Kako da ozvucim klavir!!!

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Kako da ozvucim klavir!!!

Post by Reverse » 06 Aug 2007, 22:07

Posto veoma dugo sviram klavir, a ni jedna kompjuterska simulacija ne moze da pridje zvuku pravog klavira(bar po mom misljenju), dobro, nije toliki problem u zvuku koliko te simulacije ne mogu da proizvedu dinamiku koju prozivodi sviranje na pravom klaviru. E pa ovako, posto kuci imam klavir, imam Shur SM57, Shur SM58 i Audiotechik mikrofone, pa mi interesuje vase misljenje, kako i gde da postavim mikrofone. Otvori sam gornju i donju stranu klavira, da bih dobijo malo svetliji ton, posto inace ovaj klavir ima dubok i mracan ton(Burger&Jacobi). Od opreme raspolazem i sa mikseticom Behringer UB1002, znaci ja bih hteo da snimam na kompu pravi klavir...
Poz

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Funkomat » 06 Aug 2007, 22:27

Da bi rasporedio snimanje zvuka postavljaju se ovako:


Image

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 06 Aug 2007, 22:28

Dok sam radio kao mikroman/tonac stavljali smo jedan u desni "gornji" ugao (blize dirkama) i jedan u dno klavira (ili ti skroz nazad). E sad, bili smo i malo ograniceni kolicinom upotrebljivih mikrofona jbg... Kontam da bi trebao da stavis dva u te "gornje" uglove i jedan u "dno" . Treba ti i neki stalak da bi podesio rastojanje.Koliko da ga udaljis-priblizis ne mogu da ti kazem jer zavisi i od klavira, mikrofona a i same prostorije.
I koristili smo sennheiser 441 :D

Nadam se da bar malo pomaze...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Funkomat » 06 Aug 2007, 22:40

Nemas crtez ne verujem ti... :nixweiss:

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 07 Aug 2007, 20:37

Image

Ja bih to ovako nekako...

Soba nije velika nekih 3 sa 5 metara....

O rastojanju mikrofona i klavira?... pa to cu videti kada to sve prikljucim i probam...

Poz... i hvala....

P.S. Funkomat-e bas si vesht u Paint-u. :lol:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 17 Nov 2007, 01:25

I kakav je rezultat?

Uz dužno poštovanje... teško da će i prići nekom od novijih VSTi klavira.

IVANHC
Posts: 47
Joined: 11 Apr 2008, 12:44

Re: Kako da ozvucim klavir!!!

Post by IVANHC » 05 May 2008, 09:20

Uzmes 5 mikrofona i stavis u klavir.
sve to na jedan kanal ne vise.
i tako. :D

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re:

Post by goodlikesweeper » 05 May 2008, 11:22

Tiki the Boyler wrote:I kakav je rezultat?

Uz dužno poštovanje... teško da će i prići nekom od novijih VSTi klavira.
Neki VSTi plug in moze zvucati bolje od pravog klavira???????????????Ma nema sanse....NISTA ne moze da zvuci kao pravi klavir...sta bih dao da imam jedan... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Kako da ozvucim klavir!!!

Post by Tiki the Boyler » 05 May 2008, 15:55

Ako stojiš kraj njega - teško!
Ali ako želiš klavir u svojoj pjesmi - itekako!!!

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Kako da ozvucim klavir!!!

Post by Reverse » 05 May 2008, 15:55

@Godlike...
Da ni jedan ne moze zvuchati kao pravi klavir, ali je zato kvalitet snimka daleko daleko bolji nego ovo shto sam ja isprobavao, ipak su semplovi za te VSTi-e snimani u profesionalnom studiju... na to je mislio Tiki the Boyler

Znachi rezultat snimanja klavira u sobi je srednje zalostan :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Kako da ozvucim klavir!!!

Post by goodlikesweeper » 05 May 2008, 18:28

Aha,to vec ima smisla.Znam da sam slusao neke profi muzicare kako sviraju klavir presete na strava klavijaturama(Dream Theater npr.) i svidelo mi se,ali kad sam gledao na TV-u neki koncert i cuo klavir,raspametio sam se!A bogami i poceo da se smejem.Toliko dobre i skupe klavijature pa NI BLIZU!!!Ali da,sto se snimanja tice,to vec ima smisla... :)

User avatar
Baba Roga
Posts: 6
Joined: 04 Apr 2009, 11:46
Location: Tamo gde se najbolje cuje...

Re: Kako da ozvucim klavir!!!

Post by Baba Roga » 04 Apr 2009, 13:33

Pitanje nije dobro postavljeno... tj nije definisano kojom opremom raspolazes i koji je instrument u pitanju... kao ni koja vrsta muzike... i koji akusticki prostor,,,
Solo klavir se snima bez gornje rezonantne ploce, koriscenjem 4 mikrofona i ambience mikrofona ispod klavira... Koriste se dve koincidentna para za dobijanje dve XY stereofonske skije koje su normalno u fazi... toj slici se dodaje ambience...
Vrlo kompleksno pitanje, na koje nije lako odgovoriti, makar ne bez pisanija od nekoliko dsetina strana...
Preko 30 godina sam snimao klavire na razlicitim mestima i svaki je projekat bio dijametralno razlicit...

Normalno o mikrofonima nema ni govora Neumann U87 ili vrlo skupi Brüel & Kjær mikrofoni/sonde...

Ako imas pitanja, slobodno... 8)

Ujedno Vas sve pozdravljam...

User avatar
Zlo
Posts: 403
Joined: 11 Apr 2008, 02:19

Re: Kako da ozvucim klavir!!!

Post by Zlo » 04 Apr 2009, 13:42

Baba Roga wrote:Pitanje nije dobro postavljeno... tj nije definisano kojom opremom raspolazes i koji je instrument u pitanju... kao ni koja vrsta muzike... i koji akusticki prostor,,,
Ujedno Vas sve pozdravljam...
E pa ovako, posto kuci imam klavir, imam Shur SM57, Shur SM58 i Audiotechik mikrofone, pa mi interesuje vase misljenje, kako i gde da postavim mikrofone. Otvori sam gornju i donju stranu klavira, da bih dobijo malo svetliji ton, posto inace ovaj klavir ima dubok i mracan ton(Burger&Jacobi). Od opreme raspolazem i sa mikseticom Behringer UB1002, znaci ja bih hteo da snimam na kompu pravi klavir...
:ziveli:

User avatar
Baba Roga
Posts: 6
Joined: 04 Apr 2009, 11:46
Location: Tamo gde se najbolje cuje...

Re: Kako da ozvucim klavir!!!

Post by Baba Roga » 05 Apr 2009, 17:04

Ok... izvini ako sam bio malo ostriji...
Evo ovako...
Posto je u pitanju pianino marke "Burger&Jacobi", a pianinobilokoi za snimanje u postojecim akusticnoim uslovima, potrebno ti je da odozgo (...jedini kompletni zvucni izvor...) snimis zvuk sa udaljenosti od 30 cm sa dva kondenzatorska mikrofona u XY stereogoniji tako da su im membrane u osi..
http://en.wikipedia.org/wiki/Stereophonic_sound
dok ces druga dva bilo koja, mogu i oni koje si pomenuo, postaviti levo i desno od stolice pod horizontalnim uglom od 45 stepeni prema sredini...
Prvi par mikrofona XY stereofonije pan. max L i max R, a drugi par koga posmatramo kao ambience pair polulevo i poludesno na zvucnoj slici...
Prvi par je dominantan a zvuk drugog para mikrofona se dozira...
Filterska grupa koja je na tom mixeru siromasna koristi se za korekciju. Pokusaj bez dodavanja visokih, sa secenim niskim tonovima pa onda postepeno dodaj visoke dok ne dobijes to sto trazis...
U principu, dosta zahtevno, sa neizvesnim ishodom, ali izazov...
Zelim ti uspeh...

User avatar
Zlo
Posts: 403
Joined: 11 Apr 2008, 02:19

Re: Kako da ozvucim klavir!!!

Post by Zlo » 05 Apr 2009, 18:41

Ma nemam ja veze sa klavirom i nema potrebe za izvinjavanjem.Samo sam ukazao na to da je covek pobrojao osnovne stvari jos u prvom postu.
Pitao je kako da najbolje ozvuci to sto ima time sto ima.

Samo mi malo bode oci kad profesionalci ili ljudi koji imaju dovoljno para da uloze u svoj hobi ,sta god covek pita i navede svoj budzet,zavrte sumnjicavo glavom i kazu nesto u fazonu :,, Ne moze to tako!Za to ti treba XY oprema koja kosta XXXX novaca i drugacije ne valja"

Ok,ali nisu svi profi i trude se da uz pomoc stapa i kanapa priuste sebi neko bez mnogo potrosenih para(koje vecina nas i nema previse).
Vas/tvoj drugi post je pravi odgovor :bow:

Naravno nista zlonamerno nisam mislio u prethodnom postu.Zato i stoji onaj drugarski smile - :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest