Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by toza » 24 Dec 2012, 22:39

Ok, za pocetak bih zeleo da nalgasim da ne zelim da ovde izbiju neki "flame wars" i slicno. Dakle, rasprave, svadje, netolerancija nisu dobrodosli.
Komentari nalik: "Eeee Proizvodjac A je tries' puta bolji nego ovaj Proizvodjac B jer ga koristi poznata licnost Petar Petrovic" su krajnje nepotrebni.

Nemamo svi mogucnost neogranicenog budzeta za kupovinu muzicke opreme.
Ako uzmemo u obzir da vecina nas nije medju tamo nekim "poznatim muzicarima" (cast izuzecima) i da povrh svega ne zaradjuje nesto od muzike vec se njom bavi zato sto to voli i zato sto to predstavlja neku vrstu hobija, sledi jedno pitanje vezano za nabavku opreme.

Izvinjivam se za malo duzi intro i obecavam da sad sledi pitanje teme.
Ono sto me konkretno interesuje su visenamenski mikrofoni, za snimanje u kucnim uslovima. Da se razumemo, ne govorim o snimanju za izdavanje profesionalnog albuma, vec o situaciji da zelite da snimite nesto (sa sto manje ulaganja), a da opet imate odredjen stepen fleksibilnosti da posle snimanja obradite taj signal, da ga malo "ulepsate" i da kao rezultat rada dobijete zadovoljavajuci i pristojan rezultat.

E sad, zackoljica je to sto imate ogranicen budzet! (Hah bas sam zao! :XD: )
Hajde da kazemo da na raspolaganju imate izmedju 50-100e.


Molim vas, drzite se forme koju sam koristio na primerima ispod kako ne bismo otisli u presiroku diskusiju:

1.Naziv mikrofona - Tip mikrofona
2. Mini opis
3. Okvirna cena
4. Slika
5. Opciono - Ako ste imali iskustvo sa ovim mikrofonom, molim vas da napisete nesto o tome ispod slike.


Naglasavam! Budzet je taj, ni evro vise (jer ako krenemo tim pravcem oticicemo u ono dobro poznato: "Eeeee imas onaj za 110e, ali bolji ti je onda onaj od 135e!" i tako u nedogled...).

Evo da ne ispadne da sam otvorio temu a da nisam nista predlozio, probijam led ovim opcijama:

Opcija #1

Behringer XM8500 - Dinamicki mikrofon
Mini opis: Vodi se kao klon Shure SM58. Prema testovima kazu da ima malo "jace" nize tonove, kao i visoke.
Cena: oko 25e
Image


Opcija #2

Audio Technica AT PRO 63 - Dinamicki mikrofon
Mini opis: Prema testovima se pokazao kao izdrzljiv mikrofon dobre konstrukcije.
Cena: oko 60e
Image


Opcija #3

Behringer C1 - Kondenzatorski mikrofon
+ Behringer Micromon MA400 fantom napajanje
Mini opis: Pokazao se na testovima kao dosta cist i jasan mikrofon "za te pare".
Cena: oko 75e zajedno (mikrofon 50e, pojacalo 25e)
Image
+
Image


Opcija #4

Behringer B5 - Kondenzatorski mikrofon
+ Behringer Micromon MA400 fantom napajanje
Mini opis: Trebalo bi da je ovo malo bolje varijanta u odnosu na prethodnu opciju (opciju #3 sa Behringer C1 mikrofonom).
Cena: oko 90-100e zajedno (mikrofon 70e, pojacalo 25e)
Image
+
Image

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by nebojsak » 24 Dec 2012, 22:45

Mislim da bi bilo bolje da čujemo šta je snimljeno tim mikrofonima, ko ih/ako ih ima, po mogućstvu direkt u zvučnik ili čemu su već namenjeni (ne webcamom). Ovako se može i guglati top X jeftinih majkova.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by toza » 24 Dec 2012, 22:50

Ima testova na Youtube-u i to sam gledao u HD formatu (i sa in-ear slusalicama)... :)

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Trooper » 25 Dec 2012, 00:15

Mozda da vidis sa nemanjom preko onog njegovog ortaka, AKG mikrofoni za oko 30-35e, kontam da ne moze da bude losije od behringera nikako. Mislim da je model koji je nemanjavelimirovic uzeo slican SM58 beta ili tako nesto

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by ssmc » 25 Dec 2012, 00:23

Trooper wrote:Mozda da vidis sa nemanjom preko onog njegovog ortaka, AKG mikrofoni za oko 30-35e, kontam da ne moze da bude losije od behringera nikako. Mislim da je model koji je nemanjavelimirovic uzeo slican SM58 beta ili tako nesto
Ogroman :1: za ovo

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by nebojsak » 25 Dec 2012, 00:23

Sad me opseti da sam zaboravio njemu da tražim da ga snimi direkt u jačalo (a hteo sam) ^^

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Dushan S » 25 Dec 2012, 02:21

toza wrote:
Nemamo svi mogucnost neogranicenog budzeta za kupovinu muzicke opreme.
Ako uzmemo u obzir da vecina nas nije medju tamo nekim "poznatim muzicarima" (cast izuzecima) i da povrh svega ne zaradjuje nesto od muzike vec se njom bavi zato sto to voli i zato sto to predstavlja neku vrstu hobija, sledi jedno pitanje vezano za nabavku opreme.
Tozo, jako bitno je u šta uključuješ taj majk. Jedan preamp će bolje raditi sa nekim mikrofonom nego drugi. Drugo, barataš sa cenovnim rangom mikrofona gde nekad postoje velike varijacije u kvalitetu od serije do serije ili čak i u okviru iste serije. Bilo bi dobro da možeš probati mikrofon pre nego što ga kupiš. Onda, bitno je koga ćeš snimati sa nekim mikrofonom. Muški glas, agresivniji, rok metal, za to može i dinamički, 58-ica i klonovi. Za ženski vokal, naročito neki nežniji, ili loše rep pevače kondenzatorski.
Onda, prostor u kom snimaš. Ako prostor pravi manje probleme sa akustikom, znači, (pretpostavlja se da nemaš sređen prostor za snimanje, o tome ni ne pričamo) ako je to stan sa višom tavanicom, nema mnogo predmeta u sobi, ima stakla, nema zavesa itd, onda dinamički, ili eventualno kondenzatorski sa malim promerom membrane. (mada takav kondenzatorski nije prvi izbor inače za vokal, dogodi se da nečijem vokalu jako leži, opet zavisi da li ti treba generalno ili samo za glas neke određene osobe) Ako ti je prostor sređeniji, ako imaš zavese, puno nameštaja i stvari ili imaš mogućnost da nekako izoluješ onoga ko peva, onda kondenzatorski već ima smisla.

Ako je iole ok prostor, ako ne znaš koga ćeš snimati, ako ti preamp nije previše našiljen, onda je verovatno za početnika sasvim u redu neki od ovih kondenzatorskih Behringera. Znam dosta ljudi koji su ih koristili sve dok nisu mogli da priušte nešto bolje i snimali prihvatljive snimke vokala. Ako je loš prostor a nekad imaš i žive svirke, ako ćeš snimati muške pevače, prištedi još malo para (a to ti kažem IAKO si rekao da ne bi proširio budžet) i kupi Šurku 85. Ne betu, običnu.

To ti je to.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Kristijan » 25 Dec 2012, 07:43

Прво, сложио бих се са Душаном, то бирање микрофона је врло компликована акција, и много зависи од тога ко ће углавном да буде сниман тим микрофоном. Мени је било далеко теже да нађем микрофон за мене него да нађем било који други комад опреме.

Микрофон који је Немања набавио је солидан избор за мале паре, међутим то је по неком мом искуству више неки микрофон за све и свашта, уживо се показао као бољи избор за озвучавање перкусија него као вокални микрофон. Отуда мислим да се онако фино показао код озвучавања појачала. У студијским условима вероватно може боље да шљака за вокал.

Кад смо већ код AKG микрофона, поменуо бих један други модел, AKG P5. Ево да видиш и чему се ради:

Image

http://www.akg.com/site/products/powers ... ge,EN.html

Овај микрофон користи певачица с којом радим, њега је одабрала јер није скуп (мислим око 60 или 70 евра) и зато што добро иде уз њен глас. Иначе је прилично обила ноге да испроба свакојаке микрофоне. То би требало да је варијанта када ти се допадају модели D5 или D7 а немаш пара за исте :)

Ја користим EV N/D 767 и врло сам задовољан, али мислим да је то микрофон само за мушки глас. Мислим да је некако сувише "детаљан" за женски глас, поменута певачица је пробала да га користи, и њен глас дође некако много груб преко тог микрофона. Међутим, за мушки глас, а посебно за мој глас, ја нисам нашао ништа што ми више одговара. Овај микрофон је 100 евра, и будући да мени певање није основна активност, нисам сматрао да ми треба ишта боље од овог микрофона и био сам сасвим у праву. По мени ради сасвим у рангу Shure Beta 58, а кошта осетно мање, и за нијансу боље шљака уз мој глас. Оно што проверено знам јесте да одлично шљака у студију за пратеће вокале сваке врсте, дакле за певање на одстојању. Негде сам нашао да га неки користе и за снимање бас бубња (?!?), али то нисам испробао. Некима та "детаљност" овог микрофона уме да смета уживо, али ја баш мислим да због тога може у студију да буде доста добар, и да уз мало играња с еквилајзером може да обави свакојаке задатке доста добро. Ево о чему се ради:

Image

http://www.electrovoice.com/product.php?id=85

Микрофон који сам више пута испробао и увек био прилично задовољан јесте Samson Q8. То би у принципу требало да је пандан Shure SM58, али за мање пара. Кад кажем да сам био прилично задовољан мислим на то да је овај микрофон онако неутралан, није нигде спектакуларан, али солидно покрива разне вокале. По томе је врло сличан свом узору, па сад види... Ја нисам никад био посебно одушевљен са Shure SM58, па ме ни овај микрофон не оставља без даха, али ради врло, врло солидно. Мислим да је ту негде око 70-75 евра. Ево о чему се ради:

Image

http://www.samsontech.com/samson/produc ... phones/q8/

Следећи који ми се чини као микрофон који би могао да послужи јесте Rode M1. Нисам више сигуран за цену, рецимо да је 90 евра. По мени је бистрији од Shure SM58, па сад види да ли ти то даје икакву прецизнију слику. Ево и њега:

Image

http://www.rodemic.com/mics/m1

Због свега што је Душан помињао, ја сам сада овде побројао само динамичке микрофоне, не бих се баш упустио у препоручивање кондензаторских микрофона будући да немам појма у каквом простору се снима, и све то редом. Надам се да је ово било корисно.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by toza » 25 Dec 2012, 08:49

Pre svega hvala svima za interesovanje i ucesce u ovoj temi i hvala vam na pomoci i savetima!

@Dusan/Kristijan

Hvala na opsirnim odgovorima i opcijama za druge mikrofone! Ovako, mikrofon bih uzeo za sebe i s obzirom da ni meni pevanje nije "broj 1" u muzici, zeleo bih da imam nesto
sa cime bih mogao da pokrijem vise upotreba. Dakle da mogu da snimim glas, a sa druge strane da mikrofon barem koliko-toliko moze pristojno da snimi akusticnu gitaru.
Koliko sam testova pogledao, vise mi je nego jasno da za taj cenovni rang tesko da ima modela koji bi mogli da pokriju u potpunosti obe upotrebe.

Trenutno snimam po principu Mikrofon->zvucna karta (Lexicon Alpha - eksterna BEZ fantoma). Iz tog razloga bih radije uzeo dinamicki mikrofon. Sa druge strane poslusao sam
ove Behringer-e i po mom nekom misljenju C1 ima tipa za 5-10% cistiji zvuk pri visokim tonovima u odnosu na sve ostale dinamicke u tom cenovnom rangu.

E sad, postoji dilema jer ako bih jurio neki kondenzatorski, za njega u startu 25e manje mogu da planiram zbog fantoma kog nemam, tako da mi izbor bas i nije sasvim sjajan (C1 ili B5),
dok ako uzimam dinamicki mogu malo vise da dam za sam mikrofon bez dodatnih troskova. Ako imate jos nekih predloga zaista bi mi znacilo, jer sam malo zaglavio sa traganjem...

Kristijane, hvala jos jednom na ponudjenim mikrofonima - detaljno cu ih pregledati (i nadam se naci neke usnimke :) )

Ono sto sam poslednje nasao je:

Shure SM48
Cena: oko 70e
Image

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Dushan S » 25 Dec 2012, 16:57

toza wrote: Hvala na opsirnim odgovorima i opcijama za druge mikrofone! Ovako, mikrofon bih uzeo za sebe i s obzirom da ni meni pevanje nije "broj 1" u muzici, zeleo bih da imam nesto
sa cime bih mogao da pokrijem vise upotreba. Dakle da mogu da snimim glas, a sa druge strane da mikrofon barem koliko-toliko moze pristojno da snimi akusticnu gitaru.
Koliko sam testova pogledao, vise mi je nego jasno da za taj cenovni rang tesko da ima modela koji bi mogli da pokriju u potpunosti obe upotrebe.

Trenutno snimam po principu Mikrofon->zvucna karta (Lexicon Alpha - eksterna BEZ fantoma). Iz tog razloga bih radije uzeo dinamicki mikrofon. Sa druge strane poslusao sam
ove Behringer-e i po mom nekom misljenju C1 ima tipa za 5-10% cistiji zvuk pri visokim tonovima u odnosu na sve ostale dinamicke u tom cenovnom rangu.

E sad, postoji dilema jer ako bih jurio neki kondenzatorski, za njega u startu 25e manje mogu da planiram zbog fantoma kog nemam, tako da mi izbor bas i nije sasvim sjajan (C1 ili B5),
dok ako uzimam dinamicki mogu malo vise da dam za sam mikrofon bez dodatnih troskova. Ako imate jos nekih predloga zaista bi mi znacilo, jer sam malo zaglavio sa traganjem...
Ako ćeš snimati i akustičnu gitaru, mislim da ti je kondenzatorski bolji izbor. Ako nemaš fantom, možeš ti izvesti posebno napajanje, ali mislim da ti je onda bolje rešenje da zalivadiš tog lexicona (koji ionako nije neki kvalitet, jel) i uzmeš nešto bolje od njega. Druga varijanta je da kupiš neki mali mikrofonski preamp.

Treba da razumeš šta ti daje koji mikrofon - sa dinamičkim nećeš dobiti detaljan, prezentan zvuk akustične gitare, ali naravno možeš da zabeležiš ideju.

U principu se ne slažem sa logikom "dao bih do 100e to mi je hobi" jer kao što verovatno znaš, odnos cena kvalitet nije linearna funkcija, a tu oko 100 - 150 eura dobijaš najviše za svaki uložen euro. Ja bih na tvom mestu razmislio da li čekam još neko vreme da skupim još sto dvesto eura, pa da zamenim audio karticu za neku koja ima ok konvertore i preamp, i uzmem neki polovan kondenzatorski mikroon iz oglasa. Taj C1 koji ti se sviđa je relativno ok na muškim vokalima. Najveći deo tih kineskih mikrofona je veštački našiljen negde gde je frekventno ono što doživljavamo kao "presence" da bi se stvorio lažan utisak da je mikrofon detaljan i jasan. Za muškarca je to ok, (kod ženskih vokala ume praviti cirkus) i verovatno ćeš biti zadovoljan tim Behringerom, sa tim što će de-esser postati tvoj omiljeni plugin.

Dakle ne mislim da se ovde radi o tome da ti se da što više različitih predloga po pitanju mikrofona već da ti budeš siguran kako ćeš ga upotrebljavati, i da li želiš i dalje da radiš sa tom leksikonovom karticom. Nije neka tajna da sa najveći deo tih jeftinih kineskih majkova pravi u samo dve tri fabrike, tako da nije mnogo bitno da razbijaš glavu ovaj ili onaj. Svi imaju slične jeftine komponente unutra.

Što se tiče upoređenja jeftinih majkova, low end theory deo gearslutz sajta ti je najbolje mesto da vidiš kako su ljudi bili zadovoljni kupovinom pojedinih budget mikrofona.

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by karton » 25 Dec 2012, 18:06

Odlična tema!
Treba mi savet:
Na gajbici gde sam nedavno preselio počeli smo da pravimo probe, formiramo nov bend. Trenutna postava je: el.bas gitara i klin el.gitara, oboje bocnuti u matori narandžasti Roland Bass Cube 60 + western akustara + pevanje(svo troje) na suvo...
Od opreme trenutno ovde imam i M Audio Fast Track Pro + laptop, pa sam kontao da snimam te džemove i kontam da možda uzmem neki stereo kondenzatorski mikrofon koji bi kupio sve, obzirom da smo razbacani po sobici levo-desno-krevet-patos-stolica...
Btw, imam jedan USA Shure SM57, koji bi mogao da ozvučava to bas pojačalo i zauzme jedan od dva ulaza na karti...
Ako neko ima neki dobar predlog za takav majk, bio bih mu zahvalan. Naravno, budžet 100e, možda malo gore...
Hvala.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by toza » 25 Dec 2012, 19:36

@Dushan S

Hvala na odgovoru!
Eh pazi, ne bih se slozio da je Lexicon blj kartica... Ruku na srce, usnimke koje trenutno dobijam sa njom su vise nego odlicni za njen cenovni rang,
a i kvalitet je po mom skromnom misljenju vise nego zadovoljavajuci za kucnu produkciju.

E sad, ima ona svojih mana - jedna je sto nema fantom na primer... No, da ne skrecem puno sa teme.
Poenta je da nema svrhe da prodajem nju, pa da kupujem drugu, pa da idem ceo krug ispocetka. Znas i sam da ako stavis nesto u oglase (bilo kakvu opremu),
ljudi ce ti samo nuditi zamene i to za nesto iz formalina. U prevodu prodaja iz tog razloga otpada.

Sto se tice kineskih mikrofona, nazalost sam svestan toga. Da budem iskren, testa radi sam uzeo jedan obican (naizgled lici na onaj AKG) mikrofon.
Upravo se radi o tome da su visoki prejaki i naizgled daju cistocu, ali kada se uradi konacni mix, zaista vidis da mikrofon daje neku hmmm "mrtvu" boju :lol:

Iz tog razloga se plasim ovih C1 i B5 mikrofona... Zvuce ok, mada se plasim tog "post effect-a" koji ce proizvesti...

Ok, da ne duzim previse. Vidim da polako, ali sigurno, naginjem ka nekom dinamickom mikrofonu. Prvenstvena upotreba ce biti vokali, a jednog dana kada se napravi neki veci budzet, jurice se nesto malo ozbiljnije! :)

Hvala jos jednom na diskusiji. Tema ostaje otvorena, tako da pliz kontinju... :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Kristijan » 25 Dec 2012, 19:46

Да, свакако за акустичну гитару нећеш да постигнеш много с динамичким микрофоном. Односно, ако снимаш с 2 микрофона, може 1 да буде динамички, али ако снимаш с једним то треба да буде кондензаторски микрофон.

Ову јефтинију Шурку нисам користио, немам појма какав је микрофон.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by toza » 25 Dec 2012, 21:33

Da da, upravo tako. Pazi, ja sam spomenuo akustičnu gitaru jer mi ona deluje kao instrument koji zahteva dobar mikrofon (ili više komada) da bi se lepo usnimila. Gledano iz te perspektive, ako može dobro da se ponaša sa gitarom, postoje velike šanse da isto tako lepo podnosi i glas. Ne znam da li su mi svi argumenti na mestu, tako da ako nisam u pravu molim vas da me ispravite.

Spomenuo sam gore Audio Technic-u. Da li je neko možda bio u prilici da proba njihove proizovde, jer zaista ne znam puno o ovoj firmi...

Kad smo kod AKG-a, u tu firmu imam dosta poverenja jer sam koristio njihovu opremu u više navrata.
Čini mi se da "koji god mikrofon/proizvod iz njihove ponude uzmeš, ne možeš napraviti grešku". :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Kristijan » 25 Dec 2012, 21:41

Кад смо већ код кондензаторског микрофона с којим може да се снима и акустични инструмент, AKG C1000 може да ради и без фантомског напајања, јер може у њега да се смести батерија. То је преко твог тренутног буџета, али не много преко.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest