Mikrofon

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Mikrofon

Post by Trooper » 05 Apr 2013, 00:17

Doslo vreme za nabavku mikrofona, i sad imam jednu dilemu
Glavna opcija je bio AKG d88s koji bi mogao da narucim za 40e novog, ali bez mogucnosti probe (ima sjajne preporuke po netu a i iz prve ruke)
ALI provalio sam da u studiju lion zvucim veoooma dobro na Samsonu (q7 cini mi se, mozda je q4) i sad imam opciju da taj primerak kupim polovan za ~3 soma. E sad, vredi li kupovati polovan mikrofon samo zbog jako pozitivnog iskustva sa istim, da li stekati mozda za novi samson (mada tesko da cu ustekati vise od 50e za ovo) ili da idem na pouzdan AKG. Tip vokala je... Zack iz RATM otprilike, sto znaci bice svega, od repovanja/recitovanja do dranja.
Jel ima neko ideju?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mikrofon

Post by sirac-šunka » 05 Apr 2013, 01:49

Ja sam taj Samson Q7 svojevremeno platio u Music Trade-u 3000 novog.
Stvarno nije loš mik, predobar za te pare, daje malo neki zvonak prizvuk u visokim/srednjim visokim, pa neki kažu da im zvuči veštački. Uglavnom većini vokala ipak odgovara ili može da se lako podesi.
Sa AKG-om generalno nemam toliko iskustava, ali generalno mislim da bi mik koji se kupuje trebalo lično da se proba... :nixweiss:

Za otprilike te novce (mislim ako nađeš polovnog), meni se dopada Shure PG58, baš sam se prijatno iznenadio istim.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Mikrofon

Post by Kristijan » 05 Apr 2013, 07:15

Радио сам својевремено са певачицом која је имала тај микрофон, али користила га је на само једној свирци и одустала. После је углавном коришћен да се додатно озвуче конге, или гитарско појачало. Она је пре свега има замерку на то што овај микрофон једноставно има слабији излаз од осталих вокалних микрофона које је користила. Нема могућности динамичког поигравања, све мора да буде гас до даске, такорећи викање. Баш сам у то време гледао шта кажу други корисници, и на нету сам видео гомилу идентичних коментара. Махом су људи били у фазону да тај микрофон за певање може да прође само код пратећих вокала.

Ја нисам овај микрофон користио за певање, па не могу моја искуства да ти пренесем.

Кад су јефтинији микрофони у питању, могу да предложим AKG P5. Изгледа исто као осетно скупљи D5 или D7, али је онај прстен на мрежици црне боје, није сребрни. Шљака сасвим фино. Е сад, да ли може да се нађе као половњак... Немам појма.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Mikrofon

Post by Baba Slim » 05 Apr 2013, 08:50

Ja sam nedavno posedovao AKG D88S koji sam za baš te pare kupio preko Nemanje od njegovog prijatelja, novog, i bio sam baš zadovoljan. Na njemu sam na nekoliko svirki pevao ja, zatim moj klavijaturista, potom neki drugi momak iz neke akustične kombinacije, i gitarsko pojačalo sam njime ozvučio par puta, i u svakoj primeni se pokazao odlično. Lep, prezentan zvuk kojem jednostavno ništa ne fali, barem po meni. Mislim da jako malo, ako uopšte zaostaje za skupljim Sennheiserom 845S kojeg imam.

Ne znam doduše kako rade ti Samsoni, ali za AKG D88S svakako preporuka, naročito po toj ceni. Mislim da tu jeftini Shure-ovi i ostala budžet rešenja nemaju baš šta da traže, jer, ako ćemo samo cenu da gledamo, D88S je koštao maaalo ospod 10k rsd nov u mitrosu dok ga je bilo. I, taj pevač iz akustike ga je između ostalog poredio i sa Shure SM58 (naravno, šta drugo bi imao :roll: ) i AKG je jednostavno lepši.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mikrofon

Post by sirac-šunka » 05 Apr 2013, 09:43

Kristijane, se prva rečenica tvoga posta odnosi na PG58 ili Q7? :hmm:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Mikrofon

Post by Kristijan » 05 Apr 2013, 09:48

Извини, односи се на AKG D88S.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mikrofon

Post by sirac-šunka » 05 Apr 2013, 09:56

He-he, baš si me naterao da malko protalaškam rivjue i baš se zbunih, pošto su prilično OK za oba mikrofona:
http://www.zzounds.com/productreview--SHUPG58
http://www.sweetwater.com/store/detail/Q7/reviews
Baba Slim wrote:Mislim da tu jeftini Shure-ovi i ostala budžet rešenja nemaju baš šta da traže...
Pa si probao PG58? To sam i ja mislio dok ga slučajno nisam probao i ubacio u studio... U neku ruku mi se čak dopada i više od SM58ice...
A Q7 košta zapravo oko 80 USD, pa i nije neko budžet rešenje :)

E ovo, npr.: http://www.thomann.de/gb/superlux_eco_88_6er_pack.htm
Ovo jeste budžet rešenje. Ali i ovaj Superlux toplo preporučujem, jednostavno zvuči "too good to be true" :)

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Mikrofon

Post by Baba Slim » 05 Apr 2013, 10:41

sirac-šunka wrote:
Baba Slim wrote:Mislim da tu jeftini Shure-ovi i ostala budžet rešenja nemaju baš šta da traže...
Pa si probao PG58? To sam i ja mislio dok ga slučajno nisam probao i ubacio u studio... U neku ruku mi se čak dopada i više od SM58ice...
A Q7 košta zapravo oko 80 USD, pa i nije neko budžet rešenje :)
Drugar je neko vreme koristio PG57 za vokal, i nije mi se nešto svideo posebno. Ok, realno, moje iskustvo sa mikrofonima je skromno, tako da je verovatno vaše iskustvo bogatije a i utisci merodavniji. Samo mi se ne čini da je D88 toliko loš za vokal kao što Kristijan reče, ili ja barem nisam stekao takav utisak. No, svakako, verujem da ima boljih predloga, tako da, keep 'em coming. :) :ziveli:

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Mikrofon

Post by Trooper » 05 Apr 2013, 12:30

Sad videh, u MMC je Samson q7 3000 dinara nov (doduse nema na lageru, al kontam da se moze naruciti uz neko cekanje). Al cini mi se da opet naginjem ka AKG-u, mada bi voleo da mogu negde nekako da ga probam, just in case

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mikrofon

Post by sirac-šunka » 05 Apr 2013, 15:35

Baba Slim wrote:Samo mi se ne čini da je D88 toliko loš za vokal kao što Kristijan reče, ili ja barem nisam stekao takav utisak.
Sigurno da nije apsolutno loš za svakog, jer bi ga onda do sada već izbacili iz prodaje pa i iz proizvodnje. Prost zakon tržišta, ako nešto ne valja, na traži se, ako nama tražnje, zaustavlja se i ponuda. Tako da, nešto što postoji dugo na tržištu, ne može da bude apsolutno loše, zar ne?

Sve je veoma relativno. Viđao sam baš razne pevače, neko ne voli da ima ni mrvu dinamike u mikrofonu, već ga jednostavno nabije što dublje u grlo i cepa dokle god može iz sve snage, druge ne mož da pojačaš koliko tiho pevaju, kao da šapuću (a pevaju odlično), neko sve vreme radi sa mikrofonom, podešava njegovu udaljenost da bi dobio željenu boju tona i naravno, opet, neverovatno je koliku dinamiku može da ima ljudski glas (ili koliko može i da je nema). Treba pevač bude svestan svoje dinamike pevanja i da tehniku pevanja dovede u skladu sa njom, a zatim da za sve to pronađe i odgovarajući mikrofon.
Trooper wrote:Sad videh, u MMC je Samson q7 3000 dinara nov (doduse nema na lageru, al kontam da se moze naruciti uz neko cekanje). Al cini mi se da opet naginjem ka AKG-u, mada bi voleo da mogu negde nekako da ga probam, just in case
Tako već dugo stoji na sajtu MMC-a, mislim da su se za*ebali sa cenom, pa ko je uvatio, uvatio je, dugo već stoji da nema na lageru.
A probaj da pozajmiš taj polovan Q7 koji možeš da pazariš, pa sa njim u neku radnju gde imaju taj AKG na lageru, pa lepo probaš, uporediš na licu mesta.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Mikrofon

Post by Kristijan » 05 Apr 2013, 16:27

Да, код Марића је целих 2200 динара скупљи, мора бити да су се ови из ММЦ мало залетели са кикирики ценом.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mikrofon

Post by sirac-šunka » 05 Apr 2013, 18:42


User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Mikrofon

Post by Cope » 06 Apr 2013, 15:50

Shure SM58 made in Mexico. Ende.

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Mikrofon

Post by Santana » 22 Jun 2013, 22:26

SHURE BETA 58A. SENNHEISER E855 ili AKG D5


Potreban mi je mikrofon prvenstveno za kucno snimanje vokala ali i za nastup uzivo, samo daleko manje u tu svrhu.
Buduci da je za kondenzatorske mikrofone potrebno mikrofonsko predpojacalo ili neko ,,fantomsko" napajanje u zvucnoj kartici koje sebi ne mogu da priustim a takodje mi je receno da kondenzatorski mikrofoni ne pokrivaju zivu svirku, sveo sam izbor na ova tri. S tim sto je ,,Beta" malo skuplja i najverovatnije bih nju uzeo polovnu.ice
Sto se mog glasa i pevanja tice, bitno mi je da mikrofonu ne nedostaje visih frekvenci kao sto mi se ucinilo da nedostaje Surovom ,,sm58" kad sam ga isprobao.

Kako se ne razumem mnogo u elektroniku i zvucnu tehniku, evo specifikacija sva tri, pa bih voleo da mi kazete koji sa tehnickog gledista nudi najvise.

SENNHEISER
http://en.wikiaudio.org/Sennheiser_e855
SHURE
http://www.musiccentar.com/i-3270/shure ... i-mikrofon
AKG
http://www.musiccentar.com/i-474/akg-d5 ... i-mikrofon

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mikrofon

Post by sirac-šunka » 23 Jun 2013, 10:14

Ne znam sta da ti preporucim od navedena tri mikrofona, moras sam da izvrsis uporedni test, tvoj vokal, ista mikseta, isti setap, ali bih ti ukazao na sledece.

Shure SM58, pa i Beta 58, na prvi pogled (tj. slusanje) cini se da nemaju tu bas neku prezentnosti i cistocu u zvuku (kakvu ima npr. Sennheiser), ali se kasnije u mnogim situacijama ispostavi da ipak imaju sve sto im je potrebno i bas onoliko koliko im je potrebno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest