Pomoc oko gluve sobe

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

dule87
Posts: 6
Joined: 14 Nov 2012, 00:21

Pomoc oko gluve sobe

Post by dule87 » 14 Nov 2012, 01:09

Ovako, napravio sam gluvu sobu pa me sad zanima da li ce stetiti zvuku ako u gluvoj sobi bude oprema mislim na kompijuter,mix,itd. ili moram da pregradim sobu da bude posebno? Imam jos jedno pitanje posto sam pre par dana napravio gluvu sobu pa me zanima dal sam je dobro uradio,evo stvari koje sam stavio kao izolatore :

1. 5cm stiropora- znam da je to termo izolacija,ali sam ipak stavio, nadam se da ne skodi...
2. 2cm sundjera
3. Karton za jaja -- svi zidovi i plafon je uradjen sa ovim materijalom..
4. Na pod sam stavio karton,1cm sundjer i 2 itisona..
5. Vrata i prozor sam izolovao stavljajuci 5cm sundjer i preko njega itison. Na stranice vrata sam stavio gumu..

..unapred HVALA na odgovoru..

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by sirac-šunka » 14 Nov 2012, 11:40

1. stiropor nije zvučni izolator; ne škodi zvuku, ali si nepotrebno suzio prostor;
2. sunđer je ok, ali postoje jeftinija i bolja rešenja;
3. ovo mož slobodno da skineš; nepotrebno je, ne utiče na zvuk baš ič, a uz to odvratno izgleda i skuplja prašinu;
4. opet malo nezgodacija oko održavanja higijena, ali šta je tu je; bitno je i od čega ti je sam pod, parket, beton, pločice...
5. pa ok.

Inače, komp i ostali uređaji ne prave reverberaciju u prostoriji, šta više pre će moći da je razbiju. Kontrolna (pregrađena) soba se ne pravi zbog boljeg zvuka, nego zbog bolje kontrole.

Pozz

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by Tiki the Boyler » 14 Nov 2012, 12:03

Akustički tretman prostorije ima za cilj suzbijanje neželjenih zvučnih pojava u cijelom frekvencijskom opsegu.
Upotrebom spužve te debljine si dobio apsorpciju visokih frekvencija i eventualno gornjih mid frekvencija, dok u donjem midu i basu nisi uradio ama baš ništa.
Lično više preferiram netretiranu prostoriju u odnosu na ovako (selektivno) tretiranu prostoriju.

Sve u svemu... ovaj tvoj post kasni nekoliko mjeseci. Ako te je već interesovalo naše mišljenje onda si nas trebao pitati prije nego što si završio posao. Ovako se tvoje pitanje svodi na: "Jelde da sam dobro uradio?". Nažalost... odgovor je: Nisi.

dule87
Posts: 6
Joined: 14 Nov 2012, 00:21

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by dule87 » 14 Nov 2012, 19:04

Hvala na odgovorima, nisam zeleo da se pohvalim kako sam uradio gluvu sobu nego ovako su stvari stojale- radi se podrumu koji je metar i po u zemlji,a soba je visine 2,10cm koja je sluzila za probe.Pre godinu dana je stavljen stiropor i preko njega razne deke i cebadi, sluzilo je samo za probu sa bendom pa smo dosli na ideju da je izolujemo da bi mogli praviti demo snimke pa smo iskoristili najjeftiniju varijantu! Znaci ovo sto smo uradili ne vredi nista cak i ako je u podrumu?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by Tiki the Boyler » 15 Nov 2012, 12:06

Pazi... nešto si uradio. Stvar je samo u tome što si za slične pare mogao učiniti mnogo više.
U takvim prostorijama nikad nisu problem visoke frekvencije. I sam si vidio da dva ćebeta riješe to. Najveći problem je kontrola basa koji ima naviku da divlja i rješavanje tih problema je malo komplikovanije, a samim tim i skuplje.

Jesi li ti zadovoljan zvukom te prostorije? Jesi li primjetio neke rezonancije u donjem opsegu? (uzmeš bass gitaru i okidaš čiste tonove od E na trećoj žici do E na praznoj četvrtoj i slušaš da li se neki od tih tonova drastično pojačao u odnosu na ostale, pod pretpostavkom da jednako jako okidaš tonove)

dule87
Posts: 6
Joined: 14 Nov 2012, 00:21

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by dule87 » 15 Nov 2012, 12:42

Zvuk je dobar jedino to sto kazes pri vecoj glasnoci bass gitare u samoj sobi mi se stvara kao neki cep tj. dobija neki vakum i stvara buku,ali to je jedino kad imamo probu tu su jos bubanj I gitara... Sto se tice glasnoce izvan sobe je stvarno zadovoljavajuc! Izvini sad ako te maltretiram, interesuje me posto zelim da soba bude jos bolja,a da ne bi morao sve da radim ispocetka da uzmem azmafon i stavim na soprotne zidove,a ovo sve ostalo da ostane kako i jeste, da li bi ista uradi po tom pitanju niskih frekfrencija? Citao sam tu na forumu da je taj azmafon najbolje resenje za gluve sobe?!

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by Tiki the Boyler » 15 Nov 2012, 13:03

Jako je nezahvalno da ti nešto pišem ovde na tu temu, jer je tema jako kompleksna i mogu napraviti koliko koristi, toliko i štete.
Pokušaj pronaći što više o samogradnji bass trapova. Pronađi za sebe najprihvatljiviju opciju igraj se po sistemu pokušaja i pogreške. (ako to doživiš kao kreativan proces i jednu veliku potragu za znanjem onda ti nije ni teško ni mrsko)

Evo... možeš početi odavde...
http://youtu.be/iyYUpkpL0gw

dule87
Posts: 6
Joined: 14 Nov 2012, 00:21

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by dule87 » 15 Nov 2012, 14:43

Ovo je super stvar nista nije komplikovano samo treba malo truda i vremena. Hvala puno na savetima i cim budem ovako neto uradio javljam se da kazem utiske!!! Pozdrav...

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by nemanjavelimirovic » 15 Nov 2012, 14:59

Da ne otvaram novu temu...Koji je najjednostavniji i najjeftiniji nacin da izolujemo prostoriju koja je u potpunosti kao zvono zvuka (stari socijalisticki objekat je u pitanju). Naime prostorija je jako velika i zvoni toliko da kad se svira bubanj u njoj, apsolutno nishta drugo se ne cuje kako treba ili potpuno nestane. Jel moze to kartonima od jaja ili moramo da se iscimamo za azmafon..(U pitanju je prostor gde vezba jedno 5-6 bendova, pa smo mi preko samo zime tu, ali zvuk je toliko los da sam resio da potenciram na izolaciji)....Taj 2mm sundjer je nama pomogao u maloj sobi kod bubnjara da skinemo visoke i to nam je bilo super resenje, ali ne znam kako da obuzdamo ovaj prostor koji je 6x6 recimo i visine jedno 5metara bar. ::ranting::

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by sirac-šunka » 15 Nov 2012, 23:50

Odgledao sam gomilu klipova na temu bass trap/acoustic panel... čak sam i plajlistu na tjubu napraviJo... :)
http://www.youtube.com/watch?v=iyYUpkpL ... 4085E77463
Video sam i sam da mi tu nešto ne štima i primetio da se dosta brka pojam akustičnog panela i bas trepa. Kako sam na kraju shvatio akustični panel je ram na koji se uhefta izolacioni materijal (pa kao takav deluje na višim frekvencijama), a bas trep kutija koja rezenoira na određenim niskim frekvencijama i onemugućava ih da rezoniraju po samoj prostoriji.
Potražio sam i pomoć jednog dizajnera zvuka koji mi je napisao sl.:
Sve to moze da se pravi i vrlo jednostavno, a ako hoces i da vizuelno bude impresivno, postoje fore pomocu kojih mozes da napravis i da izgleda jako lepo, mada to zahteva malo vise rada... sve zavisi koliko hoces da se iscimas (ti ili onaj ko to bude radio).

Princip je jednostavan.
Kutijasti bass trap (mehanicki rezonator) bi trebalo da bude potpuno zatvorena kutija (air tight) sa membranom od sper ploce debljine 4mm sa prednje i zadnje strane. Iza obe od tih membrana trebalo bi da ima malo vazdusnog prostora, a u sredini same kutije trebalo bi da bude postavljena kamena vuna velike tvrdoce (120kg/m3) - KNAUF Rockwool. Dakle kada bi gledao horizontalni poprecni presek, to bi trebalo da ide ovim redom : prednja membrana od sper ploce, vazdusni razmak (minimum 3-4cm), kamena vuna, vazdusni razmak, zadnja membrana od sper ploce. Membrane od sper ploce nikako ne treba da budu ukrucene po sredini vec samo po ivicama, jer sredina mora da bude slobodna da moze da vibrira. Od dimenzija panela zavisi na kojoj frekvenciji ce da rezoniraju i koji opseg ce najvise da apsorbuju. U tom smislu, najbolje je da se vidi koja je rezonanta frekvencija same sobe i na kojim opsezima ima najvise problema, pa da se negde gadja da kutije rade otprilike tu negde, ali to vec zahteva ozbiljnija merenja. Neke standardne dimenzije od kojih je dobro poceti je 1200mm x 600mm x 150mm, sa kamenom vunom debljine 60mm u sredini. Inace tu kamenu vunu fiksiras tako sto napravis mali unutrasnji ram (koji stoji unutrar kutije i drzi vunu da bude prava i kompaktna). Sto je kutija veca, delovace na nizim frekvencijama i obratno.
nemanjavelimirovic wrote:Da ne otvaram novu temu...Koji je najjednostavniji i najjeftiniji nacin da izolujemo prostoriju koja je u potpunosti kao zvono zvuka (stari socijalisticki objekat je u pitanju). Naime prostorija je jako velika i zvoni toliko da kad se svira bubanj u njoj, apsolutno nishta drugo se ne cuje kako treba ili potpuno nestane. Jel moze to kartonima od jaja ili moramo da se iscimamo za azmafon..(U pitanju je prostor gde vezba jedno 5-6 bendova, pa smo mi preko samo zime tu, ali zvuk je toliko los da sam resio da potenciram na izolaciji)....Taj 2mm sundjer je nama pomogao u maloj sobi kod bubnjara da skinemo visoke i to nam je bilo super resenje, ali ne znam kako da obuzdamo ovaj prostor koji je 6x6 recimo i visine jedno 5metara bar. ::ranting::
I dalje možemo tvrditi da kartoni od jaja nisu zvučni izolator, apsorber, difuzer ili šta već... Pusti celu moju plejlistu tu se pominje više vrsta i načina za akustički tretman prostorija, pa ćeš videti šta je potrebno za difuzer (po meni kutije za jajca jedino na tako nešto mogu da zaliče, pa otuda i cela zabuna) da bi to radilo u funkciji rešavanja akustike prostorije.

Po meni bi u ovom slučaju najbolje rešenje bilo da napravite paravane koji bi naizmenično bili bas trapovi i akustični paneli i sve to spojeno klavir šarkama pa da može da stoji i da se pomera (a može i da se napravi ona kabina za snimanje :wink: ), a plus ako izađete nekad iz tog prostora, lako možete da ih prenesete u drugi.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by Cope » 20 Nov 2012, 03:11

Visok prostor se rešava "šunkama" - paneli koji vise uspravno ili se montira i uklapa kao pčelino saće.

Ja sam pravio gluvu sobu za tonski studio za probe, i kad sam je napravio na mrtvo, ukapirao sam da tu ne može da se svira, jer niko nikoga ne čuje, sve je sterilno i gluvo - što bi sama reč "gluva soba" rekla... A onda sam pravio ovalne difuzere koji bi trebalo da budu od nekog zvučno reflektujućeg materijala - ja sam se odlučio za mlečni klirit, jer mogu u njega da smestim neonku pa da dobijem upotrebljive lampe u studiju koje su do jaja. Na kraju sam slušao dok sviramo gde mi šta fali i smeta, i pravio dodatne difuzere od starih fijoka i praznih kartonskih rolni za teksitl i naravno azmafona u nenormalnim količinama pošto sam u stambenoj zgradi.

Iz cele akcije (u kojoj sam izgrešio ama baš svaki korak, mada ni finansije mi nisu omogućile da ispoštujem sve BBC standarde gradnje - od plivajućeg poda, do ventilacije kroz koju ne prolazi ni zvuk aviona, jel..) nešto sam uspeo da napravim da valja, ali i da masu toga naučim...

Postoje tri glavne vodlilje borbe sa zvukom unutar prostora:
1.Gde ga upiti - ubiti - meni za bas ne smeta i kad je gluvlje, dok moja sestra kad uđe sa violinom ne oseća se dobro :)
2.Gde ga slomiti
3.Gde je potrebno reflektovati i koje frekvencije.. Globalno gledano tu bi bilo dobro da velike površine odbijanja zvuka zahvataju oblik petougla, jer retko gde postoje petougaone sobe u arhitekturi kakvu poznajemo, a petougao je oblik koji nema paralelne površine i prirodno lomi zvuk :)

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by faks » 20 Nov 2012, 06:55

sto kaze tiki,kasno si se javio
ja stalno odlazem izgradnju studija bas zbog tih finansijskih razloga ( ai malo me krediti zezaju :( )
ono sto sam definitivno odlucio je da ce biti osmougaonog oblika,minimum 30ak kvadratnih metara i na zidovima i plafonu brodski pod ili lamperija,naravno i na podu brodski pod.
vrata aluminijumska sa jos nekom izolacijom. o detaljima ne bih sada da se opterecujem,videcu kada bude vreme. pomalo rebrastog sundjera ili azmafona.
ne znam koliko je veliki taj tvoj prostor,da li je moguce da preko stiropora uradis bar lamperiju.. ali kol'ko para - tol'ko i muzike
:ziveli:

http://www.youtube.com/watch?v=8Lqsx2Jn4hE
ovo je nesto idealno ali je vec megalomanija :)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by Tiki the Boyler » 20 Nov 2012, 21:00

Nemanja, ta prostorija je zapravo super za akustički tretman. Naime... dovoljno je velika.
Za početak napravi nekoliko mobilnih panela i ogradi bubanj njima, a onda polako odraditi neke superchunkse po ćoškovima, pa...

Mislim... imaš dva načina: Platiš pa se klatiš
ili... igraš se dok ne ubodeš! :)

dule87
Posts: 6
Joined: 14 Nov 2012, 00:21

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by dule87 » 29 Nov 2012, 16:35

Evo odradio sam posao pomocu Tiki-a i poskidao sam kartone od jaja i stavio azmu,odlicno deluje...

Sad imam jako bitno pitanje da bi stavio tacku na studio tj. gluve sobe!!!
Zelim da podelim sobu na pola da bi sa jedne strane bila gluva soba a sa druge monitoring,komp i ostale stvarcice.Zelim da stavim prozor kao sto je inace po studijima samo ne znam sa cim da napravim zid a da ne bude cigla u pitanju! Da li mi mozgu pomoci gipsane ploce pa da napravim neku sendvic varijantu ili da napravim drvenu konstrukciju i da zidbude od drveta... Stvarno mi treba pomoc koji materijal da koristim i sta mi je najbolje fiksirajuce sredstvo da ne dopire zvuk i da nema trenja i ostalih stvari????

Hvala na odgovoru..

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Pomoc oko gluve sobe

Post by Tiki the Boyler » 29 Nov 2012, 17:30

Nemoj to da radiš. U malim sobama to nikako nema smisla, jer od jedne premalene sobe praviš dvije još manje.
Znam da izgleda cool kad imaš dvije sobe i Ono Staklo, ali... u tvojoj situaciji nema smisla.

Dugo sam full studio imao u jednoj sobi (podstanarskoj). Snimio četiri albuma tako i sve OK.
Nemoj se smarati nepotrebnim stvarima.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest