Preklapanje u miksu

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Preklapanje u miksu

Post by Reverse » 27 Jun 2007, 20:36

Imam problem... Snimam u "home studiu". Bubanj radim preko kompa, kasnije na to snimam gitaru, bas, klavijaturu i glas. Sve to mi odsviramo, bla bla. Ali kada to pustim uvek neko nekog preklapa. I posle cackanja stelovanja jacine svakog instrumenta posebno, ne uspem da sve lepo uklopim. Takodje mi je problem da bubanj zbog distorzije postane mutan...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 27 Jun 2007, 20:45

Baci komad miksa na http://www.box.net - "preklapanje" znači puno stvari... Globalno, postoji jedan simpatičan izum, ekvilajzer, i desetak prekrasnih knjiga u kojima se opisuje kako i šta se recka tim izumom kako bi sve leglo u miks kako treba.

"Bubanj zbog distorzije..." Ne stavljaš valjda distoziju na bubanj?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 28 Jun 2007, 02:41

Možda bi i panning mogao malo da izvadi situaciju... znaš ono... jedna gitara levo, druga desno, bubanj lepo panovati (kao da ga gledaš) a bass gitara, bass bubanj i doboš MORAJU biti u sredini... od toga se ne odstupa.

Mislim ima tu jaaaaako mnogo da se kaže pa bi stvarno bilo bolje da poslušaš Rocketa da bismo znali kako da ti pomognemo.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 28 Jun 2007, 12:03

Rocket Roll wrote:"Bubanj zbog distorzije..." Ne stavljaš valjda distoziju na bubanj?
Hehe, pogresno si shvatio... bubanj nekako postane mutniji, kada snimim gitaru sa distorzijom na njega...

Evo primera http://www.speedyshare.com/120802679.html

Da nekako mi je i bas mnogo plitak.

P.S. puckanje zujanje zanemarite, ako i to da je solo na gitari u drugom tonalitetu, ovo smo nesto snimali na brzinu...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 28 Jun 2007, 13:38

Ponegde se poklapaju gitare i orgulje, naročito od petog takta do brejka. Čoveče, zato su izmišljene više i niže oktave, pomeri te orgulje barem oktavu uvis... Gitaru si nabio u centar slike i previše je podigao - umesto klasične fore, doubletrack pa jedan skroz levo a drugi par milisekundi delaya i skroz desno.

Distorzija je... ako to odneseš u neki studio, optužiće te za ubistvo (muzike) s predumišljajem.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 28 Jun 2007, 15:21

Ako uradi samo doubletrack levo i desno sa nekih 35-40 % panninga ne mora ni da stavlja delay jer nema teoretske šanse da odsvira identično istu deonicu.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 28 Jun 2007, 16:59

Tačno. Kao dopuna: Fox, pošto si stručniji, da stavlja reverb na tu distorziju ili da snima ponovo?

Takođe, koga zanima, postoji jedan najkraći mogući tutorial za EQ bubnjeva i generalne savete oko upotrebe ekvilizacije ovde: ->Future Music Magazine: EQ Tutorial .pdf<-

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 29 Jun 2007, 14:08

Nisam bas razumeo ovo doubletrack levo desno....

Ovo je snimljeno za nekih pola sata. Ovaj bubanj sam uradio za 10min, to sve radim ispocetka.
E sad se plasim da kad snimim sve ponovo, ne ispadne isto ovako.
Inace moj brat je svirao gitaru pa je poneo svoj procesor koji je nastelovan za Fendera, a koristio je Gibsona od druga, a nismo imali ni vremena da stelujemo boje na procesoru.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Jun 2007, 14:27

"Doubletrack" znači da tvoj brat odsvira istu deonicu dvaput - prvi "tejk" panuješ levo, drugi desno - koristeći različit zvuk (drugi magnet na gitari, drugi seting na procesoru, druge VSTje...). Male razlike u tehnici, različita boja zvuka između dva tejka i širok paning čine da guitar parts legnu lepo u miksu.

Inače nemoj da se pravdaš, to nas neće nikud odvesti - snimi sve ponovo, ovaj put ne daj gitari da dominira u miksu, pročitaj priloženi .pdf i ne sekiraj se, muzika je kao rad u rudniku. Da je lako napraviti dobar miks, svi ovde koliko nas je bismo bili milioneri.

Pre svega koristi uši. Ako miks ne zvuči dobro, on prosto ne zvuči dobro, može čovek da se izvinjava i objašnjava koliko hoće ali - ljudi slušaju muziku a ne objašnjenja.

Imaš neki pristup audio knjigama na netu? Treba ti knjiga "The Art of Mixing, A Visual Guide to Recording by David Gibson" i nemoj, molim te, da pitaš gde može da se nađe, postoji pravilnik foruma, zakoni, kopirajti i tako to...

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 30 Jun 2007, 18:23

Rocket Roll wrote: Takođe, koga zanima, postoji jedan najkraći mogući tutorial za EQ bubnjeva i generalne savete oko upotrebe ekvilizacije ovde: ->Future Music Magazine: EQ Tutorial .pdf<-
Procitao sam ovo i cackao po EQ-u i daje rezultate. E sad ovde je objasnjeno kako namestiti EQ za odnos Bas bubanj-Dobos-Cinele. Ima li neko( isto ovako kratko) objasnjenje za odnos EQ-a za Bubanj-Gitara-Klavijtura-Bas-itd...
Ono na dnu stranice je samo objasnjenje kako se menja zvuk odredjenog instrumenta promenom neke frekvencije...

I jos nesto... Kada na kick prikacim Low pass filter, kako je napisano na 50HZ, on odjednom nestane, totalno se izgubi...

I da... treba mi neki kvalitetan sample bas gitare, pokusacu da je napravim preko kompa, zato sto mi je bas sr*nje i lose se cuje kada se snimi...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 30 Jun 2007, 18:51

Svaki bass se lose cuje kada ga snimas direktno u komp bez icega.Pusti ga kroz neku simulaciju pojacala i zvucace mnogo bolje.Ako nemas Guitar rig , ampegsvx i slicne stvarcice probaj nesto od ovoga. Sve je free.

http://www.pxe.buntweb.de/ - Skini X-amp . Moze se izvuci dobar zvuk , samo ugasi drive i sve "gitarske" opcije.
http://antress.myweb.hinet.net/ - poigraj se sa kompresorom , eq-om, deep purple-om...

A preporucio bi ti da kupis behringer bdi21, za malo para imas resen problem snimanja bass-a.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 01 Jul 2007, 00:04

...a pored BDI-ja treba ti i knjiga koju sam ti spomenuo. Žao mi je, bolje knjige na tu temu nema a ne verujem da neko ima vremena da piše toliki post - EQ je najšira tema kada dođe do miksanja, sa milion fora i fazona.

User avatar
Molotov
MF veteran
Posts: 242
Joined: 23 Dec 2007, 00:03

Re: Preklapanje u miksu

Post by Molotov » 23 Sep 2008, 14:26

Ej, zaista .. ja takodjer trazim tehniku kako da bubanj izvucem skroz naprijed da bude u centru slike sa bas gitarom, a da gitare fino pune lijevo i desno ... sa trecom koja se javlja u centru na dinamisnim dijelovima ....

Nemam iskustva, pa ne znam ni napisati.

Da bubanj i bas budu u centru ali tisi, a da gitare budu fino izbalansirane lijevo i desno ali glasnije .... nema sta, mora se eksperimentisati.....

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re:

Post by Dushan S » 01 Dec 2008, 06:05

Reverse wrote:Nisam bas razumeo ovo doubletrack levo desno....

Ovo je snimljeno za nekih pola sata. Ovaj bubanj sam uradio za 10min, to sve radim ispocetka.
E sad se plasim da kad snimim sve ponovo, ne ispadne isto ovako.
Inace moj brat je svirao gitaru pa je poneo svoj procesor koji je nastelovan za Fendera, a koristio je Gibsona od druga, a nismo imali ni vremena da stelujemo boje na procesoru.
Citirao sam ovaj tvoj post ali sam mogao bilo koji. Bez uvrede, ali gledao sam tvoje postove nekih 10-ak sekundi želeći da pronađem nešto po čemu ću zaključiti da nisi ozbiljan.

Zamisli pitanje "Ja bih hteo da sagradim kuću, ne veliku, možda samo potkrovlje, bez podruma. Slagao sam danas cigle i nešto mi se ruši zid a i beton mi se bržo steže, jel može neko na brzinu da mi objasni kako se zida kuća?"

Miksanje je nešto što je zanat kao i svaki drugi. Ako samo poređaš instrumente dobićeš to što si dobio. Ako hoćeš bolje, nema brzog rešenja, uzmeš knjige, čitaš članke o miksanju i audio produkciji, probaš vežbaš radiš. ne postoji, ali NE POSTOJI "Na brzinu" rešenje da zazvuči bolje. U pitanju je nešto čime se baviš mesecima za demo snimak od koga te nije sramota i godinama za iole pristojniji snimak. Ako ti samo treba za demo, brže je da radiš negde nedelju dana, skupiš pare i platiš nekoga, ali najbukvalnije.

Ako bi se trebalo nešto reći u tri reda:
Ono što je basic od basic-a je da naučiš prvo za muziku koja te interesuje gde se frekventno postavljaju instrumenti, (jer se jako razlikuje, npr normalno je da EQ u metalu na bubnjevima izgleda kao skijaška skakaonica, a nepoželjno ako je pop u pitanju itd) da pročitaš ozbiljne članke o tome šta i kako sa EQ-om, kompresorom i reverbom, i zatim za početak iskopiraš osnovne tehnike. Produkcija se nadalje poklapa sa aranžmanom, padovi ili stringsi u pogrešnim obrtajima ili oktavama, gitare koje se raspadaju ili ne vrše svoju funkciju, bas gitare koje se frekventno tuku u startu sa gitarama ili ih ne prate na adekvatan način, gitare koje sviraju u pogrešnoj lagi, pattern-i bubnjeva koji ne mogu da funkcionišu sa onim što sviraju ostali instrumenti, to su sve takođe stvari kod kojih niti jedan EQ neće moći da pomogne. Evo upravo sam shvatio da je pokušaj da budem kratak nemoguć, ovo je 6 redova a ne 3. Toliko je toga što treba znati i uzeti u obzir.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Preklapanje u miksu

Post by Reverse » 01 Dec 2008, 13:41

Aha 8)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest