Produkcija i postprodukcija promo demo CD-a

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Produkcija i postprodukcija promo demo CD-a

Post by Fox IV » 13 Apr 2007, 18:07

Na predlog i nagovor kolege Rocket Rolla, odlučio sam da napišem kako je sniman i posle produciran promo CD mog tribute banda. Pišem ovo jer mislim da će možda nekome biti od korisi da zna kako da na najjeftiniji način dobije kvalitetan snimak koji može bez problema da distribuira gazdama lokala i da ga ne bude sramota istog.

Dakle ovako... Da se poklonim i počnem...

Stage 1

Najbitnija stvar u celoj priči je da se prvo bend dobro uvežba! Stvar je u tome da ako orkestracija nije dobra, mix ni na koji način ne može ispraviti loše odsviranu deonicu ili pesmu. Neke sitnije greške se mogu ispravljati i tolerisati ali ako je recimo jedna gitara celu pesmu odsvirala raštimana ili u pogrešnom tempu sa mnogo iskakanja, onda tu nema spasa. Dakle, instrumente u šake i na probu!!!

Stage 2 - Odabir studija za snimanje

Studiji su različiti. Razlika je u opremi, kvalitetu snimka, zvuku u toku samog sviranja, još gomili parametara (da ne nabrajam sad) ali ono što je nama (nažalost) svakako najbitnije, razlika je velika i u CENI!
Potrebno je ovde odabrati neki najbolji odnos cene i kvaliteta. Bilo bi dobro da ukoliko radite snimak probe (tipično za demo bendove i promo materijal u nižem cenovnom rangu) odaberete studio iz kog možete da iznesete snimak "po kanalima" tj da snimak dobijete kao Nuendo ili Cubase project da biste kasnije mogli da ga doterujete (na šta se odnose sledeće faze ovog texta).
Mi smo za snimanje odabrali studio Black Spider u Beogradu pošto je nudio takvu vrstu snimanja po ceni od 30 evra. Poređenja radi jedan studio u Novom Sadu (neće biti imenovan) za sličnu uslugu traži hiljadu dinara po pesmi a većina studija i ne nudi mogućnost iznošenja snimka po kanalima nego insistira da se sve "skrčka" unutar njihova četiri zida što vama znatno otežava posao i razume se, povećava trošak. Mi smo izračunali da nam se isplati da potegnemo kolima iz Novog Sada, da odradimo probu, usput jedemo, popijemo pivo i sve ostalo za manje para nego što bi nas izašlo samo snimanje u NS-u. Napominjem da smo snimili osam pesama od čega šesta pesama u dva take-a (jedan sa pevanjem a jedan bez da bi se eventualno kasnije mogli dosnimavati vokali).

Stage 3 - snimanje

U studiju smo se pojavili u 13:30. Imali smo na raspolaganju 2 sata za snimanje što je i više nego dovoljno za šest pesama koliko smo planirali da snimimo. Pola sata je proteklo u nameštanju zvuka, nameštanju slušanja, izlaznih nivoa na mixu, zagrevanju, upevavanju, usviravanju. U ovoj fazi podešavanja zvuka je jako važna komunikacija između benda i čoveka koji snima i namešta zvuk (u našem slučaju je to bio Vlada, vlasnik studija). Naime, jako je važno da svaki nedostatak i sve što vam se ne dopada odmah kažete. Znači: ne sviđa ti se zvuk gitare - viči, ne sviđa ti se monitoring - viči, ne sviđa ti se zvuk bubnja - viči, ne čuješ dobro ovog ili onog ili imaš problema sa monitoringom - viči!!! Sve se to jako brzo rešava i umnogome pomaže kako vama tako i čoveku koji će vas snimati: vama pomaže zato što će krajnji proizvod biti onoliko upotrebljiv koliko ste ga dobro odsvirali a odsviraćete ga dobro onoliko koliko vam zvuk odgovara dok svirate a čoveku koji vas snima će biti lakše utoliko što neće morati svakih 30 sekundi da zaustavlja i pokreće snimanje zato što ste nešto pogrešno odsvirali jer nešto niste dobro čuli ili osetili.
Takođe, prihvatajte sugestije ostalih članova benda u vezi vašeg zvuka jer često oni čuju mnogo bolje i objektivnije vaš zvuk od vas samih.
Dakle, snimanje je počelo i posle prve pesme se već oseti groove i već se polako navikava na prostor i zvuk. Kako se prvi mačići u vodu bacaju tako je i ovde. Prvi snimak prve pesme odmah batalite i shvatite ga kao navikavanje. Odsvirajte ponovo prvu pesmu a onda dalje tečno "ispljunite" ceo repertoar koji ste naplanirali.

Stage 4 - pauza

Iako možda idiotski zvuči, ovo je vrlo bitan detalj u snimanju. Svima je poznato da se umor javlja prilikom sviranja i to je nešto sasvim normalno. Treba gurati i davati maximum od sebe ali ni slučajno ne treba dozvoliti da neko od muzičara "sagori". Time se automatski završava svako dalje snimanje i koncentracija. Onog momenta kad počnu da se javljaju problemi sa bilo kim od muzičara treba napraviti pauzu. Neka pauza traje onoliko dugo koliko vam je to potrebno. Nemojte puno misliti na vreme jer svakako vam je važnije da snimite makar i dve pesme kvalitetno nego dvadeset nekvalitetno.

Stage 5 - kraj početka

Ovo je tačka u kojoj se snimanje završava a počinje produkcija. Za onog ko će raditi produkciju, završen je lakši deo posla a teži deo tek predstoji. U ovom slučaju, ja sam radio produkciju tako da ću u prvom licu iznositi sve što me je snalazilo u procesu produkcije.

Znači: završili ste snimanje, platite čoveku šta ste dužni, dajte mu dva DVD-a (obavezno poneti na snimanje dva prazna DVD-a) i ljubazno zamolite da vam nareže ceo project file. Uredno i komotno staje sve na dva DVD-a ali ponesite još jedan za svaki slučaj ako nešto krene po zlu.

Kada dođete kući, prvo do kraja dana odmorite da vam cela buka i muzika izađe iz glave. Radite nešto što nema nikakve veze sa onim što ste radili tog dana: posetite devojku, izađite negde na piće, idite na pecanje, pogledajte neki film,... ukratko, zaboravite na sve to do kraja dana (znam da će biti extremno teško i da će vas kopkati kako zvuči snimak ali, verujte mi, bolje je da iskulirate pošto će vam mix lakše i bolje ići ako ste sveži).

Stage 6 - Produkcija

Sve što ste dobili na DVDima iz studija lepo prekopirajte na hard disk. Postarajte se da imate dovoljno mesta da prekopirate dva DVD-a i još toliko mesta za svaki slučaj. Otvorite project i prvo ga preslušajte "na suvo", dakle bez ikakvog prethodnog dodavanja bilo kakvih plug-inova. U ovoj fazi ćete vrlo lako uočavati sve nedostatke i sve ono što vam para uši. Kad god naletite na neki takav deo, pauzirajte snimak, zapišite na papir vreme gde je to što vam smeta i zapišite šta je to što vam smeta. Nastavite sa preslušavanjem.
Kada ste preslušali prvi put, pustite još jednom ceo snimak. Ponovo pišite sve šta vam se ne sviđa i sve eventualne ideje koje imate kako biste to ispravili. Naime, ovo je faza u kojoj pravite plan kako ćete izvesti mix. Dobar plan je pola posla.

Svuda gde čujete neko krčanje, lepo to "isecite". Isto važi i za neželjenu i nekontrolisanu mikrofoniju. Kada radite takvo "šišanje" najpre taj kanal pustite solo da biste to što preciznije odradili a posle kada mislite da ste gotovi, pustite da se čuje sve. Vrlo je verovatno da ćete istu smetnju koju ste isekli na recimo kanalu gitare, čuti i na još nekom kanalu obzirom da ste se svi nalazili u istoj prostoriji za vreme snimanja i da su svi instrumenti bili ozvučeni mikrofonima. Isecite smetnju na svakom kanalu i tek tada ćete dobiti čist snimak. To je dosta dugotrajan i zamoran posao ali ga vredi sprovesti do kraja i kako treba jer je krajnji rezultat vredan toga.

Rekao sam da je prethodni proces dosta dugotrajan. E, pa guess what... postoji još dugotrajniji. Taj proces se naziva "ispravljanje krivih drina" iliti ispravljanje falševa (u narodu poznatije kao pitch shifting falš tonova). To je jedan užasan posao koji jako zavisi od vašeg uha, sposobnosti da determinišete tačan ton gde je falš i da isti pravilno ispeglate.

Nakon toga sledi šminkanje mixa što je samo po sebi mnogo interesantnije nego prethodni koraci.

Lično, meni je trebalo malo dubine na gitarama i vokalima, te sam dodao kao prvi u nizu Antares MIcrophone Modeler i odabrao Shure Beta 57 emulaciju za gitare i Neumann U87 za vokale. Smetalo mi je i to što nije bilo nikakvog reverba niti bilo čega što bi dalo prostornost snimku te sam pažljivo, lagano i polako dodavao reverba na svaki kanal posebno. Dodavao sam i Waves SSL compressor na vokale čisto da ispravim nejednakosti u intenzitetu pevanja koje se normalno javljaju kod svakog pevača a prouzrokovane su kako nejednakim izduvavanjem vazduha u toku pevanja tako i udaljavanjem i približavanjem mikrofonu.
Sličnu stvar sam uradio i sa gitarama da bih dobio "ravan" i jednak zvuk.

Na bubnju sam malo samo podešavao EQ na kick drumu da ne bi bio boomy kick i da dobije definiciju i "tačku" tj. da se oseti i čuje prislanjanje batića na plastiku.

Na snare drum sam dodao blagi reverb da bi se dobilo na prostornosti.

Overhead kanalima sam dodao malo visokih i srednjih visokih tonova da izvučem rezak zvuk kontre i da bi ride više zvonio (samo pažljivo sa ovim jer ako preterate sa visokim tonovima crash će da vas odvali pošto se on najjače čuje od svega)

Na master kanalu sam dodao Waves L1 compressor kako bi mi izjednačio zvuk i poradio malo na master EQ-u.

Sada je snimak bio skoro gotov. Napominjem da ovo izgleda prosto kada se čita ali je u pitanju dva dana rada po nekih 8 sati.

Na kraju je ostalo samo još da se uradi automatizacija naknadno dodavanih efekata i da se uradi automatizacija mixera kako bih solaže više izbacio a potom vratio na početni položaj kada gitara ne svira solo. Sve to se radi nekih 5-6 sati i ne treba odustajati. Onog momenta kada osetite da ste već prezasićeni, završite posao za taj dan i iskulirajte pa nastavite sutra. Zvuči blesavo ali i muzički producenti imaju život van muzike. :lol:

Kada mislite da ste sve završili nemojte još uvek ništa exportovati. Dok je sve još sirovo pozovite drugare sa kojima ste snimali i pustite im snimak. Svaku sugestiju pažljivo razmotrite i uradite kako su predložili pa ćete se zajedno uveriti da li valja ili ne valja.

Kada sve to opet završite i postignete dogovore i kompromise, pozovite još par prijatelja i svakome pustite snimak. Svaki par svežih ušiju će vam biti dragocen jer vremenom postajete imuni i subjektivni na muziku koju radite i ukoliko nemate vremena recimo tri meseca da radite mix (da bi vam se uši odmarale po pet dana na svakih osam sati rada), komentari "neutralaca" će vam jako dobro doći.

Sada ste konačno završili i osećate se iscrpljeno. I treba! Ali znajte da ste uradili hell of a job! Sada samo umnožite diskove, napravite neki cool omot koji će istovremeno biti i jednostavan (ne želite da neko dok sluša vaš CD punu pažnju posveti vašim slikama i onoj finoj curici iz mase koja se na toj slici slučajno zatekla dok vaša muzika ide u pozadini a eventualni slušalac razmišlja kako mora doći na vašu svirku ne bi li upoznao dotičnu).

Eto... to je neki moj doživljaj celog ovog posla i iznimno sam zadovoljan onim što sam uradio. Znam da nisam sve napisao i siguran sam da sam nešto propustio tako da ukoliko imate nekih konkretnih pitanja, slobodno ih postavite i sa zadovoljstvom ću objasniti.

Uzdravlje!!!

Milky
Posts: 154
Joined: 12 Jan 2007, 14:19
Location: Mirijevo/BG/Srbija

Post by Milky » 13 Apr 2007, 23:33

Je l' bi mogao da navedes kompletan spisak softvera koji si koristio, iako sam i ja vac obavesten za jedan deo, i, naravno, gde se disk moze nabaviti, ako jos moze? :D

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 14 Apr 2007, 00:00

E, ovo će zaista mnogima biti od koristi.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 14 Apr 2007, 00:23

Nisi nista skidao? Mislim EQ-ima...samo dodavao? nisi sekao recimo overhead ispod 150Hz, pravio rupe za sve...
Mislim ono, iseces 220-235Hz na gitarama , da bi ti stao dobos tamo...ili vokali ili nesto...pa onda ako si isekao 220, onda seces svaki njegov harmonik (440,880,1760,itd itd) ?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 14 Apr 2007, 02:29

@Milky

Od softwarea sam koristio Nuendo i ergelu pluginova na čelu sa Waves diamond bundle kolekcijom, zatim antares microphone modeler, nekoliko Nuendovih pluginova i to je to. Disk je još u pripremnoj fazi i čeka se da se odštampaju omoti i da se uradi štampa na samim diskovima. Posle toga će biti dostupni za mizernu cenu od nekih 150 dinara za dupli CD (u paketu ide i Live snimak iz kluba Route 66). Više o tome ćemo objavljivati na sajtu ali okvirno se zna da će sve to biti gotovo recimo početkom maja.

@ Zoli

Nisam morao ništa da sečem pošto je sve snimano dedicated mikrofonima tako da sam imao cut frekvencija taman onako kako je trebalo. Dodavao sam samo malo visokih na overheadovima da bih više definisao činele ali nisam smeo ništa sa njih da skidam da ne bih izgubio prelaze pošto su overheadovi i njih kupili tj. prelazi nisu dodatno ozvučavani (to mi se nije nimalo dopalo... ali šta sad...)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 15 Apr 2007, 18:40

Kod Viteza sam preslušao .mp3 verzije i mogu da kažem da vrlo čisto zvuči, što je najveći kompliment koji umem da dam i onaj koji se nadam da ću i ja jednom dobiti.

Pitanje za "After Dark" verziju - ima li dodatno dodavanog vibrata na obe gitare? Koji od dva snimka te pesme si koristio - onaj sa vokalima ili onaj sniman bez vokala?

Komplimenti na zvuku procesora - po mom skromnom mišljenju, taj DigiTech se super snimio, zapravo mnogo prisutnije i bolje nego što sam očekivao. Jesi li dalje obrađivao zvuk svoje gitare?

I za kraj - u kojem je formatu Vlada rezao snimak? 24 bit 192 kHz, ili sa manje kHz? Koliko je teško za komp bilo raditi u isto vreme sa tolikim trakama u tolikoj rezoluciji?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 15 Apr 2007, 20:10

Vibrato u After Dark nije dodavan nijednoj gitari. Efekat na solu je Digitechov. Dodat je jedino chorus (Nuendov) na drugu gitaru ali samo kada svira clean (pain in the ass automatizovati... ali isplatilo se).
Sve snimke koje si čuo su iz prvog take-a, dakle nisam uopšte upotrebljavao usnimak bez vokala jer se u njemu ne oseća groove (što je i logično) kao kad je pevač prisutan i peva.

Zvuk gitare je dorađivan ali samo slightly. Znači malo multiband compressora (izjednačavanje intenziteta), Antares Microphone Modeler (za dubinu i lakše kontrolisanje "masnoće"), RoomWorks reverb (just a bit) i to je otprilike to. Na obe gitare sam dodavao isto osim nekih specijalnih efekata koji su trebali naknadno da se dodaju (poput chorusa i delaya (Guitar Rig) za drugu gitaru).

Snimak je stigao u 24/96 s tim da sam ga ja oborio na 44100 zbog lakšeg rada (gomila pluginova na svih 8 trackova + 4 plugina na izlazu + 24 bita... što je mnogo - mnogo je). Zadržao sam 24 bita ali sam na kraju uradio dithering na 16 bit 44100 što je i OK jer na CD i ne može kvalitetnije.

Komp je radio solidno za sve vreme rada, nije bilo zamrzavanja, sve je teklo sasvim OK. Mašina je AMD Athlon 3500+ na 2.5 GHz, za ovu priliku je instalirano 3 GB RAM-a, i zvučni interface je M-Audio Delta Audiophile 24/96. Monitoring sam, nažalost, morao da radim na slušalicama (Behringer) s tim da sam naknadno mix preslušavao na dosta uređaja i čini mi se da je ispalo OK i da sam uspešno prepoznao sve mane slušalica i poradio na tome. Najveći je problem bio sa bassom i kickom pošto se i inače bassovi jako teško mogu locirati i sređivati na slušalicama.

Eto. To je otprilike to.

Za kraj bih zamolio kolegu Rocket Rolla da presluša snimak na svojim monitorima (naravno kada ti pošaljem CD što će biti krajem ove nedelje ili pošetkom sledeće) i da mi kaže sve utiske.

Uzdravlje.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 15 Apr 2007, 20:51

Jedva čekam. Čim čujem konačnu verziju, izmeniću ovaj post komentarima. Po onome što sam čuo - biće samo pohvala :)

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 16 Apr 2007, 00:23

Nemoj da bude samo pohvala. Do not hesitate da kažeš i neku pokudu jer će biti samo od koristi.

Cheers to that!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 16 Aug 2007, 11:21

instrumente u šake i na probu!!!


Prvi, osnovni i jedini uslov fenomenalnog snimka.

Za "tutorijal" o snimanju nemam zamerke tj, rekao si apsolutno sve sto treba da kazes. Posebno isticem chapter 5 u svemu ovome. Ti si rek'o jedan da, ja predlazem dva-tri, a u mejuvremenu slusati ambijentalnu ili klasicnu muziku. Kvalitetnu.

Po meni!!!

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Funkomat » 16 Aug 2007, 13:36

Veoma poucno Fox
Thanks for sharing the knowledge

Acidum Dominicum
Posts: 38
Joined: 03 Sep 2007, 17:44
Location: Beograd

Post by Acidum Dominicum » 19 Sep 2007, 01:04

hmm, iscrpno, iscrpno, nema sta... I vrrlo poucno!! Glasam za sto vise ovakve razmene iskustva!
zolideathmetal wrote:...nisi sekao recimo overhead ispod 150Hz, pravio rupe za sve...
Mislim ono, iseces 220-235Hz na gitarama , da bi ti stao dobos tamo...ili vokali ili nesto...pa onda ako si isekao 220, onda seces svaki njegov harmonik (440,880,1760,itd itd) ?
Ajde neka neko bude srce pa neka nama manje obrazovanima malcice pojasni ovaj deo teksta... Ozbiljno :shock: , interesuje me sta, zasto i zbog cega? Nemojte stedeti na detaljima...

Acidum Dominicum
Posts: 38
Joined: 03 Sep 2007, 17:44
Location: Beograd

Post by Acidum Dominicum » 19 Sep 2007, 01:22

A da, sta je "dedicated" mikrofon?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 20 Sep 2007, 03:57

Dedicated mikrofon je mikrofon koji je usko specifičan za neku upotrebu: recimo za gitaru (Shure SM57) ili vokal (Neumann U47, R0de NT1), itd...

Acidum Dominicum
Posts: 38
Joined: 03 Sep 2007, 17:44
Location: Beograd

Post by Acidum Dominicum » 20 Sep 2007, 13:24

Aha, kapiram, prlagodjen je samo odredjenom frekventnom opsegu pa mu ostali izvori ne smetaju... :idea:

A onaj Zoli-jev deo, anyone?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest