RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Rocket Roll » 27 Dec 2007, 16:14

Image

====================================
->Wikipedia: Šta je to RoHS Standard?<-
====================================

Okej, priznajem, na papiru izgleda divno - oprema više neće ugrožavati ekologiju, svi ćemo živeti na čistijoj planeti. Ali zašto onda svi BITNI elektronski instrumenti (na primer medicinska oprema, elektronika u nuklearkama, proizvodi vojne industrije i NASAe) neće morati da poštuju RoHS standarde?

Zato što se RoHS elektronika kvari, eto zašto. Često, nepredvidivo, i za sada se ne zna kako to da se spreči. Bezolovni lemovi razvijaju "brkove", ili prosto pucaju, pogledajte:

Image

Dobro, šta sve to znači za muzičare?

Pored činjenice da vaša RoHS oprema najverovatnije neće doživeti da bude "vintage", nećete više moći da kupite neke proizvode: germanijumski fuzzevi, Rossov kompresor, RangeMaster... sve to odlazi u penziju. Ako ih još niste kupili, požurite! Ako neka od vaših omiljenih studijskih sprava koristi neki od elemenata koji se više neće moći koristiti u RoHS Evropi - požurite da je kupite! Neki od elemenata koji će biti izbačeni su: sve što ne trpi visoke temperature pri lemljenju (IC, tranzistori, neki čipovi... bezolovni materijal za lemljenje mora mnogo više da se zagreva) i sve što već u sebi ima tragove olova, žive, kadmijuma...

Drugo, očekujte da sva vaša RoHS oprema jednom može da (i najverovatnije hoće da) umre od kratkog spoja. Na mestima gde su lemovi izrašće "brčići" kakve vidite na slici, i izazvaće kratak spoj - to se već dešavalo u nuklearkama i u lovačkim avionima, pa su se vojska i nuklearna industrija brže-bolje vratili na standardni kalaj za lemljenje. Dakle, umreće jednom, umreće u mukama, i ne može se znati kada će tačno umreti.

"Tone freakovi", očekujte da sva muzička oprema od sada zvuči kao Behringer. Žao mi je. Behringer je od prošle godine RoHS podoban, i koristi komponente na koje sada moraju da pređu i, recimo, Electro Harmonix (Nano i 001XO linije) kao i Boss (koji polako povećava broj svojih COSM pedala). Dakle, ili Berindžerov zvuk analogije, ili digitalno.

=============================================
->Danger to lead-free electronics: "tin whiskers"<-
=============================================

Vrli novi svete, dobrodošao u doba sve bržeg "planiranog zastarevanja" elektronike!

User avatar
Marko_chupavi
MF veteran
Posts: 152
Joined: 05 Apr 2007, 11:28

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Marko_chupavi » 28 Dec 2007, 08:52

Procitao sam, i prosto nemogu da verujem! Ja jesam za resavanje ekoloskog pitanja, ali ne bez progresa... ovo je katastrofa... kao kada bi zabranili kerozin i reki da avioni moraju da lete na struju.... ma jos gore!
Najcudnije je sto ocigledno da svi od najmanjih elektronskih kompanija do NASA-e znaju za problem, i opet nista...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Rocket Roll » 28 Dec 2007, 09:40

Mislim da situacija prosto ide na ruku proizvođačima elektronike visokog standarda, bele tehnike i elektronike široke potrošnje - ako roba brže propada, više je se prodaje.

Što će, naravno, imati za posledicu porast broja nezadovoljnih idiosinkrasta... mada ne znam koliko će se uopšte prašine dići oko RoHS standarda.

Pratićemo situaciju, pa ćemo... videti. :D

User avatar
Bodomovac
Posts: 548
Joined: 10 Feb 2007, 00:29
Location: Subotica
Contact:

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Bodomovac » 21 Mar 2008, 23:37

Ovo je prvi dobar argument da se ne uđe u EU, mada opet, koja je vajda od toga kad će proizvođači usvojiti taj standard. :(
Barem sad znam da treba da kupim brdo lema, što bi trebalo da mi bude "zimnica", doduše doživotna...

Sve kontam kako će naši potomci pričati kako se u medicinskim uređajima i u svemirskim intergalaktičkim brodovima koristi poseban olovni lem, i da su nekad ljudi samo taj lem i koristili...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Rocket Roll » 22 Mar 2008, 08:20

Bodomovac wrote:Ovo je prvi dobar argument da se ne uđe u EU...
RoHS nema veze sa EU, to je "globalni fenomen" - eto, čak su i Kineze ubedili da pređu na njega.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by sirac-šunka » 22 Mar 2008, 11:57

Rocket Roll wrote: "Tone freakovi", očekujte da sva muzička oprema od sada zvuči kao Behringer. Žao mi je. Behringer je od prošle godine RoHS podoban, i koristi komponente na koje sada moraju da pređu i, recimo, Electro Harmonix (Nano i 001XO linije) kao i Boss (koji polako povećava broj svojih COSM pedala). Dakle, ili Berindžerov zvuk analogije, ili digitalno.

Uh, stvarno sam se potreso...
Behringer mi nije nesto mnogo bitan u zivotu, nego se sekiram za ovaj Boss i Electro-Harmionix. Mislim, da li je jos uvek moguce da se kupe Bossove i Electro-Harmonix pedale, nekompatibilne sa RoHS-om i dokle ce to da bude tako???
Ako sam dobro razumeo i nano pedalice su vec otisle u RoHS?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Rocket Roll » 22 Mar 2008, 13:58

Da, cele Nano i 001XO serije su RoHS - SMC i bezolovni kalaji.

U međuvremenu sam se informisao o zvuku RoHS muzičke opreme - ispada da (za sam zvuk) nije problem u bezolovnom kalaju (osim nepobitne i već navedene činjenice da komponente od njega "umiru") već da se debata vodi oko zvuka SMC komponenti.

Neki kažu da SMC komponente zvuče dovoljno dobro, neki kažu da zvuče lošije. Dok se ta debata ne reši (a ne verujem da će se ikada rešiti), ne moramo da se bavimo zvukom RoHS elektronike nego trajnošću RoHS elektronike.

A tu se ništa ne menja - verujem da će, recimo, Behringer pedale pre "umreti" od "tin whiskers" kratkih spojeva nego od, recimo, pucanja plastike kućišta. No, i kada umru, razlog neće biti Behringerov loš kvalitet nego problem sa bezolovnim kalajom.

Međutim, neka se svako zapita - da li mu je do savršenog zvuka ili do ekologije? Muzička oprema ne čini velik deo "tehnološkog otpada", ali je princip ono što je bitno.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Rocket Roll » 22 Mar 2008, 15:40

Zaboravih da dodam - zašto neki ljudi tvrde da SMC komponente zvuče lošije? Kratak odgovor: malecke su.

Image

Image

User avatar
Bodomovac
Posts: 548
Joined: 10 Feb 2007, 00:29
Location: Subotica
Contact:

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Bodomovac » 22 Mar 2008, 15:41

Ima veze sa EU tako što su sve njene članice obavezne da usvoje taj standard. A nezavisne države nisu obavezne. Kinezi su zato to prihvatii da bi zadržali inostrane pogone.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by sirac-šunka » 22 Mar 2008, 19:22

Rocket Roll wrote:Da, cele Nano i 001XO serije su RoHS - SMC i bezolovni kalaji.
A sta je sa ostatkom Electro-Harmonixa i sa nedigitalnim Bossom???
Sta ono rece za fuzz pedalice, nece ni moci da se proizvode pod RoHS-om, vise nece da se proizvode uopste???

Odma proverih na zZoundsu ima FuzzFace-a i jos nekih fuzzova, jesu li to poslednji???
Sta ce biti sa pojacalima (Ampeg, MarkBass, Vox...), zar i oni moraju pod RoHS???

O cemu cu ja da sanjam i mastam???

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Someone wake me up from this nightmare!!!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Rocket Roll » 22 Mar 2008, 19:38

sirac-šunka wrote:A sta je sa ostatkom Electro-Harmonixa i sa nedigitalnim Bossom???
Da bi se bilo koja pedala (ili neki drugi komad muzičke opreme) mogao prodavati u Evropi, mora da bude po RoHS standardu. :(
sirac-šunka wrote:Sta ono rece za fuzz pedalice, nece ni moci da se proizvode pod RoHS-om, vise nece da se proizvode uopste???
Živa, olovo, kadmijum - sve to sigurno ide na listu "zabranjenih materija". A germanijum - germanijumski su fuzzevi zvanično zabranjeni, baš kao i šetanje psa bez povoca i prelaženje ulice na crveno. Teoretski, svakog ko prodaje germanijumski fuzz bi mogli da uhapse.

E sad, da li baš treba da se hapsi zato što je neko napravio fuzz...

Da vam prevedem iskustva iz sveta: svi ozbiljni proizvođači (recimo) gitarskih pedala moraju da pređu na RoHS sredstva za lemljenje i RoHS komponente. Germanijumski tranzistori, de facto, nisu među RoHS komponentama... Međutim se RoHS direktive ne primenjuju pod pretnjom kao, recimo, zabrana vožnje u pijanom stanju. Takođe, hobisti (amateri) ne moraju da rade sa RoHS materijalima, samo zvanično registrovane firme moraju.

Džefri Tiz (Geoffrey Teese, poznat proizvođač custom boutique pedala) kaže da su mu pedale zabranili u Nemačkoj. To je bilo 2004. Morao je odmah da preda molbu da se njegovi proizvodi označe sa "CE".

Heritage pojačala trenutno pate od loših reverba, koji su urađeni RoHS.

Svi veliki proizvođači muzičke opreme - i svi bitni "custom boutique" proizvođači - su prešli na RoHS.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Duane » 27 Sep 2008, 21:03

jel to znaci da je germanijumski traznistor OC44 zabranjen? jel to onda znaci i da je rangemaster zabranjen?

User avatar
Zlo
Posts: 403
Joined: 11 Apr 2008, 02:19

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Zlo » 27 Sep 2008, 21:25

MAli ....hmmmm....off
Mozda svu tu "otrovnu" robu posalju po bagatelnim cenama zemljama treceg sveta(medju kojima smo i mi) pa pokupujemo brdo dobrih stvari za male novce :)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Rocket Roll » 28 Sep 2008, 00:33

Duane wrote:jel to znaci da je germanijumski traznistor OC44 zabranjen? jel to onda znaci i da je rangemaster zabranjen?
Da & da. "Zabranjen" u smislu "firme ne mogu da ga naprave & prodaju na evropskom tržištu". Pojedinci za svoj kućni hobi i dalje mogu da se truju olovom, ako žele. :D

User avatar
Marko_chupavi
MF veteran
Posts: 152
Joined: 05 Apr 2007, 11:28

Re: RoHS Standard Će Uništiti Kvalitet Muzičke/Studijske Opreme

Post by Marko_chupavi » 29 Sep 2008, 09:33

mada, sigurno ce se naci neka adekvatna zamena, neki novi matrijal i sl... nece to dopustiti da se radi tek tako... ja se nadam :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest