Osnovni Studio

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Kju mixetu je pametnije uzeti

Poll ended at 10 Jan 2008, 17:11

Yamaha EMX5014C
1
25%
Yamaha MG166C-USB
3
75%
 
Total votes: 4

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Osnovni Studio

Post by Tiki the Boyler » 16 Jan 2008, 01:00

cale019 wrote:Hvala ti (marko_chupavi).
Ja sviram gitaru,i planiram da otvorim svoj studio i da budem producent.
Vlasnik studija i producent obično nisu ista osoba!

cale019 wrote:Znam da pravim dobro muziku.
To bi možda trebali da prosude drugi... :?

cale019 wrote:Studio planiram da napravim u jednu sobu 3.5m puta 4.5 metara.
U toliku sobu će ti stane možda režija. Studio vrlo teško!!!

cale019 wrote:Samo me zanjima shta treba od opreme, ali za hip-hop muziku i od chega da napravim gluvu sobu za snjimanje jer niko nema studio u mom gradu pa bih hteo da razvijem posao.
Zanjima me samo oprema koja treba i naravno koj software treba za komp i koj hardwere treba isto za komp???????
Za početak bi bilo dobro da kreneš od osnovnih pojmova.
Toplo preporučujem "Audio-tehniku za treći razred srednje elektro-tehničke škole" - možeš je za smiješne pare kupiti u svakoj knjižari koja prodaje školske udžbenike, a iz nje stvarno mnogo toga imaš za naučiti.

Mislim da si preskočio nekoliko stepenica. Drugarski savjet... pazi da se ne polomiš...


btw. Koliko godina imaš? Koliko dugo sviraš? Imaš li neko muzičko obrazovanje? U koju školu ideš (si išao)?

User avatar
Marko_chupavi
MF veteran
Posts: 152
Joined: 05 Apr 2007, 11:28

Re: Osnovni Studio

Post by Marko_chupavi » 16 Jan 2008, 10:50

slazem se sa Tiki-em i Fox-om...
Ako prelistas malo forum, videces da ljudi ovde stvarno pomazu jedni drugima...
Cool je sto zelis da otvoris studio, ali ti zaista treba iskustva... ako ugrabis priliku, guraj se po drugim studijima, gledaj (i slusaj) sta oni imaju od opreme, idi u muzicke radnje i maltretiraj ih da probas ovo, ono da cujes sta ti se vise svidja pa malo na net i forume da dobijes savete da li da kupis ovo ili ono pa onda kupis i tako... sve to isto za softvare... skini demo verzije sa neta, probaj ovaj, onaj pa vidi koji ti se svidja... pogledaj koje programe drugi koriste, pa vidi sta ti odgovara... ima puno toga ...
U toliku sobu mozes da stavis reziju i mozda da naguras neku "gluvu" kabinicu ge bi mogao vokale da snimas... za hip-hop ti verovatno nece trebati vise (bar za pocetak)...
Od opreme ti treba mikrofon, mikseta, racunar sa nekom pristojnom zvucnom kartom/interface-om (za ovu primenu najbolje je da imas 2 ekrana), monitori (ako imas kesha 2 para zbog a/b testa), kablovi, a ostalo je na tebi.. da li ces da pazaris hardverske efekte ili ces da guras vst (ili slicne)... ako mozes da priustis sebi i midi klavijaturu itd... svasta nesto razno ti treba... i od svega ti zavisi konacan proizvod... ako imas budjav mikrofon nemozes da snimis dobro, ako je zvucna integrisana nece to dobro da "interpretira", ako su ti losi monitori onda ces da lose cujes, pa ces "pogresno" (ako moze tako da se kaze) da podesis nivoe, ako ti kablovi krce znas vec sta ce da se desi...
i tako.. :)

P.S. ja nisam cuo ni jednu od ovih stvari da se reklamira da je dobra za hip-hop.... ono sto hocu da kazem, ako imas dobru opremu, nije bitno da li ces da radis hip-hip, heavy metal, narodnjake ili techno...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest