opseg db a u mixu?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
zipe
Posts: 83
Joined: 18 Apr 2008, 17:14

opseg db a u mixu?

Post by zipe » 24 Apr 2009, 18:47

moze li mi neko reci koje su optimalne visine db-a da mix zvuci dobro, da ne bude tih a da ne bude ni preglasan, i odnos db a izmedju instrumenata ? mislim znam da najbolja vodilja sluh, ali opet zanima me u kojim okvirima treba da radim ?

hvala

User avatar
gobervart
Posts: 19
Joined: 26 Mar 2009, 23:43

Re: opseg db a u mixu?

Post by gobervart » 09 May 2009, 23:01

Uhhhh... ne znam baš tačno koliko baš decibela treba da ima pesma, ali najlakse je da kad završiš miksovanje, pustiš svoju stvar u Winampu (ili nekom drugom mp3 plejeru), a pre ili posle nje pustiš neku pesmu istog žanra od nekog profesionalnog muzičara. U današnje vreme pesme su sve glasnije i glasnije, to se postiže verovatno skupim analognim kompresorima, dakle sasvim je druga priča kada imaš samo digitalnu opremu, i kada imaš i "analogni lanac" raznih sprava, mikseta, kompresora - dobija se mnogo jači zvuk. Čak i producenti elektronske muzike to znaju i to rade!

Lično, ja kad radim miks (koristim Cubase, mada je Nuendo u principu isti), gledam da ništa ne pikuje (da se ne pali cvreno upozorenje, odnosno da ne "probija"), i trudim se da master regler ostane na nuli, ili ga malo smanjim (za 1 do 2 decibela). Vazno je shvatiti da se miksovanje radi "na dole", dakle, smanjiju se kanali - bitno je glasno ali kvalitetno snimiti instrumente (bilo da se radi o pravim ili o VST instrumentima), i onda im u miksu smanjivati volume.
Glasnoću instrumenata određuješ upoređujuči ih jedan sa drugim - po sluhu naravno i na osnovu toga šta želiš da postigneš i koju vrstu muzike praviš.

Kada se sve tako spakuje da nigde ništa ne pikuje ("probija"), i kada se posveti pažnja panorami (rasporedu u prostoru - šta se čuje levo, šta desno, šta u sredini i sl...), kao i kada se posveti pažnja zastupljenosti svih frekvencija - ekvilizacijom svakog kanala posebno (najbolje je da je u pesmi podjedanko zastupljen celokupan frekvencioni spektar - od 20 do 20.000 Hz, dakle podjednako i basevi i srednji i visoki tonovi) - dobija se nešto što liči na finalni produkt, samo bude dosta tiše! Pogotovo kada se uporedi sa nekom drugom pesmom (naročito pesmom modernije produkcije - moderna produkcija je sve glasnija i glasnija).

Trik je u tome da se onda na master kanalu kao efekat stavi neki limiter/maksimajzer (po meni su najbolji "Waves" limiteri) koji malo kompresuju celu pesmu, ali ti zato dozvoljavaju da je pojačaš za 4 do 5 decibela (svako pojačavanje preko toga znatno menja/distorzira zvuk).

Sluh je svakako najbolja vodilja, pesma treba dobro da zvuči kada se otpajni do daske, a to se najbolje proverava na dobrim zvučnicima (po mogućustvu monitorima - jer kada se produkcija radi na 5 + 1 zvucnicima, ili nekim drugim sa vuferom, dobija se iskrivljena slika)...

Jedan producent/DJ house muzike mi je skoro rekao da su mu pesme sve tiše i tiše, ali da zato može da ih sve više otpanji u klubu!
Dakle, prati svoj sluh, upoređuj sa drugim pesmama i preslušavaj na što više različitih uređaja i na raznim slušalicama kada završavaš mix (osim ukoliko nemaš baš "nadrkane" studijske monitore) i neka ti kvalitet zvuka bude vodilja, a ne glasnoća. To je bar moj skroman savet.

Pono sreće!

Pozdrav,
Ivan

zipe
Posts: 83
Joined: 18 Apr 2008, 17:14

Re: opseg db a u mixu?

Post by zipe » 10 May 2009, 23:08

e hvala na odgovoru!
otprilike sam tako i radio, smanjivao zvuk uglavnom, al sam se zabrinuo da ne bude pretiho:)
pocetnik sam pa moram da pitam :) korisni saveti ! pozdrav!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: opseg db a u mixu?

Post by dejankuki » 10 May 2009, 23:19

Hmm malo nespretno postavljeno ime teme, ali uglavnom shvatili smo te..

Naime, opseg je vise od-do.. a ti trazis savet za koji je gornji nivo, no ajd sad..

Gobervart ti je prilicno lepo objasnio, mada..

ajmo prosto, smiksas sve, pazis da ti nista ne probija na master izlazu, pri tom ne stavljas nista od efekata tipa limiter ili compresor. Sve to izvezes, pa ubacis u neki wav editor. E TU radis takozvani mastering gde mu dodajes limiter ili compresor i tu ga izjednacavas. Pri tome, pazi da ne preteras jer ces pojesti snimak.. tj signal.. i nista se nece razumeti..
Naravno, tisi delovi ipak moraju da ostanu tisi a glasniji - glasniji.. to je valjda jasno..

dakle u Cubaseu radis miksovanje i sredjivanje u prostoru, frekvenciji... yadi-yadi-yada a onda u wav editoru radis MASTERING...

e sad, blago poboljsanje ja podrzavam, a NAPUCAVANJE radi glasnoce NE! potrazi malo "loudness war" na internetu... shvatices... ;)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: opseg db a u mixu?

Post by Tiki the Boyler » 10 May 2009, 23:43

Optimum?!?

Veoma teško pitanje.
(i malo konfuzno postavljeno)

Budući da se danas sve uglavnom radi u digitalnoj tehnici teoreski je najviši nivo signala 0dB. U praksi to ne odstupa previše od teorije i recimo da se vrh signala (peak) obično nalazi na -0.1dB. Ja lično preferiram da taj peak spustim prilikom masteringa na nekih -0.3dB jer znam da će poslije neko po tome da džara, konvertuje u .mp3 i tako dalje... Taj "zazor" mi je neko osiguranje da ni nakon konverzije neće doći do clipa.

Što se tiče drugog dijela pitanja (koliko sam ja razumio)... radi se o glasnoći snimka u cjelosti. To je užasno subjektivna stvar, a mjera kojom se pokušava opisati glasnoća snimka je RMS (Root Mean Square) vrijednost koja zapravo predstavlja matematički proračun prosječnog nivoa signala u određenom vremenskom intervalu (u ovom slučaju u toku trajanja pjesme). Praktično, vrijednost RMS-a bliža nuli predstavlja glasniji snimak (koji shodno tome ima manju dinamiku,tj. zanemariva je razlika između piano i forte dijelova), dok, s druge strane, niža vrijednost RMS-a predstavlja generalno tiši snimak, ali dinamički bogatije strukture (jasno izraženi piano i forte dijelovi, kao i sve nijanse između krajnosti).

U praksi...
nekada je "standard" za popularnu muziku bio -16dB RMS
jazz kompozicije su bile oko -18dB RMS
klasika i do -20dB

Uvođenjem digitalne tehnike masteringa u kombinaciji sa moćnim limiterima kreće gorepomenuti Loudness War u kom svi teže što glasnijem snimku (zbog bolje prezentacije u medijima i na očajnim sistemima za reprodukciju na kojima se danas uglavnom "sluša" muzika), čime se dobija na WoW efektu, ali se (po meni) apsolutno gubi smisao i bit muzike kao medija za ekspresiju određene emocije. (Ili je danas jedina preostala emocija bijes?!?)

Tako danas imamo situaciju da se većina komercijalnih mastera vrti između -10dB i -12dB RMS-a što je već poprilično glasno.
Moderna heavy produkcija ruši sve standarde tako da je sve normalnije čuti master sa vrijednošću RMS-a -7dB ili -8dB !!!
Ekstremni primjer je poslednji album Metallice Death Magnetic (neki ga zovu i Deaf Magnetic) čiji RMS (u zavisnosti od standarda mjerenja) iznosi -4.3dB odnosno -2.93dB (standardna Wavelab analiza) !!!

Naravno da veći RMS neminovno znači i veća izobličenja tj. pojavu distorzije u cijelom snimku, ali... izgleda da to više nikome ne smeta!

E sad... do tebe je!

zipe
Posts: 83
Joined: 18 Apr 2008, 17:14

Re: opseg db a u mixu?

Post by zipe » 11 May 2009, 14:49

hvala, takve informacije su mi trebale...
pre masteringa ne dodajem kompresiju sem na vokal jer je sniman sa soc mikorofonom pa da izjednaci zvuk, da se necuje negde glasnije , negde tise zbog blagih udaljavanja/priblizavanja od mikrofona tokom pevanja. jos nisam radio mastering, sad neznam da li stavljam samo kompresor ili samo limiter ili moze i kombinacija toga... ako neko moze da mi malo bolje pojasni koja je uloga limitera ?

nisam u fazonu da budzim glasnocu zvuka samo da bi bilo glasno, dovoljno "heavy" ili sta god... licno mi je muka sintetickog zvuka u modernoj hevi produkciji (mada stvari koje radim jesu agresivnijia varijanta gitarske muzike)

User avatar
Paprika
Posts: 217
Joined: 06 Oct 2008, 00:35
Location: 3rd rock from the sun

Re: opseg db a u mixu?

Post by Paprika » 18 May 2009, 12:27

Ja bih dodao samo jos jednu stvar u vezi sa digitalnim snimanjem. Pri usnimavanju audio materijala svaki kanal pojedinacno treba da bude usnimljen sa pikom signala sto blizzim toj digitalnoj nuli, da bi bila iskoriscena maksimalna moguca (vertikalna, ako smem tako da kazzem) rezolucija audio zapisa koja se odrazzava upravo na dinamicki opseg.

Teoretski, svaki proces na signalu je KVARENJE istog... Znaci sto zdraviji i konkretniji ulaz i minimalno moguce naknadnih intervencija...

:ziveli: Zziveli!

User avatar
gobervart
Posts: 19
Joined: 26 Mar 2009, 23:43

Re: opseg db a u mixu?

Post by gobervart » 23 Jul 2009, 15:31

Limiter, slično maksimajzeru, malo kompresuje celu pesmu (u zavisnosti od toga koliko želiš da pojačaš master kanal), ali ti zato dozvoljava da pesma bude glasnija par decibela. :metal: On se koristi na kraju, kada si završio sa ekvilizacijom svakog kanala posebno i master kanala. Dakle, ponoviću ti, kada namestiš da je kvalitet dobar, da ništa ne pikuje, da se ne preklapaju frekvencije (što je veoma bitno, npr, treba voditi računa da se kick ne utopi u mixu, zato što je mastan i dubok, poput recimo basa koji si snimio, ja to rešavam ovako, ako je bas "mastan", "zaoštrim" malo kick i obrnuto), teko onda, kada si zadovoljan KVALITETOM pesme, limiterom/maksimajzerom možeš malo da je pojačaš (ali ne više od 3-4 decibela, jer u suprotnom gubiš na kvalitetu). To je poenta limtera/maksimajzera.
Ja sam basista i samouki producent (radim i na radiju, upravo produkciju, dakle snimanje džinglova i reklama), a možeš na mojim myspace stranicama da čuješ kako moje/naše stvari zvuče (kombinacija elektronike i žive svirke), dakle tiše su nego što bih lično voleo, ali sve što tamo budeš čuo je snimljeno u kućnom studiju (poneki vokali su snimljenu u studiju u kom imamo probe, gde postoji i gluva soba, kao i neke gitare). Znaš onu staru - koliko para toliko muzike! E, pa u poslednje vreme mogu da se urade sasvim pristojni snimci, skoro profesionalnog karaktera, samo ti je potrebna dobra muzička karta i dobri mikrofoni (mada ja često koristim VST instrumente, dakle zvukovi gitare i basa su uglavnom iz kompa). One koji tvrdi da je to bezveze i da je zvuk gitare vidno "sintetički" uputio bih da recimo preslušaju pesmu "Mushroom" ili "Forest/Skies" na myspace stranici mog benda:

http://www.myspace.com/deviceexperience

Sve gitare su snimljene preko software-a GearBox koji sam dobio uz moju eksternu Line 6 Toneport KB 37 zvučnu kartu (koja je takođe i audio interface i MIDI klavijatura - sve u jednoj spravi).
Inače, najteže je snimiti živ bubanj - jer ti treba bar 8 odličnih mikrofona (minimum 5), dobar bubanj i odličan bubnjar. Zato sam ja i odustao od toga i bubanj koristimo samo u živim nastupima.
No, skrenuh sa teme, izvini... zaneo sam se. :XD:
A profesionalnim producentima bih poručio da izbegavaju komplikovanu terminologiju kada daju savete početnicima i potrude se da pomognu i odgovore na pitanje, bez pokazivanja svog širokog terminološko-praktičnog znanja (odnosno hvalisanja).

zipe
Posts: 83
Joined: 18 Apr 2008, 17:14

Re: opseg db a u mixu?

Post by zipe » 28 Aug 2009, 12:43

hvala gobervart!

dobro ti zvuce stvari, zanimljiva muzika, svako dobro!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest