Pitanje za monitore

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Pitanje za monitore

Post by bancika » 16 May 2013, 17:13

Razmatram kupovinu nekih sto manjih aktivnih monitora da imam alternativu sluskama. Ono sto me buni je sto uglavnom vidim dosta jadan bass response, kao recimo ove akai ispod. Ide tek od 80Hz. Jel' se to podrazumeva da mi treba i poseban woofer ili kako? Nemam pojma o monitorima, samo gledam nesto sto bi dalo neutralan zvuk otprilike kao ove sony MDR 7605 sluske koje imam (one idu od 10Hz).

http://www.akaipro.com/rpm3

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Pitanje za monitore

Post by mare_za92 » 16 May 2013, 20:10

ja u "studiu" koristim ovako nesto http://www.player.rs/product.php?ID=5562 ... kupljeni su sa jos nekom robom i na jos nekoj vecoj akciji tako da mislim da im je cena bila jos niza, za ove mogu da kazem da imaju kompletnu zvucnu sliku... samo nisu bas najmanji, ovi su 5". ima i jeftinijih naravno i skupljih ali nisam probao, ove mogu da preporucim :ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pitanje za monitore

Post by bancika » 16 May 2013, 21:40

Uh,vise sam imao u vidu rang 100-150e za par...ipak mi treba za spavacu sobu, nije neki studio :)

Ali gledam i ove, pise 50hz....nije li i to relativno slabo?

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Pitanje za monitore

Post by Reverse » 16 May 2013, 21:48

Mislim da zavisi od velicine zvucnika. 4 inca pa i 5 nece sici ispod 50-60hz, nezavisno od cene. Vec od 7 inca mozes da ocekujes neki bas. U suprotnom manji zvucnik + vufer.
Mislim da zavisi i od velicine sobe, na foru da se tako dubok bas nece cuti kako treba u maloj sobi.
Ovo sam citao negde pa ne mogu da tvrdim 100%, neka me neko ispravi ako gresim :)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Pitanje za monitore

Post by Tiki the Boyler » 16 May 2013, 22:06

Sve te specifikacije su mjerene u anechoic komori, tako da... dok ne turiš monitore u svoju sobu ne možeš da im sudiš. U praksi obično sviraju nešto niže nego što piše, ali to je u svakom slučaju onaj loši - nezdravi bas. S druge strane za te pare ne možeš aposolutno da očekuješ da svira sub bas. Ako dobiješ sub bas za te pare znaj da je sra#e teško!
Vjeruj... mnogo ćeš više uživati u dobrom monitoru koji svira od 100Hz, nego u lošem na kom piše da svira od 50.

p.s. U studiju imam poprilično skupe monitore koji teoretski sviraju od 40Hz, ali nije bilo šanse da uradim kick kako treba dok nisam kupio drugi par koji opet teoretski svira od 31Hz. Međutim puno bitnija razlika je u tome što je na prvom bass drajver 6,9", a na drugom 10". Zapremina prvog je 12 litara, a drugog 64 litra. Otuda je i mnogo veća razlika u bassu koji izlazi iz njih nego što to na papiru piše. Da ne bude zabune, veliki uglavnom služi za kontrolu low-enda, uživanje u toku usnimavanja i impresioniranje klijenata, dok generalne balanse, te sve u srednjoj i gornjoj lagi slušam na malim. Naravno final slušam na crap monitoru koji svira od 100Hz do nekih 8 kila. Sve u svemu... koliko para toliko muzike.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pitanje za monitore

Post by bancika » 17 May 2013, 10:20

jel probao neko ove akai ili neke u tom cenovnom rangu do 150e? Ne bih davao vise posto mi samo treba za sviranje gitare u sobi

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Pitanje za monitore

Post by Tiki the Boyler » 20 May 2013, 00:58

U tom slučaju ti svakako ne treba ništa ispod 80Hz. Tako da... pazaruj ono što ti budžet dopušta.
Kada kupuješ monitore za taj novac svi su jednako dobri i svi jednako sranje ;)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pitanje za monitore

Post by bancika » 30 May 2013, 17:31

a sta mislite o JBL Control One? Oni su pasivni pa bi nesto morao da smislim za pojacalo. Eventualno mogu da napravim nesto jednostavno, 2x20w ili tako nesto, ne treba mi glasnije za sobu. Nisu mnogo skuplji (15k) a ljudi ih hvale po netu.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Pitanje za monitore

Post by Tiki the Boyler » 31 May 2013, 10:43

Control One je jedan od onih iz stare garde. Fora je samo u tome što se teško nalaze originalni, a ovi novi su praktično reizdanje i Made in China. (što samo po sebi više ne mora ništa da znači, ali nisam bio u prilici da poredim stare i nove)

Nemaš tu puno mudrosti. Ili uzmi te male aktivce ili JBL sa nekim starim HiFi pojačalom i to je to. Praviti nešto i budžiti nema logike jer se samo dodatno troši vrijeme (i novac) sa krajnje neizvjesnim ishodom. Bar iz moje perspektive.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pitanje za monitore

Post by bancika » 31 May 2013, 10:53

tnx na odgovoru. Pravljenje sam pomenuo jer nemam mesta za neko hi-fi pojacalo, uglavnom su poveca i imaju stvari koje meni ne trebaju za ovu primenu. Tesko imam mesta i za zvucnike, zato gledam ove male :) A i pravio sam puno lampase za gitaru i razne efekte i gluposti, nisam skroz pace.

Gledao sam i varijantu da od kineza kupim poweramp plocicu pa upakujem u sto manju kutiju, nesto ovako
http://www.ebay.com/itm/Kit-for-GAINCLO ... 2c6a8ebd45
http://www.ebay.com/itm/2X50W-Dual-Chan ... 4172db4d2f

Poz :ziveli:

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Pitanje za monitore

Post by mare_za92 » 31 May 2013, 14:17

a zasto ne probas da nadjes neke dvosistemske kutijice koje ce da ti odg po velicini i kvalitetu, stavi im ova pojacalca koja si nasao.. mislim da ce da ti vrsi poso.. ne treba tebi neko ludilo od kvaliteta (ako se ne varam).. a za 150e mislim da mozes da nadjas kvalitetnije od kineza... lupio sam samo kao predlog, nista vise... ja sam kupio ovo http://www.google.rs/imgres?um=1&sa=N&h ... x=73&ty=81 za 20e i za to sto mi trebaju rade posao :ziveli:

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Pitanje za monitore

Post by mare_za92 » 31 May 2013, 14:21

Nemojte pogresno da me shvatite, nemam neka ozb iskustva sa monitorima, samo pokusavam da pomognem :ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pitanje za monitore

Post by bancika » 31 May 2013, 14:27

ma za prvo vreme cu pokusati da povezem stare logitech 2.1 zvucnike koje imam, ako me pamcenje sluzi dobro su zvucali za slusanje muzike. Ovo razmatram za slucaj da to ne bude dovoljno dobro.
Potrebe su mi malo specificne posto mi treba za prilicno tiho sviranje, posto obicno imam vreme samo kasno u noc, a zgrada je. Ne bih voleo da me psuju kao sto ja psujem komsije koji pevaju narodnjake iz sveg glasa :)

User avatar
mare_za92
Posts: 50
Joined: 07 Apr 2013, 13:49
Location: Zajecar-Nis

Re: Pitanje za monitore

Post by mare_za92 » 31 May 2013, 14:49

i ja imam iste potrebe, student sam, iznajljena soba :) znam kako ti je :D miks radi na sluskama koje si pominjao, a preko dana preslusaj na zvucnima, ja se tako zezam :mrgreen:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Pitanje za monitore

Post by Tiki the Boyler » 03 Jun 2013, 01:15

Ne znam da li još ima da se kupi, ali ovo je savršena naprava za tu namjenu. ;)

Image

Na stranu što dobiješ audio-interfejs sa odlilčnim simulacijama pride.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest