Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by sirac-šunka » 11 Apr 2009, 15:43

Sta mislite o ovakvoj varijanti?

Nesto sam kontao sledece. Mogao bih lagano da nabavim AKG D112 i jos par SM57-ica. Ako bi imao mogucnost za snimanje cetiri kanala simultano, da li bi mogao da se tako napravi koliko-toliko solidan usnimak bubnja? Znaci kontam da bi za kick bio OK ovaj AKG, SM57 za dobos i jos dva ova mikrofona za overe. Ako nisam zadovoljan usnimkom koristio bih Drumagog za trigerovanje kick-a i snare-a. Za svaki kanal bi koristio preampe sa miksete (Allen&Heath ili Soundcraft).
Za neku stalniju varijantu i za ubuduce ne bih mogao da obezbedim mogucnost snimanja na vise od 4 kanala.

Kakva bi postavka mikrofona bila optimalna u ovakvoj varijanti? Prvenstveno me zanima za over-e, na kojoj udaljenosti i od cega i kako smestiti mikrofone? Pretpostavljam da bi trebalo staviti i onaj high pass ili low cut na mixu...? Isto za snare, ima li neko pravilo?

Ako ne mogu da obezbedim tri 57-ice, nogo samo dve, ostaje mi uvek 58-ica. Da li bi u toj varijatni bilo bolje koristiti dve 58-ice za over-e, a 57-icu za snare, ili obratno dve 57-ice za overe, a 58-icu za snare?

Ranije smo snimili bubanj takodje u mojoj sobi, samo je bilo mogucnosti za malo vise kanala, ne mogu tacno da se setim, ali je sve radjeno potpuno lacki, proizvoljno namestanje i svi mikrofoni koji su korisceni su bili pevacki i dinamicki. Rezultati su ove tri pesmice koje se jos uvek mogu cuti na nasem my space-u: www.myspace.com/plan9soundsystem
Naravno tu je trigerovan i kick i snare. Za kick je koriscen neki ocajni Phonic mikrofon pa je original usnimak bio bljak, ali ovako je ostalo podnosljivo. Nijedan dodatni preamp nije koriscen. Kartica je bila M-Audio 1010 interna.

E pa nadam se da ce se Tiki ili jos neko sa iskustvom javiti u pomoc. Unapred hvala!

:)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by Tiki the Boyler » 11 Apr 2009, 17:57

D112 na kick. Tu nema šta da se mudruje.
SM57 na doboš. Ista stvar. (LoCut možeš, a ne moraš da koristiš, jer ga možeš naknadno obrađivati - nadam se da sve mikrofone snimaš kao zaseban kanal)

E sad... što se overa tiče... bilo bi puno bolje da imaš dva bilo kakva kondenzatorska štapića, ali ako nemaš - šta je tu je. Problem sa 57-icom je što ona ide gore do nekih 13 kila, pa će krajnji rezultat umjesto cs cs cs na činelama i hi-hatu da ti zvuči ćš ćš ćš.
Što se postavke tiče... ja bih u toj varijanti overe stavio u XY konfiguraciju jer će ti dati kompletniju i fazno koherentniju sliku, jer ćeš overe rezati poprilično nisko zbog tomova, tako da će to itekako da se tuče sa preostala dva mikrofona. Uostalom, možeš probati i sa AB postavkom, pa šta uzmi ono što ti se više svidi.
Sa visinom overa ćeš takođe morati da eksperimentišeš. Bitno je samo da ti budu u fazi sa mikrofonom na dobošu, tj. da prlikom dodavanja overa u miks doboš zvuči glasnije a ne tiše (što ti je siguran znak da si u kontrafazi). Ako ćeš da probaš XY postavku, počni sa nekih pola metra iznad glave bubnjara sa centrom stereo slike na bas bubnju pa eksperimentiši malo.

U svakom slučaju javi šta si uradio.

User avatar
Paprika
Posts: 217
Joined: 06 Oct 2008, 00:35
Location: 3rd rock from the sun

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by Paprika » 18 May 2009, 16:46

Pa ako si zadovoljan kako zvuci najvisi deo spektra na ovim snimcima na spejsu, okej si za overhed i sa dinamickim mikrofonima.
Ja bih ipak zajmio par kondenzatorskih, ali onda moras da predvidis odakle ces struju da im das.
Tiki the Boyler wrote:...pa šta uzmi ono što ti se više svidi.
Upravo je ovo jedino merilo. Kad krenu da se sklapaju kockice na licu mesta, znaces kako da postupis.
I nemoj da se plasis da eksperimentises, koliko god to vreme dozvoljava!

Inace, pesme su super, a svirka je totalno my cup of tea! :]

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by sirac-šunka » 02 Sep 2009, 17:11

Evo rezultata eksperimenta>
http://www.box.net/shared/4gy41kxmyf
i jos jedan
http://www.box.net/shared/ncfzu72dtx


Sta ja znam... prvo mi zvuči shity... pa se onda kao naviknem ili šta već, pa mi se čini da može da prođe... i onda ipak shity...

Inače, ovo je neproducirano, samo sam overe stavio na oko 60-70 % u na levo i na desno. Mikrofone samo postavio paralelno, AB, na tih nekih 50-tak cm od glave bubnjara. Da sam imao kondenzatorske štapiće, verovatno bih iskoristio XY postavku. Ovo je snimano pevačnkim Shure-kama... :(

Čini mi se da bih ipak bilo bolje da kick i snare trigerujem nekim malo boljim semplovima :? Činele zvuče malkice bzvz, a kad se dodaju visoki, bolje je, ali se onda timpani čuju previše plitko... Tu sam mislio da iseckam udarce timpana pa da ih odradim na posebnim kanalima :?


Nemam pojma, ako bi mi neko pomogao, bio bih vrlo zahvalan...


P.S. Pesma je u nekom neparnom taktu tako da se ne dajte zbuniti... :)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by Tiki the Boyler » 04 Sep 2009, 20:19

Meni je ovo sasvim OK.
Nije to sad neka ultra mega giga produkcija, ali to nije ni bio cilj ovog eksperimenta.

Sad se baci na kompresiju i ekvalizaciju pa ćeš to fino da dotjeraš do non-shity nivoa!

btw. Bubnjar je dobar, a to je najbitnije u cijeloj priči!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by sirac-šunka » 05 Sep 2009, 00:41

E pa hvala... Prvo mi je smetao taj zvuk sobe, ali danas kad preslusah sa gitaristom izmontiranu stvar, slozismo se da moze da ispadne solidno na kraju, pre svega sto ga je ovaj lik (inace nije nas bubnjar :( , vec nam samo pomogao ) extra odsvirao...


Bacam se na razne nove eksprimente, kompresovanje, ekvalizaciju, gejtovanje, trigerovanje i ko zna sta jos... :)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by Tiki the Boyler » 05 Sep 2009, 01:00

Šta god da radiš ne pretjeruj. Samo polako.
I slušaj bubanj u cijelom miksu. Ne sikiraj se previše ako ti sam zvuči malo funjavo. Kada bi čuo sam bubanj iz nekih svjetski isproduciranih stvari vjerovatno bi se frapirao.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by sirac-šunka » 15 Sep 2009, 20:21

Nisam mnogo cackao, mogao sam jos nesto, ali sam ga vec dovoljno odugovlacio, ostali ucesnici eksperimenta su postali nervozni, pa evo sta je ispalo:
http://www.box.net/shared/1quxt7kiex

User avatar
Marko_chupavi
MF veteran
Posts: 152
Joined: 05 Apr 2007, 11:28

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by Marko_chupavi » 16 Sep 2009, 11:38

preslusah snimak, i moram reci, svaka cast... ono sto je najbitnije, to je da su nivoi dobri, odlicno je odsvirano i sve je "kompatibilno"... dobro zvuci zajedno...

jos jednom, svaka cast!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by sirac-šunka » 16 Sep 2009, 12:14

Thank you very much!

User avatar
Mogut
Posts: 163
Joined: 08 Mar 2009, 18:20
Location: Bgd

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by Mogut » 03 Jan 2010, 13:42

Pre neki dan sam snimao bubanj na 4 kanala. Srećom sam dobavio dobre mikrofone i to 6 komada,
a imao sam i dve miksete, pa sam tako sveo 6 mikrofona na 4 kanala. Posle sam shvatio
da je moglo i direktno sa 4 da se odradi.
sirac-šunka wrote:
Čini mi se da bih ipak bilo bolje da kick i snare trigerujem nekim malo boljim semplovima :? Činele zvuče malkice bzvz, a kad se dodaju visoki, bolje je, ali se onda timpani čuju previše plitko... Tu sam mislio da iseckam udarce timpana pa da ih odradim na posebnim kanalima :?
Kapiram da ti ovo nije aktuelno više, ali eto da kažem, to rešiš tako što dupliraš overhead pa na jednom skineš činele i namestiš tako da ti se
svidi kako timpani zvuče a na drugom skineš timpane pa nameštaš zvuk činela. Mislim na lo cut i hi cut. Ja sam timpane na poseban kanal snimio.
Ako neko bude snimao bubnjeve na ovaj način neka podeli iskustva, pošto mi se čini da ću i u budučnosti ovako raditi. Mene mrzi da pišem neke iscrpne izveštaje, ali ako nekog zanima nešto konkretno mogu mu preneti svoje skromno iskustvo.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by sirac-šunka » 03 Jan 2010, 13:58

Pa aktuelno je ovo uvek. Pokušaću i ovo, mada mi se čini da dupliranje istih usnimaka ponekad i nije najbolja ideja. Pokušavao sam ranije u nekim drugim sličnim eksperimentima, na momente mi zazvuči, ali mi se na kraju čini da je celokupan zvuk nekako štrokav... onako domačinski štrokav :) Što na kraju i ne mora da bude uvek potpuno loše :)
Enivej, u konačnoj verziji ove pesme sam ipak trigerovao kick i snare i napravio neki sredinu za overe i relativno sam zadovoljan kako je sve ispalo.

Poslednja verzija se može čuti na myspace-u u linku iz mog potpisa. Pesma je trenutno druga po redu na playlist-i ("Across the 7 Seas").

User avatar
sira
Posts: 25
Joined: 30 Dec 2009, 01:45
Location: Solin
Contact:

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by sira » 03 Jan 2010, 15:41

Ma gotov demo je odličan, a šta se bubnja tiće, ja kad se igram, obično dupliram doboš i kasu (ponekad i prelaze ali njihovi mikrofoni previše kupe ostalog, pa izbjegavam), pa ih na jednom kanalu kompresiram, a drugi ostavim prirodno, i kompresirani kanal mi je obično 5-6 dB ispod prirodnog, čisto da dobijem čvrstoću i punoću bubnja

User avatar
Mogut
Posts: 163
Joined: 08 Mar 2009, 18:20
Location: Bgd

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by Mogut » 03 Jan 2010, 16:00

Bude štrokav kada je na overima gain suviše podignut. Onda ne možeš da izbaciš npr iz overa sve osim činela a
da ne osakatiš zvuk. Tu grešku sam ja ovog puta napravio. Onda kada ih spojiš čuje se timpan iz oba kanala, bar malo,
pa to malo daje taj osećaj.
Bubanj je u onoj pesmi sasvim u redu. To je malo "tiša" muzika od onoga što am ja snimao, pa je dosta zahtevnije odraditi
ok, jer se sve čuje. Imate duvačku sekciju! Kako je to do jaja. Htedoh još reći da kada imaš dobre svirače i nasviran bend
ovakvi problemi postaju sekundarni.
sira wrote:Ma gotov demo je odličan, a šta se bubnja tiće, ja kad se igram, obično dupliram doboš i kasu (ponekad i prelaze ali njihovi mikrofoni previše kupe ostalog, pa izbjegavam), pa ih na jednom kanalu kompresiram, a drugi ostavim prirodno, i kompresirani kanal mi je obično 5-6 dB ispod prirodnog, čisto da dobijem čvrstoću i punoću bubnja
Vredi isprobati. Mada kad vidim samo bubanj u 10 traka počinjem da se nerviram haha. U suštini svaki kanal (ne samo bubanj) možeš duplirati pa
na jednom uraditi ovo a na drugom ono. To mi deluje kao najlakši način da se postigne neka punoća na demo snimku.

User avatar
sira
Posts: 25
Joined: 30 Dec 2009, 01:45
Location: Solin
Contact:

Re: Snimanje bubnja na cetiri kanala u kucnoj radinosti?

Post by sira » 03 Jan 2010, 19:27

Da, ponekad to radim i s bass gitarom ali npr. gitare više volim snimiti uživo u više kanala, sviđa mi se taj mala različitost, jer naravno nikad ne možeš "identično" odsvirat, pa i to daje "puniji" zvuk, pogotovo kod "gitarske" produkcije.

Nisam nikad radio ništa osim svog benda, koji ima samo dvije gitare, a volio bi se igrat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest