Mini-muzički atelje

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Mini-muzički atelje

Post by Fox IV » 31 Oct 2006, 00:13

Dakle, uznapredovali ste u sviranju i počeli da komponujete i ovaladali ste softverom za audio editing. Sledeća stvar koja dolazi sama po sebi je da oformite neki svoj mali atelje. Samo napred! Nije ni izbliza tako teško kao što možda zvuči. Istina, potrebno je vremena i novca da se dođe do željenog rezultata (za početak zaboravite na monstruozno velike analogne mixere i gomile sprava u racku jer vam to zapravo realno ne treba) ali ako imate dovoljno ljubavi i entuzijazma prema muzici neće vam biti problem da dođete do konačnog cilja.

Stage 1

PROSTOR

Nađite neki kutak u kojem nikome nećete smetati i što je još važnije u kojem niko VAMA neće smetati. Uopšte nije važno kolika je veličina prostora dokle god sva tehnika koju nameravate da koristite može da stane u njega. Ukoliko je prostor veći, u startu ga pregradite nečim i razmišljajte da ćete možda vremenom biti u stanju da napravite odvojeno režiju i tzv. "gluvu sobu". Ex-šupe, ex-podrumi, ex-špajzovi, ex-podrumi, ex-letnje kuhinje, ex-kotlarnice su odličan izbor ako izuzmete vlagu, miševe, pacove, bubašvabe, nemanje grejanja ali to su minorne stvari koje ćete lako prebroditi (pa, dobro, možda ne baš tako lako).

Stage 2

ADAPTACIJA

Da, ja znam da ste verovatno veliki esteta i da vam je bitno kako sve to izgleda ali to nam ovde nije cilj. Cilj nam je da napravimo funkcionalan prostor a kako će izgledati uopšte nije bitno (dobro, ne treba baš da imate rupu u zidu ili "luft" od pola metra od kraja zida do početka krova). I, for fuck`s sake ne obraćajte pažnju na džangrizanja devojke/sestre/majke o lošem rasporedu i da bi trebalo da poštujete Feng-Šui. Ja poštujem i verujem da su kinezi (ili možda japanci... whatever) bili odlični poznavaoci energije u prostoru ali sam sasvim siguran da nisu bili vrhunski producenti i da su malo znali o proizvodnji zvuka i snimanju istog. Takođe kategorički odbijajte svaku ponudu gorepomenutih ženskih članova porodice da prostor "oplemenite" nekom saksijom (ili još gore ŽARDINJEROM) ili nekakvim heklerajem koji bi baš tako lepo "pasovao" da stoji preko mixete savijen po pola. Budite snažni u svom stavu da je to VAŠ prostor i da niko drugi ne može da ga uređuje osim vas.

Pre nego što počnete sa "useljavanjem" i trpanjem opreme u prostor valjalo bi malo i zvučno izolovati ceo prostor (deo o "smetanju"). Za početak jeftina varijanta je da na pod stavite neki jeftin tepih (što deblji to bolij) koji vizuelno ne mora biti najreprezentativniji (potražite u second hand shopovima). Ukoliko su zidovi goli, najbrže a svakako i najjeftinije rešenje bi vam bile neke extremno debele draperije (opet second hand shop) ili čuvene kutije od jaja (koje ne daju baš toliko dobre rezultate kao recimo draperije a i draperije su svakako dekorativnije).
Ventilaciju sprovedite nekako da se ne biste baš udavili unutra jer ipak treba tu da provedete dosta vašeg vremena a i treba imati na umu da sva tehnika disipira poveliku količinu toplote (ne, to ne znači da vam grejanje neće trebati). Isto tako nemojte zaboraviti da svaka "rupa" u prostoru "pušta" zvuk pa gledajte da to na neki način rešite tako da imate ventialciju a da vam zvuk ostaje u prostoriji tj. namestite ventilaciju tamo gde zvuk ne dopire u velikoj meri.
Osvetljenje bi trebalo da bude mekano i nikako fluorescentno. Najbolje rešenje je da stavite one male "halogenke" što se montiraju direktno U plafon (često se mogu videti po kafićima i klubovima ili nekim modernijim poslovnim prostorima). Takođe ne bi bilo loše postaviti ni fejder umesto prekidača za osvetljenje jer biste time mogli da "dozirate" količinu svetla spram recimo raspoloženja ili boje očiju/veličine zadnjice na primer pevačice :D

Stage 3

OPREMANJE

E tako... sad kad ste postavili sve te baldahine i kada vam prostor liči na scenu iz priča 1001 noći spremni ste da "tovarite opremu".
U režiju postavite nekoliko stolova i polica i "strateški" poslažite opremu tako da ono što vam češće treba stoji bliže tj. da mu se lakše pristupa a ono što ne koristite tako često može da stoji i ispod nečega ili na nekom manje pristupačnom mestu.
Gde će šta stajati od tehnike stvar je vašeg ličnog ukusa i navika ali ono na šta biste trebali da obratite pažnju u svakom slučaju jeste pozicija monitora zvuka (namerno kažem "monitora zvuka" da ne bi bilo zabune i mešanja sa display monitorima). Ukoliko koristite neke manje monitore (recimo neke nearfield aktivne monitore) trebali bi da ih postavite u visini glave i u razmaku od 2.5 metara. Gledajte da budu postavljeni tako da kada vi sedite u položaju u kojem ćete najčešće sedeti dok radite, čujete podjednako i jedan i drugi.

To be continued...

U nastavku ćete imati priliku da čitate više o načinima postavljanja monitora, rešavanju problema struje u studiju, izboru opreme & tehnike, difuzorima, izboru mikrofona, načinima i tipovima snimanja i svemu ostalom što može da se izvede (a može mnogo) u okvirima malog kućnog audio ateljea.

Budite samo dovoljno strpljivi.

Ajd uzdravlje pa se kuckamo još narednih dana...

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 16 Apr 2007, 01:47

Dakle, nastavljamo... prošlo je dosta vremena i bio sam dosta lenj ali sam sada back i ponovo raspoložen da pišem. Pošto ću se nastaviti na poslednju rečenicu prethodnog texta citiraću je čisto da se ne bi izgubila nit.
Gledajte da budu postavljeni tako da kada vi sedite u položaju u kojem ćete najčešće sedeti dok radite, čujete podjednako i jedan i drugi.
Ovo ćete najlakše uraditi tako što ćete uzeti dva ogledala i postaviti ih da stoje uspravno na polici gde će vam stajati zvučnici. Postavite ogledala kao što mislite da postavite zvučnike tj. da "licem" budu okrenuta prema vama. Upalite jednu sijalicu i stavite je tačno na mesto gde će biti vaša glava dok radite mix. Sad stanite tačno na to mesto gde je sijalica tj. tu namestite glavu i gledajte odsjaj u ogledalima. Nameštajte ugao ogledala dokle god ne budete videli sijalicu na sredini oba ogledala i da je odsjaj jednak. Tada uzmite olovku i povucite liniju na polici tamo gde je namešteno ogledalo. Pod tim uglom postavite i zvučnike i imaćete savršenu simetriju.

U principu, odnos između pozicije glave i zvučnika bi trebao da zadovoljava formu jednakostraničnog trougla. Ako malo bolje razmislite ovo što sam sada objašnjavao je upravo način da se ta forma postigne.

Sledeća stvar koja je vrlo bitna u monitoringu i slušanju jesu difuzori. Svaki prostor (pa i vaš sa sve onim draperijama, čaršavima i baldahinima) pravi odjek i na taj način izobličava originalni zvuk pa tako otežava posao samog slušanja. Difuzori služe upravo da bi "raspršili" taj negativni odjek i da biste vi čuli nešto što je najpribližnije referentnom zvuku koji dolazi sa vaših monitora a vrlo su korisni i za vreme snimanja iz istih razloga. Dakle, difuzori su vam potrebni!
Difuzore možete kupiti. Naravno, to se podrazumeva. Ali tako možete kupiti i sve ostalo a to nikako nije tema ovog texta. Dobri difuzori su izuzetno skupi ali uz malo truda i poznavanja nekih ljudi-zanatlija nije ih teško ni napraviti.
Jedni od najkvalitetnijih difuzora trenutno na tržištu su Auralex Acoustics difuzori i oni izgledaju ovako:

Image

Image

Image

Image

Namerno sam postavio slike a evo i zašto: Kao što ste mogli da primetite, prva dva tipa difuzora nekom stolaru ne bi bio ni najmanji problem da napravi. Prvi je za zidnu montažu a drugi je za montažu na plafon (ukoliko se neko odluči da ih pravi neka mi se javi na PP za dimenzije).

E, sad... treći difuzor bi već mogao biti problem. On se pravi od termoplastike a to baš ne raste na svakom drvetu. Mada, ukoliko postoji želja, može se naći načina (poznajem neke entuzijaste koji su radili i to).
I na kraju, četvrti difuzor, je napravljen od stiropora i uz malo strpljenja ne bi bio problem napraviti ni njega.
Difuzora postoji još mnogo vrsta i oblika (i vrlo su interesantni za razgledanje) ali sam ovde naveo samo neke najčešće upotrebljavane.

Kada ste se konačno odlučili koji model će vam odgovarati vreme je za montažu. E, tu je sada problem. To je nešto što nema univerzalno rešenje i nešto o čemu ne mogu uopšteno pisati. Naime, montaža difuzora zavisi od same geometrije prostora i načina na koji je oprema postavljena unutra. Ukoliko ste stigli do ovog stadijuma, ja vam od srca čestitam i drage volje ću vam napraviti predlog šeme za postavljanje difuzora ukoliko mi pošaljete tlocrt prostora.

Naravno, možete i sami da experimentišete sa postavkom i da vidite kako utiču na zvuk s tim da vam za to treba zaista dosta strpljenja i vremena tako da budote spremni da nećete baš iz prve naići na najpogodnije rešenje.


Eto... to je bio mali kurs o difuzorima a u nastavku će biti reči o kabliranju i sprovođenju struje u studiju.

User avatar
rider
Posts: 182
Joined: 08 Apr 2007, 12:31

Re: Mini-muzički atelje

Post by rider » 03 Feb 2008, 17:57

Kako da rasporedim zvucne kutije po sobi za sviranje?

User avatar
Nemanja.
Posts: 49
Joined: 05 Nov 2008, 22:33
Location: Podgorica

Re: Mini-muzički atelje

Post by Nemanja. » 08 Nov 2008, 22:32

E i koliko bi me to sve kostalo ......

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Mini-muzički atelje

Post by Cope » 18 Mar 2009, 00:39

Video sam negde na forumu priču o zvučnij izolaciji al je nepotpuna... Interesuje me koji materijal i koja količina treba da se upotrebi u stambenoj zgradi da se zvuk ne čuje kod komšija?
Dakle bubanj i sva ostala buka koju jedan rok sastav u post - pubertetskom periodu može da prozvede, i da li je to uopšte izvodljivo, ili je moguće da izbegnete sukob sa stanarima samo ako svirate u atomskom skloništu?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Mini-muzički atelje

Post by Tiki the Boyler » 18 Mar 2009, 18:48

Bojim se da rock bend ipak mora u atomsko sklonište.
Troškovi full akustičke izolacije bi došli koliko i kompletna oprema za jedan prosječan bend tako da... teško da se isplati!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Mini-muzički atelje

Post by Rocket Roll » 18 Mar 2009, 22:44

Tiki, ako te ne mrzi - može jedan kratak tekst o "nepotpunoj" akustičkoj izolaciji? Paneli i njihovo pozicioniranje? Prednosti, mane?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Mini-muzički atelje

Post by Tiki the Boyler » 19 Mar 2009, 00:36

Rocket Roll wrote:Tiki, ako te ne mrzi - može jedan kratak tekst o "nepotpunoj" akustičkoj izolaciji? Paneli i njihovo pozicioniranje? Prednosti, mane?
Na kakve panele misliš?
Neke vrste apsorpcionih panela se koriste za sređivanje unutrašnje akustike prostorija, ali nikako za izolaciju.
Da biste nešto izolovali morate ga (u ovom slučaju - fizički) odvojiti. Bilo kakvim panelima malog formata to nije moguće izvesti.

Da li pod "nepotpuna" akustička izolacija misliš na uređenje unutrašnje akustike prostorije ili... ?

User avatar
Randy
Posts: 987
Joined: 31 May 2010, 00:01
Location: Novi Sad

Re: Mini-muzički atelje

Post by Randy » 16 Jun 2011, 10:22

Oce biti deo o sprovodjenju struje u studio?

User avatar
Daniel
Posts: 9
Joined: 11 Jan 2012, 11:36
Location: Bataja

Re: Mini-muzički atelje

Post by Daniel » 11 Jan 2012, 12:09

Pozdrav svima
danas sam se ulogovao na ovaj sajt te ne zamerite ako postavljam pitanje na pogresnom mestu.Naime, interesuje me sta mi sve treba i koliko bi kostao mali muzicki studio, iskljucivo za privatne potrebe. Pripadnik sam relativno starije generacije i ne interesuju me noviji muzicki pravci.
studio me interesuje u smislu osposobljavanja mesta za kreativan rad uz upotrebu minimalnih novcanih sredstava. Kvalitet? - pa da ne bude bas kao snimci podrumskihj proba i sl, ali da budu na nivou dobrih demo-snimaka. Ja sam nesto ovako razmislja: jedna klavijatura, nekoliko mikrofona, akusticna gitara, elektricna gitara, (neki polovni fender, gretsch ili epiphone) jedno pojacalo. Kompjuter mi nema muzicku karticu. Trenutno nemam posebnu prostoriju, kad bi se snimalo u dnevnoj sobi, da l zvuk moze da prodje kao demo snimak. (Sad sam se setio da smo ranije snimali sve i svasta na svim mogucim mestima, prkoseci svim zakonima akustike.) To je to, otprilike, molim za odgovor.

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Mini-muzički atelje

Post by Trooper » 11 Jan 2012, 18:01

Uff... opet, za iole ok snimak, treba dati para. Samo instrumenti (klavijatura/akusticna/elektricna gitara) bi vas izasli.... recimo 1500-2000e, da se uzima nesto kvalitetno polovno, na cemu vredi snimati. Ali opet, neko strucniji ko se vec bavio opremanjem studija vam moze bolje odgovoriti

User avatar
Daniel
Posts: 9
Joined: 11 Jan 2012, 11:36
Location: Bataja

Re: Mini-muzički atelje

Post by Daniel » 11 Jan 2012, 19:14

Hvala trooper, otprilike sam i mislio da ja ta cifra. Javi ako budes imao jos neku informaciju, koristice.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest