Limiter dbx 166 XL?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 30 Nov 2007, 06:45

A jesu ga zakomplikovali u uputstvu... Čuo sam da i Rolandova uputstva umeju da budu takva: kao da su ih pisali asocijalni inženjeri koji mrze celo čovečanstvo.

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 30 Nov 2007, 09:30

Nesto ipak ne stima...
Imam sa miksete 2 izlaza ustekana u 2 ulaza na limiter.Sad sam ustekao 2 izlaza sa mikrofonskog izlaza u Sidechain.I ipak se ne desava da mi to funkcionise kako sam ocekivao...
Da ne treba sata dodatno petljati sa kablovima?
A plus,nemam dugme za ukljucenje Sidechain...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 30 Nov 2007, 09:49

Šta je mikrofonski IZLAZ???

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 30 Nov 2007, 09:56

Ja sam objasnio kako bi to trebalo da funkcionise,po meni...A da sam bas strucan ne bih ni bio na ovom forumu... :)
Ako treba direktno prikljuciti mikrofon,onda mi to otvara mnoga,mnoga druga tehnicka pitanja...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 30 Nov 2007, 12:45

Pa nije presudno da li je direktno - čist signal sa mikrofona u "Sidechain" (ali čist, "nepomešan" ni sa čim), muzika/ program u "Input", a u etar samo ono što izađe iz "Outputa" kompresora, ništa drugo.

Ne mogu i glas i program u isto vreme i u "Sidechain" i u "Input", ako me kapiraš. U "Sidechain" modu kompresor ne može da radi na signalu koji ide u "Sidechain" - u tvom primeru, glas voditelja može samo da trigeruje "ducking" ili samo da bude kompresovan, a ne i jedno i drugo u isto vreme istim kompresorom.

Ako ti je sve tako povezano, i ako nema nikakvog naknadnog "peglanja" signala, i ako malo provrtiš dugmiće, stvar bi morala da šljaka. Ako ne šljaka, a sve je povezano kako je navedeno, i dugmići izvrteni, onda je greška negde drugde.

Možda možeš da opišeš kako tačno putuje signal kroz tvoj studio - od izvora do predajnika?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 30 Nov 2007, 20:36

Ako hoćeš da izvučeš glas kao triger za sidechain, moraćeš odvojiti jedan AUX za to... i na tom AUXu poslati samo glas, (recimo da je to AUX3... digneš AUX3 na kanalu vokala na 0dB, a na svim ostalim kanalima postaviš AUX3 na -beskonačno, a izlaz AUX3 kablom spojiš na sidechain ulaz) tako da kad se on pojavi kompresor stupa u funkciju.

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 01 Dec 2007, 12:27

Tek sad mi nista nije jasno...
Ja sa reglera na koji mi je nakacen mikrofon,odvedem glas voditelja na sidescnain,znaci nezavisno od programa radija,on je iz glavnog izlaza na mikseti ubacen na ulaz limitera.I desava se sledece,na mikrofonskom regleru mi se cuje program radija,ne prekida zvuk uopste kada hocu da ukljucim voditelja.A na tom izlazu sam imao prespojene lijevi i desni kanal,neki kabal...Nemam pojma,tek sad,ni o cemu...A limiter je dbx 166 A,greska...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 01 Dec 2007, 12:41

A da pokušaš ono što si i sam predlagao - glas voditelja (mikrofon) pravo u "Sidechain" ulaz, bez da ide prvo u miksetu? Ostatak programa u "Input" kompresora, i sa "Outputa" kompresora sve direktno u etar.

Hoću reći, možda mikseta nešto meša.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 02 Dec 2007, 01:17

Tiki the Boyler wrote:Šta je mikrofonski IZLAZ???

mozda je mislio na XLR izlaz?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 03 Dec 2007, 00:07

dejankuki wrote:
Tiki the Boyler wrote:Šta je mikrofonski IZLAZ???

mozda je mislio na XLR izlaz?
XLR izlaz nema veze sa mikrofonom.

Druže djmilenko, aj' ti nama fino napiši čime sve od opreme raspolažeš, pa da vidimo kako se to može realizovati.
Pošto pominješ utišavanje muzike u toku priče moraćeš da imaš grupe na mikseru, al' ajde korak po korak...

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 03 Dec 2007, 17:07

Evo ovako,sve sto imam od opreme je mikseta AEV MMS 412,i kompresor limiter dbx 166A.Osnovno pitanje je,po meni,moze li se sidechain opcija podesiti samo uz pomoc kablova?Imam utisak da je to nemoguce...
Stekao sam slusalice u sidechain i cuje se radio,ja sam mislio da ce biti tisina,i kada dovedem glas,to je to,medjutim...
Sto se tice ovog "mikrofonskog izlaza",tacno je da nema in i out,ali ima opcije send i recive,sto po meni dodje isto...
Jos da napomenem,nisam bas strucan u ovome,tako da...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 03 Dec 2007, 21:28

Ako je to ovaj mikser

Image


... bojim se da od toga nema ništa!

djmilenko
Posts: 16
Joined: 29 Nov 2007, 09:23

Post by djmilenko » 04 Dec 2007, 15:57

To je taj,a zasto ne moze?Jel treba nesto dodatno?
Ali u krajnjem slucaju,sta da se radi...
Sledece sto me zanima,da li mi je limiter podesen ok?
Evo ja cu dati paramtre pa ako neko moze ovo da mi "prevede na srpski"?

EXPANDER/GATE

THRESHOLD -45.RELEASE - FAST,UKLJUCEN OVER EASY.

COMPRESSOR

THRESHOLD -10,RATIO 4-1,OUTPUT GAIN 0,MODE - SLOW.

LIMITER

PEAK STOP LEVEL +3

Ustvari zanima me princip samog podesavanja,sta,zasto toliko,itd.?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 04 Dec 2007, 17:29

Ljudi za dobro podešen kompresor potroše u prosjeku jedan život, tako da je pitanje preteško...

Ja lično bih taj kompresor (ako je već na masteru) podesio da radi kao jedan limiter (za nabrijavanje ukupne glasnoće programa):

1. Poveži ga na Master Insert tačku, ili ako je nema iz master izlaza miksera u njega, a iz njega na predajnik.

2. Pritisni prekidač Stereo Couple (na sredni prednje ploče) kako ne bi morao podešavati zasebno desni a zasebno lijevi kanal. Od ovog trenutka sve što podesiš na lijevom kanalu važi i za desni.

idemo s lijeva na desno:

3. Potenciometar Treshold postavi skroz lijevo - u Off položaj.
SC Enable prekidač isključi. Release nije u funkciji.

4. Prekidač Contour isključi.

5. Treshold potenciometar kompresora (za početak) stavi na nulu.

6. OverEasy prekidač isključi (idemo na limiting - znači hard knee)

7. Ratio potenciometar stavi otprilike na 3 sata ili čak malo više. Nemoj baš do kraja, jer je većina muzike koju puštaš već u gadnom limitingu!

8. Pritisni prekidač Auto kako bi kompresor automatski određivao vijednosti aktivacije i otpuštanja kompresora - a ti ih ne moraš štimati

9. Potenciometar Output Gain (za početak) stavi na nulu.

10. Pusti neku baladu kroz mikser (koja nije preglasna). Sada potenciometar Treshold na kompresoru lagano okreći lijevo. Ako iz miksera šalješ normalan signal trebalo bi da svijetli zelena lampica Below. Okreći (lagano) Treshold u lijevu stranu dok se ne počne paliti žuta lampica. Tada stani.

11. Pusti neko nabrijano rokanje (neku elektroniku ili heavy), sa istim položajem Master reglera na mikseru. Vjerovatno će početi da se pali crvena Above lampica. To je OK.

12. Gledaj sada mjerni instrument (niz od deset crvenih lampica pored kojih piše Gain Reduction). Lampice se pale sa lijeva na desno. Ako se pale maksimalno 3 sve je OK. Ako se pali više od 3, okreći Treshold potenciometar kompresora u desno dok ne svedeš broj lampica koje svijetle na 3. (Više od 3 kod 166-ice garantuje opasno krivljenje zvučne slike)

13. Sada gledaj mjerni instrument predajnika (modulatora ili šta već). Ako je signal na njemu ispod 0dB nadoknadi ga okretanjem Output Gain potenciometra u desno. Ako je prejak, smanjuj Output Gain. Ako je OK ne diraj ništa.

14. Puštaj različite stvari u eter (različite stilove i produkcijske pristupe) i bacaj oko na Gain Reduction mjerni instrument. Kada postigneš to da se na tihim stvarima ne pale lampice, na srednje glasnim možda jedna, a kod najglasnijih do 3 - recimo da ti je limiter podešen!

15. Eksperimentiši i SLUŠAJ! Za ove stvari se ide u školu i nemoj se ljutiti što ti do detalja ne objašnjavam funkcije pojedinih kontrola. Potrajalo bi, a vjerujem da ti opet ništa ne bi bilo jasno... Zato nedostatak predznanja pokušaj nadoknaditi slušanjem.

Valjda sam pomogao.

Toliko od mene.

Pozdrav!

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 04 Dec 2007, 17:30

p.s. E da... Peakstop Limiter slobodno isključi, tj zarolaj ga skroz desno! Ili ga stavi na sredinu. Ako si dobro podesio sve prethodno on se ne bi trebao aktivirati nikada! (jer on obično unosi čujno izobličenje)

p.p.s. Naravno prekidač Bypass je isključen!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest