Produkcija i postprodukcija

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Produkcija i postprodukcija

Post by RR3 » 16 Feb 2009, 02:52

Prelistavajuci forum nigde nisam naisao na temu o snimanju varijante gitare iz pojacala na kompjuter,ili nisam video dobro :roll: uglavnom zanima me sledece. Dali je moguce direktno spojiti pojacalo sa kompjuterom i tako snimiti gitaru? Dali je potrebno nesto dodatno od propratnih uredjaja tipa predpojacalo ili nesto slicno izmedju samog pojacala i kompjutera? Ja se ovim zanimam amaterski i trenutno snimam gitaru sa pojacala tako sto sam pojacalo ozvucio sa malim mikrofonom za kompjuter i snimak je malo onako "krsh" :D Imam gitaru Jackson RR3,pojacalo Randall RX30D i od distorzija Bossove MT2 i DS2,uglavnom praktikujem Metal Zone. Dali je moguce spojiti direktno Randala u kompjuter i snimati gitaru? Dali moze nesto da izgori i explodira??? nebi voleo da ostanem bez necega od ovoga sto imam, jer ko zna kad bi opet bio u mogucnosti da priustim sebi vako nesto. :?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Produkcija i postprodukcija

Post by dejankuki » 16 Feb 2009, 09:22

Hmmm mislim da ima dosta tema o ovome, ali ajde . konkretno..

Gitaru, pojacalo i komjuter mozes spojiti na nekoliko nacina. Doduse u avisnosti sta kao out konektor ima pojacalo, stvari bi izgledale ovako:

Varijanta 1.

Gitaru u pojacalo (sa svim pedalama ili procesorima izmedju), dalje uzmes headphone out i spojis sa line in na kompjuteru...
naravno pre ukljucivanja u ovom slucaju smanji volume na 0 pa onda pojacavaj do nekog nivoa...

Varijanta 2.

isto kao predhodno, samo jos bolja varijanta je da pojacalo ima LINE OUT cinc konektore. U ovom slucaju imas suvi signal bez pojacanja tako da je po meni ovo povoljnija varijanta nego headphone out


Varijanta 3.
Gitara>pedae/procesori> pojacalo> mikrofon > kompjuter...

mozda najbolja varijanta.. ne mozda sigurno je najbolja varijanta ali ... imas tu pitanje, kakav mikrofon imas, dinamicki ili kondenzatorski.. da li imas neki interfejs ili ne... sto spada u pod varijante.

a) dinamicki mikrofon ukljucis ga u line in bez interfejsa
b) dinamiski koji ide u interfejs
c) neki kondenzatorski za koji moras da imas interfejs koji opet mora da ima +48 phantom napajanje

Varijanta 4.
gitara sa pedalama ili procesorima direktno u komp u line in, pa posle snimljeno, naknadno farbas nekim pluginovima

Vaarijanta 5.
Preko miksete ili nekog drugog uredjaja koji ima Hi-Z ulaz koji je prilagodjen za ukljucivanje gitare...


Varijanta 6.
Preko interfejsa za kompjuter predvidjenog za instrumente..

i ostale varijante i podvarijante... Dakle moze se spojiti ali pod jedan moras nam reci cime jos raspolazes sem gitare i pojacala i kompjutera...a opet, siguran sam da ima dosta tema o ovome na forumu...



Moj predlog.
Gitara > proc/pedale > pojacalo line out (ukoliko pojacalo ima line out) > line in na kompu i snimaj sta hoces..

eventualno da dokupis npr line6 GX USB interfejs...

RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Re: Produkcija i postprodukcija

Post by RR3 » 16 Feb 2009, 14:18

Hvala na savetu i ponudjenim varijantama. :D Ovaj Randall RX30D od ulaza ima 1. stereo headphone. 2.Tape/CD in 3. Effect loop,dva ulaza Return jack i Send jack i 4.Footswitch jack. Sta mogu od ovoga da iskoristim za ukljucivanje u komp? Trenutno mi je pojacalo ozvuceno za snimanje sa onim malim obicnim mikrofonom za kompjuter. Gitaru snimim uz ritam koji ide sa Guitar pro 5 i onda taj snimak gitare i ritam iz gutar pro u odvojenim kanalima malo doteram u WaveLab mixeru i Soun forge 8 i tako imam gotov snimak koji je manje vise" krsh" a dali bi uz ovakvu kombinaciju mogao da snimim pristojan demo sa podnosljivom produkcijom za slusanje? Hteo bih da snimim za demo 2 pesme black metal u onoj old school varijanti Darkthrone i Mayhem. Zato sam i naceo ovo sve u ovoj temi za produkciju jer me zanima kakav snimak i produkciju mogu uraditi uz ove kombinacije snimanja i mogucnosti koje trenutno imam? Ideja mi da uradim vokal i gitaru koja bi eto bila sto prirodnija sa zvukom iz pojacala a ritam je radjen u Guitar pro5. I krajnji snimak da bude pristojan za slusanje. :smil_guitar: :metal2: :metal: :butthead: :shockkk!: :metal:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Produkcija i postprodukcija

Post by dejankuki » 16 Feb 2009, 14:59

uh, uh, uh, uuuuuuuh...

odmah na pocetku da te razocaram... tesko, vrrrrrrlo tesko, cak toliko tesko da je prakticno nemoguce..


Dakle, ajmo od gitare. povezi pojacalo preko headphone out-a na line in. Tim malim mikrofonom teesko da ces dobiti pristojan snimak... mada RAX13 je tko nekako radio, ali on pak ima malkice jace pojacalo.. pa zvuk i nekako udje u komp bolji.. no, zaboravi taj mikrofoncic.. dakle preko headphone out povezes gitaru i pojacalo sa kompjuterom. S tim kad se spremas da ukljucis pojcalo, obavezno smanji volume... pa onda pojacavaj do neke granice pristojnog snimka.


Drugo, u wavelabu ili sound forgeu pretpostavljam da snimas bubnjeve ali snimas te MIDI zvukove sa kartice koji su krs krseva kada se radi o bubnjevima.. dakle, pod hitno predji na neki program za miltikanalno snimanje.. ima ih MASA po internetu... eto predlazem ti Reaper jer je prakticno besplatan... mada mozes i Kristal, ali sa druge strane on nema podrsku sa MIDI i VST instrumente..

dalje, bubnjeve iskucane u GP5 pro-u... izvezi u MIDI, pa ih onda obradi nekim VST instrumentom.. u nekom programu za snimanje, tj multikanalnom sekvenceru... E za bubnjeve.. uzmi npr ovaj em je besplatan, em ima svoje semplove, vec spremne da se ucitaju... u sekvenceru http://www.superdrumfx.com/index.php?site=download

dalje, pustis bubnjeve, otvoris novu traku i snimis gitaru...

verujem da ce ti biti potreban i bass. U tom slucaju. imas dva resenja. Jedno je da snimis gitaru pa da je nekim pluginom spustis -12 polutonova ( http://www.bath.ac.uk/~masrwd/pvplugswin.zip u ovom raru imas jedan dobar transpose plugin pvtransp ) ili da je napravis MIDI tako sto ces da iskucas u GP5 pro-u i onda da je uvezes u Reaper (uzmimo za primer da si njega odabrao) i onda opet nekim VST-ijem da das bass gitaru. i za to ima resenja. http://www.yohng.com/vsti/large/4fbass1-large.zip ovde je jedan fin bass guitar plugin


eto na brzinu, a ostalo. veruj imas na ovom forumu u sekciji viewforum.php?f=59 ja mislim i vise nego sto ti treba! ;)

RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Re: Produkcija i postprodukcija

Post by RR3 » 16 Feb 2009, 22:13

uuuuuf... :( ja se taman poradovao da mogu nesto uraditi sa ovim sto imam. U svakom slucaju hvala na drugarskom savetu i strpljenju za procitane redove. :D Ja se slabo razumem u sve te programe i jungle opcija a cu citati o tome line6 GX USB interfejs i Di boxovima,mixetama i mikrofonima. Koje su cene tih spravica Line 6 GX USB? i evo sad sam istaliro ASIO 4ALL e sad treba da provalim opcije za dobro podesavanje,valjda cu se snaci. I zanima me jel ima na netu da se skinu programi Guitar Rig 3 a da nije demo verzija? :wink: i tako ja cu da nastavim da smaram sa svim nejasnocama dok neuradim nesto :roll:

User avatar
Paprika
Posts: 217
Joined: 06 Oct 2008, 00:35
Location: 3rd rock from the sun

Re: Produkcija i postprodukcija

Post by Paprika » 18 Feb 2009, 01:06

RR3 wrote:3. Effect loop,dva ulaza Return jack i Send jack
Svojevremeno, u nekim ocajnickim varijantama, ja sam tu 'malu' struju uzimao sa send-a.

RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Re: Produkcija i postprodukcija

Post by RR3 » 03 Mar 2009, 02:05

E strava je ovaj forum samo malo haotican sa temama,na toliko mesta se nacinju iste teme. prava sumaaaaaaa :lol: uglavnom ovih dana i noci sam bio vredan pa sam pazljivo citao sve i nasao na mnoga pitanja dobre odgovore koja me zanimaju. Usvakom slucaju sve sto me bude ubuduce zanimalo pitacu u odredjene teme. A neke od modelatora kao i sam forum sam nasao i na myspace pa tako ocekujem reqest :bow: samo nastavite sa ovako dobrim entuzijazmom i radom !!! :ziveli: za samo snimanje bi se nekako najvise odlucio na varijantu Di box,mikrofon,pojacalo,gitara.Sta znam to cu u odredjenim temama... a ima vremena kad cu doci i do ove teme. :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest