Potpuno "gluva" soba

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
Srdjo
Posts: 4
Joined: 29 Dec 2008, 00:08

Potpuno "gluva" soba

Post by Srdjo » 29 Dec 2008, 00:30

Pozdrav za sve clanove.
Ja se zovem Srdjan imam 28 god i nebavim se muzikom ali imam jedan "problemcic" za koji sam siguran da mi mozete pomoci.

Ovako treba mi neki predlog u vezi materijala ili nacina kako da napravim potpuno "gluvu" sobu,tj. prostoriju iz koje ce izlaziti sto je moguce manje zvuka.
Kvalitet zvuka unutar prostorije je nebitan jer kod mene to i nije zvuk nego buka motora.

Ja se bavim chip tuningom i treba da rijesim izolaciju za dyno,odnosno prostoriju u kojoj se nalaze valjci na kojima je vozi auto.
Znaci ja cu imati prakticno buku kao kad vi na svom autu dodaske stisnete gas u leru i tako ga drzite.Znam da ce se to cuti vani i da je nemoguce s nekim razumnim financiskim sredstvima napraviti apsolutno prigusenje zvuka ali ja bih bio zahvalan ako mi neko moze dati bar neke smjernice ili savjet sta meni ustvari treba od materijala za taj moj problem.

Prostorija je 7x5 m a visoka oko 2.5m,cetvrtasta,dole ploca betonska,zidovi od standardne cigle.

Jos jednom da pojasnim o kakvoj je buci rijec zbog frekfrencije:
Ja na te valjake natjeram auto,ucvrstim ga i vozim ga bukvalno kao po cesti,tu stimam motor da nebih morao da ga vozam u saobracaju.Na tim valjcima se postizu brzine i preko 300 km/h,i buka je strasna,zamislite koliko se cuje motor u zatvorenoj prostoriji na 300 km/h.
Firma je u urbanom dijelu grada i komsijama nimalo nemoze biti prijatno zbog ovog problema.

Ima li ikakve nade za moj problem?

Hvala puno i izvinjavam se sto tema nije vezana za muziku ali stvarno neznam gdje bih mogao da dobijem bolju pomoc kraj vas. :D
Last edited by kumkat on 29 Dec 2008, 22:51, edited 1 time in total.
Reason: Obrisan komercijalni link

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Potpuno "gluva" soba

Post by sirac-šunka » 29 Dec 2008, 00:59

Ja sam skoro "zagluvio" sobu azmafonom (pogledaj na nekoj temi sam zakacio i slike, da ne kacim ponovo).
Rezultati su prilicno solidni, zvuk se mnogo manje prostire napolje (mada to i nije bila osnovna ideja).

Fora je samo da se ploce odvoje od zida min 10cm (pozeljno i vise), ja sam stavio jedan sloj ploca od 2cm, ti bi mogao vise, dva sloja ili mozda cak tri. To bi mozda cak i moglo da uspe.

i azmafon i nije nesto preterano skup, soba je uradjena za nekih 12-tak iljada, cimenzije 4x4...

Srdjo
Posts: 4
Joined: 29 Dec 2008, 00:08

Re: Potpuno "gluva" soba

Post by Srdjo » 29 Dec 2008, 09:26

Hvala na odgovoru.

Da li je taj materijal gradjevinski,tj. da li se stavlja izmedju zivova i podova ili je bas namjenski da se stavlja u unutrasnjost prostorije?
Pitao sam ovde kod sebe gradjevince i rekli su mi da nema teorije da gradjevniski zvucni izolator moze meni nesto puno pomoci da meni treba neki materijal koliko sam skontno kao debela spuzva koji ima udubljenja po sebi,kao polovine loptica i koje je ugradjuje samo na zidove tj. na unutrasnjost same prostorije a ne izmedju zidova ili podova,mada opet neznam koliko su mi gradjevinci relevantni.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Potpuno "gluva" soba

Post by dejankuki » 29 Dec 2008, 11:44

Hmmm, koliko znam afmazon i slicni akusticni materijali su gradjevinski, ali namensko-gradjevinski materijali... no to ce ti reci drugi ljudi.. meni je nesto drugo u ocima...

Elem, afmazon i ostale stvari sluze da zaustave buku u smislu muzike i zvuka iz zvucnika.. ti ces imati pored zvuka koji je blizu 100-120dB PLUS jednu otezavajucu okolnost.. a to je vibracije i prostiranje buke i zvukova preko zemlje od valjaka..
plus-plus sto ce ti terbati materijal da oblozis skoro 100% prostorije... (barem se meni tako cini)

Zato cekaj jos neke da ti odgovore i dooobro se posavetuj sa nekim akusticarem... tj. osobom koja je kvalifikovana za problematiku akusticnog prostora...



Mozda je malo nerazumljivo napisano.. ali mi kao muzicari imamo "neka svoja iskustva'... a ti imas sasvim drugaciji problem od nas...


BTW, afmazon, sundjer i pitamidalni sundjer...(sundjer sa piramidama ili kupama) i ostale stvari se stavljaju NA zid... a u zid mogu ici stirpor, gipsane ili neke druge ploce...


Da to je taj sundjer..

Image


Image


A evo jos nekih materijala

http://www.shopping.com/xGS-Sound_Absor ... id-8006949

i tablica
http://www.engineeringtoolbox.com/accou ... -d_68.html

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Potpuno "gluva" soba

Post by Tiki the Boyler » 31 Dec 2008, 00:23

Problem je poprilično kompleksan. (što i sam znaš, jel...)

Ali ono o čemu bi trebao da vodiš računa je sledeće:
Zvuk (kao mehanička vribracija) putuje na neka dva osnovna načina - kroz vazduh, te kroz čvrste materijale, u ovom slučaju strukturu objekta koji želiš tretirati. Tako moraš voditi računa da prekineš put kojim se vibracija iliti zvuk prenosi. U prvom slučaju je to relativno prosto, a u drugom malo teže, ali...

Prije nego se uopšte počneš baviti problematikom prostorije pokušaj riješiti probleme koji su tebi bliži, a to je tretman samog izvora zvuka, tj. automobila.
Budući da moraš imati nego rješenje za odvođenje izduvnih gasova gledaj da ono ima bar neku vrstu akustičkog prigušivača. Znam da stavljanje bilo čega na izduv mijenja karakteristike samog motora, ali pokušaj naći neki kompromis. Druga stvar su valjci na kojima se vozilo nalazi. Budući da se poprilično brzo vrte vjerovatno moraju biti jako kvalitetni. Kao i njihovo podmazivanje. Budući da su ti oni glavni izvor strukturnog zvuka jaaaako je bitno da oni budu konstrukcioni dobro riješeni te da su što tiši!
Kada uspiješ bar malo smiriti izvor zvuka onda se možeš baciti na tretman prostora...

Ne znam da li je objekat u funkciji ili ne, ali... prvi problem koji moraš riješiti (naročito ako objekat dijeliš sa još nekim) je problem prenosa vribracija na pod a sa njega na strukturu cijele zgrade. E to je ono zajebano i skupo...
Najbanalnije rečeno, ti bi morao na postojećem podu formirati neku vrstu kade koju bi ispunio slojem od bar desetak centimetara kvarcnog pijeska, a na koji bi potom postavio potpuno novi pod - u praksi najlakše izvodiv u vidu nove armirano-betonske ploče. Bilo bi dobro da je ta ploča što lakša, ali budući da joj nosivost mora biti bar 2 tone (po mojoj slobodnoj procjeni) opet ćeš morati da tražiš kompromis.

Kada riješiš problem strukturalnog prenosa zvuka ostaje ti da riješiš problem prenosa zvuka kroz vazduh. Pošto je prvi preduslov za rješavanje tog problema hermetičko zatvaranje prostorije moraćeš da se pozabaviš klimatizacijom prostorije, jer ako poslije budeš morao da odškrineš vrata - sve pada u vodu.
Prva stvar koju moraš uraditi je zatvaranje postojećih otvora u zidu, tj. svih prozora, te vrata koja nisu u funkciji. U suštini vrši se ispuna mineralnom vunom sve do ravni otvora sa zidom, nakon čega se otvor izravnava sa unutrašnjom zidnom površinom. Sve spojeve je potrebno hermetički zatvoriti. Najbolje elastičnom diht masom, silikonom i sl.
Nakon toga bi trebao da formiraš nove zidove prostorije i to tako da čine samostojeću konstrukciju debljine minimum 15cm koja bi bila izrađena od drvene potkonstrukcije ispunjene mineralnom vunom i sa obe strane obložene sa minimalno dva sloja gips-kartonskih ploča. Još je bolje ako praviš sendvič tipa gips - iverica - gips. Bitna stvar je da se novoformirani zid nigdje ne oslanja na postojeće zidove, tj. da između njega i starog zida postoji bar 5 do 10 cm vazdušnog prostora. Oslanjanje potkonstrukcije na pod je potrebno odraditi putem gumenih podloški (namjenski izrađenih od industrijske gume), a oslonac na postojeći plafon izvesti tačkasto. Kada završiš formiranje novih zidova ostaje ti da postaviš nove ramove za vrata koji će obuhvatiti oba zida a spoj između njih je potrebno ispuniti poliuretanskom pjenom. Sva vrata bi trebala biti dvostruka sa odgovarajućom akustičkom ispunom (svi ozbiljniji proizvođači građevinske stolarije ih imaju u ponudi), te gumenim dihtunzima i bravljenjem u više tačaka.
Na kraju ti ostaje još da napraviš plafon. Izrađuje se postavljanjem metalne potkonstrukcije na visilice (sa spuštanjem od cca 20cm od postojećeg plafona). Međuprostor se ispunjava mineralnom vunom, a onda se vrši oblaganje gips-kartonskim pločama. Svi spojevi se zaptivaju elastičnom masom.

I to bi otprilike bilo to...

Takav poduhvat bi te koštao između 10 i 12 hiljada EURa (ofrljokativno i u zavisnosti od količina i vrsta postavljenih materijala) a u krajnjem ishodištu bi dobio prostoriju dimenzija 6m x 4m x 2m. (Da li ti je to dovoljno za nesmetan rad?)

Nadam se da sam ti bar malo pojasnio problematiku... i da te istovremeno nisam isprepadao.

Veliki pozdrav!

Srdjo
Posts: 4
Joined: 29 Dec 2008, 00:08

Re: Potpuno "gluva" soba

Post by Srdjo » 02 Jan 2009, 11:00

Hvala puno svima na odgovorima i sretna nova godina.

Ta mineralna vuna sto se pominje je pretpostavljam obicna vuna sto se koristi u gradjevini za izolaciju ili neka posebna vuna?

U ovom predlogu od Tiki the Boyler nisam vidio da treba uopste ta spuzva po unutrasnjosti prostorije,a ovakve sobe po Evropi su sve uradjenje sa spuzvom i onim piramirama...

Ja osim motora koji pravi najvecu buku imam i valjke koji su ukupani pola metra u plocu i oni i nisu bucni ali imam i ventilator za hladjenje motora koga pokrece elektro motor od skoro 5 kw i koji je jako bucan,ali ni problizno koliko motor od auta.Sistem koji izbacuje dim iz auspuha je opremnjen sa malim motorom i on se i necuje tako jako.

10 000 eura mi je neprihvatljiva cijena jer za toliko para mogu iskopati podrum i cijelu prostoriju smjestiti pod zemlju.

Uglavnom poenta je da moram imati potpuno zatvorenu prostoriju bez prozora i jos jednu drvenu konstrukciju na koju cu stavtiti izolaiconi materijal a prostor izmedju te nove konstrukcije i starog zida treba da bude skirok 5-10 cm i da bude ispunjen vazduhom...

Da li mi je bolja ta spuzva sa piramidama ili ta mineralna vuna da postavim po toj novoj konstrukciji?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Potpuno "gluva" soba

Post by Tiki the Boyler » 02 Jan 2009, 12:41

Spužva sa piramidama se uglavnom koristi za korekcije unutrašnje akustike prostorije. Koliko sam ja razumio, tebi unutrašnja akustika nije bitna koliko sama izolacija... tj. potreba da zvuk ne curi van! U tom slučaju... mineralna vuna (URSA vuna, obično pakovana u bale... valjke) je mnogo mnogo bolje rješenje!

I još jedna stvar po pitanju mita zvanog "piramidalni apsorberi"... Poliuretanski (spužvasti/sunđerasti) apsorberi koji se namjenski prave za akustiku se izrađuju od tzv. open cell poliuretanske pjene, koja ima svojstvo apsorpcije. Tačnije strukturno ima jako veliki broj pora različitih dimenzija koje u sebi zadržavaju energiju mehaničkog talasa. Takva spužva je jako skupa! Mnogo više nego mineralna vuna. Kod nas se jako teško nalazi i uglavnom u specijalizovanim prodavnicama studijske opreme. Primjer proizvođača studijskih spužvi je kanadski Primacoustic.

S druge strane... spužva koju možeš (po povoljnoj cijeni) da nabaviš kod nas jeste tapetarska spužva, closed cell strukture koja se koristi za izradu namještaja, a jedini zahtjev koji se stavlja pred nju jeste da bude elastična, iliti udobna pod dupetom! Stepen apsorpcije tapetarske spužve (u kakvom god obliku je sjekao) je jako nizak i uglavnom ograničen na visoki frekvencijski opseg, tako da... to tebi ne pije vode!
Ako na sve to uzmeš u obzir da spužva generalno jako dobro upija "mirise" (a kod tebe ih uvijek ima) za nekoliko mjeseci ćeš da imaš tako smrdljivu prostoriju u kojoj će da se pada u nesvijest prilikom ulaska! I tu nikakva ventilacija neće pomoći!

Najjeftinija solucija za tebe bi bila... formiranje drvene konstrukcije (odmaknute bar 5cm od postojećeg zida) i ispunjavanje iste debelim slojem mineralne vune. Moraš imati u vidu da se mineralna vuna osipa i da nikako nije preporučljivo da je ostaviš nepokrivenu u prostoru. Završni sloj mora biti ili od platna (opet problem sa smradom), gipsanih ploča (običnih ili perforiranih), ili, recimo, drvenih OSB ploča koje ćeš na nekim mjestima izbušiti kako bi povećao apsorpciju zvuka unutar prostorije.

A što se tiče cifre od 10.000,- EUR... preračunaj se još jednom. Zadnjih 8 godina sam intenzivno u kontaktu sa građevincima i po mojoj računici za te pare ne možeš legalno da uradiš podrum sa adekvatnom hidro, termo i akustičkom izolacijom u bilo kojoj urbanoj sredini u Srbiji, naročito ne u BG, gdje bi te samo građevinska dozvola koštala toliko! :(

Kako god... pokušaj problem sa rekla-kazala varijante svesti na tehnički nivo. Izmjeri stvarnu količinu buke. Bukomjer se može kupiti već za pedesetak EUR-a a u svakom slučaju će ti trebati. Što zbog sebe samog, što zbog argumentovanja u komunikaciji sa komšijama, inspekcijama i sl. Na kraju krajeva, mjerenjem ćeš najlakše utvrditi efikasnost izvršenih radova.

U svakom slučaju javi kako napreduješ!

Pozdrav!

Srdjo
Posts: 4
Joined: 29 Dec 2008, 00:08

Re: Potpuno "gluva" soba

Post by Srdjo » 02 Jan 2009, 13:37

Hvala ti jos jednom na pomoci.
Ja sam iz Gradiske,blizu sam tebe ako si ti iz BL kako ti stoji kraj avatara pa bih mogao mozda i uzivo da snimis stanje nekad. :)

Vjerovatno cu onda ici na tu varijantu sa mineralnom vunom ako ti mislis da je to najbolje za moj slucaj gdje mi kvalitet zvuka unutar prostorije uopste nije bitan jer ja ionako naosim slusalice za buku,samo je bitno da sto manje zvuka ide van.

Hvala ti puno i ako mozes posalji mi neki svoj broj ili tako nesto da ti se javim ako nije problem.

pozdrav
Srdjan

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Potpuno "gluva" soba

Post by Tiki the Boyler » 02 Jan 2009, 15:19

Ahaa.... ja već navikao da su ljudi koji nemaju lokaciju u profilu iz Beograda. Kao ono... podrazumijeva se... :)

Imas PP!

User avatar
guitarman
Posts: 13
Joined: 29 Jul 2009, 00:11

Re: Potpuno "gluva" soba

Post by guitarman » 10 Aug 2009, 13:57

Osnovne zidove, pod i plafon premazi bitumenom, to ce dodatno da ih umrtvi i hermeticki zatvori, pa onda sve ovo sto rece Tiki.
Gledaj ako mozes da izlomis zidove kako bi se zvuk sto nepravilnije odbijao. Znaci recimo stavljas sendvic 2.5mx1m ne ravno, nego malo zakoseno za nekoliko stepeni, pa sledeci opet malo zakosis al na suprotnu stranu itd...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest