Neka pocetnicka pitanja...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Neka pocetnicka pitanja...

Post by toza » 02 Sep 2006, 20:24

Poz svima narode!

"Imam 3 problema, a prvo cu 2."
(kako me nervira ta reklama)

Salim se, evo ovako, zanima me sledece.
Za neki javni nastup sta je potrebno od onih cuda
(tipa mixete, syntiji...)?
Mislim, prvenstveno me zanima sta od tih stvari komp
moze da zameni?
E da, i ako neko zna(a pretpostavljam da znate),
da li otprilike moze da mi objasni
kako sve to funkcionise(mislim barem u grubim crtama)?
I da naglasim, pitanje je vezano vise za
elektronsku muziku(techno, trance...).
Unapred hvala!!!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 02 Sep 2006, 23:35

A sta bi ti radio na tom javnom nastupu? Nista nisi rekao. Ajde ovako: izadjes ti na scenu sa namerom da... i da pritom... a onda mi mozemo da kazemo: e onda ti treba sledece...

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 03 Sep 2006, 00:32

Iskreno mislio sam globalno(ja sam daleko od javnih nastupa).
Svrljao sam po net-u i gledao razlicite videe sa techno-trance
nastupima i pazljivo sam gledao sta koriste od opreme itd..pa
me je zato zaintrigiralo da li ti je uopste sve to potrebno za
takav neki nastup i kako sve funkcionise(mislim jel moe da se
izbudzi nesto na kompu da to zameni). Na to sam mislio.
Bilo bi mi od velike pomoci da mi neko kaze barem neke osnove
tip cemu sluzi mixeta, cemu mixer...
E sad nije da bas nisam totalno neinformisan, pogledah
nesto o mixetama i prema mojim shvatanjima to mu dodje
"spravica" za dj-ovanje(sa njom prave prelazi izmedju
pesama i slicne stvarchice).
Mixer takodje neka "spravica" s tim sto ona ima efekte.
Valjda tako nesto.
Ako sam lupetao gluposti i bulaznio
izvinjavam se, ali kao svaki pocetnik moram
nesto i da naucim...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 03 Sep 2006, 01:20

Pa mixeta i mixer su iste stvari.
Na njoj imas reglere (fadere) , ekvilajzere, auxe, ulaze , izlaze...
Efekti su externi i preko auxa ih "dodajes".
E sad, pojma nemam sta koriste dj-evi mozda imaju nesto "ugradjeno", ja sam seljak covek i radio sam na "obicnim" mixetama.A odavno sam izgubio interesovanje za to pa sad ne bi da se pravim pametan jer sigurno da ima nesto sto ne znam.
Nisam upucen u nove trendove i tehnologije (Ali, buducnost svetska, svetski trendovi, tehnologije..to vise nije u trulim fabrikama i propalim preduzecima...:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ko zna odakle je ovo?:mrgreen: )

Sto se programa tice cuo sam neke price za Ableton live , kao to koristi ne-znam-ni-ja-ko, pa vidi da li ti to treba: http://www.ableton.com/

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 03 Sep 2006, 14:15

Da znam za Ableton, probao sam ga i nije los program,
ali za tako nesto ti u sustini treba Ableton Live 5(ne znam
mozda si na njega mislio).
Kazes radio si na mixetama.
Moje pitanje za tebe, a moze i za druge, je sledece:
Da li to radi na ovom principu? :D
Imas, recimo, 4 kanala na mixeti.
Na 1. kanal pustis ritam da pici, ok?
Na 2., recimo pustis synthije, ok?
Na 3. su ti neki specijalni efekti,
a na 4. recimo neka druga pesma?
Iz ovog iznad sledi primer:
Uz pomoc mixete ti palis (pojacavas) i gasis (utisavas) te
kanale. Recimo 1. kanal ti je stalno upaljen za ritam, na 2.
svira melodija, i ti sad odjednom pustis na 3. kanalu neke efekte
(istovremeno drugi kanal utisas), na 2. kanalu spremis melodiju
i onda njega postepeno pojacavas i tako se "igras" u nedogled.
Jesam li u pravu :?:

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 03 Sep 2006, 14:33

Da, tako je :) . Tome sluzi mixeta :) . Samo sto se tih efekata tice ne znam da li mislis na cudne zvukove koje pustas sa kompa, cd-a, ploce(onda je to samo jos jedan kanal)... ili na delay, echo, ovo-ono kroz koje pustas nesto. Ako je ovo drugo onda ide preko auxa.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 03 Sep 2006, 14:48

Super, za efekte je onda lako. Hvala! :D
I jos nesto oko mixeta, zaboravih da te pitam.
Da li ti onda treba vise zvucnih kartica?
Tipa jedna kartica po kanalu ili kako to ide?

E da, nasao sam u skymusic-u(ne reklamiram)
neke mixete-zapravo pise "analogne miksete"
(tacnije model Tapco mix 100),
da li to radi taj posao ili mi treba nesto drugo :?:
http://www.skymusic.co.yu/prodaja/studi ... page2.html

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 03 Sep 2006, 15:05

Dakle ovako...

To što si ti rekao da na 1. kanalu pustiš ritam, na 2. melodiju,.... to je svakako moguće... teoretski. Ako malo bolje razmisliš, ako tako želiš da radiš, trebaće ti izvora zvuka onoliko koliko hoćeš kanala da upotrebljavaš a onda još treba sve to i da "uklopiš" tj. da namestiš da sve radi na isti beat i istom brzinom. Pretpostavljam da baš nisi toliko iskusan DJ da bi mogao da radiš sa 4 gramofona ili još gore sa 4 kompa.

Zato lepo za početak BATALI mixer i to SKROZ!

Uzmeš lepo Propellerheads Reason i potrošiš godinu dana da naučiš da radiš u njemu. Sa njim ćeš raditi live-act tj. pravićeš muziku on the fly (na licu mesta). Ni ne pokušavaj sa njim da mixuješ već gotove pesme jer je totalno idiotski i nepraktično. Reason ti je zapravo sekvencer (i to čak jako dobar). Na njemu imaš "virtuelni" mixer sa nekih 12 kanala (mrzi me sada da otvaram i da gledam) na koje možeš kačiti različite (opet virtuelne) uređaje (sintetizatore zvuka, semplere,...) i sve to propuštati kroz masu (takođe virtuelnih) efekata.

Zašto sam rekao da batališ mixer?

Iz prostog razloga zato što ti sa kompa imaš najjednostavniji dvolinijski (stereo) izlazni signal koji možeš direktno da gurneš u PA (razglas) i... vozi miško. Imaš cijelu stvar (što bi reko Čola).

E sad, ako hoćeš da radiš sa gotovim mp3 pesmama preporučujem ti DSS DJ (ne, nema nikakve veze sa strankom DSS) koji je vrlo transparentan, ne zahteva snažnu mašinu i sve radi u realnom vremenu vrlo fluentno. Ima mogućnost (koja radi skoro savršeno) da sam pronalazi BPM pesme i automatski ga usklađuje sa narednom ili prethodnom pesmom ako ti tako želiš. U suštini taj program simulira double-deck. Možeš da radiš sve isto kao i da radiš sa vinilima (scratch, loop points, pitch up/down,...) a ima i par cool efekata koje možeš da prevučeš u pojedinim momentima preko pesme (ti efekti su BAŠ oni koji ti trebaju za techno). Takođe ima i trostepeni frequency-cut (kill-freq) što ti može dobro doći ako recimo sa jednog decka hoćeš da vučeš bass liniju a sa drugog melodiju i visoke tonove. Isto možeš da radiš i EQ crossfade kao i običan (globalni) crossfade. Podržava i rad sa dve zvučne kartice tako da ako imaš dva komada možeš jednu da koristiš za monitoring i mixanje sledeće pesme dok ti na main kartici (onoj koja ide u PA) ide prethodna pesma.

Sve ovo slično radi i PC DJ Red (ili Silver) s tim što (iako bolje izgleda) je dosta jadniji od ovoga i nema toliko opcija.

Ostale fancy looking programe poput Atomix virtual DJ ili eJay ti preporučujem da zaboraviš pošto osim dobrog izgleda teško da mogu da urade nešto ozbiljnije.

Svakako ne mogu a da ne spomenem fenomelani NI Traktor s tim što je on poprilično skup i zahteva više resursa na kompu a nije baš toliko bolji od DSS DJ-a.

Radio sam gomilu žurki koristeći DSS DJ i paralelno sa njim Reason (zahteva malo praxe da bi se koristilo oba u isto vreme) i mogu reći da je svaki put bilo fantastično. Stabilnost oba programa je na zavidnom nivou (6 sati DJinga bez ijednog "pucketanja" a kamoli zapucavanja programa ili kompa) tako da je to za svaku preporuku.

Eto... nadam se da sam ti pomogao.

P.S.: imaj u vidu kada navežbaš svoj mix i odvažiš se da odeš u neki klub da pitaš da radiš žurku, da ćeš naleteti na "drvlje i kamenje" hard-core DJeva koji rade samo i isključivo sa vinilima pošto oni otprilike ne da ne shvataju ozbiljno nego čak MRZE i smešno im je kad neko radi set na compu.

Toliko od mene.
Ajd uzdravlje i javi kad budeš radio neku žurku da vidimo šta si to navežbao.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 03 Sep 2006, 15:49

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Fox, odlichan, sedi 5.

Eh, sad. Sto se tice Dj-ovanja nisam bas nesto u tom fazonu-
mislim ako pod DJ-ovanjem smatras mesanje vec gotovih
necijih pesama.
Ajd sad malo i ja. Sto se tice programa(sekvencera) koristim
FL6 i poprilicno sam zadovoljan s njim. Ima zilion opcija,
a znam da ga koristim i tek kako dobro! Znam i za Reason,
(probao sam i njega)ali mi on deluje komplikovano do bola.
Znam da ces reci da je FL6 shit i da Reason ima bolji i kvalitetniji
zvuk, ali jbga ja navik'o na Fruity pa to ti je. Cuso sam za ove
DJ programchice sto si nabrojao, ali ih nisam probao. Jedini
DJ program koji sam probao je The Hot Mix-MC.
Spomenuo si rad sa dve zvuchne karte. Zanima me kako
treba da se ispovezuju da bi funkcionisale po principu:
muzika se cuje na zvucnicima, a ti na slusalicama komponujes
nesto drugo, a zatim to, sto si iskomponovao, saljes na zvuchnike.
Pretpostavljam da to ne moze da se uradi sa jednom zvucnom
kartom(nema logike).
Za P.S. si sigurno u pravu!!! Pogotovo za "drvlje i kamenje"!
Hvala :D

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 03 Sep 2006, 16:05

Ima načina da se radi i sa jednom zvučnom kartom ali ako ima 4 mono (dva stereo) analogna linijska izlaza. To se ranije moglo sretati na starijim generacijama Creative Live! kartica (ja još uvek imam jednu takvu). Neki programi poput PCDJ Red (ili Silver) imaju mogućnost "raspodele" signala. Zapravo renderuje stereo zvuk u mono a potom daje potpuno identičan signal i na levi i na desni kanal pa onda jedan kanal vučeš u PA a drugi na sluške. U tom slučaju mogu da rade i kao dva nezavisna kanala što znači da jedan koristiš za monitoring i dubbing a drugi za main-out pa iako potiču sa jednog stereo izlaza ti ustvari imaš dva nezavisna kanala ali MONO.

Što se tiče komplikovanosti Reasona, skroz si u pravu samo kada jednom naučiš njegovu "logiku razmišljanja" dalje ti je sve lako a onda sky is the limit. Meni se najviše dopalo to što mogu sam i ručno da rutiram "kablove" na njemu (otvoriš ga pa pritisneš TAB taster i biće ti jasno o čemu govorim) obzirom da sam ranije dosta radio na analognim spravama. Za početak ti je najbolje da pročitaš fenomenalan UserGuide (još ni za jedan program nisam video tako detaljan user guide) i da skontaš šta za šta služi a onda počni da kombinuješ sve to.
Ako dovoljno "zagrizeš" shvatićeš posle izvesnog vremena da je beskrajno mučno, dosadno i dugo koristiti MatrixPattern Sequencer da bi "nakucao" neku melodijsku liniju pa će ti se ukazati potreba za MIDI klavijaturom. U tom slučaju ti je svakako moja preporuka da umesto mixera (koji ti, realno gledano uopšte ne treba) pazariš lepo neku sitnu MIDI klavijaturu. Može se naći to i za male novce (proporcionalno nekom manjem mixeru).

Eto toliko.

Ako te još štogod zanima slobodno pitaj.

Ajd uzdravlje!

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 03 Sep 2006, 22:17

U pravu si za midi kontroler!
Pozdrav i hvala svima na pomoci!!!! :D :D :D

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 03 Sep 2006, 23:26

Nema na čemu i nadamo se da smo ti ako ništa drugo a ono makar pomogli da se izložiš nepotrebnim troškovima...

Uzdravlje!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest