Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply

Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Samson Rubicon R8A
3
75%
Yamaha HS80M
1
25%
 
Total votes: 4

User avatar
The Mask AE
Posts: 477
Joined: 21 Feb 2008, 14:43
Location: Čačak
Contact:

Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by The Mask AE » 09 Dec 2009, 10:31

Glasajte, napisite zasto.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by Tiki the Boyler » 10 Dec 2009, 00:41

Rubicon nisam čuo ali je Yamaha grozomorna!
Iskreno... ni od tog Samsona ne očekujem previše. Lično se nikada ne bih odlučio za studijski monitor sa 8" basom, a naročito ne za tako jeftinu osmicu jer to jako teško može da radi kako treba!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by sirac-šunka » 10 Dec 2009, 02:11

Šta onda i što ne 8"?

User avatar
The Mask AE
Posts: 477
Joined: 21 Feb 2008, 14:43
Location: Čačak
Contact:

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by The Mask AE » 10 Dec 2009, 08:24

Tiki pojasni... HS80M je dobio dobre kritike sto po netu sto kod ljudi koji ga imaju. Samson mi je poluinteresantan zbog ribona tako da je nesto bolji frek. ras. Znam da nisu pro monitori ali sam cuo provereno da su ljudi radili dobre mixeve na njima (yamaha). Napominjem da su ovo monitori srednje klase tako da ih nikada ne treba porediti sa skupljim monitorima.

Osmica=neophodna (meni)
Jeftinija osmica=novcani limit.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by Tiki the Boyler » 10 Dec 2009, 21:17

Daj mi jedan razlog zbog kog ti je potrebna osmica?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by Rocket Roll » 10 Dec 2009, 22:55

sirac-šunka wrote:...što ne 8"?
Ako pretpostavimo da će kolega miksati u nearfield kontekstu, sa monitorima u relativno maloj i akustički nesređenoj sobi: u tom je slučaju, uči nas akustika, sve preko petice - traženje đavola.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by sirac-šunka » 11 Dec 2009, 00:53

Цврч! :D U priručniku "Akustika za početnike" stoji baš "traženje đavola" kao kategorija koja objašnjava nepotrebnost monitora sa osmicama... :?:


Ne znam, nikad nisam imao studijske monitore (a voleo sam), samo znam da moj drugar sevdahBaby urade silne miksove i čuda i hitove na Tapco S8 monitorima i to do skora u akustički ne baš sređenim uslovima i u relativno manjoj prostoriji.
A sada ne bi da ih menja iako može da pređe na neku višu klasu... Čak i ako kupi bolje, zadržava Tapca u svakom slučaju.

Shodno tome, i ja sam razmišljao o ovim monitorima... ali onda sam bacio pogled na Sky-ev sajt: http://174.132.81.99/prodaja/studio/ i više mi ne pada na pamet da razmišljam o ovim monitorima :) Onda sam počeo da razmišljam o KRK rp8 i o ADAM A7 (očekivao sam neku višu cenu za ove monitore, ali sudeći po poslednjem katalogu cena po komadu je 33.814, tj. tek par stotina dinara više nego Tapco u Sky-u... )

A što se tiče argumenata za ili protiv 8 inča, niste me nešto ubedili ni za ni protiv:
A: Osmica ne valja!
B: Ali meni je osmica neophodna!
A: Koj će ti!?
B: Pa volim!
A: Ali to ti ne valja!

Ma dobro zezam se... :mrgreen: Svako ko pazari monitore za 500-600 evra, uglavnom nema još nekih par hiljada da uloži u akustiku svoje sobe (pardon, studija), ali ako su monitori pažljivo locirani na stalcima koji ne prenose vibracije, nalaze se u visini uha slušaoca, nisu u samim uglovima sobe (ćoškama je l) i ako se sve to nalazi u sobi koja je nešto veća od 2x3m ja mislim da monitori sa osmicama imaju svoj smisao... Koliko sam ja mogao da iskusim, basovi nestaju, ukoliko soba raste...:nixweiss: A uši su mi i tako sklone preterivanju u basovima... (ovo sad otvara novu tematiku iz oblasti psiho akustike, ja verovatno ne čujem isto kao i Vi, a isto tako se i nadam da ne čujem sada isto onako kako ću slušati za par godina... tj. treba i umeti slušati)
Možda ćete me sad zaslepiti teorijama iz akustike i brojnim primerima iz širokog iskustva, ali ono što sam ja čuo i video, dovelo je do sledeđeg - E pa merak mi da moj monitor ima bas od 8 inča! :mrgreen: Čuveni argument posle kojeg svaka rasprava prestaje, jer svi znamo - merak nema cenu!
:ziveli:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by Tiki the Boyler » 11 Dec 2009, 01:15

Bas od 8" je trom. Samim tim neprecizan. I ta muljarga može biti OK i može biti merak ako je slušanje muzike u pitanju.
Pravljenje muzike je nešto drugo i tu muljarga nema šta da traži.
Brz i precizan bas od 8" košta puno puno para.

Ako već nemaš previše novca onda kupi neku peticu, šesticu... Takav zvučnik se može napraviti za puno manje novca da radi kako valja. Na kraju krajeva puno je brži i definisaniji što u studijskom radu igra veoma veliku ulogu...

A taj "psiho" momenat da osmica svira više basa je vrlo upitan. Eto... ja radim na na 6.9" u relativno sređenoj prostoriji i monitor mi svira već od 40Hz. Malo li je?

I još nešto... veće monitore uglavnom tjera i nešto jače pojačalo, tako da uglavnom traže i mnogo veću radnu snagu, a to u dugotrajnom radu može biti jako jako zamorno. Još ako se napravi neka "kompromisna varijanta" pa se nabaci hrskav visokotonac kao što je slučaj kod HS80, onda dole mulja i razlijeva, a gore bode u mali mozak. Ja ne znam kako bih danas radio nekoliko sati na tome!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by Rocket Roll » 11 Dec 2009, 07:31

Tiki the Boyler wrote:Bas od 8" je trom... veće monitore uglavnom tjera i nešto jače pojačalo...
Osim toga važi, ako je tako lakše razumeti, isto što i za gitarske / bas zvučnike: veći zvučnik izbacuje veće periode, pa je potrebno više se odaljiti od njega da bi bas frekvencije stigle da se razviju. Ako će se sedeti tako da su uši na pola metra od zvučnika, manji vufer ima prednost.
sirac-šunka wrote:E pa merak mi da moj monitor ima bas od 8 inča! :mrgreen:
Onda dobro :D

User avatar
The Mask AE
Posts: 477
Joined: 21 Feb 2008, 14:43
Location: Čačak
Contact:

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by The Mask AE » 11 Dec 2009, 08:47

Poznajem ljude koji imaju HS50M i koji su culi 80. Prvo sto su svi primetili je + na polju low i low-mid frekvencija.
Kako ocekujete da da 6.5 monitori izbace deep house subove (NIReaktor razliciti waveformovi) ili surove kikove hardstyle, hardtechno muzike koji namenski imaju sub frekvencije? Takodje mislim da je mnogo bolji izbor osmica jer sam basista.
Ja ne kupujem opremu gledajuci da li mi je u tom trenutku akusticki sredjena prostorija, vec prirodno tezim tome pa polako napredujem. Mislim ipak je ovo Srbija (Tiki-preskoci :P).
Razumem ja totalno koja je razlika izmedju ove dve firme i digidesign, genelec, dynaudio, adamaudio, jbl. Matematika je jasna samo mi je dzep plitak.
Malo smo otisli off... Pitanje je bilo samson ili yamaha.

PS1 Po vasoj teoriji u svetu nirfild studijskih monitora postoji 1/4 koja treba da bude na trzistu i 3/4 koje su glupe :) a to nije tako. Ukoliko se secate ni yamaha NS-10M nije bila top of d lajn zvucnik, ali ga koriste ljudi koji imaju dugogodisnje iskustvo i koji su pronasli tacnu referentnost iliti sta treba uraditi na tada solidnoj ns-10m da bi mix zvucao dobro allaround. Poenta teorije bi bila da na svakom monitoru koji je iole normalan mozes da uradis super mix. Samo treba da znas sta da radis. Uvo se prilagodi. Iz tog razloga ovi ludaci sevdah ne diraju tapco.

PS2 Studijske osmice su neophodna stvar nekim ljudima... Toliko neophodna da bi i pored 2x8" 2s1" uzeli i sub za 2.1 sistem jer dobijaju extended low range. Nije sva muzika sastavljena od 2x gitara, 1xbass, 1x bubanj i 1x pevaljka. Ili ce sad neko da se napravi pametniji od inzinjera zvuka pa da kaze kako je i sub losa stvar ili tako nesto.

Da ne duzimo. Pitanje, i ukoliko neko zeli da pogleda specifikacije i prozbori nesto go go go.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by Tiki the Boyler » 11 Dec 2009, 10:49

Eto i ja sam kao neki basista, pa mi jako smeta višak basova na studijskim monitorima...
I kad već spomenu NS10... valjda ti je jasno koliko one sa svojom kompresionom konstrukcijom mogu nisko da idu, a opet ih koriste za miks najnapucanije crnačke moodate sub bass produkcije... Skontaćeš već da pola zvuka bassa nije u basu, ali... to tom po tom.

Ali nebitno... Ako ti nešto znači... ja na HS80 ne mogu da radim jer je jako glupav "monitor". Rubicon kao što rekoh nisam slušao...

Kako god... samo ti piči i nek se nešto radi u zemlji Srbiji! :ziveli:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by Rocket Roll » 11 Dec 2009, 16:30

The Mask AE wrote:Kako ocekujete da da 6.5 monitori izbace deep house subove...
Skoro ništa nije u promeru vufera, pa da bude "ko ima veći". Kutija je ključna, a pozicija slušanja je presudna.

Može li kabinet sa četiri desetke da izbaci više basa nego kabinet sa jednom dvadesetdvojkom? Zvuči li isto kabinet sa dvadesetdvojkom kad stojiš ispred njega i kad si na tri metra od njega?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by sirac-šunka » 11 Dec 2009, 17:52

Izvinjavam se Ostoja, što sam doprineo udaljavanju od teme, ali ne bih mogao šta drugo da kažem. Od ovijem monitora jedino sam čuo za ove Yamahe da postoje, a ove Samson prvi put vidim, da budem iskren. Moj jedini doprinos bio bi da malo ukrasim temu slikama ^^ :
Image
Image

Vidim da se na Thomann-u cene dosta razlikuju. 566EUR za par Yamaha i svega 369 EUR za par Samsona. Ne znam koje si ti cene našo?
Ako su ovi Adam-i A7 33.814x2/95=711EUR i a obzirom da se kod nas stvari sa Thomann-a prodaju za nekih 20-30% više nego na istom, skupi pare za A7! :D I onda mi kaža da l valjaju :D






Nego samo još malkice da nastavim sa spamom... ipak...

Šta podrazumevate pod nearfield radom?
Ja koristim u nedostatku drugog alata, Wharfedale, stare hi fi-e proizvedene neke 76-e i sa osmicama su. Jesu trome, čak im je i membrana na dodir toliko utegnuta da bi magao bas da se svira na njima (šta sam svojevremeno i isprobao :D ). Otprilike su mi na udaljenosti od oko 1.2m i među sobom i od mojih ušiju. Kada se udaljim osetim dosta više basa pa tako redovno radim. Kad nešto čačkam u Nuendu, trudim se da preslušavam i sa opisane pozicije i sa najudaljenije tačke u sobi, koja je ima nekih 5x5m. Kakvi su moji uslovi rada?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Samson Rubicon R8A Vs. Yamaha HS80M

Post by Rocket Roll » 11 Dec 2009, 21:46

sirac-šunka wrote: Šta podrazumevate pod nearfield radom?
Koliko sam ja upoznat, to ide ovako nekako:

Nearfield = oko metar udaljenosti od slušaoca, recimo, postavljeni u sredini sobe tako da "ton sobe" ne utiče na njih. Pošto je slušalac blizu, ne moraju da se odvrću i soba neće "pevati".

Midfield = za akustički sređenije sobe, udaljeni oko dva metra od slušaoca.

Farfield = dizajnirani prema akustici sobe i često fiksirani u zidove. Skupa zabava, rezervisana za filmske studije i tome slično.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest