Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by Rocket Roll » 26 Jun 2007, 23:48

Ima dosta VSTova koji na ovaj ili onaj način smanjuju šum - noise gates, ekvilajzeri u nekim postavkama, dehummeri, denoiseri, itd. Da se ukratko pozabavimo noise reduction pluginovima. U najkraćim crtama, čovek prvo pomisli na Voxengo Redunoise i Waves X-Noise plaginove. Voxengo Redunoise se kupuje zasebno (više informacija na http://www.voxengo.com/product/redunoise/ ) a Waves X-Noise dolazi kao deo nekoliko Wavesovih bundleova, od kojih je najpoznatiji Waves Diamond Bundle (iliti ovo: http://www.waves.com/content.aspx?id=165 ).

Jedan od načina na koji se može raditi noise reduction jeste "noise print method", kojim oštećujete najmanje zvučne informacije a uklanjate najviše šuma. Semplujete šum (i samo šum!) sa vaše trake, a zatim "kažete" softveru: "Samo ovo skloni, ostalo ne diraj."

Primer: priključite svu svoju opremu, podignete vaš DAW i pouključujete sve VST efekte koji vam (i ako vam) trebaju u toku usnimavanja, a kao poslednji VST efekat podignete Waves X-Noise i pogledate šta on kaže. Ovako on, na primer, reaguje na priključenje mog mikrofona:

Image

Ta crvena crta je sabrani noiseprint cele moje opreme - mikrofona sa svojim šumom, miksete sa svojim šumom, konvertera moje kartice sa svojim šumom, vetra koji duva ispred mog prozora dok nameštam mikrofon i kulera na procesoru koji ovih dana šumi jače nego inače pošto sam na ovu vrućinu otvorio kućište... da, čak i mog disanja pored mikrofona. Šta vam ta crvena linija govori? Da je šum (na sreću) prilično ravan na svim frekvencijama, osim što raste ispod 40 Hz. Da je samo to, ne bih morao ni da palim X-Noise, odsekao bih frekvencije ispod 30 Hz kao što je i red, ali - ovo je usemplovan šum bez ikakvih daljih VSTova na kanalu, a svaki ekvilajzer ili kompresor će podići šum i tamo gde se on ozbiljno čuje.

Sad na stvar: vidite li, ispod crvene crte, natpis "Noise Profile - Learn"? Ćutite pred mikrofonom (ili ne svirajte ništa na gitari/ basu), čekajte da se linija ustali (bez ševrdanja zbog porasta signala) i kliknite to "Learn". Voila, imate sempl svog šuma. Time ste kompjuteru rekli: "To što sada čuješ, dok ne sviram/ ne pevam, je ŠUM. Kada budem svirao, skini samo TO, ne diraj mi moj signal!"

I to je to. Ako imate dovoljno jak kompjuter, ostavite X-Noise da radi realtime. Ako vam treba svaki gram procesora za važnije stvari, sejvujte preset tako usemplovanog šuma pod nekim imenom koji će vam biti jasan ("Šum na gitari, 26. jun 2007"), snimite šta želite a zatim - ako radite u Nuendu, Cubaseu ili SoundForgeu - markirajte gotov snimak i samo za njega ponovo podignite X-Noise, učitajte preset, pustite ga da skine šum i "odčitajte" ga iz memorije.

Šum u idealnom slučaju semplujete za svaki snimak ponovo, jer napon se menja iz sata u sat, kao i položaj mikrofona, postavke VSTja, položaj vaše gitare u odnosu na monitor... Za kraj, fejderi na levoj strani X-Noisea su količina redukcije i, najkraće rečeno, levlji fejder je stvarno radikalan a desni je suptilniji. Probajte da preterate sa uklanjanjem šuma da biste videli šta tu ne valja - zvuk postane digitalan preko svake mere, čas nestaje čas se pojavljuje, zvuči - ukratko rečeno - loše. Igrajte se sa ta dva fejdera dok ne dođete do količine redukcije koja vam odgovara. Živi bili i pišite komentare i iskustva.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 27 Jun 2007, 11:16

Par saveta iz iskustva, a vi se priključite svojim zapažanjima:

1) Postoji jedna teorema koja kaže da redukcija šuma najbolje radi na signalima sa malo šuma... što bi rekao prosečan Amerikanac, "Duh!" Nažalost, ta teorema je jezivo tačna. Ako ikako možete, snimite stvar ponovo sa minimumom šuma umesto da pokušavate sa čišćenjem, izbeći ćete prerano ćelavljenje kao posledicu stresa.

2) Reverb je odličan za maskiranje šuma: lepo "razmazuje" zvučnu sliku i "davi" šum - ali i signal. Razlog zašto ne volim reverb jeste baš taj - sa njim sve zvuči divno, pa na njega gledam kao na "cheap trick". Svejedno, reverb čini čuda kada je signal prljav zbog loše opreme, što nas dovodi do tačke

3) Što kvalitetniju opremu imate - ćistije i svetlije mikseve možete da pravite. Lošija oprema - "sakrivajte" stvari u miksu, gurajte VSTijeve napred i koristite sve trikove da smanjite šum, od kojih je jedan

4) Dobar ekvilajzer. Sabijte mu sve frekvencije na maksimalan minus, podižite jednu po jednu. Brzo ćete doći do onih na kojima je šum. Onda ga prosto "izokrenite" - spustite do maxa tu frekvenciju na kojoj je šum, a ostale vratite na nulu, i to je to. (Ekvilizacija je prevelika tema, ovo je samo naznaka... Grub savet: ne boostujte ništa ekvilajzerom, samo secite. Duže traje ali su rezultati bolji.)

5) Za prepoznavanje šuma i kontrolu redukcije koristite dobre slušalice. Ima, verujem, xyz razloga zašto se šum daleko jasnije čuje na slušalicama, pa mi prosto verujte na reč: (dobre) sluške na uške i pratite šta se događa sa signalom dok operišete po njemu. Kada ga očistite i uljudite i krenete u miks, onda palite "veliko slušanje" i krenite u paniranje i delayeve.

6) Ako ništa drugo, odsecite sve preko 12 khZ ekvilajzerom. Često vam više frekvencije od toga neće trebati, ali ova operacija podseća na "Infekcija na palcu? Seci ruku!" pristup.

7) Stvari koje otkrivaju šum su svaki oblik gaina (distorzija, drajvovi i overdrajvovi, podizanje nivoa signala, tube emulatori ili prave "cevke") i kompresija. Smanjite doživljaj sa dotičnima ako je signal u startu problematičan. Naročito sa kompresorom - probajte sa multiband kompresijom umesto klasičnog "shotgun" pristupa tradicionalnih kompresora.

8) Skupa oprema. Skupa oprema se kupuje zato što daje najbolji odnos signal-šum, NE zato što ovaj ili onaj član foruma ili ovaj ili onaj časopis kaže da MORATE da imate cevno pojačalo, jezivo skupu gitaru i vintage boutique analogne efekte. NE, ne morate da ih imate - ako vas pre svega zanima najčistiji hifi snimak, onda mnoga lampaška pojačala unose mnogo šuma ako im se doda gain, skupe gitare šume kao i jeftine ako nemaju hambakere a stari analogni efekti OTKIDAJU UŠI zujanjem i brujanjem.

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by vasko » 25 May 2008, 23:00

Rocket,osecam se duznim da ti odam priznanje.
Ja sam kenjao po dosta foruma ,ali ovako konstruktivan lik na forumu se reeeeetko nalazi!
To sa kakvim entuzijazmom i nesebicnoscu delis znanje je stvarno fascinantno!

zipe
Posts: 83
Joined: 18 Apr 2008, 17:14

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by zipe » 17 Apr 2009, 14:48

nisam bas najbolje razumeo kako x-noise plugin funkcionise u nuendu. instalirao sam ga ali kada pomeram parametre ne izvaljujem nikakve promene zvuka, pomoc?

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by friedman » 17 Apr 2009, 14:52

vasko wrote:Rocket,osecam se duznim da ti odam priznanje.
Ja sam kenjao po dosta foruma ,ali ovako konstruktivan lik na forumu se reeeeetko nalazi!
To sa kakvim entuzijazmom i nesebicnoscu delis znanje je stvarno fascinantno!
+1 što bi se reklo.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by zolideathmetal » 18 Apr 2009, 11:12

Postoji i Waves Z-Noise. Z-Noise je Multiband X-Noise, znaci, mnogo vise kontrole.
Eto, my 2 cents :)

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by Storm » 24 Jun 2009, 01:32

Rocket Roll wrote:Ima dosta VSTova koji na ovaj ili onaj način smanjuju šum - noise gates, ekvilajzeri u nekim postavkama, dehummeri, denoiseri, itd. Da se ukratko pozabavimo noise reduction pluginovima. U najkraćim crtama, čovek prvo pomisli na Voxengo Redunoise i Waves X-Noise plaginove. Voxengo Redunoise se kupuje zasebno (više informacija na http://www.voxengo.com/product/redunoise/ ) a Waves X-Noise dolazi kao deo nekoliko Wavesovih bundleova, od kojih je najpoznatiji Waves Diamond Bundle (iliti ovo: http://www.waves.com/content.aspx?id=165 ).

Jedan od načina na koji se može raditi noise reduction jeste "noise print method", kojim oštećujete najmanje zvučne informacije a uklanjate najviše šuma. Semplujete šum (i samo šum!) sa vaše trake, a zatim "kažete" softveru: "Samo ovo skloni, ostalo ne diraj."

Primer: priključite svu svoju opremu, podignete vaš DAW i pouključujete sve VST efekte koji vam (i ako vam) trebaju u toku usnimavanja, a kao poslednji VST efekat podignete Waves X-Noise i pogledate šta on kaže. Ovako on, na primer, reaguje na priključenje mog mikrofona:

Image

Ta crvena crta je sabrani noiseprint cele moje opreme - mikrofona sa svojim šumom, miksete sa svojim šumom, konvertera moje kartice sa svojim šumom, vetra koji duva ispred mog prozora dok nameštam mikrofon i kulera na procesoru koji ovih dana šumi jače nego inače pošto sam na ovu vrućinu otvorio kućište... da, čak i mog disanja pored mikrofona. Šta vam ta crvena linija govori? Da je šum (na sreću) prilično ravan na svim frekvencijama, osim što raste ispod 40 hZ. Da je samo to, ne bih morao ni da palim X-Noise, odsekao bih frekvencije ispod 30 hZ kao što je i red, ali - ovo je usemplovan šum bez ikakvih daljih VSTova na kanalu, a svaki ekvilajzer ili kompresor će podići šum i tamo gde se on ozbiljno čuje.

Sad na stvar: vidite li, ispod crvene crte, natpis "Noise Profile - Learn"? Ćutite pred mikrofonom (ili ne svirajte ništa na gitari/ basu), čekajte da se linija ustali (bez ševrdanja zbog porasta signala) i kliknite to "Learn". Voila, imate sempl svog šuma. Time ste kompjuteru rekli: "To što sada čuješ, dok ne sviram/ ne pevam, je ŠUM. Kada budem svirao, skini samo TO, ne diraj mi moj signal!"

I to je to. Ako imate dovoljno jak kompjuter, ostavite X-Noise da radi realtime. Ako vam treba svaki gram procesora za važnije stvari, sejvujte preset tako usemplovanog šuma pod nekim imenom koji će vam biti jasan ("Šum na gitari, 26. jun 2007"), snimite šta želite a zatim - ako radite u Nuendu, Cubaseu ili SoundForgeu - markirajte gotov snimak i samo za njega ponovo podignite X-Noise, učitajte preset, pustite ga da skine šum i "odčitajte" ga iz memorije.

Šum u idealnom slučaju semplujete za svaki snimak ponovo, jer napon se menja iz sata u sat, kao i položaj mikrofona, postavke VSTja, položaj vaše gitare u odnosu na monitor... Za kraj, fejderi na levoj strani X-Noisea su količina redukcije i, najkraće rečeno, levlji fejder je stvarno radikalan a desni je suptilniji. Probajte da preterate sa uklanjanjem šuma da biste videli šta tu ne valja - zvuk postane digitalan preko svake mere, čas nestaje čas se pojavljuje, zvuči - ukratko rečeno - loše. Igrajte se sa ta dva fejdera dok ne dođete do količine redukcije koja vam odgovara. Živi bili i pišite komentare i iskustva.
Ja kada snimam sa ovim plg-om zvuk mi pocne kasniti za matricom.Stavim ga pri usnimavanju kao zadnjeg u lancu i sve kako je opisano.Cim ga iskljucim sve se vrati u normalu(znaci usnimava bez kasnjenja,samo do tog plugina je nesto).Imam jak racunar, toneport sa asio driverima,snimam u 24bit,44100khz i to u acid pro-u.Ne razumem bas onaj deo ,,pustite ga da skine šum i "odčitajte" ga iz memorije,,Kako da to uradim?Hvala unapred.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by Rocket Roll » 24 Jun 2009, 17:43

Storm wrote: Ja kada snimam sa ovim plg-om zvuk mi pocne kasniti za matricom.
On nije namenjen za realtime rad (usnimavanje + čišćenje) - ma koliko brz kompjuter imao.
Storm wrote:Ne razumem bas onaj deo ,,pustite ga da skine šum i "odčitajte" ga iz memorije,,Kako da to uradim?Hvala unapred.
Snimiš, učitaš taj plagin, obradiš njim usnimljeno, sačuvaš obrađeno (eksportuješ pa importuješ) = najjednostavniji način.

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by Storm » 24 Jun 2009, 20:34

Rocket Roll wrote:
Storm wrote: Ja kada snimam sa ovim plg-om zvuk mi pocne kasniti za matricom.
On nije namenjen za realtime rad (usnimavanje + čišćenje) - ma koliko brz kompjuter imao.
Storm wrote:Ne razumem bas onaj deo ,,pustite ga da skine šum i "odčitajte" ga iz memorije,,Kako da to uradim?Hvala unapred.
Snimiš, učitaš taj plagin, obradiš njim usnimljeno, sačuvaš obrađeno (eksportuješ pa importuješ) = najjednostavniji način.
:D Hvala mnogo!Na onaj drugi nacin radi savrseno u sound forgeu, i uopste ne ostecuje snimak.Extra.
Pozz

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by Bach » 19 Feb 2010, 12:05

imam pitanje jedno u vezi ovoga... Ako je usnimak sa mnogo suma (mislim na bas dosta suma) jer ja snimam vokal bez ikakvog pred pojacala vec mikrofon ukljucim direktno u karticu (koja je integrusa), rezultat je usnimak koji ima mnogo suma! E sad, kada ukljucim x-noise, ja ga redukujem sa ona 2 potenciometra sa leve strane (ako se tako kaze)... Rezultat toga je snimak bez suma koji po mom sluhu ima mnogo basa u sebi a srednjih i visokotonaca nema ni malo... Cim u EQ-u redukujem te frekvencije sum se vraca... jel to mora tako bbiti ili se moze promeniti, ili je jedini lek kupiti bolju zvucnu karticu i neku mikseticu koja ce sluziti kao pre-amp? :D Nadam se da sam bio jasan... pozz

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by Rocket Roll » 19 Feb 2010, 17:49

Bach wrote:Cim u EQ-u redukujem te frekvencije sum se vraca... jel to mora tako bbiti ili se moze promeniti, ili je jedini lek kupiti bolju zvucnu karticu i neku mikseticu koja ce sluziti kao pre-amp? :D
To ti je što ti je :( Čišćenje šuma ipak nije čudotvorno rešenje - najgrublje rečeno, moguće je skinuti samo oko 20% šuma bez ozbiljnog oštećivanja materijala. Stari tonci imaju izreku na tu temu: "Fekalije na ulazu - fekalije na izlazu." Izreka je namerno tako gruba kako bismo odmah shvatili da ne postoji čarobni štapić koji od neprihvatljivog usnimka pravi vrhunski zapis. To je surova istina koja se nikako ne može zaobići.

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by Bach » 20 Feb 2010, 16:51

Da, da... shvatam... e imam onda jos jedno pitanje samo, ako mozes da mi pomognes oko toga, naravno opet sto se tice suma... :D ...Situacija je sledeca... odma na pocetku da napomenem da sve ukljucujem direkt u komp (karticu)... Elektricna gitara ima suma, vokal ima suma, a akusticna ozvucena gitara ima savrsen usnimak bez ikakvog suma... Razmisljao sam da li je to toga sto akustara ima svoj pikap onaj na sebi koji njoj sluzi kao neko predpojacalo. Jel mislis da bi bilo bolje kada bi kupio neku mikseticu koja bi mi sluzila cisto da ne ukljucujem direktno u karticu?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by Rocket Roll » 20 Feb 2010, 23:12

Bach wrote:Jel mislis da bi bilo bolje kada bi kupio neku mikseticu koja bi mi sluzila cisto da ne ukljucujem direktno u karticu?
Ima osnova da se pretpostavi da bi sa mikseticom bilo bolje. Ali bi bolja zvučna ipak bila prioritet, kad već možeš da utrošiš nešto para na opremu.

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Redukcija šuma - kako čistiti snimak VST plaginovima

Post by Bach » 22 Feb 2010, 10:35

Ok, hvala u svakom slucaju... :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest