Mikrofon i preamp

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Mikrofon i preamp

Post by KnightOfDoom » 25 Jun 2010, 02:49

Nadam se da ce mi neko pomoci da iz ove gomile izaberem ono sto bi mi najbolje sluzilo, ili uputi na nesto sto nisam naveo kao mogucnost. Na zalost kod nas je skoro nemoguce probati nesto u prodavnicama a ja nista od ovoga nisam ni video uzivo a ne probao :) Imam srecu da koristim odlicne mikrofone (md441, 421, matore neumanne e i sl.) ali nemam srecu da imam toliko para da ih kupim, a i bilo bi glupo uzeti ih za ono sto ce verovatno ispasti samo kucna zajebancija sa mojom "muzikom" (bar sam realan :) ). Dakle

Treba mi dinamicki mikrofon za snimanje vokala (dranje, uglavnom) i eventualno pojacala ili neke akusticne varijante. Posto bi bilo za kucnu upotrebu i ne planiram da nosim mikrofon po probama i svirkama , problemi koje isti donose me ne brinu previse. Ono sto sam video na netu i nadam se da zaista ima da se kupi kod nas je: BeyerDynamic TG-X 58, Audio-Technica PRO 63 i Sennheiser E815 (ali me buni njegova niska cena, ili je zesce los ili su se zajebali sa cenom) , mozda i E835 ili neki od boljih...mada su i cene "bolje"...
Vec cujem neke kako kazu sm58 ili nesto slicno ali bih zamolio da se drzimo ovog cenovnog ranga :) Hteo sam makar iz zezanja da uzmem behringer xm8500 samo ga nema nigde vise. Imaju neke 1800, tri komada... kontam da kutija u kojoj dolaze vredi vise od njih.

Oko preampa mislim da sam resio dilemu, samo trebam da vidim gde ima i posto je. Tu ce verovatno da me obraduju jer je sigurno skuplje nego sto se nadam, gledajuci cene na thomannu. Ali ajde da ih navedem, da vidim jel sam se zajebao:
- Behringer ultragainovi su odma ispali
- Art MP za njima.
- M-audio audio buddy mi stvara potpunu paranoju sa onim ulazima koji nisu zasrafljeni za kutiju vec proviruju iz rupa, jedva se drzeci zalemljeni za plocicu.
- PreSonus TubePre me iritira nedostatkom on/off dugmeta i svojim radom na 16V. A BlueTube bas i nije jeftin.
- Studio Projects VTB-1 se takodje gasi samo iz stekera i cena bi bila kao ovaj na koji je izbor pao, a to je:
- M-audio DMP3.

E sad, postoje dve varijante... Jel ima motori i novi ili ima jedan te isti ali drugacije boje?!
http://images.miretail.com/products/opt ... 589394.jpg
http://www.drumza.com/images/MAudioDMP3 ... Preamp.jpg

E pa tako, ko je procitao hvala unapred za odgovore :)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mikrofon i preamp

Post by sirac-šunka » 25 Jun 2010, 11:30

Ja sam pročitao. Molim i drugi put.
Nije mi samo jasno koji ti je to cenovni rang za mik, ako sam dobro izguglao ovaj BeyerDynamic je oko 100 USD: http://www.performanceaudio.com/cgi/pro ... s_id=18279
A za te pare ima i kondenzatorski AT2020:
http://pro-audio.musiciansfriend.com/pr ... sku=270620
ili AT2010 ako ne želiš da se bakćeš sa pop filterom, stalkom i sl. potrebštinama...
http://pro-audio.musiciansfriend.com/pr ... sku=270384
Izvini ako nisam provalio zašto ti je potreban baš dinamički mikrofon za kućno snimanje, kad već nećeš da ga nosaš po probama, a uzimaš i preamp koji ima phantom power... Ako nisi želeo kondenzatorski samo zbog kasnije potrebe za pratećom opremom, možda je fino rešenje ovaj AT2010 (u principu je isti ko AT2020 samo mož se drži i u ruci). Imao sam priliku da ga koristim par meseci, zadesio se jedan komad kod mene, sasvim je ok.

Inače kada su jeftini dinamički mikrofoni u pitanju, ja sam nešto tipovao na Audio Technica Pro31:
Image
Trebalo bi da se pojavi u jednoj našoj radnji, po mojoj proceni ne bi trebalo da košta više od 40 evra, a uz to dolazi još i sa kablom... Ovaj pro 63 koji si naveo, trebalo bi da je sličan dil... Ispada da ima baš velik izbor u cenovnom rangu do 50 EUR, pitanje koje su tu razlike u kvalitetu uopšte... Što bi rekao Tiki, ako uzimaš jeftino, onda uzmi bar najjeftinije...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Mikrofon i preamp

Post by KnightOfDoom » 26 Jun 2010, 00:57

I meni je to bas trip, da li za te pare ima neke bitne razlike. TG-X 58 (citajuci po netu) moze tu i tamo da parira SM58, ali isto se pricalo za behringer XM5800.

Kad vec uzimam preamp glupo je da uzmem bez fantoma, ako sad ne treba mozda zatreba kasnije. Nisam ni jedan kondenzatorski video za "male pare", osim toga tu je i potreba za pop filterom pa sam odustao od njih. TG-X 58 je oko 7000, ovaj AT2010 je preko 10000. Mada ga nisam primetio do sada, hvala sto si ga pomenuo kao opciju.Jel si snimao mozda nesto sa njim pa da sibnes neki link ako nije problem?

Edit///

Nasao sam i neke semplove i reviewe... Pa recimo da bi dao pare za AT2010 :) Ali ajde da sacekam da se neko jos javi sa iskustvima, i za ovaj preamp me zanima.

Hvala

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Mikrofon i preamp

Post by Rocket Roll » 26 Jun 2010, 08:27

KnightOfDoom wrote: E sad, postoje dve varijante... Jel ima matori i novi ili ima jedan te isti ali drugacije boje?!
Nikad nisam uspeo da saznam ima li razlike "ispod haube". Ali ono što znam je da je DMP3 teško naći kod nas. Kada sam ga, pre godinu dana, jurio, odgovor je na svim mestima bio "imali smo ga, ali to je bilo davno". Od tada sam ga viđao samo na oglasima.

Kad se ima u vidu da (u idealnom slučaju) preamp treba da bude duplo skuplji od mikrofona, brzo se ispostavi da je ponuda kod nas nikakva: nema dovoljno "srednje klase". Tri su opcije:

1) Najjeftinije što pristojno završava posao - malecka mikseta ili mikseta sa fantomom (može da se nađe lepih starih modela po oglasima) ili Behringer MIC200 UltraGain (lepo radi ako se koristi samo kao pojačavač, bez paljenja voicinga, a i začudo je lepo urađen iznutra, rastavio sam jedan)
2) All-in-one rešenje kakvi su Zoom H2 ili Zoom H4 - sjajni snimači sa odličnim mikrofonima, uz opciju priključivanja eksternih (plus mogućnosti da se snimaju probe, zvuk na lokaciji itd.)
3) Jednostavnija ili ozbiljnija samogradnja (ja sam odavno započeo Green Mic Pre, jednom ću ga i završiti).

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mikrofon i preamp

Post by sirac-šunka » 26 Jun 2010, 11:50

KnightOfDoom wrote:I meni je to bas trip, da li za te pare ima neke bitne razlike. TG-X 58 (citajuci po netu) moze tu i tamo da parira SM58, ali isto se pricalo za behringer XM5800.

Kad vec uzimam preamp glupo je da uzmem bez fantoma, ako sad ne treba mozda zatreba kasnije. Nisam ni jedan kondenzatorski video za "male pare", osim toga tu je i potreba za pop filterom pa sam odustao od njih. TG-X 58 je oko 7000, ovaj AT2010 je preko 10000. Mada ga nisam primetio do sada, hvala sto si ga pomenuo kao opciju.Jel si snimao mozda nesto sa njim pa da sibnes neki link ako nije problem?
Nisam na žalost ništa snimao sa AT2010, isprobao sam ga sa dva muška vokala i jednom sam na probi ozvučio trubu sa prigušivačem. Za snimanje redovno koristim Rode NT1 i vrlo sam zadovoljan. Dobio sam ga u kompletu sa shock mount-om, kablom, windsheild-om i čaropom koja dolazi preko mikrofona i to je u momentu kupovine ovde koštalo mnogo manje nego bilo gde u svetu (negde oko 150evra).
Što se tiče AT2010, rekao bih da su uspeli to što tvrde, da naprave ručni mikrofon koji će da ima taj neki studijski šmek i preciznost, a da može da se koristi u live aplikacijama... U principu bi trebalo da košta isto koiko i AT2020, a AT2020 sam video i po ceni od 90 evra u jednoj većoj našoj radnji. Ne znam ko je prva ruka za Audio Technica mikrofone kod nas, na oficijelnom sajtu sam našao neko mesto na Paliću, ima i broj mob. i mail, pa možda nije loše i to da se proveri. Bilo bi lepo ako mož nešto jeftinje... :)
Što se tiče ostalih mikrofona sa liste, lepo bi bilo da BeyerDynamic TG-X 58 radi kao SM58 (onaj dobri stari SM58), voleo bih kada bi bilo nekoga na forumu da to može da potvrdi. A Audio-Technica PRO 63 da li bi ti baš u potpunosti završio poso s obzirom da je instrumentalni, a ne vokalni mikrofon...? Čuo sam silne pohvale za SM57 u ozvučavanju vokala, ali ne bih baš rekao da je pravilo da će svaki instrumentalni mikrofon dobro da radi i kao vokalni... A pored toga trebalo bi da košta tek malkice jeftinije od BeyerDynamic TG-X 58, pa bih ja ovaj mikrofon prvog izbacio sa liste.
Za Sennheiser E815 nisam čuo ništa posebno osim da ga pazare sitni tezgaroši na početku karijere, pošto nemaju kinte za SM58, a lože se i na Sennheiser.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Mikrofon i preamp

Post by Tiki the Boyler » 26 Jun 2010, 18:10

Nemam vremena za puno priče, pa će se moj prilog temi za sada svesti na sledeće: Kupi SM57!

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Mikrofon i preamp

Post by KnightOfDoom » 27 Jun 2010, 00:09

Ako je Roll u pravu za DMP3 onda se situacija drasticno menja. Moracu da okrenem nekoliko prodavnica u ponedeljak, ako nema tog preampa necu nista ni da kupujem... :(

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Mikrofon i preamp

Post by Rocket Roll » 27 Jun 2010, 07:59

DMP3 je sjajna stvar, btw. Svira kao da košta trostruko više.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Mikrofon i preamp

Post by KnightOfDoom » 28 Jun 2010, 23:58

Nema DMP3 nigde...
Izgleda da ima Audio Buddy i Studio Projects VTB-1. Ako sam dobro zapamtio spomenut mi je i SM Pro Audio TC01. Nisam zapamtio oznaku, ali taj koliko vidim jedini ima opticki kompresor koji je gospodin prodavac spominjao. Aj sad... :) Jel pametno uzimati nesto od ovoga, i sta?

Za mikrofon MOZDA imam neku varijantu za MD421, videcemo.

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Mikrofon i preamp

Post by cccira » 29 Jun 2010, 00:05

Ako ti je jedina zamerka za VTB-1 to sto nema on/off switch baci pogled na ovo:
http://bounav.free.fr/wp/?p=264

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Mikrofon i preamp

Post by zolideathmetal » 29 Jun 2010, 09:26

Preamp za male pare :D
Image
Phantom, hi i lo Z i oblik koji god zelis :P

Da i ja kazem nesto pametno, snimao sam sa SM57, trenutno sa Sennheiser E865. Razlika je primetna vise u ceni nego u zvuku. Naravno E865 je bolji, ali je 3x skuplji.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Mikrofon i preamp

Post by Tiki the Boyler » 29 Jun 2010, 09:58

zolideathmetal wrote:Da i ja kazem nesto pametno, snimao sam sa SM57, trenutno sa Sennheiser E865. Razlika je primetna vise u ceni nego u zvuku. Naravno E865 je bolji, ali je 3x skuplji.
Bolji za šta?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Mikrofon i preamp

Post by Rocket Roll » 29 Jun 2010, 12:00

KnightOfDoom wrote: Izgleda da ima Audio Buddy i Studio Projects VTB-1.
Mislim da nema neke osetne razlike između ta dva preampa i Behringerovog Ultragaina: neutralni su ako se koriste neutralno i to je to. Završavaju posao, nisu ni napravljeni za nešto više (posebnu boju tona, ultra-HiFi ili šta već).

Ako se dobro sećam, AudioBuddy ima neki problem sa fantomom? Ne isporučuje punih 48V, beše tako nešto?
KnightOfDoom wrote:...SM Pro Audio TC01. Nisam zapamtio oznaku, ali taj koliko vidim jedini ima opticki kompresor koji je gospodin prodavac spominjao.
Izgleda lepo na papiru :nixweiss:

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Mikrofon i preamp

Post by KnightOfDoom » 29 Jun 2010, 14:43

@ cccira
Ma lakse mi je da gasim produzni kabl nogom nego da budzim tako. Neverovatno mi je da mu nisu stavili on/off.

@ Zoli
Aj' daj link do toga, to je neki diy? Kako sljaka? Mada ja trenutno nemam vremena ni do prodavnice da odem a ne da se bakcem sa lemljenjem :)

@ Roll
I ja imam razne misli ali ni jedan preamp nisam probao, nadao sam se da je bar Tiki bio u kontaktu sa nekim posto ih verovatno ima u prodavnici.
Za TC01 ima najmanje revjua, to malo sto ima je uglavnom pozitivno.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Mikrofon i preamp

Post by Tiki the Boyler » 30 Jun 2010, 14:30

Ajoj... sve to ti je priča bez kraja... teško se ne zajebati u toj cjenovnoj klasi, a opet... šta god da uzmeš za info će ti biti dovoljno a za ozbiljan rad premalo. Tako da... mislim da nema potrebe puno mudrovati.
Reci mi... koji audio interfejs iliti zvučnu kartu imaš?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest