Studio i oprema

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
Strat08
Posts: 261
Joined: 29 Jan 2009, 21:09

Studio i oprema

Post by Strat08 » 14 May 2010, 21:48

Pozdrav svima,
Ovako, imam u planu da pravim svoj studio u kuci, konkretno u mojoj sobi bi bile komponente, a u spaj'zu gluva soba :D Ali pre svega, zelim da se konsultujem sa ljudima koji poznaju ovaj posao sta mi treba od opreme. Studio bi koristio za snimanje boljih demo snimaka, recimo, celom gradu, tj. svim rok i hip hop bendovima, jer tako nesto nema u gradu, a ni u blizini.
Od opreme, koliko sam se raspitao, za pocetak mi treba dobar mikrofon za vokale, dobra mikseta i dobar audio interfejs, tj. zvučna karta. Sve ostalo je bitno, ali zanemarljivo u odnosu na ove tri komponente. Računar ne računam, jer imam dobru mašinu, samo mu treba ubaciti dodatne ram memorije, al' to je najmanji problem..... Na miksetu sam planirao potrositi 450 evra i imam ovo u planu:

http://www.musiccentar.com/i-478/soundc ... procesorom

Pa me zanima vaša iskustva sa ovom miksetom, ili sličnom, ako neko ima iskustva....

Sto se tice mikrofona, kod hip hopera sam se raspitao i kazu da je odnos cena - kvalitet za snimanje vokala ovaj najbolji:

http://www.artistsystems.net/mex/artikal.php?art=2777#

I cena bi mi odgovarala, 150 - 160 eura, ne mogu da dam vise za mikrofon :?

I zadnje je, ali nikako nebitno, je zvucna kartica, planirao sam da uzmem ovo:

http://www.artistsystems.net/mex/artika ... 1&art=2119

Ali ako treba nekako cu skrpiti i 200 eura za zvucnu karticu, ako je ova nedovoljno dobra....

To je to, za početak, ostalu opremu cu naknadno da uzimam, i vremenom, jer sam planirao dati za ove tri komponente 750 evra, a to ipak nije malo novca...

Dakle pucajte, o ovome trenutno diskutujte, dajte predloge, a ako ovo sve zaživi, postavicu slike ovde na forumu mog studija, a ova tema bi trebala da zivi bar godinu dana, jer mi je to neki rok za završavanje opremanja studija, za početak kupujem ove tri komponente, do kraja ispitnog roka, tj početak jula, zatim pravim gluvu sobu, a za ostalo otom - potom..... Hvala svima na utrošenom vremenu, ozbiljan sam u vezi ove ideje, pa vas molim da mi pomognete koliko je u vašoj moći...... :)

P.S. Molim da ne zanemarite cinjenicu da mi ne trebaju vrhunske stvari na početku, dovoljna je solidna oprema, ne krš, ali za početak je dovoljna solidna. Znam ja da je XXX kartica bolja od XXY, ali XXY je 150 evra, a XXX 400 evra, i ja bih voleo imati XXX, ali zelje su jedno, a realnost drugo :wink:

:ziveli:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Studio i oprema

Post by sirac-šunka » 14 May 2010, 22:34

Mikseta Soundcraft jeste dobra, i sasvim solidna i u studijskim uslovima, ali ti u ovoj prilici stvarno nije neophodna. Mikrofon, a i sve ostalo što budeš snimao možeš da bodeš direkt u tog Line 6-a! Muzičari kupuju miksetu i za potrebe studija u dva slučaja: 1) Kada im ista mikseta odgovara i za žive svirke ili, 2) Kada snimaju višekanalno, bubnjeve npr., pa kupe miks sa posebnim autputima po kanalu i onda svaki kanal u višekanalnu "karticu"...
Tebi to ovde, rekao bih ne treba. Bolje dodaj još jedno 50-100 evra pa kupi makar prosečne studijske monitore, to ti je mnoooogooooo potrebnije, jer ćeš uz bilo koju drugu varijantu da budeš "slep" u svom budućem snimačko-produkcijskom radu.

Irinej
Posts: 26
Joined: 11 Oct 2009, 16:54

Re: Studio i oprema

Post by Irinej » 14 May 2010, 22:54

I mozda bi bilo bolje da kupis line 6 ux2 umjesto ux1 jer ux1 nema fantomsko napajanje koje je potrebno za kondenzatorske mikrofone kao sto je Rode NT1-A.

User avatar
Strat08
Posts: 261
Joined: 29 Jan 2009, 21:09

Re: Studio i oprema

Post by Strat08 » 14 May 2010, 22:56

Aha, razumeo sam, mikseta nije potrebna, mada mi to nije jasno, studio, a nema miksetu :D Skapirao sam sta si mi hteo reci, ali mi malo neobično da radim studio bez miksete :D Mada si potpuno u pravu, sto se tice snimanja, mozda ipak neka mikseta sa 4 mikrofonska ulaza, ako htednem da snimam nesto vise od jedne komponente odjednom? Reci mi, sta preporucujes od monitora? Nesto mi je puno dati vise od 200 evra za monitore, al ako su toliko presudni u radu, onda ok....

User avatar
Strat08
Posts: 261
Joined: 29 Jan 2009, 21:09

Re: Studio i oprema

Post by Strat08 » 14 May 2010, 22:59

Pa nije mi problem izdvojiti pare za tu zvucnu, posto,eto, miks mi nije neophodan :D

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Studio i oprema

Post by nenadnenad » 14 May 2010, 23:19

izolacija gluve sobe? :mrgreen:
Izolacija sobe za probe, za bendove?
Jel si siguran da se nece buniti komsije ili ukucani?

User avatar
Strat08
Posts: 261
Joined: 29 Jan 2009, 21:09

Re: Studio i oprema

Post by Strat08 » 14 May 2010, 23:31

U špaiz mi ne moze stati čitav bend :mrgreen: Snimanje bi teklo individualno, instrument po instrument ili eventualno basista i gitarista zajedno, bubanj bih "otkucao", prihvatljivo je, s obzirom koliko bih imao muke sa likovima koji ne sviraju uz metronom i s obzirom na današnje programe, koji nude iole kvalitetna rešenja... Pa ovdje gdje zivim nemam mnogo komšija, a kontam kad se napravi gluva soba da je zvuk koji izlazi van nje zanemarljiv.... I necu pojacavati pojacalo na 10 sati, kad je dovoljno na 2 sata, eventualno 3 :D Ali da ne odlazimo daleko od teme....

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Studio i oprema

Post by nenadnenad » 14 May 2010, 23:34

Pa dobro, ako nemas bubnjeve i ako nemas prostor za probe onda nemas problema sa bukom.
Gitaristi, basisti, vokalu itd. se moze dati na slusalice zvuk ako ces im bojati zvuk preko kompa

User avatar
Strat08
Posts: 261
Joined: 29 Jan 2009, 21:09

Re: Studio i oprema

Post by Strat08 » 14 May 2010, 23:44

Pa da, nemoj da me plasis :mrgreen: Tako sam i planirao, sluške i udri! :metal:
Znači, prema predlogu jednog od članova, miksetu treba da izostavim, jer mi je nepotrebna, poštujem, ali ipak mislim da cu nabaviti miksetu u svakom slučaju, ali mi nije primarna, dakle uzimam je na kraju, ako ostane para i ako budem uzimao uzecu neku tipa:

http://www.musiccentar.com/i-3280/sound ... fx-mikseta

Zbog vise mikrofonskih ulaza, ako zatrebaju....

Drugi predlog je od člana foruma je:

http://www.artistsystems.net/mex/artikal.php?art=2120

Ovo uvazavam i verovatno cu ovu karticu i uzeti, sem ako ne bude prituzbi na njenu efikasnost :roll:

I zadnji predlog su monitori ali nisam dobio odgovor koje? :?

Niti imam predstavu koje cu uzeti, za pocetak cu guglati i izneti neki predlog, sem ako se neko u medjuvremenu ne javi :)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Studio i oprema

Post by sirac-šunka » 14 May 2010, 23:46

Irinej wrote:I mozda bi bilo bolje da kupis line 6 ux2 umjesto ux1 jer ux1 nema fantomsko napajanje koje je potrebno za kondenzatorske mikrofone kao sto je Rode NT1-A.
Da, ne mogu da verujem, stvarno nema fantoma... kakav propust!

Nema veze... U tom slučaju bih pre preporučio M-Audio Fast Track Pro:
Image
http://www.thomann.de/gb/maudio_fast_track_pro.htm
Strat08 wrote:Aha, razumeo sam, mikseta nije potrebna, mada mi to nije jasno, studio, a nema miksetu :D Skapirao sam sta si mi hteo reci, ali mi malo neobično da radim studio bez miksete :D
Zbog toga što smo godinama navikli da razne sobe čiji stanari kupe miksete zovemo odmah studijima. Čak i kada bi želeo da snimaš više kanala istovremeno (što je u principu potrebno jedino ako planiraš da snimaš bubnjeve live), bilo bi ti važnije da kupiš višekanalnu karticu, tj. audio interfejs sa mikrofonskim preampima.
Strat08 wrote:mozda ipak neka mikseta sa 4 mikrofonska ulaza, ako htednem da snimam nesto vise od jedne komponente odjednom?
Ako bi snimao četiri mikrofona istovremeno, onda bi ti bila potrebna i kartica koja ima četiri inputa i koja radi sa ASIO drajverom 4x2 ili 4x4, što omogućava simultano snimanje četiri izvora zvuka posebno u svakom kanalu. Ako si siguran da će ti to trebati, onda opet, bolje pazari karticu sa više kanala, nešto npr. ovako:
http://www.thomann.de/gb/maudio_fast_track_ultra.htm
ili još više:
http://www.thomann.de/gb/tascam_us1641.htm
http://www.thomann.de/gb/maudio_fast_track_ultra_8r.htm
I tako opet dolazimo do toga da ti nije neophodna mikseta. Ako bi ti jednom i postala potrebna (ako doneseš takav zaključak posle nekog vremena provedenog u svom studiju) onda ti onaj soundcraft ne završava poso. Treba ti miks koji ima poseban post eq izlaz za svaki kanal.
O monitorima smo dosta pričali na drugim temama, probaj da nađeš da se ne ponavljamo i ovde. Generalno za nekih 500-inak evara može da se kupi Krk, Tapco, ESI, M-Auido, Edirol, Samson, Alesis i Yamaha...


EDIT:
Strat08 wrote:mislim da cu nabaviti miksetu u svakom slučaju, ali mi nije primarna, dakle uzimam je na kraju, ako ostane para i ako budem uzimao uzecu neku tipa:

http://www.musiccentar.com/i-3280/sound ... fx-mikseta

Zbog vise mikrofonskih ulaza, ako zatrebaju....
Ovom miksetom bi mogao da snimaš četiri mikrofona, ali će njihovi signali potom biti smiksani u dva kanala (stereo je l') na izlazu miksa i opet ti to ništa ne znači. Ako bi pak iskombinovao sa ovim M-audio Fast Track Pro interfejsom, onda bi mogao da snimiš 4 mikrofona istovremeno, ali preko miksa samo dva i druga dva preko kartice. Što nas opet dovodi do zaključka da je pratktičnije da uzmeš Fast Track Ultra koji ima 4 mikrofonska preampa i snima četiri kanala simultano i ne moraš da se maješ ako povezivanja i uključivanja miksete u ceo sistem. Da ne bude zabune, ima miks svoje mesto u studiju, ali ako je u pitanju miks koji je namenski napravljen da bude vrhunski alat specijalno za studijo u kome se pre svega snimaju ozbiljne stvari i to na više kanala.
S druge strane, ako nastupaš sa bendom s vremena na vreme, onda pazari miks za žive svirke pa ga ka po potrebi uključuj i za snimanje... Naravno kad ti dođu klijenti uključi ga u svakom slučaj nek svetli... da lepo izgleda... ^^
Last edited by sirac-šunka on 15 May 2010, 00:02, edited 1 time in total.

User avatar
Strat08
Posts: 261
Joined: 29 Jan 2009, 21:09

Re: Studio i oprema

Post by Strat08 » 15 May 2010, 00:00

sirac-šunka wrote: Nema veze... U tom slučaju bih pre preporučio M-Audio Fast Track Pro:
http://www.thomann.de/gb/maudio_fast_track_pro.htm
U cemu je razlika u odnosu na LINE6 TonePort UX2 ? Jel nesto drasticno, ili su nijanse u pitanju? (Jer se u ceni razlikuju pofino, kod nas je 220 evra, koliko sam uspeo da proverim)
sirac-šunka wrote: Zbog toga što smo godinama navikli da razne sobe čiji stanari kupe miksete zovemo odmah studijima. Čak i kada bi želeo da snimaš više kanala istovremeno (što je u principu potrebno jedino ako planiraš da snimaš bubnjeve live), bilo bi ti važnije da kupiš višekanalnu karticu, tj. audio interfejs sa mikrofonskim preampima.


OK, razumeo....
sirac-šunka wrote: Ako bi snimao četiri mikrofona istovremeno, onda bi ti bila potrebna i kartica koja ima četiri inputa i koja radi sa ASIO drajverom 4x2 ili 4x4, što omogućava simultano snimanje četiri izvora zvuka posebno u svakom kanalu.


Jel mozes da mi pojasnis, nije mi bas najasnija forma spajanja miksa i zvučne kartice, mislio sam da se spaja banana kablom kao npr. gitara-pedala-pojacalo, al iz ovog mi se cini da nije tako, jer sam mislio da je kartica tu samo zbog kvaliteta prenjetog zvuka ( ne racunajuci mikrofon etc., pricam o karticama), a da je mikseta ta koja odredjuje broj kanala za snimanje.
sirac-šunka wrote: O monitorima smo dosta pričali na drugim temama, probaj da nađeš da se ne ponavljamo i ovde. Generalno za nekih 500-inak evara može da se kupi Krk, Tapco, ESI, M-Auido, Edirol, Samson, Alesis i Yamaha...
OK, potrazicu, mada mi je 500 eura velika cifra da izdvojim za monitore, jer nisam planirao...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Studio i oprema

Post by sirac-šunka » 15 May 2010, 00:05

Kad oduzmeš ovih 450 EUR od miksa, dodaš još 50tak e voila! :ziveli:

Veruj mi to bi ti bio mnooogooo bolje potrošen novac i mnogo će ti se više isplatiti bolji monitoring nego mikseta koja će više da stoji nego da ima neku bitnu funkciju...
sirac-šunka wrote: Ako bi snimao četiri mikrofona istovremeno, onda bi ti bila potrebna i kartica koja ima četiri inputa i koja radi sa ASIO drajverom 4x2 ili 4x4, što omogućava simultano snimanje četiri izvora zvuka posebno u svakom kanalu.


Jel mozes da mi pojasnis, nije mi bas najasnija forma spajanja miksa i zvučne kartice, mislio sam da se spaja banana kablom kao npr. gitara-pedala-pojacalo, al iz ovog mi se cini da nije tako, jer sam mislio da je kartica tu samo zbog kvaliteta prenjetog zvuka ( ne racunajuci mikrofon etc., pricam o karticama), a da je mikseta ta koja odredjuje broj kanala za snimanje.
Pa nije baš tako. Onoliko izvora zvuka koliko želiš da snimiš, toliko moraš da "dopremiš" do snimača, tj. do kartice, u ovom slučaju. Miksete najčešće imaju dva linijska izlaza, levi i desni, koji se potom povezuju na dva ulaza snagaša i tako se ozvučavaju žive svirke.
Za snimanje preko miksa ćeš ta dva izlaza, levi i desni da dopremiš do dva linijska ulaza na kartici, bilo o kojoj smo ovde pričali. Što znači da ćeš na kraju da snimiš dva kanalu u Cubase-u, npr. i to opet taj levi i desni koji ti je stigo iz miksa. Tj. mikseta je smiksala sva četiri mikrofonska signala u dva i ti si ih tako zabeležio na svom hard disku. Sa aspekta dalje produkcije ovo je gotovo u potpunosti beskorisno... Možeš da kupiš i miks sa 16 kanala, ali opet ćeš da imaš dva snimljena kanala preko tog miksa. Osim ako nemaš poseban autput po svakom kanalu i onda jednim gitarskim kablom dopremiš taj autput do inputa na kartici i tako za svaki kanal koji nameravaš da snimaš simultano...
Ne znam kako bolje da objasnima, ako opet ne valja, pitaj...

User avatar
Strat08
Posts: 261
Joined: 29 Jan 2009, 21:09

Re: Studio i oprema

Post by Strat08 » 15 May 2010, 00:37

sirac-šunka wrote: Kad oduzmeš ovih 450 EUR od miksa, dodaš još 50tak e voila! :ziveli:
Jesi mislio 500 eura na par ili na jedan :mrgreen:
.
sirac-šunka wrote: Za snimanje preko miksa ćeš ta dva izlaza, levi i desni.......etc........etc....etc...
Razumeo :bravo:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Studio i oprema

Post by sirac-šunka » 15 May 2010, 00:55

Strat08 wrote: Jesi mislio 500 eura na par ili na jedan :mrgreen:
Da.
Strat08 wrote:
sirac-šunka wrote: Za snimanje preko miksa ćeš ta dva izlaza, levi i desni.......etc........etc....etc...
Razumeo :bravo:
:ziveli:

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Studio i oprema

Post by Шмајсер » 15 May 2010, 01:38

sirac-šunka wrote:
Strat08 wrote: Jesi mislio 500 eura na par ili na jedan :mrgreen:
Da.
:D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest