Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
BillySound
Posts: 5
Joined: 25 Oct 2011, 16:35

Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by BillySound » 25 Oct 2011, 17:11

Pozdrav svima, resio sam da otvorim za pocetak jedan mali studio u kome bih radio pesme sebi i drugima i koji ne bi bio bas klasican demo studio vec da ti projekti koje uradim budu sasvim solidnog kvaliteta tj da budu dovoljno kvalitetne pesme da bi klijenti koji bi ih snimili kod mene mogu ponuditi nekoj izdavackoj kuci . U studio sam spreman uloziti tu oko 300-400e mada mi to nije gornja granica, ali ajde da vidimo da li se za tu sumu moze uklopiti nesto solidnog kvaliteta...Ja sam gledao neku opremu na internetu i u mitrosu, citao razne forume i postove na slicnu temu i evo neki moj malo "ekonomicniji" izbor za "prvu pomoc" a vi recite da li se sa ovom opremom moze zavrsiti posao :)

Mikrofoni: Behringer C-3 ili Behringer B-1 ili AKG Perception 120
Zvucna kartica: M-Audio Audiophile 2496
Monitori: Behringer MS20 ( prodaju se u paru za oko 90e ) ili Behringer MS16 ( isto u paru za oko 50e )
Mikseta: Behringer Eurorack UB1832FX-PRO

Da ne bude zabune, ovo je oprema koju sam odabrao na osnovu cene, staro pravilo glasi "ako ne znas sta je dobro, gledaj sta je skupo". Ja se trudim da ustedim koji dinar i da sa nekom, ne tako velikom sumom novca otvorim sasvim solidan studio za pocetak, da imam dovoljno para ne bih mnogo lupao glavu :))) eto, ako imate neki predlog recite, isto tako recite i ako ste koristili nesto od opreme kako se pokazala. Hvala unapred :)))

User avatar
tomarnr
Posts: 76
Joined: 12 Aug 2010, 01:19
Location: Beograd

Re: Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by tomarnr » 25 Oct 2011, 18:15

Za te pare tesko da mozes pristojan studio da napravis :?

BillySound
Posts: 5
Joined: 25 Oct 2011, 16:35

Re: Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by BillySound » 25 Oct 2011, 18:27

Pa znas kako, ja bih radio sa virtualnim instrumentima sve, pa sad gledam da ulozim pare u vokal tj u neki dobar mikrofon i miksetu...ne planiram da napravim neki bas bas profi studio u kome bih radio sve instrumente uzivo jer nemam uslove za tako nesto, za sada bih se oslonio na odlicne VST koje trenutno nabavljam i da opremu sa kojom bih mogao da izvucem odlicno vokal...e sad sto se tice sume, jeste da je to neka mizarna suma, ali ajde da kazem i da bih isao i do 500e mada bih vise voleo i da ustedim neki dinar :s uostalom oduvek se znalo: KOLIKO PARA TOLIKO MUZIKE tako da je bar po pitanju ulaganja sve jasno, ali me cisto zanimaju mogucnosti za tu sumu od 300-500e jer kao sto kazem bitno mi je da dobro izvucem vokal posto cu instrumentale da radim preko virtualnih instrumenata :)

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by ssmc » 25 Oct 2011, 19:56

tomarnr wrote:Za te pare tesko da mozes pristojan studio da napravis :?
:1:

BillySound
Posts: 5
Joined: 25 Oct 2011, 16:35

Re: Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by BillySound » 25 Oct 2011, 20:24

E majku mu a ja se taman ponadao da napravim nesto za "prvu pomoc" :s
Koliko je para potrebno za jedan solidan studio? 2-3.000e ili je i to malo? :)

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by ssmc » 25 Oct 2011, 20:41

Ako je ta suma SAMO za vokal onda bi trebalo da je dobro. To ti je problematika snimanja, para nikad dosta :(

portamento
Posts: 11
Joined: 18 Oct 2011, 18:40

Re: Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by portamento » 25 Oct 2011, 22:48

Pretpostavimo da imas resenu akustiku prostora u kojem ces da radis,
da imas dobar kompjuter koji moze da izdrzi sve te VSTi, i plug-in-ove...
..treba ti mikrofon, zvucna karta (sa ugradjenim mikrofonskim predpojacalom) i monitori (zvucnici).
Moja preporuka:
http://www.thomann.de/gb/akg_c4000b.htm
http://www.thomann.de/gb/avid_pro_tools ... dalone.htm
http://www.thomann.de/gb/adam_a3x.htm
To je "solidna" oprema, ali....to ti je 1000+ eura! Jbg!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by dejankuki » 25 Oct 2011, 23:28

Pravljenje PRAVOG iole ozbiljnog studija je rupa bez dna.. a solidne snimke mozes da pravis i sa 100e.. ali to ce biti samo to. solidni snimci i nista vise...

mnooooogo sitnica ti treba, pa makar ti sve bilo u ITB varijanti.... a plus sto je sada veeeoma neisplativo imati studio.. jer danas svaki "klinac" koji zna da radi na kompu, skine neki od programa i on "odmah zna da radi produkciju'. tako da moj savet, zajebi ozbiljnu pricu...
ozbiljno!

BillySound
Posts: 5
Joined: 25 Oct 2011, 16:35

Re: Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by BillySound » 26 Oct 2011, 12:58

Slazem se da je neisplativo imati studio, ali meni se iskreno vise isplati da sredim svoj studio i da u njemu radim makar sam sebi snimke nego da placam drugima da mi to urade, pa zato gledam da "skarabudzim" nesto sto bi me spasilo dodatnih troskova putovanja, hrane, prenocista i ostalih stvari koje bi se pojavile kao trosak u slucaju da snimam u nekom od boljih beogradskih studija ( uzimajuci u obzir da sam ja oko 300 km od beograda pa me samo povratna karta kosta 25e ). Inace, ja se ne bih zamajavao sa hip hop ili rap muzikom, vec bih radio nesto u fazonu Georgiev, Dragojevic itd :s Malo sam proucavao neke pevace i uporedjivao njihove prve albume i albume koje su izdavali vec kada su stekli "ime" pa ne znam da li se vredi osloniti na to da su i oni u pocetku imali neke osrednje kvalitetne instrumentale ( bar sto se tice boja instrumenata u instrumentalima, mada ni vokal nije bog zna kakvog kvaliteta ) da bi tek kasnije dosli do uzivo sviranih instrumenata i snimanje vokala na nekom extra mikrofonu...stvarno ne znam sta da radim :s

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by dejankuki » 26 Oct 2011, 15:36

Odakle si?...

a treba ti neki interfejs, po mogucstvu all-in-one... npr Alesis I|O2 ili Tascam U144... da ima i Audio in/out i Midi in/out i XLR in sa phantom napajanjem +48V,(suma-sumarum oko 120-170 evra), dalje, neki osrednji mikrofon nalik behringer B-1, Audio technika 2020 i sl. (suma-sumarum oko 100-150E) i dobar komp sa dva brda programa... i znanje..
sve u svemu oko 300-350 za opremu, 300-350 za komp + znanje = priceles, za sve ostalo tu je master card. Eto!

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by Tiki the Boyler » 26 Oct 2011, 23:28

Ako ti kažem da sam ja dosad uložio preko 20.000 (nemam pojma odakle mi) a smatram da još nisam na nivou da bi to ozbiljne izdavačke kuće bezrezervno prihvatale... onda ti je valjda jasno da si malo pogrešno postavio cilj u startu. :|

Presloži kockice u glavi i startuj sa budžetom koji imaš. Za sve ostalo je potrebno jako puno, energije, rada, truda, neprospavanih noći, sukoba sa bitnim i manje bitnim ljudima... i vremena... Jedino tako ćeš saznati da li Jesi ili Nisi...

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Velika dilema oko opreme :s Ima li neko resenje?

Post by Dushan S » 01 Nov 2011, 14:30

BillySound wrote:Slazem se da je neisplativo imati studio, ali meni se iskreno vise isplati da sredim svoj studio i da u njemu radim makar sam sebi snimke nego da placam drugima da mi to urade, pa zato gledam da "skarabudzim" nesto sto bi me spasilo dodatnih troskova putovanja, hrane, prenocista i ostalih stvari koje bi se pojavile kao trosak u slucaju da snimam u nekom od boljih beogradskih studija ( uzimajuci u obzir da sam ja oko 300 km od beograda pa me samo povratna karta kosta 25e ). Inace, ja se ne bih zamajavao sa hip hop ili rap muzikom, vec bih radio nesto u fazonu Georgiev, Dragojevic itd :s Malo sam proucavao neke pevace i uporedjivao njihove prve albume i albume koje su izdavali vec kada su stekli "ime" pa ne znam da li se vredi osloniti na to da su i oni u pocetku imali neke osrednje kvalitetne instrumentale ( bar sto se tice boja instrumenata u instrumentalima, mada ni vokal nije bog zna kakvog kvaliteta ) da bi tek kasnije dosli do uzivo sviranih instrumenata i snimanje vokala na nekom extra mikrofonu...stvarno ne znam sta da radim :s
Ljude buni to što si napisao SOLIDAN studio i što govoriš o "solidnom kvalitetu". Ti u stvari hoćeš ne solidan studio nego jeftin, što kažu "project" studio, znači neki minimum minimuma tek da možeš sebi ili drugarima nešto da zabeležiš. Dobar snimak ćeš teško napraviti, osim ako nisi mag, jer kakve god virtualne instrumente ti ima, miksaš i radiš pesmu na monitorima od 100 eura što je besmisleno. Moj savet ti je da ne kupuješ monitore uopšte - ako imaš dobre HiFi zvučnike na koje si navikao koristi njih, samo ih podesi da rade što neutralnije. Ako baš nemaš ni to, makar neku iole normalnu mini liniju koja ima pristojne zvučnike, vidi neki ovako zvučni sistem, altec lansing, neki ovde su hvalili Microlab Solo zvučnike, ako se dobro sećam. Jednostavno NEMA SMISLA po meni kupovati jeftine monitorske kutije. Za mirkofon, ako sviraš i live, nabavi običan sm58 a ako baš hoćeš kondenzatorski, bilo koji jeftin kinez će odraditi ono što je osnovno, znači može i taj behringer. Uzmi ne audiophile nego neku karticu kao što su emu ili M-audio USB varijante koje već imaju preamp da bi mogao priključiti mikrofon. Mikseta ti ne treba uopšte, jer ionako nemaš mikrofone da bi snimao bilo šta što traži više kanala. Treba ti stalak i pop filter za mikrofon. I to je to., ukupno oko 250 eura za karticu, stalak mikrofon pop filter. Treba ti i da središ kompjuter da se ne dere, možda par tiših ventilatora, jer ćeš snimati vokal u prostoriji gde je komp, i trebaju ti dva para jeftinijih "closed" slušalica, jedne za tebe, i jedne za pevača koga snimaš. To je to. Ništa pristojnije ne možeš za te pare, sve pristojno traži par hiljada eura pa nagore.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest