Limiter dbx 166 XL?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Limiter dbx 166 XL?

Post by djmilenko » 29 Nov 2007, 09:37

Mozda sam i omasio forum,ali...
Interesuje me da li neko ima iskustva sa kompresorima/limiterima?
Imam problem sa podesavanjem ovog limitera,da li postoji neko idealno podesavanje i sl.?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Nov 2007, 10:09

(Čisto da se razumemo, u pitanju je ->ovo<-).

Image

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 29 Nov 2007, 10:12

Bas to.

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 29 Nov 2007, 10:32

Greska,nije ovo.
Mislim da je ovo da li novija ili starija verzija od onog koji ja imam...
Ovaj moj ima par dodatnih dugmica,i na lijevoj strani je bijelom bojom napisano dbx...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Nov 2007, 11:51

Dobro, nije presudan konkretan model, nego opšte karakteristike. Ja se nisam susretao sa konkretno tim limiterom, ali neka generalna uputstva za rad sa njim su slična, recimo, uputstvima za rad sa dobrim kompresorima na miks-pultovima.

Signal prvo ide u gate/ expander, kojom možeš da skineš šum, ako ga imaš u signalu - savetujem da je ne pališ ako baš i nemaš problema sa šumom.

Sidechaining je komplikovana funkcija vezana za studijski i radio rad - možeš da u kompresor uvedeš neki drugi signal (bubanj, glas, bilo šta) i da taj drugi signal aktivira kompresor... To je, recimo, ono kada radijski spiker progovori, a muzika se stišava čim on progovori.

Compressor threshold je nivo na kojem će se kompresor aktivirati. +20 decibela znači da kompresor hvata samo najjače dinamičke peakove, a niže od toga znači da kompresor brže kreće da "zgušnjava" signal (tj. da radi svoj posao). Podešavanje ti zavisi od toga šta hoćeš da radiš.

OverEasy dugme ti isključuje "hard knee" - kompresor reaguje "nežnije", tj. signal se doima prirodnijim.

Ratio kompresora ide od 1:1 do limitinga - u limitingu kompresor "zakucava" signal na granicu koju si mu postavio: ma šta mu poslao na ulaz, decibelaža na izlazu neće preći jedan određen postavljen nivo. U tom modu kompresor može da radi najagresivnije.

"Attack" i "Release" imaš na svakom kompresoru - gitarskim, softverskim... Brz "Attack" znači da će kompresor jako brzo početi da radi na signalu, a brz "Release" znači da će kompresor brzo vratiti signal na decibelski nivo neizmenjenog signala. Lakše je to nacrtati nego objasniti... Brz "Attack" i brz "Release" - signal može da počne da distorzira (što može da bude cool efekat). Brz "Attack" i spor "Release" - najtipičniji seting, kompresor svojski "pegla" signal i dinamički ga ujednačuje. Spor "Attack" i spor "Release" - signal dinamički "pliva", približava ti se i udaljuje kroz zvučno polje, kao da lebdi ili skakuće na trampolini.

U uputstvu, koje možeš da skineš sa homepagea (gore imaš link, ona narandžasta slovca u mom prvom postu) imaš neke osnovne postavke - za gitaru, za bas, za glas, za bubnjeve, za žive nastupe, za sidechaining, za limiting, za de-essing, za dodavanje sustaina, za radio poslove... Sve piše.

Opak komad hardvera, ukratko rečeno... Kol'ko si ga platio, i gde, ako smem da pitam?

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 29 Nov 2007, 12:12

Za kratko si mi jako puno pomogao!
Imam vec njegovo objasnjenje sa home page,ali je na engleskom,a to mi je problem...
Inace,limiter je u radiju,vec par godina,tako da cijena nemam pojma kolika je...
Ako imas jos nekih detaljnijih objasnjenja,pisi...
Hvala!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Nov 2007, 12:27

Aha, ajde onda navedi jednu-dve-tri konkretne situacije (upotrebe) za koje ti treba pomoć, pa da vidim šta uputstvo kaže i da ti to prevedem.

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 29 Nov 2007, 12:31

Interesuje me ovo podesavanje za prikljucivanje studijskog mikrofona na limiter?
Tesko je rucno podesiti reglerom nivo muzike i voditeljskog glasa,ustvari bude oscilacija...

Ako mozes prevedi mi komplet ovaj deo?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Nov 2007, 12:59

"Peglanje" neravnina u mikrofonskom signalu

Neravnine (varijacije) u mikrofonskom signalu nastaju kada vokalist/ govornik menja razdaljinu između sebe i mikrofona, ili kada se dinamika njegovog glasa menja u zavisnosti od njegovog notnog opsega (hoće da kaže - više note se pevaju tiše jer su bliže granici pevačevog glasa).

Uključite "OverEasy" mod (pritisnuti "OverEasy" dugme), "Attack" podesite na sredinu (ni prebrz, ni prespor) i postavite relativno spor "Release" (recimo, malo preko "podneva"). "Ratio" kompresije postavite na srednju vrednost - 4:1. Umesto podešavanja "Attacka" i "Releasea", možete i da uključite "Auto" mod.

"Threshold" podesite tako da "Gain Reduction" indikator pokazuje od 6 do 10 decibela redukcije. Ako signal i sada suviše varira (tj. ako još uvek nije dovoljno "ispeglan"), podignite "Ratio" još više (tj. još bliže "beskonačnom:1" ratiu).

Ako su basovi prekompresovani (i zbog toga glas zvuči "pretanko"), pritisnite "Contour" dugme tako da kompresor propušta basove neizmenjene.
Last edited by Rocket Roll on 29 Nov 2007, 13:03, edited 1 time in total.

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 29 Nov 2007, 13:03

Ok i za ovo,ali nismo se razumili!
Interesuje me opcija Sidechaining.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Nov 2007, 13:44

Imaš više ponuđenih sidechaining scenarija:

1) tipičan gating (Keyed Gating),

2) gating koji uključuju samo određene frekvencije (Frequency-Sensitive Gating), i

3) kompresija koju ukjučuju samo određene frekvencije (Frequency-Weighted Compression - Sidechain Application).

Opcije 2) i 3) zahtevaju da u lancu sa kompresorom bude vezan i (hardverski ili softverski) ekvilajzer, koji iz konačnog zbira signala izbacuje određene frekvencije. Ako to nemate vezano u studiju, onda je najbolje da koristiš opciju 1), običan gating.

U uputstvu je opcija 1) objašnjena na primeru bas gitare, a to ti baš i ne pomaže, rekao bih...

Evo kako ćeš: u normalan ulaz kompresora ide muzika/ radio program, a u "Sidechain" input ide mikrofon/ spiker. (Stručan izraz za ovo je "ducking", čisto da spomenem.) Sam kompresor podešavaš tako da uglavnom stišava signal, bez da ga mnogo menja - nisam sto posto siguran kako, ali bih se na tvom mestu prosto igrao sa spravicom dok sve ne bude kako hoću. Najbitnije je - mikrofon u "Sidechain" input, ostatak programa direktno kroz kompresor.

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 29 Nov 2007, 14:24

Hvala puno!
Imam nekih nedoumica,ali nema veze...
Povezao sam izlaz reglera na kome je mikrofon na sideschaining ulaz,i imam utisak da se nista ne desava...Mozda je fora u "cackanju mecke"?
Ali,provjericu to narednih dana...Trenutno,zavrseno za danas...
Jos jednom,hvala!
P.S.Kazu mi uci engleski,trebace ti,a ja... :D

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 29 Nov 2007, 14:51

Ipak,
Winamp ima u sebi ekvilajzer,to znaci da bi se i ove druge opcije mogle izvesti?
Ako ti nije problem,znam da u opciji za sidechaining ima neko objasnjenje za kablove,ovaj ovdje,ovaj ondje,kako se to moze izvesti,da mi i to prevedes,i dizem ti spomenik za zivota?!
Pozdrav!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Nov 2007, 18:53

"Sidechain" ima svoje dugme za uključivanje, kako vidim - ne zaboravi da ga pritisneš. Glup savet, ali poneki put najgluplja sitnica ume da pravi frku.

Sledeće, stavi "Ratio" na neku jaču kompresiju (4:1 i veću), ali NE nadoknađuj decibele "Output Gain"-om. Kada kompresor "zvizne" signal i smanji mu gain, definitivno ćeš čuti da radi. Preostaje samo da se igraš sa "Thresholdom" - nađi tačku na kojoj sve radi najbolje.

A uputstvo za povezivanje "Sidechain" inputa je specijalizovano - obrađuje neka komplikovanija povezivanja... No, prevešću da vidiš:

Korišćenje "Sidechain" ulaza

"Sidechain" ulaz može da se koristi tako da kontroliše kompresor ili ekspander/ gate funkciju kompresora drugim audio-signalom (tj. različitim signalom od onog koji ide u "Audio" input). Drugi signal može da dolazi u kompresor iz nekog drugog audio-izvora, ili naprimer ekvilajzera. Uobičajene "sidechain" upotrebe uključuju tipičan gating (Keyed Gating), gating koji uključuju samo određene frekvencije (Frequency-Sensitive Gating), ili kompresija koju ukjučuju samo određene frekvencije (Frequency-Weighted Compression - Sidechain Application). Neke od tih upotreba mogu da zahtevaju poseban način povezivanja kablovima.

Na primer, da biste podesili vaš 166XL za gating određenih frekvencija ili kompresiju određenih frekvencija, morate da da na input ekvilajzera pošaljete isti signal koji šaljete i u "Audio" input vašeg 166XL-a, i da onda pošaljete output ("izlaz") ekvilajzera u "Sidechain" ulaz vašeg 166XL-a, kako se vidi na slici 3 u uputstvu:

Image

Kako da pošaljete isti signal na input vašeg 166XL-a i na ekvilajzer u isto vreme?

1) Koristite "Send - Return" vezu: "Send" pošaljite na ulaz ekvilajzera, "Return" vežite na izlaz ekvilajzera.

2) Koristite "Ipsilon - kabl" (Y-kabl, kabl sa jednom "bananom" na jednom i dve "banane" na drugom kraju). Njime "pocepajte" signal i pošaljite ga u isto vreme u vaš 166XL i na ekvilajzer.

3) Pošaljite signal na samo jedan od "Input" ulaza vašeg 166XL-a, a onda iskoristite onaj drugi "Input" vašeg kompresora da iz njega signal pošaljete ekvilajzeru. Kako? Na primer, vi normalno šaljete audio signal na "banana-ulaze" kompresora. U tom slučaju, signal možete da preuzmete sa XLR (iliti Canona, iliti mikrofonskog) ulaza u kompresor. Važi i obrnuto.

4) Ako audio-izvor sa kojeg šaljete signal u kompresor može sam da "cepa" signal, iskoristite to - pošaljite isti signal sa dva "Outputa" - jednom na vaš kompresor, drugi put na ekvilajzer. (Na primer, neki sintisajzeri mogu da šalju isti signal na dva svoja različita izlaza, miksete imaju više izlaza, i tako dalje).

=============

Ako se ne snađeš sa njim, a ti uvek možeš meni da ga pošalješ. :D Nije da baš umirem bez hardverskog rack kompresora, ali volim dobru opremu!
Last edited by Rocket Roll on 30 Nov 2007, 06:43, edited 1 time in total.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 29 Nov 2007, 23:38

dbx 166XL nije nikakvo čudo tehnike!
U pitanju je klasični dvokanalni live kompresor (prvenstveno kompresor - teško da mu je limiting primarna namjena, jer u visokim stepenima kompresije čujno izobličava zvučnu sliku); i teško da ga se može svrstati baš u studijsku opremu...

RR je dosta lijepo objasnio neke stvari... (mada ste sidechain toliko zakomplikovali da se ne zna đe gonite :) )
Ja sam malo pogubio živce pa mi se neda pisati nadugačko i naširoko.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest