategorija, a sve ostalo negde podpada pa ce se vrlo lako objasniti...

Moje razmisljanje... i neki moj metod objasnjavanja

User avatar
ac10
Posts: 669
Joined: 29 May 2008, 23:49
Location: Beograd
Contact:

Re: OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by ac10 » 27 Jun 2008, 23:32

mene konkretno zanima snimanje pod brojem jedan jel moze neko da stavi sliku kabla gitare(ukoliko nije onaj standardni) i pozadine kartice gde su ulazi/izlazi i ukoliko treba neki adapter za karticu i kabl bilo bi lepo da stavite i njega.nemam pojma kako izgleda konekcija izeju kartice i gitare pa bih vam bio zahvalan da mi pomognete :)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by dejankuki » 27 Jun 2008, 23:59

Evo, na primer perfektnog kabla...

Image


njime ides direktno u karticu...
iz gitare ili procesora/pedale


mozes ovim
Image

a onda prespojis na primer ovim
Image

User avatar
ac10
Posts: 669
Joined: 29 May 2008, 23:49
Location: Beograd
Contact:

Re: OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by ac10 » 28 Jun 2008, 01:30

mnogo hvala :bow: :bow: :bow: :banana2: you rock :mrgreen:

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by LazaRocker » 28 Jun 2008, 18:48

Deki, samo jedno pitanje: Koji je ovo plug - in ili sta god da je Guitar/Amp- model? Svugde sam trazio nigde nema. Jel' moze link?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by dejankuki » 28 Jun 2008, 20:52

Naravno da moze link...
http://www.reaper.fm/
Inace taj Guitar/Amp je u stvari plugin koji dolazi u instalaciji SA Reaperom, programom za snimanje...

Medjutim, vec smo pominjali gomilu pluginova koji si amp ili cabinet SIMULATORI, tako da, nemoj da juris ceo program samo zbog ovog plugina... ("ima tema Besplatni VST simulatori pojacala..pa probajte sa nekim...")
ali ako ti se program svidja, skini ga i koristi...
tezak je samo 3.5 mb i evaluacioni period mu ne stavlja nikakva ogranicenja....

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by LazaRocker » 28 Jun 2008, 21:24

Ne prikazuje mi ga kao VST format i ne prikazuje .dll ekstenziju i ikonicu. Znaci li to da nemoze za Nuendo?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: OSNOVNO o snimanju el. gitare na kompjuteru 2 (sa primerima)

Post by dejankuki » 28 Jun 2008, 21:44

Ne, nemoze.... :( ali zato imas boogex koji ima vecu bazu cabineta, plus mozes da dodajes i neke koje nadjes po netu...


npr ovde http://www.esnips.com/doc/c9125127-60bd ... t-Impulses


ili http://www.esnips.com/doc/c9125127-60bd ... t-Impulses

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest