Osnovni Studio

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Kju mixetu je pametnije uzeti

Poll ended at 10 Jan 2008, 17:11

Yamaha EMX5014C
1
25%
Yamaha MG166C-USB
3
75%
 
Total votes: 4

User avatar
acabtw
Posts: 15
Joined: 10 Dec 2007, 21:31
Location: Beograd

Osnovni Studio

Post by acabtw » 11 Dec 2007, 17:11

Posto pravim kucni studio, ali komponente su mi potrebne i za live act, zeleo bih da cujem jos necije subjektivno misljenje u vezi takve opreme. Razmisljam da se opredelim za jednu od sledece 2 konfiguracije:

Prva:
1. Mixeta - Yamaha EMX5014C
2. Kutije - Yamaha C115V (dve)

Druga:
1. Mixeta - Yamaha MG166C-USB
2. Kutije - Yamaha C115v (dve)
3. Pojacalo - Ymaha P5000S (dva)


Unapred hvala.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 11 Dec 2007, 18:51

Yamaha MG166C-USB ima USB ulaz/ izlaz, zar ne? I dva kanala više od EMX5014C?

Ako ti ne treba toliko ulaza/ izlaza, zašto ne razmisliš o Mackie Onyxu? Veoma dobra pretpojačala, rečeno je.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 11 Dec 2007, 21:50

Topla preporuka za zaobilazak svega navedenog u širokom luku!
Naročito se odnosi na C115V kutije, koje, em rade očajno, em su najskuplje 250W kutije na tržištu!

A što se miksera tiče... EMX ćeš utjerati u crveno dok trepneš; tako da ako već MORAŠ da kupiš nešto od toga biraj komponente! Pojačala im nisu loša, a lakše ti je upotrebljavati suvi mikser u studiju. Takođe, u slučaju kasnije zamjene... lakše ti je mijenjati modularni sistem nego integrisani!


Mada... opet kažem, mislim da za taj novac (ako pričamo o novim stvarima) možeš naći puno bolju opremu!

User avatar
acabtw
Posts: 15
Joined: 10 Dec 2007, 21:31
Location: Beograd

Post by acabtw » 11 Dec 2007, 22:16

Tiki the Boyler wrote:Topla preporuka za zaobilazak svega navedenog u širokom luku!
Naročito se odnosi na C115V kutije, koje, em rade očajno, em su najskuplje 250W kutije na tržištu!

!


Ovo su kutije od 500 W RMS-a.

A dobio sam za njih od par prijatelja toplu preporuku, mozda si mislio na CM 10V to su kutije od 250. ali stvarno za njih ne znam.

A govori se od novim komponentama. Ako bi bio ljubazan da mi kazes koja je tvoja preporuka za te pare to je otprilike oko 1700E.



Hvala na odgovoru.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 12 Dec 2007, 00:10

Ne! Znam odlično o kojim kutijama govorim jer sam ih imao u posjedu.
Te kutije imaju 250W!!!
To je klasična Yamahina prevara sa navođenjem tzv. programske snage (500W)!
Stvarna snaga tih kutija je 250W!!! Ako slučajno gurneš 500W u njih ima sve da se puši!
Uostalom to ti piše i na njihovom sajtu...
http://www.yamahaproaudio.com/products/ ... tions.html

Preporuka može biti jako puno. Stvar je samo da postaviš prioritete. Za te pare ne možeš očekivati neki odličan razglas čiji će ti dio vršiti i neku studijsku funkciju!

Ako od budžeta u startu odbiješ 150EUR za kablove i stalke za kutije (koje u svakoj varijanti moraš uzeti) ostaje ti 1550EUR.

Ako insistiraš na mikseru koji ćeš moći upotrebljavati u studiju ima toga dosta, ali ti sve probija budžet, pa i Onyx koji je RR pomenuo.
Nova stvar na tržištu, koja nudi dosta za uloženi novac su ti Allen&Heath mikseri iz nove ZED serije.
http://www.allen-heath.com/zed/
Mali ZED14 sa integrisanim USB interfejsom ti dođe oko 500EUR. Ostaje ti 1050!

Za preostali novac moraš ići na nešto iz budžet serije. Ili jeftino pojačalo ili jeftine kutije.
Recimo da po mom skromnom mišljenju čak i krnjavi Behringer radi bolje od tih Yamaha i da dvije zvučne kutije B1520 Pro možeš dobiti za cca 500EUR ostaje ti 550EUR za pojačalo, a tu zamalo pa možeš da priuštiš i dojajni Peavey CS2000!
Ili da šicaš nešto slabije pojačalo a uzmeš njemačke HK Audio PR:O 15 kutije... (par za cca 800EUR)

Puno je kombinacija... kao što rekoh!
Ali po meni je bolje uzeti jednu dobru stvar i dvije loše (koje se poslije relativno lako prodaju i zamjene boljim) nego tri žalosne...

A opet... do tebe je!

Pozdrav!

User avatar
acabtw
Posts: 15
Joined: 10 Dec 2007, 21:31
Location: Beograd

Post by acabtw » 12 Dec 2007, 10:35

Tiki the Boyler wrote:Preporuka može biti jako puno. Stvar je samo da postaviš prioritete. Za te pare ne možeš očekivati neki odličan razglas čiji će ti dio vršiti i neku studijsku funkciju!
Da bi malo blize definisao ono za sta meni treba mixeta i kutije, to je:

1. Klubska svirka - 150 / 200 ljudi
2. Studisko snimanje (kucna varjanta, demo snimci sto boljeg kvaliteta, sve ostalo je obezbedjeno).
3. Snimanje Live (klubske svirke direktno sa mixete,).

Ovo je bila okvirna cena prve mixete izvucnika, druga ponuda koju sam uslovno izabrao je bila malo skuplja.

Planirao sam da potrosim do 1000E na mixetu i do 1000E na Kutije.

U zavisnosti od mixete, u pojacala bi ulozio izmedju 500 i 700 E.

Ako bi bio ljubazan da mi das tvoju preporuku za te pare sa ova 3 kriterijuma.

Hvala na odgovoru.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 12 Dec 2007, 18:02

Koja je postava benda koji svira?

User avatar
acabtw
Posts: 15
Joined: 10 Dec 2007, 21:31
Location: Beograd

Post by acabtw » 12 Dec 2007, 20:14

Bass Gitara
Elektricna Gitara / Akusticna ozvucena
Bubnjevi
Pevacica/Pevac
+ (Gostujuci instrumenti s vremena na vreme) Violina, Truba, Saksofon.

Bubanj je ozvucen sa 5 mikrofona, Bass i Elektricna su direktni ulazi, sve ostalo je ozvuceno mikrofonima

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 13 Dec 2007, 18:15

Allen&Heath PA-12CP (ili PA-20CP ako ti treba više kanala) - 1200EUR
odličan mikser sa odličnom EQ sekcijom po kanalima i parametričkim ekvilajzerom u masteru + S/PDIF izlaz za pravljenje vrlo dobrih snimaka sa mastera!
Peavey Impulse 1012 - 500W fantastična kutija koja te nikada neće izdati! - cca 880EUR za par!

Znam da ti probija budžet, ali se ja lično ne bih usudio ići na manje od toga!

User avatar
acabtw
Posts: 15
Joined: 10 Dec 2007, 21:31
Location: Beograd

Post by acabtw » 13 Dec 2007, 18:52

Tiki the Boyler wrote:
Znam da ti probija budžet, ali se ja lično ne bih usudio ići na manje od toga!


Pa ne probija budzet je oko 2500, samo za mixetu kutije i pojacala, bez kablova stalaka i pratece opreme. tako da sam onda u plusu jos 400 i kusur evra.


Hvala na savetu.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 13 Dec 2007, 20:42

Kombinaciju koju sam ti naveo sam nekoliko puta koristio i mogu ti reći da radi fantastično. Nemoj da te prepadne što Impulsi rade malo njanjavo i skucano kad pustiš CD na njih - svoj pravi karakter (surovo jasno i precizno) pokazuju tek u svirci!

Vremenom to dopuniš nekim aktivnim basom i Bog da te vidi!

btw. Zaboravih reći - jedna od jako korisnih stvari na tom Allen&Heathu je selektor izlaznog opterećenja, što znači da možeš birati da li će mikser razvijati maksimalnih 500W pri opterećenju od 4 ili 8 ohm. Drugim riječima, i na samo 2 Impulsa možeš izvući čistih 500W po kanalu! (što malo koji mikser može - pomenuta EMX Yamaha ti na 8-ohmsku kutiju može dati svega 280W)

I još jedna zanimljiva stvar u vezi tog miksera - izlazna sekcija ima podesiv ruting, što praktično znači da možeš:
A gurati 2x500W na stereo master (a monitorski signal slati u aktivni monitoring)
B gurati 500W na mono master a 500W na jednu monitorsku grupu
C gurati 2x500W na dvije grupe monitoringa, a sa mastera slati signal na neki veliki razglas

Poz!

cale019
Posts: 2
Joined: 15 Jan 2008, 02:26

Re: Osnovni Studio

Post by cale019 » 15 Jan 2008, 02:31

Da li bi mogao neko da mi kaze shta mi je sve potrebno od instrumenata za muzichki studio.???

1. Planiram da pravim hip-hop muziku ne rep muziku.
2.Hteo bih da uzmem klavijaturu da na nju radim bitove i semplove ali neznam shta mi je sve potrebno za to?
3.I koj hardware i software mi je potreban za to?

molim za odgovor u shto kracem roku

User avatar
Marko_chupavi
MF veteran
Posts: 152
Joined: 05 Apr 2007, 11:28

Re: Osnovni Studio

Post by Marko_chupavi » 15 Jan 2008, 08:01

da li si ikada nesto uopste radio ili zelis da pocnes da radis?
prelistaj forum i net, pa onda mozda neka konkretnija pitanja... neverujem da ce neko da ti kaze "klavijatura ZXY, software XZY, muzicka YXZ, MONITORI XYZ....i sviraj"
Za svaku stavku (a i one koje nisi naveo npr akustika prostorije ukojoj ces da radis tj. studija) ima krdo topic-a (da nekazem rasprava) koje bi trebao da prelistas...

cale019
Posts: 2
Joined: 15 Jan 2008, 02:26

Re: Osnovni Studio

Post by cale019 » 15 Jan 2008, 18:50

Hvala ti (marko_chupavi).
Ja sviram gitaru,i planiram da otvorim svoj studio i da budem producent.Znam da pravim dobro muziku.Studio planiram da napravim u jednu sobu 3.5m puta 4.5 metara.
Samo me zanjima shta treba od opreme, ali za hip-hop muziku i od chega da napravim gluvu sobu za snjimanje jer niko nema studio u mom gradu pa bih hteo da razvijem posao.
Zanjima me samo oprema koja treba i naravno koj software treba za komp i koj hardwere treba isto za komp???????






>>>>>------<<<<<<

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Osnovni Studio

Post by Fox IV » 15 Jan 2008, 20:31

Hmmmm... pre nego što se usudiš da sebe nazoveš producentom, treba da stekneš mnogo i to MNOOOOOGO iskustva i da naučiš užasnu količinu potrebnih i nepotrebnih stvari vezanih za produkciju i to kako live produkciju tako i studijsku. Naravno, iskustvo da i ne spominjem. Otprilike će ti trebati minimum nekih 5-6 godina dok ne pohvataš neke osnove. Najlakše je pokupovati opremu. Treba ipak znati i raditi na njoj. Kapiram ja da ti želiš da razviješ posao i da za to imaš vrlo lepe šanse ako je u tvom gradu takva situacija ali pre svega želiš da ti mušterija izađe zadovoljna iz studija zar ne? Dobro urađen posao je najbolja preporuka.

Za početak ti savetujem da vrrrrrrlo pomno i studiozno prečešljaš kako ovaj tako i druge forume a onda počni da se igraš i da praviš probne usnimke ali nipošto za nekog drugog. Snimaj sebe i svaki snimak kojim budeš zadovoljan, pusti nekome da presluša i to nekome za koga znaš da će ti dati objektivno mišljenje a potom ga sačuvaj i teraj dalje i opet snimaj sebe. Nakon godinu dana intenzivnog rada na svom znanju i "tesanju" u producenta, preslušaj ono što si radio pre godinu dana. Delovaće ti, najblaže rečeno, SMEŠNO.

Tu smo da pomognemo ali neki red postoji.

Cheers i nek ti je sa srećom. :wink:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest