Produkcija i postprodukcija promo demo CD-a

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
acabtw
Posts: 15
Joined: 10 Dec 2007, 21:31
Location: Beograd

Post by acabtw » 13 Dec 2007, 11:38

Fox IV wrote:Nemoj da bude samo pohvala. Do not hesitate da kažeš i neku pokudu jer će biti samo od koristi.

Kao odgovor na ovaj citat, preslusao sam MAKE YOU DANCE, stvarno super zvuci samo mala zamerka, kada bi se samo malcice pojacao glas i smanjio Bass, bio bi vrhunac ove pesme, jer bass pokriva previse gitaru u sol-u.


Pozdrav, kada budete imali svirku u BG-u rado bi svratio da vas cujem live.

User avatar
Molotov
MF veteran
Posts: 242
Joined: 23 Dec 2007, 00:03

Re: Produkcija i postprodukcija promo demo CD-a

Post by Molotov » 22 Aug 2008, 23:13

Na bubnju sam malo samo podešavao EQ na kick drumu da ne bi bio boomy kick i da dobije definiciju i "tačku" tj. da se oseti i čuje prislanjanje batića na plastiku.

Na snare drum sam dodao blagi reverb da bi se dobilo na prostornosti.

Overhead kanalima sam dodao malo visokih i srednjih visokih tonova da izvučem rezak zvuk kontre i da bi ride više zvonio (samo pažljivo sa ovim jer ako preterate sa visokim tonovima crash će da vas odvali pošto se on najjače čuje od svega)
Daj mi malo konkretnije sta da radim sa kompresorom ... ili uputi negdje na netu gdje pise vise o tome...
Mogu li ja sve ovo da slicno uradim samo sa sintetickim bubnjem ....
fino da izvucem sve komponente na po jedan track i polako da obradjujem?

Samo ne vidim sta da radim sa timpanima? Kako da njih malo nabudzim, da ih definisem?

Coolman
Posts: 56
Joined: 06 Sep 2009, 20:56
Contact:

Re: Produkcija i postprodukcija promo demo CD-a

Post by Coolman » 06 Sep 2009, 21:26

Danas svi imaju u kompu ogroman krs programa za obradu zvuka i HiFi zvucnike koji dodatno sminkaju zvuk. Licno mislim da se nesmeju koristiti digitalije za EQ a pogotovu, ni slucajno, prebacivati zvuk na drugi bit rate. u ovom slucaju na 44100. Tu se puno toga nepovratno izgubilo. Mada nisam cuo kako zvuci vas snimak. Ali eto tek da kazem nesto i ja :D

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Produkcija i postprodukcija promo demo CD-a

Post by Tiki the Boyler » 06 Sep 2009, 23:29

Coolman wrote:Danas svi imaju u kompu ogroman krs programa za obradu zvuka i HiFi zvucnike koji dodatno sminkaju zvuk. Licno mislim da se nesmeju koristiti digitalije za EQ a pogotovu, ni slucajno, prebacivati zvuk na drugi bit rate. u ovom slucaju na 44100. Tu se puno toga nepovratno izgubilo. Mada nisam cuo kako zvuci vas snimak. Ali eto tek da kazem nesto i ja :D
Vjeruj mi da mnogi "digitalni" EQ-ovi rade mnooogo bolje od jeftinih analognih. Štaviše, mogu da tvrdim da neki VST ekvilajzeri rade daleko bolje od svih analognih ekvilajzera dostupnih običnim smrtnicima! Ako budeš imao priliku da probaš i sam ćeš se uvjeriti u to.
Hi-Fi zvučnici (mada je i takvih malo, jer su sve preuzela nešto.1 plastična sranjca) fakat jesu problem, ali to je samo jedan u nizu problema... i definitivno d(r)uga priča!
A bit rate kao termin i nema previše logike... spojio si sample rate (frekvenciju uzorkovanja koju pominješ kao 44100) i bit depth (bitsku dubinu koja je u praksi najčešće 16 ili 24 bita). E sad... što se tiče konverzije formata... moram odreagovati, jer je konverzija formata suštinski dio bilo kog produkcijskog procesa (naravno - na dole, iliti na lošije), jer u kom god digitalnom formatu radili na kraju to moramo svesti na 16-bita i 44.1kHz, jer je to format koji je standard za Audio CD; ili u gorem (realnom) slučaju na naki od .mp3 formata!

Kako god okreneš... samo suštinsko razumijevanje određenih procesa vodi tehnički dobroj produkciji. Zato valjda tamo negdje idu u škole za to. :?

Coolman
Posts: 56
Joined: 06 Sep 2009, 20:56
Contact:

Re: Produkcija i postprodukcija promo demo CD-a

Post by Coolman » 24 Sep 2009, 00:45

To za bitrate i ono drug.... Ok
Ali Verovali Vi ili Ne danasnji programi za obradu zvuka nisu ni predvidjeni za 16bit 44100 Hz. To im obicno i pise u uputstvu da se preporucuje prebacivanje na vise radi boljih rezultata. Evo poslacu ti knjigu postom :D

A u ostalom se slazem da je nakon zavrsene obrade (masteringa) normalno po potrebi prebaciti na 44100 ili sta vec treba..
Mada priznajem da ja verovarno ne bih cuo razliku u vecini slucajeva.... 8)

User avatar
Nihilant
Posts: 28
Joined: 02 Oct 2010, 13:47

Re:

Post by Nihilant » 02 Oct 2010, 17:50

Acidum Dominicum wrote:hmm, iscrpno, iscrpno, nema sta... I vrrlo poucno!! Glasam za sto vise ovakve razmene iskustva!
zolideathmetal wrote:...nisi sekao recimo overhead ispod 150Hz, pravio rupe za sve...
Mislim ono, iseces 220-235Hz na gitarama , da bi ti stao dobos tamo...ili vokali ili nesto...pa onda ako si isekao 220, onda seces svaki njegov harmonik (440,880,1760,itd itd) ?
Ajde neka neko bude srce pa neka nama manje obrazovanima malcice pojasni ovaj deo teksta... Ozbiljno :shock: , interesuje me sta, zasto i zbog cega? Nemojte stedeti na detaljima...
Evo, mnogo kasnije, ali bar neshto da se kazhe :)

Stvar je sasvim jednostavna: svaki instrument 'pokriva' (ili ima deo svog zvuka na...) odredjene frekvencije, neki pokrivaju manji opseg (kick, snare...), neki veci (gitara, klavir...). U sushtini, u produkciji je poenta da se manje-vishe pokriju one frekvencije koje 'dobro' zvuche, a izbace one koje zvuche 'loshe'. Pored toga, ide se i ka tome da se ne gomilaju instrumenti na istim frekvencijama.

Konkretno:

Ako bas bubanj (kick) ima svoje 'duboke' frekvencije oko 100-120Hz (dok 'visoke' odnosno udarac bata ima na recimo 4500Hz), a u istom opsegu niskih frekvencija imash i neshto od zvuka bas gitare, mozhda i nabudzhene distorzije sa elektrichne gitare, onda imash 3 instrumenta koji pojachavaju dotichni opseg 100-120Hz i time ce snimak zvuchati glasnije - ali ne prijatno glasno, vec zaglushenije, tuplje. Taj se problem, dakle, nece reshiti time shto cesh svaki instrument (kick, bass, guitar) stishati u snimku, vec tako shto cesh se poigrati ekvilajzerima za svaki ponaosob - stishati neke, a pojachati druge frekvencije.

Ako hocesh da npr. 120Hz i bliske frekvencije ostavish za kick, onda stishash te frekvencije na bas gitari a dodash joj neke mozhda odmah posle ili pre (zavisno od instrument ai snimka koji imash), isto uradish i za drugi instrument koji je na 120Hz. Tako rasporedish zvukove razlichitih instrumenata na razlichite frekvencije i zadrzhish tu snagu, ali obeybedish da se jasnije i pez preklapanja chuju.

To cesh, naravno, najbolje uraditi ako znash koje frekvencije pokrivaju instrumenti koje miksujesh.

Otvori, npr. wave basa u bilo kom editoru (Sonar, Cubase, chak i SoundForge) i ukljuchi neku od EQ opcija. Pojachash npr. 90Hz do daske ali vrlo uski opseg oko te frekvencije (u EQ editoru to bi bilo npr.: Hz=90, Q=20, Gain=+18db). Oslushkujesh i oslushkujesh... Ako ima bitnih promena na zvuku basa, zablezhish tu frekvenciju. Zatim pomerish HZ na 100, 120, itd. ili jednostavno pomerash slider za to ka vishim frekvencijama. Chuchesh da su neke od njih prisutne u znachajnom obimu (zabelezhish) a neke skoro i ne menjaju zvuk (i to zabelezhish), zatim razmislish koje od njih zvuche bash loshe (njih cesh posle da isechesh), itd. Tako predjesh ceo opseg frekvencija za instrument i napravish jasan grafik koji pokazuje na kojim je frekvencijama taj instrument 'prisutan' i koje su od njih dobre, a koje loshe za uvo.

Uradish to za vishe instrumenata i skontash gde ce se preklapati, gde ce biti 'krljanje' i onda u EQ editoru isechesh ili stishash jedan instrument tamo gde zhelish da se bolje chuje drugi, itd.

U svakom sluchaju, nemoj mnogo da se cimash oko gitare ili klavijatura - ti instrumenti najcheshe pokrivaju velike opsege frekvencija, tj. nalaze se skoro svuda. Upravo zato, medjutim, najlakshe je bash njima iseci one frekvencije gde zhelish da ti bude kick, snare ili bass.

I tako :)
Ovo mi je prva poruka, pa zdravo zvima, pishemo se :)

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Re:

Post by cccira » 02 Oct 2010, 21:07

Nihilant wrote:Ovo mi je prva poruka, pa zdravo zvima, pishemo se :)
... i to kakva poruka! Jako lepo objasnjeno :)

Dobrodosao btw. :ziveli:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Produkcija i postprodukcija promo demo CD-a

Post by dejankuki » 02 Oct 2010, 21:28

Pozdrav i od mene... Nadam se da ces se prijatno odecati na forumu..














P.S. nemoj da se obazires na klinacke ispade nekih clanova....






...to su stvarno klinci... :ziveli:

User avatar
Nihilant
Posts: 28
Joined: 02 Oct 2010, 13:47

Re: Produkcija i postprodukcija promo demo CD-a

Post by Nihilant » 04 Oct 2010, 00:06

Hvala na dobrodoshlici :D I nema problema, ne mogu ja da se iznerviram zbog nechega napisanog negde u virtuelnom prostoru.... 8)

Opet sam prochitao temu od pochetka pa imam josh po koji komentar (pre svega zato shto se ja 15 godina :O.o: cimam upravo oko 'peglanja' demo snimaka, pre svega svog benda). A buduci da postajem sve veci fanatik po tom pitanju, bolje da ovde istresem neka zapazhanja i ideje, nego da stalno smaram momke iz benda :metal:

Dakle, par komentara:

1. Uvezhbanost benda i forma pesme:

Pre svega, snimajte samo one pesme koje ste u potpunosti doradili do tada. Ako imate, na primer, gitaristu koji voli da improvizuje u solazhama naterajte ga da osmisli deonicu koju ce svirati na samom snimanju. Jeste, to je kao da ste mu opsovali nekog bliskog - ali rezultat ce biti mnogo izvesnije bolji, nego da se kvalitet snimka tih 3-4 minuta pesme prepusti njegovoj trenutnoj inspiraciji. Na svirkama neka zhezhe koliko mu volja - na snimanju neka svira ono shto je isplanirao i shto ste mozhda par puta vec svirali na prethodnim probama, kada ste se pripremali za snimanje.

Isto, josh vishe, vazhi i za bubnjara - da li imate neki prelaz u pesmi koji bubnjar svaki put odsvira drugachije? Za zhivu svirku, kao i za gitaristu, to nije nikakav problem. Ali ono shto ne zhelite na snimanju je da bubnjar dobije nalet nove kreativnosti i odsvira prelaz koji ce u trenutku zbuniti npr. basistu. Shtavishe, najbolje bi bilo da bubnjar i basista dogovaraju one delove ritma koji su podlozhni 'shetanju' odnosno stalnoj promeni uzhivo. Nisu dzabe ritam sekcija ;)

Ali najnajnajvazhnija stvar: ne menjajte ono shto ste odluchili da snimate. Niste Bitlsi u svom studiju, da mozhete da sedite danima i igrate se detaljima. Vi cete platiti to snimanje, a nemate mnogo love, i zato sve dogovorite unapred.

2. Raspored u studiju

Mozhda necete moci da pomerate pojachala po studiju u kojem snimate, ali zato mozhete da se postavite koliko-toliko kako vama odgovara. Neke pozicije u studiju nisu preporuchljive zbog postavljenih mikrofona ili zato shto biste svojim polozhajem (npr. gitarista ispred svog pojachala) uchinili da ostatak benda drugachije/tishe chuje vash instrument. Pa ipak, savetujem vam da se rasporedite koliko-toliko u krug, ili bilo kako - samo da mozhete medjusobno da se gledate. To je narochito bitno ako se radi o vashem prvom snimanju - tenzija i trema ce biti dovoljno izrazhene da ce vam svaki detalj koji opushta atmosferu svakako pomoci. Takodje, na odredjenu neverbalnu komunikaciju sa ostalim chlanovima benda tokom sviranja ste vec navikli - iskoristite to i tokom snimanja. Snimci ce vam - u najboljem sluchaju - dati instrumente po kanalima, ali vi cete svojom komunikacijom i usmerenoshcu jedni na druge uchiniti da i ti razdvojeni kanali zvuche sjedinjeno.

3. Bez publike tokom snimanja

Mozhda je lepo da vasha devojka sedi tamo i uzhiva, ali na vas to nece uticati bolje. Ako neko vec mora da dodje, neka sedi u drugoj prostoriji, samo ne sa samim bendom dok snima. Opet: stvar je novca. Ako imate dovoljno novca da nanovo snimate - samo napred, pozovite i rodbinu.

4. Oprema

Obavezno, ako postoji neko pojachalo na koje ste navikli i chiji vam zvuk najvishe odgovara, ili ako bubnjar ima svoj bubanj, koje god delove - pozajmite/ponesite u studio. Imacete bolju kontrolu zvuka i time cete brzhe (chitaj: vreme, tj. novac, bice bolje iskorishceno) preci na samo snimanje.

5. Produkcija

5.1 Predlazhem vam da u radnom miksu drzhite i 'suve', originalne snimke - bez ikakvih efekata, na posebnim kanalima. Iz dva razloga:

1) Nekada ce bolje zvuchati kada u finalni miks ide (na primer) i 'suv' bubanj i bubanj sa dodatim efektima. Uzmite Reverb ili Delay efekat koji mozhete da dodate tokom produkcije: ako zhelite da pojachate njihov intenzitet izgubicete na 'konkretnosti' i definisanosti, odnosno jasnoci samog instrumenta. Medjutim, ako imate i 'suvi' zvuk (koliko god pojachan ili stishan) *paralelno* sa kanalom koji je pod efektima, zadrzhacete jasnocu i dobiti zheljenu dubinu.

2) Takodje, ako na vishe kanala (instrumenata) dodajete efekat za efektom (npr. EQ, Reverb, Compressor...) u nekom trenutku cete izgubiti iz vida da je dodavanje efekta na jednom od njih zapravo s jedne strane dodalo neshto pozitivno, a sa druge strane bacilo u pozadinu neshto shto je bilo dobro na 'suvom' zvuku drugog instrumenta. Chesto ukljuchujte/iskljuchujte dodate efekte na raznim kanalima, ili jednostavno zadrzhite na posebnom kanalu i taj 'suvi' snimak - kako biste lakshe proveravali da liste pretarali sa efektima, odnosno da li vam je potrebno da se i neizmenjeni snimak chuje jasnije.

5.2 Napravite vishe projekata iste pesme

Odnosno, radite nekoliko razlichitih mikseva. Kada ste koliko-toliko zadovoljni jednim miksom, otvorite originalni projekat i pod novim nazivom krenute da radite drugachiji miks, ma koliko se razlikovao od prethodnog. Mozhda cete uochiti neke stvari koje niste ranije uochili zbog toga shto ste u nekom trenutku u prethodnom miksu prvo radili bas pa tek potom gitaru, itd. Digitalno je digitalno - uz samo malo dodatno iskorishcenog prostora na hard disku imacete mogucnost da sagledate (saslushate) istu pesmu iz razlichitih uglova.

5.3 Menjajte poziciju dok preslushavate miks

Nemojte da se zabijete u stolicu ispred rachunara. Kada ste koliko-toliko zadovoljni miksom, ustanite i pomerite se van pravaca iz kojih dolaze zvukovi (tj. izadjite iz vasheg speakers surround-a) i poslushajte snimak. Da li su basovi prejaki/pretihi? Zatim se pomerite do vrata prostorije i izadjite samo malo: chucete ako ima neprijatnih basova ili visokih frekvencija; takodje, chucete da li vokal treba josh malo da se pojacha ili da mu se izmeni EQ da bi se blje razumeo.

5.4 Menjajte konfiguraciju zvuchnika

Ako radite u 5.1 ili boljem okruzhenju mozhda cete napraviti savrshen miks. Ali shta ako ga slusha neko sa 2.1 ili samo 2.0 okruzhenjem? Menjajte konfiguracije da biste nashli optimalno reshenje za bas i visoke tonove: ono shto je savrsheno na 5.1 okruzhenju mozhda zvuchi 'plitko', tj. bez basova, na 2.0. Takodje, redovno menjajte jachinu zvuchnika: obratite pazhnju na efekte koje dodajete - da li su vishe ili manje izrazheni ako je zvuk pojachan ili stishan, itd. Eksperimentishite!

5.5 Ne zhurite sa zakljuchcima

Kada radite produkciju potrebno je mnogo strpljenja. Ako neshto zvuchi odlichno, slushajte ponovo i ponovo, zatim ponovo slushajte dok npr. gledate kroz prozor, dok mislite na voljenu osobu... Pustite da iz samog miksa dodju detalji ili trenuci kada ih ne ochekujete. Da li vas je u razmisljanju ili posmatranju predela kroz prozor iznenada prekinuo neki ton na gitari, neki slog koji je pevach izgovorio? Da li je to zato shto je taj detalj u pesmi toliko ubedljiv, ili zato shto je postao preterano izrazhen efektima? Dakle, polako i strpljivo, preslushavajte svoj miks na razlichite nachine.

5.6 Oprezno sa efektima

Imajte na umu - narochito kada se radi o gitarama - da odredjeni nachin sviranja (npr. okidanja zhica) mozhe da bude dodatno izrazhen ili izgubljen kroz odredjene efekte. Mozhda biste zheleli da distorzija zvuchi 'masnije', ali shta ako je vash gitarista svirao pune (bare) hvatove i chesto svirao zhice 'od dole' (upstroke)? Dodajuci josh malo distorzije ili basova na EQ izgubicete neshto od te specifichnosti. Ako zhelite Delay na vokalu, da li je potreban tokom cele pesme ili samo na delovima? Da li vam bas gitara zvuchi suvishe visoko ili suvishe duboko? Obratite onda pazhnju na frekvencije (pogladajte moj prethodni post :lol: ) koje 'pokriva' bas: da li je dovoljno da pojachate/stishate samo npr. EQ oko 800Hz ili cete pojachati/stishati sve ispod/iznad 800Hz? Itd. Ko ima vremena - korak po korak :)

Toliko za sada :) Vec sam odrapio i sa ovim :)

User avatar
Nihilant
Posts: 28
Joined: 02 Oct 2010, 13:47

Re: Produkcija i postprodukcija promo demo CD-a

Post by Nihilant » 05 Oct 2010, 00:15

Evo, iskopah neshto shto sam kao nekoc preveo iz nekog isto tako kratkog teksta sa savetima za podeshavanje ekvilajzera, pa za one koji nemaju vremena ili volje da chachkaju svaki instrument:

FREKVENCIJE
Upotreba:

50Hz

1. Pojachaj da bi dodao punocu nizhim frekvencijama instrumenata poput bas bubnja, indijanera i bas gitare.
2. Smanji da bi umanjio "bum" bas gitare i time ce se istaci vishi tonovi i lakshe prepoznati bas u miksu. Najcheshe se koristi u rock-u sa glasnim bas deonicama.

100Hz

1. Pojachaj da bi dodao jachi bas zvuk nizhim frekvencijama instrumenata.
2. Pojachaj da bi dodao punocu gitarama i doboshu.
3. Pojachaj da bi dodao toplinu klaviru i duvachima.
4. Smanji da bi izbacio 'bum' na gitarama i da bi povecao jasnocu zvuka.

200Hz

1. Pojachaj da bi dodao punocu vokalima.
2. Pojachaj da bi dodao punocu doboshu i gitarama (sa tvrdjim zvukom).
3. Smanji da bi utishao zaglushenost vokala ili instrumenata srednjih frekvencija.
4. Smanji da bi utishao 'gong' zvuk chinela.

400Hz

1. Pojachaj da bi dodao jasnocu bas deonicama, narochito kada su zvuchnici tishi.
2. Smanji da bi izbacio zvuk 'uradanja kutije' kod udaraljki nizhih frekvencija (bas bubanj i timpani).
3. Smanji da bi utishao prisutnost chinela u prostoru.

800Hz

1. Pojachaj za jasnocu i 'udarac' bas gitare.
2. Smanji da bi izbacio 'jeftini' zvuk gitare.

1.5KHz

1. Pojachaj za jasnocu i 'drnd' zvuk bas gitare.
2. Smanji da bi izbacio tupi zvuk gitare.

3KHz

1. Pojachaj da bi dobio vishe 'drndanja' na bas gitari.
2. Pojachaj za jasnije udarce (trzanja) na elektrichnoj/akustichnoj gitari.
3. Pojachaj za jasniji zvuk nizhih tonova klavira.
4. Pojachaj za vishe jasnoce/snage vokala.
5. Smanji da bi povecao shiroki i meki zvuk pratecih vokala.
6. Smanji da bi zamazao loshe otpevane vokale ili loshe odsvirane gitare.

5KHz

1. Pojachaj za vecu prisutnost vokala.
2. Pojachaj za izrazheniji udarac udaraljki nizhih frekvencija (bas bubanj, timpani).
3. Pojachaj da bi istakao prevlachenje prstiju preko vrata elektrichne bas gitare.
4. Pojachaj radi jasnijeg udarca (sviranja) klavira i (trzanja) akustichne gitare, i za vecu jasnocu/otvorenost na gitarama (narochito rock gitara).
5. Smanji da bi pozadinski zvukovi zvuchali udaljenije.
6. Smanji da bi umekshao zvuk 'tanke' gitare.

7KHz

1. Pojachaj da bi istakao udarac na udaraljkama nizhih frekvencija (vishe metalizirani zvuk).
2. Pojachaj da bi dodao jachinu udarcima na ostalim udaraljkama (van seta bubnjeva).
3. Pojachaj za vokal koji zvuchi tupo.
4. Pojachaj da bi istakao prevlachenje prstiju preko vrata akustichne bas gitare.
5. Pojachaj da bi istakao oshtrinu kod sintisajzera, rock gitara, akustichnih gitara i klavira.
6. Smanji da bi utishao 's, ch, c' itd. zvukove kod vokala.

10KHz

1. Pojachaj da bi vokali zvuchali otvorenije/svetlije.
2. Pojachaj za vishe 'blage otvorenosti' kod akustichne gitare i klavira.
3. Pojachaj za chvrstinu chinela.
4. Smanji da bi utishao 's, ch, c' itd. zvukove kod vokala.

15KHz

1. Pojachaj da bi vokali dobili josh vishe prostora (poput naglashenog disanja itd.)
2. Pojachaj da bi chinele, gudachi i flauta bili prisutniji/jasniji.
3. Pojachaj da bi semplovani sintisajzer zvuchao realnije.

Daka
Posts: 64
Joined: 21 May 2011, 10:16

Re: Produkcija i postprodukcija promo demo CD-a

Post by Daka » 22 Jun 2015, 11:04

Dobar i, pre svega, čitak tekst (mislim na onaj prvi iz teme). Svaka čast na pismenosti i dobroj volji da podeliš svoje iskustvo.

Međutim, ne slažem se. Naravno, to ne znači da je moja teorija ispravna.
Zastupam onu "tezgarošku" struju koja neguje autentičnost live snimka.

Dakle, ako je cilj promo-diska da bude deljen i da se, na osnovu snimljenog, odlučuje da li će vas angažovati ili ne, mislim da je svrsishodniji snimak napravljen "u akciji", na bini, sa publikom koja viče i tapše.
To može da bude čak i najobičniji snimak snimljen mobilnim telefonom ili nekom dobrom kamerom sa dobrim externim mikrofonom.

Da se nađem u prilici da nekog treba da angažujem, uvek bih radije razmotrio bend koji pravi dobru atmosferu (što snimak "benda u akciji" dokumentaristički i objektivno pokazuje, pa makar to bio i low-fi uradak) nego neki upeglani studijski live, nastao u miru i tišini studija, bez "ometajućih faktora", praktično, u "laboratorijskim uslovima" kakvih na bini, prosto, nema. I potom još i perfekcionistički postproduciran.

Live snimak, pored tog nekog muzičarskog kvaliteta (nije čak neophodna ni virtuoznost nego, prosto, tačnost i osećaj), mora da sadrži i interakciju sa publikom:

- pijanog entuzijastu koji te, nehotice, vuče za kragnu da bi ti šapnuo šta bi voleo da se odsvira a ti, ometen, zabrljaš akordaciju
- škvadru pripitih i dobro raspoloženih devojaka koje vole da pevaju a ne znaju pa falširaju i, pritom, svaka falšira u nekom svom tonalitetu. Glasovi su im, je l', prodorni i mahom soprani, tako da sam sebe ne čuješ od njih.
- isto kao u prethodnoj stavci samo sa muškim akterima
- duvanski dim (prostor krcat publikom; finansijska opravdanost :))
- horsko pevanje i podvriskivanje (prostor krcat zadovoljnom publikom; finansijska opravdanost :))
- aplauz(e) (prostor krcat... :))
- zezanje i međusobno prozivanje članova benda (pogotovo ako je neko punačkiji, sa izrazitim ispupčenjem u predelu abdomena)
- itd.

Možda grešim al' ja sam takvog dojma :).

Izuzetak su uspešni, komercijalni bendovi koji od live snimaka prave albume; dakle nešto što, pored komercijalne ima i umetničku vrednost.
Čak je i tu peglanje, odnosno, postprodukcija pod strogim uzdama da se ne ode u preteranu perfekciju.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest