Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by toza » 25 Dec 2012, 22:16

Hmmm sad kad si vec spomenuo i tu opciju, da li mozda znas za neki jeftiniji kondenzatorski mikrofon koji moze da se pogoni na bateriju? :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Kristijan » 25 Dec 2012, 22:53

Па овај може да се набави за неких 130 евра преко ових што од Томана набављају опрему, и то га чини доста јефтиним кондензаторским микрофоном... Не знам за повољнију варијанту са батеријом.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by toza » 25 Dec 2012, 22:57

Aham... Hvala u svakom slucaju!

Pitanje vezano za pred pojacalo! Nebitno da li je dinamicki ili kondenzatorski mikrofon, preporucuje se pred pojacalo.
Da li je neko imao iskustva sa ovim Behringer-ima MIC 100 i MIC 200? Koliko zapravo mogu "popraviti" zvuk samog mikrofona (s' obzirom da su mini lampaska pred pojacala)? :)

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Dushan S » 26 Dec 2012, 02:31

toza wrote:@Dushan S

Hvala na odgovoru!
Eh pazi, ne bih se slozio da je Lexicon blj kartica... Ruku na srce, usnimke koje trenutno dobijam sa njom su vise nego odlicni za njen cenovni rang,
a i kvalitet je po mom skromnom misljenju vise nego zadovoljavajuci za kucnu produkciju.
Možeš ti da dobiješ zadovoljavajuće rezultate za kućnu produkciju i sa integrušom, nije to fabula. Postavlja se pitanje prioriteta i svrhe. Mislim, svi bi mi voleli da možemo sami odraditi sve što nam je potrebno, pa pretpostavljam zato želiš i imati mikrofon ali postavlja se pitanje, za šta ti trebaju ti snimci. Ako je samo demo, možeš i ovako to da odradiš... nedavno mi mikrofon nije bio tu pa sam otpevao pevačici demo tako što sam pevao u one sluške za online chat, što imaju mali plastični mikrofon, sve se lepo čulo. :)

U startu sa karticom imaš tehnički problem koji nije rešiv, nemaš fantom. Drugo, Lexicon je ozloglašen po lošoj podršci, drajvere im uglavnom izrađuju drugi, postoji mogućnost da neće biti drajvera pa neće moći da se koristi na novim windowsima, a onda tek niko neće hteti da ti kupi karticu. Neko moje kontanje je da se tehnička oprema takve vrste prodaje na vreme dok još ima ikakvu vrednost i nekom treba i onda se kupi nešto za nijansu bolje. Ne da te ja sad ubeđujem, meni ni iz džepa ni u džep, ali razmisli dvaput. Kad sam svojevremeno bio u tvojoj situaciji, ja radije uopšte nisam kupio mikrofon. Jer ono, uvek možeš zabeležiti ideju, i sa smeće mikrofonom od 20 eura, ako je samo pitanje demo snimka za sopstvene potrebe. Ako želiš dobar snimak, onda pozajmiš od nekoga dobar majk, snimiš za nedelju dve sve što ti treba od vokala u pesmama i vratiš majk.
Sto se tice kineskih mikrofona, nazalost sam svestan toga. Da budem iskren, testa radi sam uzeo jedan obican (naizgled lici na onaj AKG) mikrofon.
Upravo se radi o tome da su visoki prejaki i naizgled daju cistocu, ali kada se uradi konacni mix, zaista vidis da mikrofon daje neku hmmm "mrtvu" boju :lol:

Iz tog razloga se plasim ovih C1 i B5 mikrofona... Zvuce ok, mada se plasim tog "post effect-a" koji ce proizvesti...
Pa i jeftine dinamičke mikrofone prave u kini. Post efekat nije nikakav specijalan, a definitivno nije stvar u tome da imaju mrtvu boju. Malo su oštriji, ako imaš sibilantan glas, moraćeš malo da se rveš. Ako ih priključiš sa ja jako lošim preampom, biće još oštriji. Doduše ni dinamički neće zvučati očaravajuće sa lošim preampom. U principu je to problem sa većinom kondenzatorskih mikrofona u rangu od par stotina evra, i da uzmeš nekog jeftinijeg Rode-a isto će biti oštriji i sibilantan.

Ako je sve rokerska varijanta i ako nemaš nikakve intimne vokale, ono, da se čuje dah, na uvce, da ti treba ta blizina i veća intimnost, možeš i sa dinamičkim, nije frka.

Btw još nešto, ne prija svakom preampu svaki dinamički majk, obavezno probaj. Na primer, na mnogim jeftinim preampima 57 i 58 varijante majkova (Shure ili nešto srodno) zvuče gadnjikavo jer preamp nema dovoljno čistog gain-a da ga kako treba potera. Upravo za dobar zvuk sa dinamičkog mikrofona ti treba dobar preamp, pa se vraćamo na karticu i... bla bla. Kapiraš. Dva loša ubiše Miloša. ja bih prvo uzeo nešto ali da valja a grebao bih se za ostalo.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Dushan S » 26 Dec 2012, 02:37

karton wrote:Odlična tema!
Treba mi savet:
Na gajbici gde sam nedavno preselio počeli smo da pravimo probe, formiramo nov bend. Trenutna postava je: el.bas gitara i klin el.gitara, oboje bocnuti u matori narandžasti Roland Bass Cube 60 + western akustara + pevanje(svo troje) na suvo...
Od opreme trenutno ovde imam i M Audio Fast Track Pro + laptop, pa sam kontao da snimam te džemove i kontam da možda uzmem neki stereo kondenzatorski mikrofon koji bi kupio sve, obzirom da smo razbacani po sobici levo-desno-krevet-patos-stolica...
Btw, imam jedan USA Shure SM57, koji bi mogao da ozvučava to bas pojačalo i zauzme jedan od dva ulaza na karti...
Ako neko ima neki dobar predlog za takav majk, bio bih mu zahvalan. Naravno, budžet 100e, možda malo gore...
Hvala.
Uf. Nisam siguran u taj koncept. Za te pare skoro da možeš da kupiš neki od onih digitalnih snimača zvuka koji ima ugrađene prihvatljive mikrofone i dobro se snalaze u takvoj situaciji, ne moraš da se drndaš sa kompjuterom itd. Jedino ako bi koristio mikrofon za još nešto. Mislim, snimak ti ne može biti dobar u startu jer svirate ubodeni zajedno u jedno pojačalo, kupovanje mikrofona mi izgleda kao nepotrebno trošenje para. Za šta ti treba taj snimak? Ako treba da bude reprezentativan, navežbajte se i onda idite u neki od studija za vežbu gde nude i snimanje na licu mesta. Ako treba za neku tezgu kao reprezentacija, Dovedite ortaka sa dobrim fotoaparatom ili kamericom da vas uslika i snimi taman i video.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Dushan S » 26 Dec 2012, 02:46

toza wrote:Aham... Hvala u svakom slucaju!

Pitanje vezano za pred pojacalo! Nebitno da li je dinamicki ili kondenzatorski mikrofon, preporucuje se pred pojacalo.
Da li je neko imao iskustva sa ovim Behringer-ima MIC 100 i MIC 200? Koliko zapravo mogu "popraviti" zvuk samog mikrofona (s' obzirom da su mini lampaska pred pojacala)? :)
Možeš i da pokvariš zvuk sa tim. Lampaško nije samo po sebi bolje kod preampa, osim ako nije jako dobro lampaško, a čak i onda može da bude loš izbor za neki konkretan mikrofon.
Prvo, ponavljam se, ali za cenu polovnog lexicona i novog Behringera možeš kupiti karticu sa boljim preampom i boljim konvertorima. Snimala su mi dva drugara sa tim malim behringerima. Zvuče ono... Može da se snimi, ali je lampa bila beskorisna, gledali su da snime a da se prisustvo lampe ne čuje, da ne otpanje gain. Možda se nekom dopadne ako voli takvu vrstu prljavštine. Lako ćeš posle staviti neki plugin ako baš želiš utisak lampe, gledaj da uđeš što čistije u komp. Znam da su ljudi mod-ovali iz zajebancije, a sećam se da je neko pominjao da se zvuk popravio za nijansu kad se zameni lampa. U principu, uvek bih radije uzeo jeftin tranzistorski preamp nego takav "lampaški".
I zar nemaš ti neki kao preamp u tom lexiconu, na istom ulazu napred, gde je i line in?

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Dushan S » 26 Dec 2012, 02:58

toza wrote: Spomenuo sam gore Audio Technic-u. Da li je neko možda bio u prilici da proba njihove proizovde, jer zaista ne znam puno o ovoj firmi...
Jeftiniji kondenzatorski su mi bili isti đavo kao i Behringer i ostala ekipa. Pozajmio sam jednu koja je made in japan, raniji model stoji mi sad mozak koji broj, ali sam dobio ne baš lep rezultat. Imam od jeftinih mikrofona lepa iskustva sa Oktava-ma. Drugar mi je hvalio dva MXL-a.

Znaš, nezahvalno je preporučivati mikrofon nekome kome treba za njegov glas, a kad se ne zna kako se slaže sa konkretnim preamp-om.

Kad sam pre 7-8 godinasnimao svoju pevačicu prvi put, probao sam tuce majkova, od Neumann-a do sm58 i iz nekog čudnog razloga, njoj je najbolje ležala oktava mk012 koja niti je klasičan vokalni mikrofon, niti je nešto užasno skupa. Druga fora je što od dve iste oktave, koje su šatro uparene, jedna je radila mekše a druga bila oštra i neprijatna na vokalu, definitivno su zvučale različito. Takođe, ta oktava je radila super u dva različita Symetrix-a koja sam probao koji su inače solidni matori budget preampi, a radila je vrlo aprijatno u mom Lexicon-u u22 koji navodno ima solidne preamp-e. Pa sad ti budi pametan.

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by SomiKnight » 26 Dec 2012, 08:44

Ovde je Dusan skroz u pravu, za kucnu varijantu nemoj previse da se cimas i suvise razmisljas.

http://www.youtube.com/watch?v=04vdECGx-8k na primer ovde kada se slusaju snimci cuje se jasna razlika, ali to je kada odmah cujes jedan nakon drugog. Zapanjujuci je zvuk Shure Beta 52 koliko je los. Mada je vrlo moguce da se sa jednim ekvilajzerom moze dovesti do dobrog zvuka, hocu da kazem to sto na tom uporednom zvuci lose ne znaci da je los mikrofon generalno i da ne mogu super snimci da se izvuku sa njim.

Bilo bi lepo ako neko ima zvucne primere svoje dobro i lose snimljene gitare akusticne na primer, cisto radi poredjenja koliko je to lose stvarno lose, ovako moze da se stekne utisak da to bude potpuno neslusljivo u sta nisam siguran, pa na osnovu toga covek moze da bez razloga potrosi dosta vise novca a da mu to u stvari ne treba.

I na kraju posto jos nemam u potpisu vezano za borbu protiv loudness war-a, da opet ponovim dzaba ti i mikrofon od 2000e ako ces da izmiksujes kao ovi moderni tonci, tj da iskompresujes do bola i napravis jedno neslusljivo djubre.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Cortex » 26 Dec 2012, 08:52

SomiKnight wrote: I na kraju posto jos nemam u potpisu vezano za borbu protiv loudness war-a, da opet ponovim dzaba ti i mikrofon od 2000e ako ces da izmiksujes kao ovi moderni tonci, tj da iskompresujes do bola i napravis jedno neslusljivo djubre.
:lol: Word.

User avatar
karton
Posts: 752
Joined: 09 Dec 2008, 23:45
Location: Novi Sad

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by karton » 26 Dec 2012, 11:15

Dushan S wrote:
karton wrote:Odlična tema!
Treba mi savet:
Na gajbici gde sam nedavno preselio počeli smo da pravimo probe, formiramo nov bend. Trenutna postava je: el.bas gitara i klin el.gitara, oboje bocnuti u matori narandžasti Roland Bass Cube 60 + western akustara + pevanje(svo troje) na suvo...
Od opreme trenutno ovde imam i M Audio Fast Track Pro + laptop, pa sam kontao da snimam te džemove i kontam da možda uzmem neki stereo kondenzatorski mikrofon koji bi kupio sve, obzirom da smo razbacani po sobici levo-desno-krevet-patos-stolica...
Btw, imam jedan USA Shure SM57, koji bi mogao da ozvučava to bas pojačalo i zauzme jedan od dva ulaza na karti...
Ako neko ima neki dobar predlog za takav majk, bio bih mu zahvalan. Naravno, budžet 100e, možda malo gore...
Hvala.
Uf. Nisam siguran u taj koncept. Za te pare skoro da možeš da kupiš neki od onih digitalnih snimača zvuka koji ima ugrađene prihvatljive mikrofone i dobro se snalaze u takvoj situaciji, ne moraš da se drndaš sa kompjuterom itd. Jedino ako bi koristio mikrofon za još nešto. Mislim, snimak ti ne može biti dobar u startu jer svirate ubodeni zajedno u jedno pojačalo, kupovanje mikrofona mi izgleda kao nepotrebno trošenje para. Za šta ti treba taj snimak? Ako treba da bude reprezentativan, navežbajte se i onda idite u neki od studija za vežbu gde nude i snimanje na licu mesta. Ako treba za neku tezgu kao reprezentacija, Dovedite ortaka sa dobrim fotoaparatom ili kamericom da vas uslika i snimi taman i video.
Thanx za odgovor Dule. Mislio sam na pazar majka, jer sam planirao da mi i ostane posle, tj. da mi služi za druga snimanja - vokal, akustare,...
Ne treba nam za tezgu - radimo autorsku i to prilično hermetičnu muziku... :) ...a pošto eto već imam neke opreme na gajbi, a fali mi mirofon i to baš mi fali, već duže vreme - nisam nikad ni imao kondenzatora, a pre neki dan mi drugar doneo neki SAMSON C05 - to nije neki majk, ali hvata lepo sve i kontam: tako nešto ''osetljivo'' mi treba, samo da je stereo, da 'vata prostor...

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Mikrofoni "za sve pare" :) - Predlozi ovde!

Post by Dushan S » 26 Dec 2012, 20:47

karton wrote: Thanx za odgovor Dule. Mislio sam na pazar majka, jer sam planirao da mi i ostane posle, tj. da mi služi za druga snimanja - vokal, akustare,...
Ne treba nam za tezgu - radimo autorsku i to prilično hermetičnu muziku... :) ...a pošto eto već imam neke opreme na gajbi, a fali mi mirofon i to baš mi fali, već duže vreme - nisam nikad ni imao kondenzatora, a pre neki dan mi drugar doneo neki SAMSON C05 - to nije neki majk, ali hvata lepo sve i kontam: tako nešto ''osetljivo'' mi treba, samo da je stereo, da 'vata prostor...
Pa uzmi onda majk, bitno ti je samo da je multi-pattern kondenzatorski. Imaš jeftinog Samsona, Behringera, nije baš neki izbor. Mislim da ti je jedan majk onda bolje ulaganje nego stereo par za iste pare.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest