Potrebne informacije (obrada zvuka)

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
dile
Posts: 2
Joined: 15 Jan 2007, 21:13

Potrebne informacije (obrada zvuka)

Post by dile » 15 Jan 2007, 21:29

Imam 17 godina,muzikom se bavim od pre 3 godine (hip-hop). Ima nas dvoje i tekstove smo sami radili,sto se tice muzike takodje smo je sami komponovali i zvuci profesionalno i ja sam time veoma zadovoljan. Jedino me brine ta kucna produkcija jer nemam druge uslove. Imam brdo ideja koje bih da realizujem pa mi samo trebaju neke informacije od koristi. Od komponenata imam: mikrofon kojem ne znam ime ali kosta 2100 din,zvucnici 5+1,zvucna kartica-sound blaster 24 bit,razdvojio sam kanale,radio sam na programu adobe audition 1.0. Jel ima neko da mi pruzi neku informaciju kako bi imao sto kvalitetniji zvuk? Da li mi je potrebna neka komponenta,program ili nesto slicno? :arrgghh:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 15 Jan 2007, 22:13

Noviji Adobe Audition...

Ili još bolje Cubase 3.1.x.x ili Nuendo 3.1.x.x, mada - ako ćemo pošteno, puno koštaju. Dotični su standard za male studije. Sad, nemoj ni da pitaš koji program je standard za velike studije - "to" se zove ProTools, kombinacija je softvera i hardvera (softver traži hardver da bi radio), žešće je nekompatibilno i košta od 18 000 evra pa na gore.

Pa šta, to je jedan auto.

Ajde opiši šta tačno radiš. I imaš li još nešto od periferije - gitaru, bas, MIDI kontroler... šta ja znam, drombulju, usnu harmoniku?

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 16 Jan 2007, 00:05

Bolji software, i bolji mikrofon :) Fox ce te vec uputiti u to :)
Mozes da biras izmedju Cubase, Nuendo, Audition, za muziku ti preporucujem Reason.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 16 Jan 2007, 00:06

Moj topao savet ti je, ako već tražiš pro sound, da se maneš sound blastera i ostalih gamerskih čuda i da uzmeš neki PRAVI zvučni interfejs. Znam da sam dosadan i ispašće da radim za njih pošto ih stalno pominjem ali... uzimaj M-Audio Audiophile. Odnos cene i kvaliteta ti je tu najbolji. Dobijaš entry level pro karticu ali PRO karticu sa rezolucijom 24/96 (i to pravom rezolucijom) sa latencijom ispod 5ms. Kartica nova košta oko 150 jura i savršena je kupovina.

Sledeće na listi bi ti bio neki dobar multitracker ali pošto radiš muziku u kojoj ima i sintetike, potrebno je da taj softver ima i sekvencer. Bez razmišljanja ti treba Nuendo 3. Čak je i previše ali ne sekiraj se... znaćeš šta da radiš sa viškom resursa. Nevolja je manjak.

Mikrofon:

Nije dovoljan neki "ne znam mu ime ali je PRO zvuk". Tu o pro zvuku nema ni govora. Ako ti treba nešto za početak a nemaš para da uzmeš pravi studijski mikrofon (kalibra R0de, Sennheiser, etc. koji koštaju i po par hiljada jura), savetujem ti da uzmeš neki što kvalitetniji kardioidni vokalni mikrofon. Ako nađeš (a može da se nađe) uzmi Shure bez oklevanja. Shure je the real thing.

Naravno kada sve to pazariš, trebaće ti i mikrofonski preamp (najbolje lampaški zbog topline) ali to nije neki preterano veliki izdatak i možeš proći već za nekih 60-70 jura sa nekim low-class Behringerom koji će ti za početak biti sasvim dovoljan.

A treba ti i nešto za slušanje. Slušalice su OK (neodimijumske) ali za master na slušalice jednostavno ZABORAVI. Takođe, možeš da zaboraviš i na priključivanje kompa na muzičku liniju pošto to NIJE niti će IKADA BITI referentni monitoring (preduga priča da bi stala u ovaj post) tako da ti treba i TO tj. referentni monitoring. Najbolje je (tj. ne najbolje nego najjeftinije) da uzmeš neki aktivni monitoring jer ćeš time dobiti: manje stvari (dakle nemaš pojačalo koje ti zauzima iovako premalo mesta u kućnom studiju), tačno optimizovano pojačalo spram zvučnika, nešto nižu cenu.

Eto... to je kratak kurs za sada.

Ako te još nešto zanima, piši.

Cheers

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 17 Jan 2007, 16:23

Otvorio sam dodatnu temu za minimalni setup za rad sa muzikom (preciznije: najjeftinija zvučna i najobuhvatniji program), komentari svih učesnika dobrodošli: viewtopic.php?p=2386#2386

dile
Posts: 2
Joined: 15 Jan 2007, 21:13

Post by dile » 19 Jan 2007, 16:18

Nisam mogao ranije da odgovorim,ali u svakom slucaju hvala vam na odgovorima. Napricali ste mi sve i svasta(ha ha). Sto se tice Reason-a tu sam muziku vec radio i to je neka najjaca tacka. pozz

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 20 Jan 2007, 00:18

Sta ti znaci "najjaca tacka" :S

I fox, zasto sluslice nisu dobra referenca?
recimo da hocu da snimim neku pesmu, cisto da imam bolji uvid kako bi to zvucalo (da ne bude gtp uvek), i da radim na slusalicama, na najgorima sto sam mogao da nadjem, da doteram zvuk na time, sa logikom
"ako se cuje na smecu, cuce se na svakom zvucniku"
tj, da doteram samo da sve izlazi....hm?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 20 Jan 2007, 04:11

Slušalice NISU referentni monitoring. Šta misliš koliko toga te slušalice actually NE reprodukuju. Nije problem u onome što čuješ... Problem je u onome što NEĆEŠ čuti. I da su najkvalitetnije slušalice opet se ne mogu porediti sa bilo kakvim monitoringom. One jesu korisne za vreme snimanja ali kada se radi produkcija nema šanse da uradiš sve kako treba koristeći samo slušalice. Pritisak zvuka koji izlazi iz slušalica na bubnu opnu uha je daleko veći nego pritisak sa monitora. Zbog toga se javlja vrlo brzo nešto što se zove zamor sluha i više ne možeš da prosudiš šta je glasno a šta tiho i više nemaš osećaj za glasnoću uopšte. Da su slušalice dobre za referentni monitoring niko ne bi koristio zvučnike pošto je su dotične znatno komfornije za rad (recimo ne smetaš okolini).

S druge strane panoramu nikada ne možeš uraditi dobro na slušalicama pošto je subjektivni utisak panorame slušane na slušalicama nešto potpuno drugačije od utiska panorame koja dolazi sa zvučnika međusobne udaljenosti od dva metra. Da bi osetio razliku pokušaj samo da uradiš panoramu neke pesme kako si zamislio i doteraj tako da ti se to sviđa a onda samo podjednako odmakni slušalice od oba uha (raširi ih) i osetićeš bitnu razliku i to na već par cm. Zamisli tek kolika je razlika kada se udalje na dva metra.

Cheers.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 20 Jan 2007, 15:24

Recimo da sam uradio produkciju na savrsenom monitoringu. I sve se savrseno cuje..onda stoji da, ako ja taj isti materijal slusam na zvucnicima od 30e, da ce se lepo cuti?
Par puta mi se desilo u studiju, da na snimku ima basseva kad slusamo sa wooferom, i zvucnicima od jako-puno evra, a kuci mi se nista ne cuje normalno...

Zar ne bi svaki studio da ima i shitty zvucnike, cisto da poslusa kako ce se cuti ljudima kod kuce?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 20 Jan 2007, 15:47

Pa da. Trebao bi da ima svaki studio po jednog "seljaka" ali ne da radi monitoring na tome. Štos je uskladiti zvuk da se čuje i na referentnom monitoringu a da zvuči pristojno i na "seljaku".

Danilo
Posts: 13
Joined: 22 Mar 2007, 14:54
Location: Beograd

Post by Danilo » 28 Mar 2007, 10:45

zolideathmetal wrote: Zar ne bi svaki studio da ima i shitty zvucnike, cisto da poslusa kako ce se cuti ljudima kod kuce?
hm mozda ali onda ce i shitty produkcija da bude ...

Meni se desavalo da radim na losim zvucnicima pa onda kada sve zavrsim i pustim na neke bolje zvuc. rezultat je katastrofa...

uglavnom se bass poremeti a to je najglavnija tacka ... ili je prejak ili preslab...

Zato je potrbno da imas dobro podesene zvucnike... no ali o cemu pricamo ... to je sve produkcija. :)

PS:

Cubase + reason + sound forge

dovoljno za dobar pocetak...a i vise

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest